özel hizmet tazminatı hesaplama

Kodla Büyü

tuncay_tuncez

Süper Üye
Süper Üye
Seçkin Üye
Aşağıdaki 2 ornek bodro aynı statudeki bilişim teknolojileri bransındaki personele ait, ancak özel hizmet tazminatları farklı aynı tipteki(teknik lise-ticaret meslek lisesi ve her ikiside teknik öğretmen) kurumlarda çalışmalarına rağmen...Arkadaşlar bu hesaplama konusunda bilgilerinizi paylaşabilirmisiniz?Memurların çogu bilmiyor, herhalde gostermek te bize düşecek gibi...:)
Bu arada yalnıslık oldugu asikar, geriye donuk(2 yıl kadar) fark odemesi için nasıl bir surec izlenmeli, alınabilir mi?Teşekkürler...

Ekli dosyalar

• res1.jpg
    res1.jpg
    298.1 KB · Görüntüleme: 14,332
  • res2.jpg
    res2.jpg
    294 KB · Görüntüleme: 14,320
Ben de çok araştırdım ama işin içinden çıkamadım. Benim de özel hizmet tazminatı 879.83 TL görünüyor. 3'ün 2'ikisi bekar. Dediğiniz gibi var bir sakatlık.
http://www.ozkansoft.com/mahep.php
adresinden bekar olan arkadaş için yaptığım hesaplamada 879 TL görünüyor. Sanırım %110 olarak hesaplanması gereken oran %105 ya da farklı bir oranla hesaplanıyor.
9. derecedeki bir kültür öğretmeni için tazminat oranı %85'dir. Teknik öğretmen ise bunun %15 fazlası yani %100'dür. Kültür öğretmeni ile teknik öğretmen arasındaki fark buradan kaynaklanıyor. Derece düştükçe kültür öğretmenininki %95 falan oluyor, teknik öğretmenin %110'a çıkıyor.
Bir yerde hesapla ilgili açıklama bulmuştum ama oradakini uyguladığımda da bordrodaki değerleri bulamadım. Aslında sistem otomatik hesaplıyor diye biliyorum. Eğer memur kişisel bilgilerinizi doğru girmişse, doğru hesaplaması lazım. Ama burası Türkiye.

HackSaw3' Alıntı:

Buradan hesaplayabilirsiniz.[/quote
sanırım özel hizmet alanı yok orda yada ben göremedim...
hesap muhim değil de özel hizmeti nasıl buluyor, onu memura anlatmak mesele...:)

HackSaw3' Alıntı:

Buradan hesaplayabilirsiniz.

ben bu siteden maaşımı hesaplattım arada 105 tl fark çıkıyor.doğruluğu kesin mi arkadaşlar bu programın?

Arkadaşlar yalnış(eksik) yapılan maaş ödemelerine ilişkin, memurun geriye dönük alabileceği maas farkının beliri bir süresi var mı?Örnek memur 2 yada 3 sene öncesinde az aldığı maasındaki farkları su an alabilir mi?Bu durumu ve özellikle ne kadar süre geriye dönük işlem yapılabileceğini işaret eden her hangi bir kaynak var mı?Teşekkür ederim...

eylül 2012-eylül 2013 arasındaki eksik yatan derece terfi farkımı 10 gün önce aldım daha

arkadaşlar,
alan değişikliği ile meslek lisesi elektronik bölümüne geçmiş bi arkadaşınız olarak bi sorum olacak!
bana 800 TL civarı fazladan yatmış şubat ayı maaşı.
bordromda özel hizmet tazminatı olarak görünüyor.
bu ödeme kimlere yapılır! ne koşulla yapılır?

ocak ayının sonuna kadar ortaokulda çalışmakta idim.
ve orada böyle bi ödeme yapılmamıştı.
:)
yanıtlayanlara,
şimdiden teşekkür ederim.

