1. BBNet "Güzel Okulum" Yarışma Etkinlikleri [Yönetim]

Kodla Büyü
Durum
Konu kilitlenmiştir.

the_korsan

Site Admin
Yönetici
Merhaba değerli arkadaşlar,

BBNET 1. “Güzel Okulum” En Güzel Okul Web Sitesi yarışmasının haberini veriyoruz.

Statik, dinamik fark etmeden, asp, php, html, cms, flash vs. her türdeki site ile yarışmaya katılabilirsiniz.

Yarışmaya başvuru yapılan sitenin sizin dışınızda başka birisi veya firma tarafından yapıldığının belirlenmesi durumunda site elenecektir.

10 Mart tarihinden itibaren yarışmaya başvurular alınmaya başlayacaktır. 1 hafta sürecek olan katılım süresinde katılımcılar katılacaklarına dair başvuruyu

the_korsan@hotmail.com.tr ve diğer eklenecek adreslere göndereceklerdir.
Başvuru gönderilen adresten başvurunuz alınmıştır mesajını aldıktan sonra siteniz değerlendirelecek siteler arasına eklenecektir.

Bir haftalık süre sonunda ön eleme için oluşturduğumuz komisyon site elemelerini yaparak site sayısını en fazla 20, en az 10’a indirecektir. Oluşturulan bu komisyonda kimlerin bulunduğu, hangi kriterlere dikkat edecekleri konusundaki bilgiyi de sizlerle paylaşacağız.

Komisyondan gelen sonuçlara göre en fazla 20, en az 10 site BBNet içerisinde 1 hafta süreyle üyelerimizin oylarına sunulacaktır.

Yarışma oy üstünlüğüne göre internet haftası içerisinde sonuçlandırılacaktır.
Sponsorlarımızın desteği ile (başta Çizgi Tagem- Niyazi SARAL) verilecek olan ödülleri yarışma afişi ile birlikte duyuracağız.

Önümüzde hazırlanmak için 1 aylık bir süre var.

Umarız bu etkinlikler okul sitelerimizin, bt sınıflarımızın ve panolarımızın daha güzel olması için yeni bir motivasyon olur, şimdiden BBNet ailesine hayırlı olsun

İyi Forumlar
BBNET Yönetimi

Bilgisayar Bilişim ailesine hayırlı olsun . Şimdiden tüm arkadaşlara başarılar.

Güzel bir etkinlik ancak oylama nasıl yapılacak, iyi düşünülmesi gerek. Anket yapılırsa sahte üyeliklerde patlama olabilir. Modların juriliğinde olursa dedikoduların önünü alamazsınız, size göre güzel gelen başkasına göre kötü gelebilir. Önemli olan işlevsellik mi yoksa güzellik mi gibi tartışmalar çıkar özellikle site yarışmasında.Bu konuda işiniz zor gibime geliyor modlarım.

Siteler değerlendirilken nelere dikkat edilecek peki?

Çoğu site mebin şablonunu kullanıyor, hazır sistem kullanan web siteleri de azımsanmayacak kadar fazla? amip33ün de değindiği gibi oylama sistemi suistimal edilebilir.

Gerçi bu konuda yönetimimiz gerekli çalışmaları yapacaktır. :wink:

Hocam yarışma duyurusunda da göreceksiniz zaten, değerlendirme kriterleri ve puanlamaları olacak. Bunların kararını tek başımıza almayacaz elbette, hem sizlerin fikirleri, hem de bu işi profosyenel olarak yapan kişilerden de destek alacağız.

Oylama konusunu ve juriyi netleştirmedik ama farklı alternatiflerimiz var, oylama online yapılmak zorunda bunun suistimal edilmemesi içinde önlem almaya çalışacağız elbette, belli sayıya indikten sonra da juri için üniversitelerden hocalar, bu işi profosyenel yapan tasarımcı, grafiker vs gibi düşüncelerimiz var. Bunlar içinde kısa bir zamana ihtiyacımız olacak.

