Önünüzde 2 seçenek olması tek seçenek olmasından iyi midir?

Kodla Büyü
İkilemde kaldığımızda bir karar vermek, avantaj ve dezavantajları çok yüzeysel olarak ele almakla mümkün olabilir. Aksi halde uykusuz düşünceli geceler sizi bekleyebilir.
:+1: Kendi deneyimlerime dayanarak yukarıdaki sonuca ulaştım.

9-15 Rehber Öğretmenlerle aynı özlük haklarına sahip ve dersi olmayan bir BT Rehber Öğretmenliği
4-8 sınıflarda haftada 2 saat zorunlu BT dersi
---- 2 seçenekten birisini seçme şansınız olsa hangi seçeneği gerçekten istediğinize nasıl karar verebilirsiniz? Benzeri bir konuda 2 seçenek arasında kararsız kaldığınızda karar vermenize etkisi en yüksek olan şey ve yöntem ne oluyor?
Önerileriniz...

rehber öğretmenlerin haklarına sahip dersi olan bilişim seçeneğini eklemek istiyorum.

Örnekler çoğaltılabilir. Ama benim merak ettiğim seçim yaparken nasıl bir yol takip ettiğiniz.
Diyelim ki 40.000 Tl paranız var. Bununla araba almak veya altına yatırım yapmak gibi 2 değişik düşünceniz var. Birisini seçtiniz diyelim. Neden ve nasıl bu karara vardınız?

arkadaşlar zaten devlet işleyişinde yada bürokraside böyle birşey olmaz kimse kanunla size 2 seçenek sunup hangisini seçersiniz demez.
Bu böyle olacak denir ve olur 2 seçenekten birini seçmek bir lüksümüz yok

Bir seçeneği seçmek, artık diğer seçenekleri öldürmek ve diğer seçeneklerin varlığını yok saymak demektir. O seçeneği seçmek kaybediş değildir. Buna katılmıyorum. Seçtiğin tercihi kazanmaktır. Eğer birini seçtiğinizde diğerlerini kaybettiğinizi düşünüyorsanız sizin mutlu olmanız mümkün değil.
Evlilik de böyledir mesela. Bir erkek evlendikten sonra "kadın" kavramı onun için değişmiştir. Artık kadının zirvesi de dibi de sadece ve sadece eşidir. Eşi dışındaki diğer bayanların varlığını "kadınlık açısından" reddeder. Onlar olsa olsa artık kardeştir, bacıdır, abladır. Ama asla eşi dışındaki bayanlara "kadın" diye bakmaz. Ve bu erkek mutludur. hem de çok mutludur. Tercihini yapmış ve diğer seçeneklerin varlığını yoketmiştir.
O nedenle bence her tercih bir kazanıştır. Hem de büyük bir kazanış...

Geri