Özel hizmet tazminatı 9-8-7-6-5 inci derecelerde farklı 4-3-2 ve 1 derecelerde farklı oluyor. memur 4.1 i olunca hizmet tazminatı sınıfı değişiyor. ben de geçtiğimiz eylül ayında terfi ettim derece kademe terfim işlenirken mal müdürlüğündeki arkadaş özel hizmet tazminatı kısmını değiştirmemiş bende ocak ayın da fark edip kurumuma söyledim onlar da hocam dilekçe yaz geriye dönük alırız dediler. şimdi yeniden 4 ay için bodro yapıp ilçeme gönderildi oradan da mal müdürlüğüne gidecek fark hesabıma yatacak. başka bir okuldan duyduğuma göre 3 yıl geriye dönük alanlar olmuş. tek yapmanız gereken maaş işlerinizi yapan idarecinize durumu söyleyip dilekçenizi ne kadar zamandır eksik alıyorsanız açık bir şekilde yazarak vermek.
kolay gelsin

sağolasın greenice,

benim derece-kademem şu an 6/2.
bu ay, 21'inde 6/3 olacağım.-henüz işlenmedi sisteme-.
ama dediğim gibi daha önce almadım bu başlıkta bi ödeme.

geri isterler mi bunu benden?
ve neden, niçin bu ödemeyi alıyoruz?
anlayamadım?

@ots,
İlköğretimde çalışmadığınız için alamazsınız. Hesaplama yaptırırken Eğitim Yılı - Alan kısmını hiçbiri olarak bırakın. O kısım meslek liselerinde görev yapan branşlar için. Eğer teknik eğitim mezunu iseniz ve meslek lisesinde çalışıyorsanız bahsedilen tazminatı alabilirsiniz.

benim hesapta bi yanlışlık olmuş.
yarın geri iade edeceğim.

HackSaw3' Alıntı:

özel hizmet tazminatını hesaplarken öht - alan kısmınıda yazan rakmıdamı topluyacağz.. 6-2 teknik öğretmenin öht toplam ekadar?

ben de 6/2yim.. TEF mezunuyum.. Geçen ay ki maaş bordromda özel hizmet taz. 881 küsürdü.. Şimdi Anadolu Lisesine tayinim çıktı bu ay 772'ye düştü öğretmenim..

istanbul38' Alıntı:
HackSaw3' Alıntı:

özel hizmet tazminatını hesaplarken öht - alan kısmınıda yazan rakmıdamı topluyacağz.. 6-2 teknik öğretmenin öht toplam ekadar?

evet hocam o da dahil. alan dediği teknik öğretmne olduğunuz için aldığınız fark yoksa öht tüm öğretmenler alıyor. 881.87 olması lazım.

Arkadaşlar. okulumuzda sizinle aynı durumda olan bir öğretmenimiz vardı ve özel hizmet tazminatının malmüdürlüğü tarafından yanlış veri girişi yapılmasından dolayı maaşı eksik hesaplanmakta idi. geçmişe dönük fark bordrosu ektedir.

Arkadaslar meslek ogretmenlerone verilen tazminatiniz bordronuzda "ozel hizmet tazminati" kismindami yazitor yoksa mahep maas hesabindaki gibi ayri ek tazminat alanindami? Mahep ile iletisime gectim. Eger ozel hizmet icinde gosteriliyorsa maasiniz yanlis hesaplanir dediler. Benim ozel hizmet tazminati alaninda yaziyor. 951.58 tl. Orda yazarsa daha cok vergi kesiliyomus. 7/2 yim
Sizin farklimi acep? Kontrol edermisiniz

bu sorun bende de var. bordromda ek tazminat diye ayrıca belirtilmiyor. özel hizmet tazminatının içinde gözüküyor. şimdiye kadar hesaplamada bir farklılık olmuyordu. 1-2 aydır mahep programına göre eksik alıyorum.

diğer arkadaşlarda durum nedir acaba?

http://www.memurlar.net/haber/505837 adresinde konuyla ilgili haber var.. mahep'e mesaj gönderdim okulunuza durumu söyleyin düzeltsinler diyor.. yani ek tazminat adı altında farklı alanda girilmesi gerekiyormuş. yoksa fazla vergi kesiliyormuş.. bu şekilde bordrosu olan varmı acep, yani atölye öğretmenlerine verilen ek tazminatı ayrı başlıkta girilen varmı arkadaşlar??

Aynı sorunu, bizim meslek lisesinde arkadaşta yaşadı.
Benim Özel Hizmet Tazminatım:833.18 diye geçiyor. Fakat benim bordro da EK TAZMİNAT Kısmında 118.39 daha ödeniyor.
Arkadaşta bu ek tazminat yoktu.
Benim bordronun çıktısını aldı kendi bordrosuyla dilekçe yazdı 1 yıllık ödenmemiş parayı alacak.