@rtyucel hocam hazır sistem ve klasik meb şablonu kullanılan sitelerin sayısı dediğiniz gibi fazla, ama değerlendirme kriterlerinde de zaten göreceğiz bunlar eksi puan demek. Kişinin kendi emeği tasarımı ve kodları hazır sistemlerin hepsinden değerlidir anlayışla değerlendirme yapılacaktır. Yönetim olarakta fikir alışverişlerimizde ortak kaanat zaten bu yönde.
Hazır sistemlerin kişinin kendi kodlaması, tasarımı, içeriği eklenmiş olsa bile elenmesi gerekli midir, bu konudaki kararı da sizlerinde görüşlerini aldıktan sonra yayınlayacağımız başvuru şartları ve kriterler duyurusunda yapacağız.

oylama için kolayı var.
üyeliği oylamadan 1 hafta önce durdururlar. 1 hafta oylama süresi verirler. sonra üyelik tekrar açılır
..
önemli olan KRİTERLER
..
söyle bir durum var.
en güzel okul sitesi seçilirken kriter ne olacak.

TASARIM olacaksa HAZIR TEMPLATE kullananlar doğrudan elenmeli. Template editlemek tasarım yapmak değildir bence.

yok İÇERİK olacaksa İÇERİK YÖNETİM SİSTEMİ (CMS) kullananlar elenmeli. her şey modüller halinde hazır zaten. template ler de öyle. bunları siteye entegre etmekle içerik oluşturulmuyor görüşündeyim.
..
birde MEVCUT okul siteleri ile katılım olmasın bence. herkes bu yarışma için yeni bir şey tasarlasın.
ve TASARLANAN siteler HERKESİN KULLANIMINA AÇIK OLARAK paylaşılsın.
madem bişeyleri BB için yapıyoruz o zaman yaptığımızı da BB ile paylaşalım...

the_korsan hocam meb şablonu ve CMS için EKSİ PUAN demiş ama bence doprudan ELENME NEDENİ olarak görülmeli.

Web site yarışması html, Php, asp, asp.net, coldfusion, jsp vs statik-dinamik ayrımı olacak gibi kategoriler halinde mi yoksa tek kategori halinde mi?
Bu konudaki fikirlerinizi de belirtirseniz seviniriz.

the_korsan' Alıntı:
Web site yarışması html, Php, asp, asp.net, coldfusion, jsp vs statik-dinamik ayrımı olacak gibi kategoriler halinde mi yoksa tek kategori halinde mi?
Bu konudaki fikirlerinizi de belirtirseniz seviniriz.
..
hocam VAR OLAN SİTE ADRESLERİ üzerinde işlem yapılacaksa AYRIM OLMALI. çünkü MEB SERVER larını kullanan arkadaşlar genelde STATİK içerik kullanabiliyorlar.

hocam CMS ler ve HAZIR TEMPLATE ler yarışma dışı bırakılmalı bence. yukarıda da bahsettiğim gibi her şey hazır siz sadece puzzle ın parçalarını doğru yerlere koyuyorsunuz o kadar.

Bence ayrım
1. STATİK (HTML / DHTML / FLASH / vb.. )
2. DİNAMİK ( Asp / Php / Asp.net / vb.. )

şeklinde olabilir.

önerilerim,
Hazır sablon ve kod kullanımı: Lisanslı oldugu surece hazır kod parçalarını kullanabilirsiniz, ama bu parçaları kullandığınızda sitenizin özgünlüğünü kaybedeceğini bu nedenlede sizin puan kaybedeceğinizi kabul etmeniz gerekir.
Site Tasarlanırken Kullanılacak Araçlar: Lisans problemi olmayahn tum programlar kullanılabilir.
Çok sayıda kategori oluştırılduğunda "Güzel Okulum" olmaktan çıkar..., kapsamlı web tasarım yarışması olmamalıdır.

Web site yarışması bence şöyle olmalı:
Öncelikle hazır tasarım, Joomla, Wordpress, meb şablonu, vs siteler doğal olarak elenmeli. Geriye kalan siteler de şu kriterler aranabilir: Orijinal tasarım, kullanılabilirlik, güncellik, vs.

hakanotuken' Alıntı:
Üç farklı dalda olabilir.

