İki RAM takılıysa ....

Kodla Büyü

fatihpc

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Kafama takılan bir soru var arkadaşlar. İki dimm slotuna aynuı marka aynı mhz değerine sahip iki ram takıyorsun diyelimki ikiside 2 gb. Ben uygulamalarımda hiç 2 gb nin üstüne çıkmıyorum öyleyse benim diömm 2 slotumdaki ram hiç kullanılmıyor mu yani hazırda bekliyor mu yoksa görev paylaşımı yaparak ikiside mi çalışıyor. Lütfen bildiklerimizi paylaşabilirmiyiz. Nette bulamadım.

Re: İki RAM çalıştırma

hiç mi fikrininz yok arkadaşlar bence branşımızla ilgili çok güzel bir soru

Hocam bilgisayarı bir müddet kullan daha sonra ramleri sök bak bakalım ikiside sıcak mı? ikiside sıcaksa ikiside kullanılıyordur.

gezegen10' Alıntı:
Hocam bilgisayarı bir müddet kullan daha sonra ramleri sök bak bakalım ikiside sıcak mı? ikiside sıcaksa ikiside kullanılıyordur.

hocam bence bu şekilde anlaşılmaz çalışmasa bile enerji gittiği için belli oranda sıcaktır ki buda farkedilmeyecek kadar azdır. Hemde kullandığım ram soğutuculu kingston 2gb ddr3 1600 mhz ramler

Öğrendim arkadaşlar Dual DDR diye bir kavram var. İşlemcideki bellek kontrolcüleri rame erişirken verinin bir kısmını birinci Rame bir kısmını da ikinci Rame yazarak teoride hızı iki katına çıkarmaktaymış. Buna Dual DDR2 yada Dual DDR3 denmekteymiş. Tabi bunun olması için anakrtında olayı desteklemesi şartmış. Onun haricinde single DDR larda isterse ikinci slotta 16 GB takılı olsun ilk slot yetmediği zamanlar ikinci slottaki RAM i kullanırmış. Yani ikinci genelde yatarmış.

Yeni nesil işlemcilerin pinlerinde direk memory bağlantısı mevcut. Olay burdan anlaşılıyor. İşlemciyi takarken pinin birini eğmişim DIMM1 slotumda RAM çalışmadı aradım servisi ve pinleri ontrol et eğilmiştir dedi. Baktım çok küçük ama hakkaten eğilmiş işlemciyi takarken. Düzledikten sonra RAM çalıştı. Burdan anladım ki işlemci direk RAM e bağlı artık. Önceden anakartın köprüsü üzerinden RAM e erişirdi.

Buradan şöyle bir şey çıkıyor. Gidip bir tane 4 GB almaktansa İki tane 2 GB almak ve takmak artık daha mantıklı.

fatihpc' Alıntı:
Öğrendim arkadaşlar Dual DDR diye bir kavram var. İşlemcideki bellek kontrolcüleri rame erişirken verinin bir kısmını birinci Rame bir kısmını da ikinci Rame yazarak teoride hızı iki katına çıkarmaktaymış. Buna Dual DDR2 yada Dual DDR3 denmekteymiş. Tabi bunun olması için anakrtında olayı desteklemesi şartmış. Onun haricinde single DDR larda isterse ikinci slotta 16 GB takılı olsun ilk slot yetmediği zamanlar ikinci slottaki RAM i kullanırmış. Yani ikinci genelde yatarmış.

Yeni nesil işlemcilerin pinlerinde direk memory bağlantısı mevcut. Olay burdan anlaşılıyor. İşlemciyi takarken pinin birini eğmişim DIMM1 slotumda RAM çalışmadı aradım servisi ve pinleri ontrol et eğilmiştir dedi. Baktım çok küçük ama hakkaten eğilmiş işlemciyi takarken. Düzledikten sonra RAM çalıştı. Burdan anladım ki işlemci direk RAM e bağlı artık. Önceden anakartın köprüsü üzerinden RAM e erişirdi.
Cok tesekkur ederim hocam bu konuda vaya bi akademik bilgi verdiniz. Coktandir forumda bilgisayarla ilgili paylasim yapilmiyordu..

tuncay2744' Alıntı:
fatihpc' Alıntı:

Cok tesekkur ederim hocam bu konuda vaya bi akademik bilgi verdiniz. Coktandir forumda bilgisayarla ilgili paylasim yapilmiyordu..

evet hocam benimde dikkatimi çekti branşımızla ilgili önemli bir konu ama kimse fikrini dahi söylemedi garipsedim biraz :?

hocam sevgilinden ayrılsaydın yada okuldaki öğretmenlere kızmış olsaydın yada hortum neyim :p takamasaydın mesajlarda patlama olurdu.RAM mevzusunu da öğrenmiş olduk sayende.

bir yerde okumuştum ama anlatacak kadar bilmiyordum. sağol hocam, ders gibi oldu öğrendik.

Geri