Ek olarak, bu yıldan itibaren bu hesapları maliye yerine okul müdürlükleri yapacakmış.

varvarvar' Alıntı:
Aynı sorunu, bizim meslek lisesinde arkadaşta yaşadı.
Benim Özel Hizmet Tazminatım:833.18 diye geçiyor. Fakat benim bordro da EK TAZMİNAT Kısmında 118.39 daha ödeniyor.
Arkadaşta bu ek tazminat yoktu.
Benim bordronun çıktısını aldı kendi bordrosuyla dilekçe yazdı 1 yıllık ödenmemiş parayı alacak.

Ek olarak, bu yıldan itibaren bu hesapları maliye yerine okul müdürlükleri yapacakmış.

Biz tazminati aliyoruz ama sizin gibi Ek Tazminat olarak ayrilmamis. Bi yuzdende fazla vergi kesiliyormus diye okudum yukardaki haberde.. Sanirim 15 tl gibi eksik aliyoruz ek tazminat diye ayri gosterilmeyince

667 Sayılı Devlet Memurları kanunun 152. Maddesinde bahsedilir durumdan, ayrıca 666 sayılı kanun hükmünde kararnamedede cetvellere bakılır. Buradaki değerlerin maaş katsayısıyla çarpımları ile tazminat oranları bulunuyor. 2014 ocaktan itibaren daha önceki toplu görüşmelerde alınan kararlar geriği sanırım hesaplama değişti. Hatırlarsanız 75+75 TL zam almıştık. Bu zam özel hizmet tazminatı şeklinde sanırım eklendi. Böylece "ek ödeme" adında bodronuzda bir bölüm daha oluştu.

Sonuç olarak nasıl hesaplandığı karışık tam da vakıf değilim. Ancak aşağıdaki site değerleri doğru girerseniz kuruşu kuruşuna doğru hesaplıyor. 1 yıl kadar önce araştırmıştım aklımda bunlar kaldı yanlış hatırlıyorda olabilirim ancak aşağıdaki site kesinlikle doğru hesaplıyor.

2/1 teknik ogretmen ozel hizmet tazminat orani nedir arkadaslar yalnislik var gibi bodroda

Peki hesabı nasıl oluyor açıklayabilir misiniz?eskiden 9500*en dusuk memur maas katsayısı*eğitim-öğretim tazminat oranı şeklinde idi, yeni nasıl hesaplanıyor?

bende Tef mezunuyum ilk atamam ilköğretimdi şimdi ise halk eğitimde çalışmaya başladım ek tazminat talebinde bulundum bana dediler ki senin ilk ataman ilköğretime olmuş hocam sen bu tazminatı alamazsın dediler. Bu konuda bilgisi olan var mı ? birde halk eğitimde merkezlerinde atölye şefi olabiliyor muyuz ?

yakuphan' Alıntı:
Ben de çok araştırdım ama işin içinden çıkamadım. Benim de özel hizmet tazminatı 879.83 TL görünüyor. 3'ün 2'ikisi bekar. Dediğiniz gibi var bir sakatlık.
adresinden bekar olan arkadaş için yaptığım hesaplamada 879 TL görünüyor. Sanırım %110 olarak hesaplanması gereken oran %105 ya da farklı bir oranla hesaplanıyor.
9. derecedeki bir kültür öğretmeni için tazminat oranı %85'dir. Teknik öğretmen ise bunun %15 fazlası yani %100'dür. Kültür öğretmeni ile teknik öğretmen arasındaki fark buradan kaynaklanıyor. Derece düştükçe kültür öğretmenininki %95 falan oluyor, teknik öğretmenin %110'a çıkıyor.
Bir yerde hesapla ilgili açıklama bulmuştum ama oradakini uyguladığımda da bordrodaki değerleri bulamadım. Aslında sistem otomatik hesaplıyor diye biliyorum. Eğer memur kişisel bilgilerinizi doğru girmişse, doğru hesaplaması lazım. Ama burası Türkiye.

Hocam bu %95 ile %110 mevzusuna ait resmi bir yazı var mı? 5 yıllık öğretmenim ve ilk defa duyuyorum

Geri