Hazır sistemler
html - meb.k12.tr
Asp-php
...
katılıyorum hocam.

tenten' Alıntı:
önerilerim,
Hazır sablon ve kod kullanımı: Lisanslı oldugu surece hazır kod parçalarını kullanabilirsiniz, ama bu parçaları kullandığınızda sitenizin özgünlüğünü kaybedeceğini bu nedenlede sizin puan kaybedeceğinizi kabul etmeniz gerekir.
Site Tasarlanırken Kullanılacak Araçlar: Lisans problemi olmayahn tum programlar kullanılabilir.
Çok sayıda kategori oluştırılduğunda "Güzel Okulum" olmaktan çıkar..., kapsamlı web tasarım yarışması olmamalıdır.
...
hocam JOOMLA tarzı CMS sistemlerin zaten temeli ÖZGÜR YAZILIM yani herhangi bir LİSANS PROBLEMİ YOK. o yüzden sizin tarafınızdan hazırlanmayan şeyleri nasıl BEN YAPTIM diyebileceksiniz.

PUZZLE yaparken puzzle yaptım demek mi daha mantıklı puzzle ı tamamladım yada bitirmek mi ? Sizin yaptığınız sadece doğru parçayı doğru yere koymaktır. asla YAPMAK değildir...

CMS ayrı bir kategori olsun diyecem ama orda da bir çok kişi zaten HAZIR TEMPLATE kullanıyor. ama illaki CMS de olsun deniliyorsa CMS kullanacak arakdaşların TEMPLATE in kendileri tarafından yapıldığını kanıtlamaları gerekir BENCE

hakanotuken' Alıntı:
Üç farklı dalda olabilir.

Hazır sistemler
html - meb.k12.tr
Asp-php

Hazır sistemler de iki kısımdan oluşuyor: Statik ve dinamik... Ayrıca tamamı orijinal bir site bulmak gerçekten çok zor...

Bir de flash tabanlı siteler nasıl olacak? Flash için ayrı kategori(ler) olacak mı?

Şimdiden kolaylıklar diliyorum; başta yönetim olmak üzere herkese...

Benzer yarışmaları 2004 yılından beri internette düzenledim ve/veya sponsor olarak katıldım. Zorlukları olduğu doğrudur. Ancak bu forumdaki ahlaki seviye ve anlayış toleranslarının bazı güçlükleri çözeceğine inanıyorum.

Bence detaylı sınırlama zordur. Bu sebeple basit anlaşılması kolay ve mümkün olduğunca hiçbir sınırı olmayan kategoriler daha uygun olabilir ancak tabiki bunun kararını bbnet yöneticileri verecektir. Sorunları onlar göğüsleyecekler.

Kategorileri, yarışmanın başlamasını dört gözle bekliyorum. Hayırlısı, inşallah geleneksel hale getirilebilir.

Selamlar.

Bu arada mesajı "Üst Mesaj" haline getirmezseniz pek ilgi çekmeyecek galiba. Öğretmenlerimiz çok ilgilenmediler gibi...

bence okul web siteleri kendi içinde de değerlendirilsin html siteler, asp , joomla php siteler vs.. şeklinde

joomla vs. gibi cms sistemler hazır sistemlerdir....

ve bu tür cms leri tam anlamda kullanmak da profosyonellik ister....

öyle ; joomla üreticilerinin ya da kopyala-yapıştırcı bilgisayar dergilerinin dediği gibi ;

20 milisaniye de web sitesi tasarlayın ; 15 nanosaniye de a'dan z'ye web tasarlamayı öğrenin vs...diye bir şey yoktur....

joomla da da php'nizi konuşturabilir ; flash kullanabilir ; photoshoptaski hünerlerinizi sergileyebilirsiniz...

isterseniz tüm tasarımı baştan değiştirip kendinize özgü bir tasarım oluşturabilirsiniz.....

yani joomla da başlı başına bir uzmanlık alanına dönüşebilir....

günümüz dünyasında ; buzdolabını yeniden keşfetmeye gerek yok diye düşünüyorum arkadaşlar.....

demek istediğim şudur ;

cms ; html ; php ;ya da asp....

ne olursa olsun....

