İlköğretimde haftalık ders saati 25’e düşüyor

Kodla Büyü

Simurg_03

Aktif Üye
İlköğretim Genel Müdürü İbrahim Er, ilköğretimde haftalık ders saatini 30 saatten 25 saate indireceklerini söyledi

TBMM Kayıp Çocuklar Araştırma Komisyonu üyelerinin, eğitim sistemi ve bu sistemin çocuklar üzerindeki etkilerine yönelik sorularını yanıtlayan Er, çocukların sosyal aktivitelere katılmalarının başarıları üzerindeki etkilerine dikkat çekerek, çocukların bu aktiviteleri gerçekleştirebilecekleri zamanı oluşturmak için ilköğretimde haftalık ders saatini 30 saatten 25 saate indireceklerini belirtti.

Velilerin, çocuklarının sınavlarda başarılı olabilmesi için dersaneyi bir zorunluluk olarak gördüğünü belirten Er, “Aslında bu yanlış bir kanı. Dersanenin, SBS başarısında hiçbir etkisi yok. Hiçbir ek eğitim kurumuna gerek yok” dedi.

Yamalı Bohça... Bundan sonra gelecek Milli Eğitim Bakanı Sıfırdan bişiler yapması lazım.... Bu artık yama tutmaz.

niye geçtim o zaman ben liseye.ne güzelmiş valla.yalnız o adamı iyi tanırım.hiçbirşeyden anlamayan torpilli bir beyfendidir kendisi.

Ben de böyle bir değişikliğin yapılmayacağı kanısındayım. Önce sosyal aktivite alanlarının yaygınlaştırılması gerek..

çocukların satranç, tiyatro, müzik gibi faaliyetlere ihtiyacı var.Adı üstünde çocuk bunlar daha.Çocuklara çocukça bir yaşam için her yapılanı destekliyorum.

arkadaşlar bu düşüşten acaba hangi dersler etkilenecek. 5 saatlik bir azalma olacak ders saatlerinde. Bu arada sosyal etkinliklerin yapılmasını bende olumlu buluyorum ama köylerde ve birçok ilçede bu iş nasıl olacak. Ankarada merkezi okullar düşünülerek alınmış bir karar gibi geliyor

Sosyal aktivitelerin olması için okulların fiziki imkanlarının geliştirilmesi gerek. Ama yeni yapılan okullar hariç eskilerin çoğunda bırakın çok amaçlı salon bile yok.

seçmeli dersleri kaldırırlarsa şaşırma :eek: tahminim ingilizce 3 saate türkçe 4 saate ve teknololoji tasarım 1 saate düşebilir, sadece tahminim ama :)

Türkiye58' Alıntı:
Sosyal aktivitelerin olması için okulların fiziki imkanlarının geliştirilmesi gerek. Ama yeni yapılan okullar hariç eskilerin çoğunda bırakın çok amaçlı salon bile yok.

evet buralara eksiklikleri gidermek için çocuk parkları yaptılar, gariplerim nasıl sevinçliydi çocuklar bir görseniz.. çünkü ilk defa kendilerine ait bir oyun parkları oluyor hayatlarında, ilk defa!!!

Sosyal faaliyetleri artırmak adı altında sosyal derslerden çalacaklar gibime geliyor. Haftada 5 saat ekders ücretinden kurtuluyorlar. Binlerce öğretmen. Gelecek parayı düşünsenize. Ne gemicikler, ne uçakcıklar alınır :)

yuci81' Alıntı:
seçmeli dersleri kaldırırlarsa şaşırma :eek: tahminim ingilizce 3 saate türkçe 4 saate ve teknololoji tasarım 1 saate düşebilir, sadece tahminim ama :)
Bencede tablo aynen şu şekilde olur.
Türkçe 5 saat
Matematik 4 saat
Sosyal 3 saat
Fen T 3 saat
Teknolji tasarım 2 saat
görsel 1 saat
müzik 1 saat
Beden eğitimi 1 saat
İngilizce 3 saat
Seçmeli bişim 1 saat
Rehberlik sosyal etkinlikler 1 saat
NOT; İlköğretimde çalışmadığımı ve yukarıda sayılan branşlar ile ilgim olmadığını belirteyim.Bu arada eski tabloyu bilmiyorum.Ama sanırım yeni tablo bu şekilde olurdu.Matematik çocukluğumda dahi haftada 4 saat idi. onu iyi biliyorum.Yukarıda unuttuğum ders varsa yazınız.
Yani 30 dersten haftalık 25 derse inmek bir yerlerden birilerinin ders saatini ve hatta normunu değiştirecek.
:roll: Ama nereden ?

