Öğretmenlik Meslek Kanunu meclise geldi

Kodla Büyü
Geçenlerde internette bir video gördüm. Bir Öğrenci (erkek), tahtanın önündeki Öğretmenini (erkek) arkasından yakalayıp havaya kaldırıyor, çöp kutusunun oraya götürüp bırakıyor. Eğitim, Öğretim ve ders umurunda olmayan, Ailesinin zoruyla okula gelen, bazı öğrencilerin (her sınıfta 1-2 tane çıkıyor) Açık Öğretime nakli için, "Sınıf Öğretmenler Kuruluna" yetki verilmediği sürece; ne yapılırsa yapılsın, eğitimin istenen başarı düzeyine ulaşacağını sanmıyorum.

tek seferlik arkadaşlar. Bundan sonraki yıllarda başöğretmen olabilmek için uzmanlıkta 10 yıl şartı var.

Benim kanundan ve açıklama metninden anladığım tek seferlik gibi ancak EBS genel merkezi aradım, tek seferlik değil diyor. Kademeli devam edecek diyor.
Neden geçiçi maddeye eklendiğini sorduğumda, bundan sonra ilk atama ile göreve başlayacak öğretmenleri kapsamayacak olduğunu anladım.

Tek seferlik değil.

Kanunun yürürlüğe girdiği tarihte görevde bulunan öğretmen ve uzman öğretmenlerin, 20 yıllık çalışma süresini tamamlamaları hâlinde doğrudan başöğretmen ünvanı için başvuruda bulunabilmeleri yönünde düzenleme yapılmaktadır.

Kanun yüyürlüğe girince kaldırılana kadar yürülükte kalır. 2 sene sonra 20 yılını dolduran birisi, başçğretmenliğe başvurması için diğer şartlar saklı kalmak şartıyla sadece tek şartı sağlaması lazım, kanun yürürlüğe girince görevde olması.

Kanun da tek sefer olduğuna dair hiç bir ibare yok.

Benim kanundan ve açıklama metninden anladığım tek seferlik gibi ancak EBS genel merkezi aradım, tek seferlik değil diyor. Kademeli devam edecek diyor.
Neden geçiçi maddeye eklendiğini sorduğumda, bundan sonra ilk atama ile göreve başlayacak öğretmenleri kapsamayacak olduğunu anladım.
Ama hocam zaten ilk atama ile gelen kişinin uzmanlık/başöğretmenlikle işi olmayacak ki. Zaten süreyi karşılamıyorlar, onların önünde 10-20 yıl olacak otomatikman.

2004 eylülde göreve başlayan ve 6 aylık aylıksız izin(askerlik) kullananlar bu durumdan yararlanamayacak mı?

2004 eylülde göreve başlayan ve 6 aylık aylıksız izin(askerlik) kullananlar bu durumdan yararlanamayacak mı?
Öğretmenlikte 19 yıl ayrıca 2 yıldır uzman öğretmen olanlarda direkt başöğretmenlik başvurusu yapabilecek. Burada öğretmenlikte veya öğretmenlik + uzmanlıkta toplamda 20 yılını tamamladıysa direkt başöğretmenlik başvurusu yapma hakkı olacak demişler soröğretmenim hesabında.

Doğru yanlış bilemedim, bulamadım.

Arkadaşlar heyecana gerek yok mevcut 20 yılı dolanlar başögretmenliği alır. Kanun mahkemeye gider, mahkeme muhtemelen iptal eder. Diğer 20 yılı dolanlar başka bahara kalır.

şimdi uzmanlık ne oldu başvuru yapacak mıyız yapacksak ne zaman bu ara kafam çok dolu benimle de uğraşıyolar :d biri kısaca açıklayabilir mi lütfen

şimdi uzmanlık ne oldu başvuru yapacak mıyız yapacksak ne zaman bu ara kafam çok dolu benimle de uğraşıyolar :d biri kısaca açıklayabilir mi lütfen

Hemen olmuyor maalesef.