üzerinde emek verilmiş olan bir site ; eser hemen kendini belli edecektir......

benim önerim ;bir sınırlama olmaması....

bu işten anlamayan bir şirket patronuna; müdüre; bir web sitesi gösterecek olsanız ;

bir kayan yazı ; iki tane flash nesnesi ; uçan ; kaçan ; patlayan yazılar ; etkili bir fon müziği vs ile adamın şunu demesini sağlayabilirsiniz ;

TAM İSTEDİĞİM GİBİ OLMUŞ....

ama jüri bilgisayarbilisim adminleri-modları-üyeleri vs...olacak sanırım......

yani kandırmak zor :)

kandırabilen de varsın kandırsın ; ona da helal olsun :)

özü şudur arkadaşlar ;

bence bir sınırlama olmasın ; emek verilmemiş ürün nasıl olsa kendini belli edecek ; ve elenecektir......

the_korsan' Alıntı:
@rtyucel hocam hazır sistem ve klasik meb şablonu kullanılan sitelerin sayısı dediğiniz gibi fazla, ama değerlendirme kriterlerinde de zaten göreceğiz bunlar eksi puan demek. Kişinin kendi emeği tasarımı ve kodları hazır sistemlerin hepsinden değerlidir anlayışla değerlendirme yapılacaktır. Yönetim olarakta fikir alışverişlerimizde ortak kaanat zaten bu yönde.
Hazır sistemlerin kişinin kendi kodlaması, tasarımı, içeriği eklenmiş olsa bile elenmesi gerekli midir, bu konudaki kararı da sizlerinde görüşlerini aldıktan sonra yayınlayacağımız başvuru şartları ve kriterler duyurusunda yapacağız.
En güzel okul sitesi yarışması mı, yoksa en güzel site yarışması mı olacak? Okul sitesi yarışması olacak ise meb şablonunu kullananlar eksi puan olmaması gerekir. Hatta meb şablonunu kullanmak katılma şartlarında olması gerekir bence.
Çünkü meb şablonu bize mecburi kılındı.

Çok güzel bir proje olmuş, emeği geçenlerin eline sağlık. Bende naçizane fikirlerimi dile getirmek istedim.

Bence öncelikle kriterler oluşturulmalı. Hazır sistem, dinamik, statik gibi kategorilendirme yapmaktansa, okul sitelerinden ne beklediğimize ve değerlendirilen sitenin beklentileri ne ölçüde karşıladığına bakmalıyız.

Yarışma kimler arasında yapılacak; öğretmenler mi? okullar mı? Öğretmenler idareden destek alamazlarsa etkileşimli, dinamik bir site yapma şansları yok. Bunun ek maliyet getirdiğini hepimiz biliyoruz. Ayrıca öğretmenin ciddi programlama ve tasarım bilgisinin olması gerekir. İmkanı olmayan öğretmenler şimdiden kaybetmiş oluyor. Bu sebepten dolayı değerlendirme ölçütleri, bunlar göz önüne alınarak hazırlanmalı.Örneğin "üye girişi"ne sahip bir site etkileşimli, dinamik bir site olacaktır ama gerçekten gerekli mi? Html ile oluşturulan bir site de, okulun ihtiyaçlarını karşılayabilir, aynı zamanda özgün bir şekilde tasarlanabilir. Özenle hazırlanacak ölçütler, bundan sonrası için de okul sitesi tasarlamada rehber olabilir.

Ölçütleri oluştururken bakanlığın zorunlu tuttuğu özellikler(Türk bayrağı, meb logosu ve Atatürk resminin bulunması vs...) dikkate alınmalıdır. Sitenin özgün ve işlevsel olması, kullanım kolaylığının bulunması, içeriğinin güncel tutulması başlıca ölçütler olup, bunlar maddeler hallinde detaylandırılabilir. Ölçütlerin hazırlanmasında bbnet üyelerinin fikirleri alınabilir ya da daha profesyonel olması isteniyorsa akademisyenlerden destek alınabilir, ancak bu zaman alıcı olacaktır.

