öğretmen kaç yıl hapis cezası alırsa işten atılır?

Kodla Büyü

orhan21

Üye
özel hayat ile ilgili mahkemede devam eden bir ceza davam var.
Kaç yıl ceza alırsam işten atılırım?

657 sayılı Kanunun 48'inci maddesinin 5. bendinde suç ve cezalar olmak üzere ikili bir ayrım yapılmıştır. Konuya ilişkin madde hükmü aşağıdaki şekildedir:
"657 saylı Devlet Memurları Kanununun 48/A-5 bendinde; "Taksirli suçlar ve aşağıda sayılan suçlar dışında tecil edilmiş hükümler hariç olmak üzere, ağır hapis veya 6 aydan fazla hapis veyahut affa uğramış olsalar bile Devletin şahsiyetine karşı işlenen suçlarla, zimmet, ihtilas, irtikap, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, inancı kötüye kullanma, dolanlı iflas gibi yüz kızartıcı veya şeref ve haysiyeti kırıcı suçtan veya istimal ve istihlak kaçakçılığı hariç kaçakçılık, resmi ihale ve alım satımlara fesat karıştırma, Devlet sırlarını açığa vurma suçlarından dolayı hükümlü bulunmamak."

Bu hüküm ikiye ayrılarak açıklanacak olursa;
1- Hapis Cezaları: Hapis cezaları iki tanedir.
a- Ağır hapis cezası: Bu da ikiye ayrılmaktadır. Ömür boyu hapis cezası ve geçici ağır hapis cezası. Her iki halde de kişi memur olamaz veya memur ise görevine son verilir.
b- 6 aydan fazla hapis cezası: Belirtilen sürelerde ceza alan kişi memur olamaz veya memur ise görevine son verilir.

Hapis cezalarına ilişkin açıklamalar:
a- Hafif hapis cezası alanlar memur olabilir veya memur ise görevine son verilmez.
b- Hapis cezası tecil edilmiş ise (ister ağır hapis cezası isterse 6 aydan fazla hapis cezası) kişi memur olabilir veya memur ise görevine son verilmez.
c- İki ayrı eylem sonucunda verilen hapis cezaları toplanarak işlem yapılamaz. (Danıştay 5. Daire: K. No: 1982/ 6731)

2- Suçlar:
a- Taksirli suçlar memuriyete engel değildir.
b- Diğer suçlar: Bu suçlar maddede tek tek sayılmıştır. Bu suçlardan bir gün dahi ceza alanlar memur olamazlar veya memur ise görevlerine son verilir. Bunlar şu şekildedir:
"- Affa uğramış olsalar bile Devletin şahsiyetine karşı işlenen suçlarla,
- Zimmet,
- İhtilas,
- İrtikap,
- Rüşvet,
- Hırsızlık,
- Dolandırıcılık,
- Sahtecilik,
- İnancı kötüye kullanma,
- Dolanlı iflas gibi yüz kızartıcı veya şeref ve haysiyeti kırıcı suçtan veya
- İstimal ve istihlak kaçakçılığı hariç kaçakçılık,
- Resmi ihale ve alım satımlara fesat karıştırma,
- Devlet sırlarını açığa vurma suçları."
Yukarıdaki suçlardan dolayı bir gün dahi ceza alnıması halinde kişi memur olamaz veya memur ise görevine son verilir. Bu suçlarda tecil olup olmaması önemli değildir. Bu nedenle bu suçlardan dolayı da ceza alan veya cezası ertelenenler, memur değil ise memur olamaz, eğer memur ise memuriyetine son verilir. Örneğin zimmet suçundan mahkum olma halinde alınan ceza ertelenirse dahi kişi memur olamaz veya veya memur ise görevine son verilir.

MADDE MADDE MEMURLUĞA ENGEL SUÇLAR

Türk Ceza Kanununun 53 üncü maddesinde belirtilen süreler geçmiş olsa bile;

1- kasten işlenen bir suçtan dolayı bir yıl veya daha fazla süreyle hapis cezasına ya da

2- affa uğramış olsa bile devletin güvenliğine karşı suçlar, Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar, milli savunmaya karşı suçlar, devlet sırlarına karşı suçlar ve casusluk, zimmet, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, hileli iflas, ihaleye fesat karıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma, suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama veya kaçakçılık suçları.

