Öğretmenlik Meslek Kanunu İptal Edilen Maddeler

Kodla Büyü

elektrosman

Aktif Üye
Öğretmenlik Meslek Kanunu i̇ptal edilen maddeler belli oldu.

Ekli dosyalar

• aym.jpg
    aym.jpg
    108.5 KB · Görüntüleme: 139
Sonuç ne olmuş yani? Anladığım kariyer basamakları devam ediyor.

Eskisi gibi 15 yıl yeni yönetmelik yazılmayabilir. Eskiden olduğu gibi alan aldığıyla kalır alamayanlar yaya kalabilir.

Anayasa mahkemesi gerekçeli kararını daha sonra açıklayacakmış.
İptal edilen maddelerdeki Öngörülen asgari çalışmaları tamamlamış olanlar, ifadesiyle uzman öğretmenler için 180 saat, başöğretmenler için 240 saat eğitim ve sınavdan 70 almış olmak şartlarının kaldırılmış olduğunu düşünüyorum. Bundan sonra sınav olmayabilir 10 senesini dolduran uzman, 20 senesini dolduran başöğretmen olacak gibi kanun değişmezse.

Anayasa mahkemesi gerekçeli kararını daha sonra açıklayacakmış.
İptal edilen maddelerdeki Öngörülen asgari çalışmaları tamamlamış olanlar, ifadesiyle uzman öğretmenler için 180 saat, başöğretmenler için 240 saat eğitim ve sınavdan 70 almış olmak şartlarının kaldırılmış olduğunu düşünüyorum. Bundan sonra sınav olmayabilir 10 senesini dolduran uzman, 20 senesini dolduran başöğretmen olacak gibi kanun değişmezse.
Yok hocam sadece "belli alanlarda ekstra iş yapma" zorunluluğu vardı ya o maddelerden bahsediyor. Hizmetiçi eğitim alma, Dyk verme, belletmenlik yapma, projelerde yer alma gibi şeylerden 3 ünü yapan otomatik geçti orayı. Otomatik geçemeyenler evrak vermek zorunda kaldı. İşte o madde iptal edilmiş sadece. 180 saat-240 saat eğitimle sınav 70 şartı bambaşka maddeler.

Dişe dokunur birşey göremedim. Süre üzerinde yeni bir ayarlama yapılacak sanırım. Onun dışında devam gibi

Bakanlığın atacağı adımlar önemli
Zaten yapılması planlanan kanun değişikliğine karar sonrası ilgili düzenlemeleri yaparlar umarım

Son maddeye göre yönetmelik de iptal olmuş. Peki neye göre yapılacak artık kariyer basamaklarında ilerleme?
Hocam sınav ve yıl şartı aynen devam edecek fakat istenen bazı belgeler vardı başvurmak için onlar artık istenmeyecek diye anladım ben. Son maddenin iptali kanunu tamamen iptal etmiyor.
Tabi Meb'in bir düzenleme yapması lazım bundan sonraki işleyiş için.

Geri