İyi çalışmalar...

ozgurgitarim' Alıntı:

öyle ; joomla üreticilerinin ya da kopyala-yapıştırcı bilgisayar dergilerinin dediği gibi ;

20 milisaniye de web sitesi tasarlayın ; 15 nanosaniye de a'dan z'ye web tasarlamayı öğrenin vs...diye bir şey yoktur....

joomla da da php'nizi konuşturabilir ; flash kullanabilir ; photoshoptaski hünerlerinizi sergileyebilirsiniz...

isterseniz tüm tasarımı baştan değiştirip kendinize özgü bir tasarım oluşturabilirsiniz.....

günümüz dünyasında ; buzdolabını yeniden keşfetmeye gerek yok diye düşünüyorum arkadaşlar.....

demek istediğim şudur ;

ne olursa olsun....

bu işten anlamayan bir şirket patronuna; müdüre; bir web sitesi gösterecek olsanız ;

bir kayan yazı ; iki tane flash nesnesi ; uçan ; kaçan ; patlayan yazılar ; etkili bir fon müziği vs ile adamın şunu demesini sağlayabilirsiniz ;

özü şudur arkadaşlar ;

bence bir sınırlama olmasın ; emek verilmemiş ürün nasıl olsa kendini belli edecek ; ve elenecektir......

:+1: hocamızın fikrini destekliyorum..

mystreous' Alıntı:
the_korsan' Alıntı:
En güzel okul sitesi yarışması mı, yoksa en güzel site yarışması mı olacak? Okul sitesi yarışması olacak ise meb şablonunu kullananlar eksi puan olmaması gerekir. Hatta meb şablonunu kullanmak katılma şartlarında olması gerekir bence.
Çünkü meb şablonu bize mecburi kılındı.

hocam MEB ŞABLONU MECBURİ KILINDI şeklinde bir şey sadece KOMİK. o zorunluluğu size kim getirdiyse o kişiye lütfen MEB in yayınladığı WEB SİTESİNDE OLMASI GEREKENLER ile ilgili yazıyı okutun. orda BU ŞABLONU KULLANMAK ZORUNLUDUR demiyor. sadece türk bayrağı, meb logosu, atatürk resmi, atatürk köşesi vb.. şeyler zorunlu olarak bulunması gerekiyor deniyor sadece...

nicivo' Alıntı:
ozgurgitarim' Alıntı:

demek istediğim şudur ;

ne olursa olsun....

özü şudur arkadaşlar ;

:+1: hocamızın fikrini destekliyorum..

hocamın söylediği şeylere bende katılıyorum. JOOMLA yı düzenlemek normal HTML düzenlemekten daha ZORDUR. fakat herhangi bir CMS kullanımında bu sitede ÜYELİK var.
bu sitede ANKET var.
Bu sitede MEZUN TAKİP SİSTEMİ var.
vb..
şeyler söylemek DOĞRU DEĞİL diyorum. çünkü bunlar HAZIR MODÜLLER olarak size zaten sunuluyor. bunların KODLAMASINI siz mi yapıyorsunuz ?
Ama İSPATLARSANIZ tema SİZE AİTSE, bu modüller SİZİN TARAFINIZDAN KODLANDIYSA o zaman bu siteyi BEN HAZIRLADIM diyebilirsiniz.

buzdolabını yeniden keşfetmeye gerek yok ama keşfedilmiş bir şeyi kullanıpta BEN YAPTIM demek te NE KADAR DOĞRU sizce.

Arkadaşlar sizlerin görüşünü almak istediğimiz bir konu daha var. Biz sitelerin değerlendirme kriterlerini hazırlıyoruz bunları sizinle de zaten paylaşacaz ama bu kriterler oylama sonrası sayı 10-15 e indikten sonra uygulanacak.

Şartları uygun olupta katılan tüm okul sitelerinin oylanması öncelikle site içerisinde üyelerimiz tarafından yapılacak. Bu oylamada bizler oylama işlemi yaparken oylarımızı neye göre vereceğiz. Herkesin kendine göre değerlendirmesi farklı olacaktır. Kimimiz güzel tasarıma kimi güzel içeriğe kimi hızına göre oylama yapabilir.

BBNet ailesinin bu konuda düşüncelerini öğrenelim arkadaşlar.

the_korsan' Alıntı:
Arkadaşlar sizlerin görüşünü almak istediğimiz bir konu daha var. Biz sitelerin değerlendirme kriterlerini hazırlıyoruz bunları sizinle de zaten paylaşacaz ama bu kriterler oylama sonrası sayı 10-15 e indikten sonra uygulanacak.