Bu suçlardan bir gün bile hapis cezası alınması halinde, bu ceza, paraya çevrilse, ertelense veya affa uğrasa bile memuriyete engel olacaktır.

Benim bilgisayarımdan birisine hakaret ,tehdit mesajları gönderilmiş
yalancı şahitte bulmuşlar
ceza kanununda , bilişim cezası olarak kaç yıl alırım.

orhan21' Alıntı:

hocam sabıkan yoksa en fazla hükmün açıklanmasının geriye bırakılmasını alırsın bu da 5 yıl suç işlemezsen silinir. asla sabıkalı değilsin 5 yıl suç işlenmezse... hüküm giymiş sayılmaz bile..

SEKİZİNCİ BÖLÜM
Şerefe Karşı Suçlar
Hakaret

Madde 125 - (1) Bir kimseye onur, şeref ve saygınlığını rencide edebilecek nitelikte somut bir fiil veya olgu isnat eden ya da yakıştırmalarda bulunmak veya sövmek suretiyle bir kimsenin onur, şeref ve saygınlığına saldıran kişi, üç aydan iki yıla kadar hapis veya adlî para cezası ile cezalandırılır. Mağdurun gıyabında hakaretin cezalandırılabilmesi için fiilin en az üç kişiyle ihtilât ederek işlenmesi gerekir.

Ayrıca

Cezaların arttırılması

MADDE 26 - (1) Tehdit, şantaj, hakaret, kumar veya iftira suçlarının bilişim ortamında aleni olarak işlenmesi hâlinde, Türk Ceza Kanunu hükümlerine göre verilecek ceza yarı oranda artırılır.

Madde 26 Bilişim Ağı Hizmetlerinin Düzenlenmesi ve Bilişim Suçları Kanun Tasarısı, Kişisel Verilerin Korunması Hakkında Kanun Tasarısından alınmadır. Yani size isnad edilen suçun cezası 4,5 aydan 3 yıla kadar hapis veya adli para cezası olur. Yalancı şahit işini anlamadım IP adresleri bellidir sizin PC den gittiyse ispatlanır.

benim bilgisayarım derken laptobundan mı yoksa okuldaki bilgisayarından mı?

2008 tarihinde benim evdeki bilgisayarımdan
hakaret, tehdit mesajları atılmış
halen ıp tespiti yapılmadı.
bunlarıda yapan komşularım.
Sorum şu:3 yıl önceki e- mail ıp si tespit edilebilir mi?

savcı ifademi yeni aldı
benim ilgim yok dedim
ama karşı taraftan iki kişi şikayet etmiş.
bir şahitleri var
uzlaşmaya yanaşmıyorlar kin ve intikam bürümüş gözleri

İlgim yok yerine bilgim yok diyebilirdiniz.

Herkez yapmış olabilir. Hattınıza biri giripte yapmış olabilir.

Bir spy veya trojanda olabilir. Bu iş araştırılmalı.

Siz daha önce bu kişilerle konuşmuşmusunuz

konuşmamışsınız. Hakaret öncesi olan olaylar nedir

yazılardan ve hakaret öncesi ve sonrası fiillerden sizin olduğunuz anlaşılması gerekir.

Bu anlaşılacak kayıtlarında delil olarak iddaname dosyasında bulunması gerekir.

Eğer sadece hakaret satırları ise iddanamede belki adam sizin bilgisayarı kullanana küfretti o da cevaben küfretti o da okendi küfürlerini silip montaj yaptı

kim bilebilir. Muaallak olan şeyler delil olarak kabul edilmez edilirsede itiraz edilir.

Savcı mahkemeye sevk etmişmi onu öğrenin adliyeden. dosya numarası falan vardır oradan iddanameyi okuyun.

dosyanın fotokopisini çekir. sizin olayda belki savcı mahkemeye sevk etmez bile. yani öğrenin

etti ise dosya fotokopisini çekin. 1 yıl sonra mahkeme olur muhtemelen.

ifadeler önemli, bilişim alanında ne yazıkki adalet mekanizmasında çok hayal perest var. onun için size büyük iş düşüyor.

mahkeme bilirkişiye gönderir vs vs çok iş var.

cılkını çıkardılar bu bilişimin ne diim sana.