GRİNGO' Alıntı:
yuci81' Alıntı:
Bencede tablo aynen şu şekilde olur.
Türkçe 5 saat
Matematik 4 saat
Sosyal 3 saat
Fen T 3 saat
Teknolji tasarım 2 saat
görsel 1 saat
müzik 1 saat
Beden eğitimi 1 saat
İngilizce 3 saat
Seçmeli bişim 1 saat
NOT; İlköğretimde çalışmadığımı ve yukarıda sayılan branşlar ile ilgim olmadığını belirteyim.Bu arada eski tabloyu bilmiyorum.Ama sanırım yeni tablo bu şekilde olurdu.Matematik çocukluğumda dahi haftada 4 saat idi. onu iyi biliyorum.Yukarıda unuttuğum ders varsa yazınız.
Yani 30 dersten haftalık 25 derse inmek bir yerlerden birilerinin ders saatini ve hatta normunu değiştirecek.
:roll: Ama nereden ?

din dersini unutmuşsunuz

Evet haklısınız Din Kültürü Ve Ahlak bilgisi dersi her zaman haftada 2 ders olmuştur .
Revize edeyim.
Türkçe 5 saat
Matematik 4 saat
Sosyal 3 saat
Fen T 3 saat
D.K.A.B. 2 saat
Teknolji tasarım 1 saat
görsel 1 saat
müzik 1 saat
Beden eğitimi 1 saat
İngilizce 2 saat
Seçmeli bilişim 1 saat
İngilizce ile teknoloji tasrım dan birer gitti.bendeki muhtemel aklımdaki olası tablo.Tabiki sevdiğimiz bir öğretmen arkadaşımız darılacaktır ama sonuçta ortaya bir tablo çıkacak.Bu tabloya göre normları değişen okullar vede geçici dış görevlendirmeler olacak.
Umarım 25 saat uygulaması sadece tasarı olarak kalır.

bu adamı gördüm ben bizim okula. Böyle bişeyler söyleyip duruyo. Ama sonra olmuyo da... 25 saate düşerse bize ders filan hiç kalmaz..

aslında benim yıllardır savunduğum bir sistemdi 25 saate düşmesi bence geç kalınmış bir karar eskiden ilk okullar zaten 25 saatti yabancı dil derslerinin kalkmasından yanayım.ikili eğitim yapan okullarda özellikle şehir merkezinde sabah güneş doğmadan evden ayrılan çocuklar vardı gecede geç saatte kalan çocuklar bence bu çocukları olumsuz yönde etkiliyor.ben destekliyorum

Sayın arkadaşlar, bugün görüştüğüm bir ilköğretim müfettişi arkadaşım konunun aslında öyle olmadığını söyledi. 25 saate düşecek ama, okul bitmeyecek hergün bir saat sosyal faaliyet veya etüt şeklinde bir düzenleme yapılacak dedi. o giden bir saat sadece aktif ders olmayacak dedi. okul yine günlük 6 saat dersmiş gibi devam edecek dedi. tabi ne kadar doğru bilemiyorum. bana mantıklı geldi. Mantıklı geldi gelmeyede bu da ne kadar doğru tartışılır. Hergün yapacak bir sosyal faaliyet bulmak çok zor. Toplum hizmeti nereye kadar ve hergün ne yapılabilir ki?

zamanında bilişim tek. dersleride 2 den 1 e düşürüldü ne oldu saçmalık

yok 25 saat olacaktı yok 30 saat olacaktı mantığı yanlış işte bu tarz kişiller hiçbir şey düşünmeden eğitim sistemini 5 ders fazlayla ya da 5 ders eksikle giderileceğini sanıyo zaten bu gibi sananlar yüzünden bu haldeyiz (öğretmenler ve öğrenciler)

Haftada 1 ders kitap okuma saati yapılıyordu. Öğrencilerin kimisi kitapsız, çoğusu okuyor gibi görünüyordu. 5 saat almak çok abartı olur. Bakalım nasıl bir sosyal faaliyet planı ile dolduracaklar? Ve yapacakları bu plan bütün okullarda uygulanabilecek nitelikte olabilecek mi? Eğitimin özü yerine şekiliyle uğraşarak, orasını uzaltıp burasını keserek reform yaptığını zannedenler, en çok eğitime zararı verenler.

amasya05' Alıntı:
Sayın arkadaşlar, bugün görüştüğüm bir ilköğretim müfettişi arkadaşım konunun aslında öyle olmadığını söyledi. 25 saate düşecek ama, okul bitmeyecek hergün bir saat sosyal faaliyet veya etüt şeklinde bir düzenleme yapılacak dedi. o giden bir saat sadece aktif ders olmayacak dedi. okul yine günlük 6 saat dersmiş gibi devam edecek dedi. tabi ne kadar doğru bilemiyorum. bana mantıklı geldi. Mantıklı geldi gelmeyede bu da ne kadar doğru tartışılır. Hergün yapacak bir sosyal faaliyet bulmak çok zor. Toplum hizmeti nereye kadar ve hergün ne yapılabilir ki?
Banada mantıklı geldi
Sanırım amaç olayı ders denen sisteli öğretimden çıkakrtıp , eğitim yönüne ağırlık vermek.
Ama öğretim yani ders ücretli iken etütler ücretsiz olur.Olan yine mali tasarruf polikası nedeni ile öğretmen ücretlerine olur.Ücret mevzuna dikkatinizi çekerim .Ben bazı illerde zorunlu ücretsiz etüt verdirildiğini duydum.Olan ücretlere olacak.Ben bunu bilir bunu söylerim.Ama umarım tahminim doğru çıkmaz...