Şartları uygun olupta katılan tüm okul sitelerinin oylanması öncelikle site içerisinde üyelerimiz tarafından yapılacak. Bu oylamada bizler oylama işlemi yaparken oylarımızı neye göre vereceğiz. Herkesin kendine göre değerlendirmesi farklı olacaktır. Kimimiz güzel tasarıma kimi güzel içeriğe kimi hızına göre oylama yapabilir.

BBNet ailesinin bu konuda düşüncelerini öğrenelim arkadaşlar.

Doğal olarak oylama "subjektif" olacaktır. Bana göre "güzel" site gözü yormayan, açık, pastel renklerle yapılmış, iyi kategorize edilmiş, basit, yalın ve içerik yüklü olandır. Joomla veya statik veya php veya falsh, her ne ise... Başkasına göre ise "güzel" farklı olacaktır. İşte bu sebepten bence "bilir kişi" falan gerekmez. İşin içinden çıkılamaz.

Bu etkinlik basit bir "oyun" gibi görülebilmeli ve katılımcılar da bunu bu şekilde algıladıklarını beyan etmeliler. Yoksa çok zor olur işiniz ama "Bi yapacağız," derseniz ve yaparsınız. Bize de "Elinize sağlık," demek kalır. :)

Sevgiler.

BaRBaRYaN35 'den alıntı
hocam JOOMLA tarzı CMS sistemlerin zaten temeli ÖZGÜR YAZILIM yani herhangi bir LİSANS PROBLEMİ YOK. o yüzden sizin tarafınızdan hazırlanmayan şeyleri nasıl BEN YAPTIM diyebileceksiniz.

PUZZLE yaparken puzzle yaptım demek mi daha mantıklı puzzle ı tamamladım yada bitirmek mi ? Sizin yaptığınız sadece doğru parçayı doğru yere koymaktır. asla YAPMAK değildir...

CMS ayrı bir kategori olsun diyecem ama orda da bir çok kişi zaten HAZIR TEMPLATE kullanıyor. ama illaki CMS de olsun deniliyorsa CMS kullanacak arakdaşların TEMPLATE in kendileri tarafından yapıldığını kanıtlamaları gerekir BENCE
hocam size sormak istiyorum hiç cms site yaptınız mı? Büyük ihtimalle yapmadınız, işi bildiğiniz yok, ezbere laflar konuşuyorsunuz. Yapılan hiçbirşey boş değildir. Ve hepsinde büyük emekler vardır. Sizin gibi emeğe hazırcılık diyenlerle çok tartışıyorum ve tartışacağım. Bana cevap verin lütfen: Kullandığınız dreamweaver programını siz mi ürettiniz? O halde kabul edin. siz de hazır program kullanıyorsunuz. Dreamweaver nasıl bi programsa ve sıfırdan birşeyler ortaya çıkıyorsa, CMS de tapu gibi bir programdır ve orada da sıfırdan bir site ortaya çıkar. Ben bu işi öğrenmek için yıllarımı verdim ve şimdi yeni yeni siteler yapıyorum. Hazırcılıksa nasıl oluyor da aylarımızı yıllarımızı veriyoruz. Sözlerinizden ötürü sizi özür dilemeye davet ediyorum...

hocam size sormak istiyorum hiç cms site yaptınız mı? Büyük ihtimalle yapmadınız, işi bildiğiniz yok, ezbere laflar konuşuyorsunuz. Yapılan hiçbirşey boş değildir. Ve hepsinde büyük emekler vardır. Sizin gibi emeğe hazırcılık diyenlerle çok tartışıyorum ve tartışacağım. Bana cevap verin lütfen: Kullandığınız dreamweaver programını siz mi ürettiniz? O halde kabul edin. siz de hazır program kullanıyorsunuz. Dreamweaver nasıl bi programsa ve sıfırdan birşeyler ortaya çıkıyorsa, CMS de tapu gibi bir programdır ve orada da sıfırdan bir site ortaya çıkar. Ben bu işi öğrenmek için yıllarımı verdim ve şimdi yeni yeni siteler yapıyorum. Hazırcılıksa nasıl oluyor da aylarımızı yıllarımızı veriyoruz. Sözlerinizden ötürü sizi özür dilemeye davet ediyorum...

