Ürünle Özdeşleşmiş Marka İsimleri.

Kodla Büyü
Japonyada da LCD lere Sharp deniliyormuş diye duymuştum.. LCD tv yi ilk piyasaya süren firma olduğu için öyle alışmışlarmış.

Her türlü satılan meyveli buza : Meybuz
Her türlü baş ağrısı ilacına : Vermidon,Gripin
Her türlü PVC doğramaya : Pimapen
Her türlü maya için : Pakmaya
Her türlü motorlu bisiklete : Mobilet
Çokoprens
Daksil

Tiptronic (Sadece bir araç markasına özel yarı otomatik vitesin adı)Şuan yarı otomatik satılan tüm araçlar için kullanılmakta.

anneannem bulaşık deterjanına "güneş", setüstü oacağa "milangaz" der. Bizim memlekette hemen hemen herkes çamaşır suyuna "klorak" der. bir de her tür mp3 player'a "ipdod" deniyordu bir zamanlar.

Küçük şişe su yeni çıktığı zamanlarda, ŞAŞAL su vardı. -bi tane şaşal verir misiniz? derdi herkes.
Bir dönem satın alınan bütün sulara isim babalığı yapmış memba suyu markası.
Eski kuşağın hala pet şişe suları içerken zaman zaman bu şekilde tanımladığı olur.
O vakit bu kelimeye yabancılaşılabilirse, yeni kuşağın hiç anlayamayacağı bir tebessüm beliriverir yüzünde: "şaşal su" :)

geçen gün bir büfeciye " bir tane kağıt mendil alabilir miyim?" dedim. adam bön bön baktı. sonra alaycı, bilmiş bir tavırla "haa selpak mı?" dedi pişkin pişkin gülerek. Kendimi aşağılanmış hissettim. :(

Selpak
Hatta bizim ordaki büfeden selpak isteyince selpak marka kağıt mendil veriyodu 50 kuruşa çok doğal olarak... Ama daha sonra selpak isteğimde selpak kalmadı dedi ve nova marka olandan verdi bu sefer 25 kuruş aldı. Bundan sonra hangi marka olduğunu belirmekte fayda görüyorum. sırf ismi markalaşmış olduğu için iki katı fiyat ödemenin bir manası olduğunu düşünmüyorum. Sonuçta hepsi kağıt mendil :D

Buzdolabına da eskiden 'kelvinatör' denirmiş.Oysa kelvinator bir buzdolabı markasıdır.

Şehirlerarası otobüslerin klima ile tanışması 1980'li yılların başına rastlar: Mercedes, 302 S otobüsleri (air condition'lı) piyasaya sürer.
O yıllarda "klima" sözcüğü ile sözlükler tanışmamıştır.
Air condition'da söylenmesi mümkün olmayan bir sözcüktür.
Ve marka, ürün adı yerine geçer, 10 yıla yakın kullanılır: Sütrak.
Terminallerde çığırtkan'lar bağırır dururdu: "Sütraklı araba, hemen kalkıyor"

Fay vardır bir de :p ( demizlik tozu)
Jeep i unutmayın. 4x4 lere cip diyoruz. :)

sıkıştırılmış yonga levhaların ismi sunta ,
mekanik süpürge gırgır,
kadın bağı ped orkid,
margarin sana,
yapışmayan yüzey teflon,
projeksiyon makinesi barkovizyon,
tişört lakost,
toz içecek oralet
baş ağrısı için aspirin,
sigara için çakmak zippo,
makaralı oyuncak yoyo,
modül oyuncak lego
bira efes

:+1:
tenten' Alıntı:
sıkıştırılmış yonga levhaların ismi sunta ,
mekanik süpürge gırgır,
kadın bağı ped orkid,
margarin sana,
yapışmayan yüzey teflon,
projeksiyon makinesi barkovizyon,
tişört lakost,
toz içecek oralet
baş ağrısı için aspirin,
sigara için çakmak zippo,
makaralı oyuncak yoyo,
modül oyuncak lego
bira efes

Çamaşır suyuna bizde genelde hep ace denirdi bi dönem.. Şimdi domestos denecek heralde :p

TEFLON, gerçek adı ptfe olan madde.

Selpak örneğinde olduğu gibi bir marka adının ürün ismiyle anılmasıyla halkımız tarafından ürün zannedilen markadır.

Teflon markasının üreticisi dupont firmasıdır.Firmanın ticari ahlakı gereği her ülkede sadece iki üreticiye hammadde tedarik etmektedir.

Ülkemizde dupont un teflon markalı ptfesini MEHTAP ve omg markaları ve de İtalyan Bialetti ortaklığından dolayı CEM firması kullanmaktadır.

Geri