Adamın biri hiç alakam olmadığı halde bana hacker lik iftirası attı. Savcı ifadesinde şöyle yapmış olabilir böyle yapmış olabilir diye ifade vermiş. hacklemiş olabilir. virüs yerleştirmiş olabilir. çalmış demiş vs vs

Savcıda ilgili kanun maddeleriyle 10 yıla yakın bir ceza toplamı ile mahkemeye sevk etmiş. Birde bu iddanameler yokmu saçmalığın teki. bir iddanamede savcı şunu demeli benim kanaatimce; suçlu bulunursa hapis cezası ile cezalandırılması demeli. Ama direk suçlu olduğu görülüyor.. hapis ile cezalandırlmalı demeside çok saçma geldi bana. sanki kendisi bilir kişiki yorum üretiyor. Olduğuna iftira ve saçmalık fakat ne diyim sana. Bu bilişimde uydurup uydurup yazılıyor sonra uydurup uydurup iddanameler oluşturuluyor.

Avukatlar önce para pazarlığı yapıyor. Zaten bir çoğu bilişimden anlamıyor. Hakimlere çok iş düşüyor. Olayda bilir kişide bitiyor işte bilirkişiler ne kadar bilir kişi bu ülkede onun muhasebesini yapmak lazım ve bilişim eğitimine çok büyük önem vermek lazım yoksa ileride bir çok kişinin canı bu bilişimden çok yanacak. bilmez kişiler olursa halimiz çok vahim olur. allah korusun ne diyim.

En önemlisi işimiz allah a kalmış Allah hayırlısını versin her zaman. Kişinin vicdanı rahat olduktan sonra her şekilde uğraşmasına rağmen yanlış kararda çıksa kader deyip inanca bağlanmak gerekir diyorum.

saygılarımla.

2008 tarihinde benim evdeki bilgisayarımdan
hakaret, tehdit mesajları atılmış
halen ıp tespiti yapılmadı.
bunlarıda yapan komşularım.
Sorum şu:3 yıl önceki e- mail ıp si tespit edilebilir mi?

orhan21 hocam ip senin adına kayıtlı bir telefona ait ise suçlu seni bulurlar. bulunduğum ilde eşraftan birinin oğlunun evindeki wirless şifresizmiş, birileri genelkurmaya hakaret maili atmış adam şimdi hapiste. ne kadar ben yapmadım dese de ispatlayamaz. ipv4 mac adresleri yoktur. ipv6 geçilince bu dert bitecek ama ne zaman.

Ben türk telekomda gördüm hangi hatta, hagi saatte, hangi tarihte, hangi bilgisisayarın bağlı olduğunu görebiliyorlar. tabi bu senin yaptığın anlamı taşımaz. eğer msn den gönderilmişse bence bunun bir çok hilesi var. ben hapis cezası alacağınıda düşünmüyorum muhtemlen ceza alsanda maddi tazminat cezası ödersin. ama kendini iyi savur bilimsel açıklam yapar ikna edebilirsen ceza almayada bilirsin

bir arkadaşımın(müdür yardımcısı) okulunda bayan müdür ile bay müdür yardımcısı msn üzerinden okulda mesai saatleri içerisinde erotik konuşmalar yapmışlar(yapmaya devam ediyorlarmış) ve görüntülü görüşme de yapmışlar.bunu da arkadaşım bilgisayara bakım yaparken ileti geçmişinden görüyor.ve söylediğine göre müdürün rotasyonla tayini çıkıp gitmesine rağmen hala devam ediyor bu durum.iki sorum var?
1.bu müdür ve müdür yardımcısı şikayet nereye edilebilir ve cezası nedir bu durumun?
2.sonuçta başkasının iletilerini okuduğu için diğer müdür yardımcısı da suçlu duruma düşer mi?(hatta abartıp görüntü kaydeden herhangi bir programla webcam kaydını yapsa görüşmelerin)

grandmasterb' Alıntı:
(hatta abartıp görüntü kaydeden herhangi bir programla webcam kaydını yapsa görüşmelerin)

Suça girer tabiiki hocam. Polisler bile gerekli izinleri almadan telefon dinleyemiyor :D

Hakaret ve tehditten beni şikayet etmişler.
Savcı bana bir yıldan fazla ceza verirse işten atılırım.