GRİNGO' Alıntı:
Evet haklısınız Din Kültürü Ve Ahlak bilgisi dersi her zaman haftada 2 ders olmuştur .
Revize edeyim.
Türkçe 5 saat
Matematik 4 saat
Sosyal 3 saat
Fen T 3 saat
D.K.A.B. 2 saat
Teknolji tasarım 1 saat
görsel 1 saat
müzik 1 saat
Beden eğitimi 1 saat
İngilizce 2 saat
Seçmeli bilişim 1 saat
İngilizce ile teknoloji tasrım dan birer gitti.bendeki muhtemel aklımdaki olası tablo.Tabiki sevdiğimiz bir öğretmen arkadaşımız darılacaktır ama sonuçta ortaya bir tablo çıkacak.Bu tabloya göre normları değişen okullar vede geçici dış görevlendirmeler olacak.

bence ingilizce 2 saate inemez
din, matematik ve türkçe'nin saati azalabilir belki

ya hangi ders kac saat olur yerine sosyal faailyetler adi altinda ders saatlerinin azaltilmasi egitim-ogretim kalitesinde artisa mi yoksa azalmaya mi yol acar bunu tartismak lazim
benim gorusum
kafalari bos
vucutlari kuvvetli
insan gucu olusturmak

isikayhan' Alıntı:
GRİNGO' Alıntı:
Revize edeyim.
Türkçe 5 saat
Matematik 4 saat
Sosyal 3 saat
Fen T 3 saat
D.K.A.B. 2 saat
Teknolji tasarım 1 saat
görsel 1 saat
müzik 1 saat
Beden eğitimi 1 saat
İngilizce 2 saat
Seçmeli bilişim 1 saat

Bu saydığınız derslerin hepsinin haftalık ders saati sayısı eskiden uygulanan 25 lik ders sistemindede aynı idi .Yani haftalık 30 l saatlik ders sistemine geçildiğindede artmadı.Ben hatırladığım kadarı ile eskiden uygulanan Haftalık 25 saatlik sisteme bağlı kalarak yazdım.Tabiki 30 saatlik sistemde sonradan bazı yeni dersler eklendi.
Teknoloji tasarım
seçmeli dersler.
rehberlik - sos etkinlik

Yinede her değişikliğin kamu maliyesini rahatlatmak amaçlı olduğunu ,(bu değişiklikler öğretmen bütçesini zayıflatır) belirteyim.Bence bu değişiklik (umarım gerçekleşmez) mali bütçeden tasarruf amaçlı olarak yapılmıştır.

bir an önce eğitim siyasetten ayrılmalı.

herkes kendi kafasına göre birşeyler yapıyor.Bir sistem ile bu kadar uğraşılır mı?

GRİNGO' Alıntı:
isikayhan' Alıntı:
GRİNGO' Alıntı:
Revize edeyim.
Türkçe 5 saat
Matematik 4 saat
Sosyal 3 saat
Fen T 3 saat
D.K.A.B. 2 saat
Teknolji tasarım 1 saat
görsel 1 saat
müzik 1 saat
Beden eğitimi 1 saat
İngilizce 2 saat
Seçmeli bilişim 1 saat

Bu saydığınız derslerin hepsinin haftalık ders saati sayısı eskiden uygulanan 25 lik ders sistemindede aynı idi .Yani haftalık 30 l saatlik ders sistemine geçildiğindede artmadı.Ben hatırladığım kadarı ile eskiden uygulanan Haftalık 25 saatlik sisteme bağlı kalarak yazdım.Tabiki 30 saatlik sistemde sonradan bazı yeni dersler eklendi.
Teknoloji tasarım
seçmeli dersler.
rehberlik - sos etkinlik

Yinede her değişikliğin kamu maliyesini rahatlatmak amaçlı olduğunu ,(bu değişiklikler öğretmen bütçesini zayıflatır) belirteyim.Bence bu değişiklik (umarım gerçekleşmez) mali bütçeden tasarruf amaçlı olarak yapılmıştır.

daha eskiyi bilmiyorum ama ben okurken, ilkokul ve ortaokul ayrı olduğu zamanlarda;
ilkokul 25 saat idi
ortaokulun ilk yılında bir gün 7 ders yaptığımızı hatırlıyorum, yani haftalık 31 saati; sonra 30 saate düştü

siz daha da eskisinden mi bahsediyorsunuz acaba :?:

Geri