Önce kanun cumhurbaşkanı tarafından onaylanıp resmi gazetede yayınlanacak.

Daha sonra uzman/baş öğretmenlik süreci ile ilgili yönetmelik, yönerge ve kılavuz yayınlanacak.

Son düzenleme:
Mevzuatlarda geçen “geçici madde” kavramı tam olarak bilinmediği için yanlış varsayılmalar yapılabiliyor.

Geçici maddenin resmi tanımı şurada verilmiş:

MEVZUAT HAZIRLAMA USUL VE ESASLARI HAKKINDA YÖNETMELİK

Ek ve geçici maddeler
MADDE 16- (1) Mevzuatta yapılacak yeni düzenlemenin, mevcut maddelerden birine eklenememesi ve mevcut maddelerin sıralamasına uygun düşmemesi durumunda ek madde uygulamasına gidilir. Ek madde, yürürlük maddesinden ve varsa geçici maddelerden önce yer alır.
(2) Taslaklarda mükerrer maddelere yer verilmez, yürürlükteki metinlere ek madde eklenmesi yoluna gidilir. Eklenecek yeni maddenin düzenlemenin belirli bir bölümünde yer alması gerekiyorsa, madde ilgili bölümde “MADDE .../A-” şeklinde numaralandırılır.
(3) Yeni mevzuat metni ile getirilen düzenleme uygulanmaya başlayıncaya veya yürürlüğe girinceye kadar geçecek süre içinde yapılacak işlem ve düzenlemeler ya da uyulacak ilke ve kurallar ile daha önceki düzenlemelerden doğan hakların korunmasına ilişkin hususlar ve benzeri geçiş hükümleri geçici maddelerle düzenlenir. Geçici maddeler de ayrıca numaralandırılır.
(4) İlave edilecek ek maddeler veya geçici maddeler, düzenlemenin esas yapısındaki sisteme uygun biçimde düzenlenir. Ek madde ve geçici maddelere mevcut ek ve geçici madde numaralarını devam ettirecek şekilde numara verilir.

https://www.mevzuat.gov.tr/anasayfa...?MevzuatNo=5210&MevzuatTur=21&MevzuatTertip=5

Mevzuatlarda geçen “geçici madde” kavramı tam olarak bilinmediği için yanlış varsayılmalar yapılabiliyor.

Geçici maddenin resmi tanımı şurada verilmiş:

MEVZUAT HAZIRLAMA USUL VE ESASLARI HAKKINDA YÖNETMELİK

Ek ve geçici maddeler
MADDE 16- (1) Mevzuatta yapılacak yeni düzenlemenin, mevcut maddelerden birine eklenememesi ve mevcut maddelerin sıralamasına uygun düşmemesi durumunda ek madde uygulamasına gidilir. Ek madde, yürürlük maddesinden ve varsa geçici maddelerden önce yer alır.
(2) Taslaklarda mükerrer maddelere yer verilmez, yürürlükteki metinlere ek madde eklenmesi yoluna gidilir. Eklenecek yeni maddenin düzenlemenin belirli bir bölümünde yer alması gerekiyorsa, madde ilgili bölümde “MADDE .../A-” şeklinde numaralandırılır.
(3) Yeni mevzuat metni ile getirilen düzenleme uygulanmaya başlayıncaya veya yürürlüğe girinceye kadar geçecek süre içinde yapılacak işlem ve düzenlemeler ya da uyulacak ilke ve kurallar ile daha önceki düzenlemelerden doğan hakların korunmasına ilişkin hususlar ve benzeri geçiş hükümleri geçici maddelerle düzenlenir. Geçici maddeler de ayrıca numaralandırılır.
(4) İlave edilecek ek maddeler veya geçici maddeler, düzenlemenin esas yapısındaki sisteme uygun biçimde düzenlenir. Ek madde ve geçici maddelere mevcut ek ve geçici madde numaralarını devam ettirecek şekilde numara verilir.

https://www.mevzuat.gov.tr/anasayfa...?MevzuatNo=5210&MevzuatTur=21&MevzuatTertip=5
yani yeni bir mevzuat gelene kadar her 20 yılı dolan başöğretmenliğe başvuracak doğru mu .