16 yıl okul oku ,öğretmen ol
bir kişi gelip seni şikayet etsin,işinden ol
mantıklı değil.
beni işimden eden, çocuğumun ekmeğiyle oynanayan kişiyi
öldürebilirim.

Suçlu değilsen hak var huku var hocam merak etme bir şey olmaz. Ama bu forumda da yapan arkadaşlar var kendilerini sanal alemde zannedip sallıyorlar ne akıllarına gelirse. Eğer öyle bir şey yaptıysan yapacak bir şey yok . Hakaretten sonra bir de cinayetten yatarsın.

orhan21' Alıntı:
Hakaret ve tehditten beni şikayet etmişler.
Savcı bana bir yıldan fazla ceza verirse işten atılırım.

16 yıl okul oku ,öğretmen ol
bir kişi gelip seni şikayet etsin,işinden ol
mantıklı değil.
beni işimden eden, çocuğumun ekmeğiyle oynanayan kişiyi
öldürebilirim.

IP tespiti yapıldığını düşünmüyorum. Ayrıca IP tek başına delil değildir.

Bilişim Teknolojileri konsunda gerek ceza almış gerekse mahkeme bekleyen binlerce madur olduğunu düşünüyorum.

Polis, Savcı ve Hakim ler bu konuda donanımlı olmadığı müdetçe bunun milyonları bulabileceğini ciddi bir şekilde düşünmek lazım.

İçinizde rahat olsun. Olacağına varır herşey. Bu maduriyetler bir şekilde ilk aşamada yargıtayda sonraki aşamada bilimsel araştırmalarda ortaya çıkar ve insanları madur edenler bir şekilde madur olabilirler.

Siz bunun için birde cinayet işlemeyin. Herkez plan yapar fakat bilmezlerki Hak da plan yapar. Hak plan yapanların en hayırlısıdır. Ayrıca plan yapanlara planları güzel gösterilmiştir.

Bilişim hukukunda türkiyede bir reform şarttır. Reformda gerçek uzmanların olduğu adalet sistemidir. Ben bunun olacağına inanmasamda bizlerin yapacağı şu an en iyi şey gerek öğrencilere gerekte halka bilişim i öğretmektir.

Saygılarımla.

ALLAH razı olsun
3 aydır ailece düşünüyoruz
ya ceza alıp işten atılırsam
14 yıllık öğretmenim

ARKADAŞLAR
Bende okul müdürlüğü yaptığım döneme ait geçirdiğim bir soruşturmada hakkımda bir öğretmeinin gelmediğim günler ile ilgili şikayeti nedeniyle
okula gelmediğim günlerde (toplantıvs.okul işleri nedniyle ) sınıf defterini imzaladığım için ağır cezada yargılanıyorum.Evrakta sahtekarlıktan
kaç yıl ceza alırım?
memuriyetim sona erer mi?
12 yıllık öğretmenim
bilgilendirebilecek arkadaşlar varsa teşekkür ederim

ibrahimselçuk' Alıntı:
ARKADAŞLAR
Bende okul müdürlüğü yaptığım döneme ait geçirdiğim bir soruşturmada hakkımda bir öğretmeinin gelmediğim günler ile ilgili şikayeti nedeniyle
okula gelmediğim günlerde (toplantıvs.okul işleri nedniyle ) sınıf defterini imzaladığım için ağır cezada yargılanıyorum.Evrakta sahtekarlıktan
kaç yıl ceza alırım?
memuriyetim sona erer mi?
12 yıllık öğretmenim
bilgilendirebilecek arkadaşlar varsa teşekkür ederim

Bu nasıl bir iştir ya? Agır cezalık bir iş olmasına şaşırdım dogrusu

:eek: 2 yıl sonra??? daha neler duyacağız, memur olunca kin gütmek veya intikam almak kolay oluyor can sıkıntısı geçmiş olsun İnşaallah bir ceza almazsınız(bence)
Üzerinden oldukça zaman geçmiş, Acaba sonuç ne oldu, madem konuyu Hortlattık merak ettim...

Geri