İşletmelerde beceri eğitimi (Usta öğretici sorunsalı)

Kodla Büyü

fatih85gs

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Arkadaşlar merhaba.
Meslek lisesinde işletmelerde beceri eğitimi için okul idaresi işletmede usta öğretici bulunmasının zorunlu olduğunu söylüyor. (Mesem için böyle bir zorunluluk olduğunu mesleki eğitim kanunundan biliyorum. Bizimki mesem değil). Yıllardır öğrencilerimize uygun işletmelerde usta öğretici belgesi aranmaksızın staj yaptırılabilirken bu yıl herhangi bir kanun veya yönetmelik değişikliği olmamasına rağmen (bildiğim kadarıyla) bize böyle bir şart sunuldu. Bu konuda yardımcı olacak bilgili arkadaşlarımdan destek bekliyorum (Kanun,yönetmelik,yönerge veya bakanlık görüş yazısı çerçevesinde).
Okul idaresi usta öğreticisi olmayan işletmelerde staj yapılamayacağını, idarenin buna kesinlikle onay vermeyeceğini ibe'nin okulda 24 saat ders olarak okutulması gerektiğini tarafımıza bildirildi.
Teşekkür ediyorum.

Bu yıllardır var olan ama kısmen görmezden gelinen bir durum hocam. Aylık rehberlik formuna dikkat ederseniz usta öğretici belgesi var mı. İbaresini görürsünüz. Bize söylenen MEB bundan sonra işletmenin usta öğretici belgesi olup olmadigini özellikle kontrol edeceği. Bu nedenle işletmelerin muhakkak usta öğretici belgesi almasınin sağlanması gerektiği. İdarenizin yaklaşımı doğru hocam.

Bu yıllardır var olan ama kısmen görmezden gelinen bir durum hocam. Aylık rehberlik formuna dikkat ederseniz usta öğretici belgesi var mı. İbaresini görürsünüz. Bize söylenen MEB bundan sonra işletmenin usta öğretici belgesi olup olmadigini özellikle kontrol edeceği. Bu nedenle işletmelerin muhakkak usta öğretici belgesi almasınin sağlanması gerektiği. İdarenizin yaklaşımı doğru hocam.
Evet hocam aylık rehberlik formunda bu soru soruluyordu. "Bize söylenen MEB bundan sonra işletmenin usta öğretici olup olmadığını kontrol edeceği yazdığınız" için soruyorum.Bu söylem sözlü olarak mı yapıldı mı bir yazıyla mı.Bilgilendirme için teşekkürler.

Geri