Tek seferlik değil 13-20 yıl arası olanlar 20 yıl dolunca başvurabilecek denildi. Tes,Eğitim bir, Hursen dediği böyle

Bakıyorumda ne kadar çok para dertine düşmüş arkadaş var. Evet para önemli ama bu kanun öğretmenlik mesleğini bitiriyor ama dört gözle yürürlüğe girmesini bekliyorsunuz. Adam 4 yıl üniversite okuyacak sınavla mülakatla kafayı yiyecek yok diyecekler olmadı tekrar 4 yıl daha kadroyu beklemek için sürün diyecekler.

gidin coban olun 12 ay kesintisiz 55.000tl aylık var,yeme içme barınmada koyluden en azından kafanız rahat olur😁ben emekliliği beklemesem yeni baslasaydım kesin cobandım...

Bakıyorumda ne kadar çok para dertine düşmüş arkadaş var. Evet para önemli ama bu kanun öğretmenlik mesleğini bitiriyor ama dört gözle yürürlüğe girmesini bekliyorsunuz. Adam 4 yıl üniversite okuyacak sınavla mülakatla kafayı yiyecek yok diyecekler olmadı tekrar 4 yıl daha kadroyu beklemek için sürün diyecekler.
Bu mesleği haketmeyen çok kişi var. O para pul muhabbeti yapanlarin birçoğu kendini geliştirmemis boş gidip boş gidenlerdir.

gidin coban olun 12 ay kesintisiz 55.000tl aylık var,yeme içme barınmada koyluden en azından kafanız rahat olur😁ben emekliliği beklemesem yeni baslasaydım kesin cobandım...
çobanlık güzel kazandırıyor üstelik kafa dinlemelik meslek :D

valla ben ikinci diplomayı kullanmayı ya da komple farklı bir alana kaymayı düşünüyorum bu sistemden çıkmak için. Bi ihtimal 1-2 yıl daha dayanıp olası erken seçimi beklerim kademeli eyt konusunun sonucunu görmek adına.

Bu mesleği haketmeyen çok kişi var. O para pul muhabbeti yapanlarin birçoğu kendini geliştirmemis boş gidip boş gidenlerdir.
Böyle bir kanıya nasıl vardın. Kendini geliştirmiş ve para pul muhabbeti yapmayanlar, eğitim-öğretime yada çocuklara diğerlerinden farklı nasıl bir katkıları oluyor acaba?

Doğru hocam bu mesleği haketmeyen çok kişi var okula yeni idareci geldi okul logosunun ortasına kocaman sarı ampülü koydu liyakat desen bu zamanda akıp gidiyor sen eminim acayip hak ediyorsundur. bazen ülkenin şimdi ki halinin senin gibi düşünen insanlar yüzünden olduğunu düşünüyorum. Alım gücü diye bir şey kalmadı o zaman da çıkıp böyle konuşabildin mi acaba, ha ben daha geçen sene arabamı bedavaya değiştrdim çok şükür tek derdimiz para değil hatta para hiç gündemimizde yok ama senin gibiler yüzünden de bu ülke şu an bu halde o zaman herkes bedavaya çalışsın hiç kimse para almasın hiç para muhabbeti yapmayalım, madem öyle enflasyonu bile bile ülkeye getirdiklerinde neden uzman başöğetmen gibi bişey getireceklerine alım gücünde bariz kayıp var deyip herkese zam yapamadılar böyle saçma bi sistem getirdiler az gerçekleri konuş bari

Geri