Kavga etmesek :(

Gerçekten güzel bie tartışma içinde kırıcı sayılabilecek kelimeleri görünce ben üzülüyorum. Burada amacımız bir etkinlik düzenlemek ve her koşulda karşımızdaki insaların görüşlerini de saygı göstermek zorundayız. Aslında ben de sizin gibi düşünüyorum. Bence " ∏ " (3.1416...) sayısı için nasıl Mısır'lılara bir ayrıcalık sağlamıyorsak her türlü gelişim, ilerleme, bilgi toplumlara mal edilmeli.

Ancak karşı tarafı da anlıyorum, onları çok sıkmışlar herhalde. Belki süre biraz esnek tutularak çözüm bulunabilir. Oturup geliştirirler. Bir bahane olur onlara da...

hocam haklısınız fakay, insanların yaptıklarını acımasızca eleştiren kişilerin de dikkat etmeleri gerekiyor. Herkesin emeği var, kimse boş durmuyor. Ancak kimsenin kimseye "sen neden şöyle yapıyorsun, illa benim gibi yapacaksın yoksa senin yaptığın şöyle kötüdür" demeye hakkı yok. Oradaki arkadaşa çok kızdım gerçekten,

en güzel bt sınıfı ; ve en güzel okul panosu konusunda da yorumlar paylaşılabilir arkadaşlar....

bir daha söyliyeyim ; en güzel bt sınıfı konusunda adaylığımı koyuyorum :)

Niyazi SARAL' Alıntı:
Doğal olarak oylama "subjektif" olacaktır. Bana göre "güzel" site gözü yormayan, açık, pastel renklerle yapılmış, iyi kategorize edilmiş, basit, yalın ve içerik yüklü olandır. Joomla veya statik veya php veya falsh, her ne ise... Başkasına göre ise "güzel" farklı olacaktır. İşte bu sebepten bence "bilir kişi" falan gerekmez. İşin içinden çıkılamaz.

Bu etkinlik basit bir "oyun" gibi görülebilmeli ve katılımcılar da bunu bu şekilde algıladıklarını beyan etmeliler. Yoksa çok zor olur işiniz ama "Bi yapacağız," derseniz ve yaparsınız. Bize de "Elinize sağlık," demek kalır. :)

Sevgiler.

Niyazi hocam, yapacağız ve en güzel okul web site yarışması tek kategoride olacak, statik dinamik ayrımı yapılmadan.

Yarışmayı internet haftasına denk gelecek şekilde sonuçlandırağız. Katılacak arkadaşlarımıza hazırlık için zamanda kalmış olacak.
Yarışmaya 1 haftalık katılım süresi tanıyacağız. Bu süre içerisinde katılmak isteyen arkadaşlarımız site bilgilerini adreslerini bize ulaştıracaklar. Katılım süresi bittikten sonra katılımcı siteleri ön izlemeleri ile beraber sabit bir başlıkta yayınlayıp, incelenmeleri için 1 haftalık süre tanıyacağız. Katılım yüksek olacağından ön eleme durumu da gündeme gelecektir.

Bu ön elemeyi de tarafsız bir şekilde yapacak, web, tasarım, grafik konusunda uzman kişilerden ve gerekirse üni. hocalarından destek alacağız.
İnceleme süresi bittikten sonra 1 haftalık oylama süresi daha tanıyacağız. Genel olarak düşüncemiz bu şekilde, az kaldı, açıklamayı detaylı bir şekilde duyuracağız.

okyanus41' Alıntı:
BaRBaRYaN35 'den alıntı

...
1. beni tanıyormusunuz ?
2. hangi siteleri yaptığımı biliyormusunuz ?
yukarıdaki 2 soruya da EVET diyebiliyorsanız alttaki cümlemeyi söylemeye hakkınız var
okyanus41' Alıntı:
Büyük ihtimalle yapmadınız, işi bildiğiniz yok, ezbere laflar konuşuyorsunuz.
ama sizde cevapları benim kadar iyi biliyorsunuz 2 soruya da vereceğiniz cevap sadece HAYIR. ve bu yüzden ben size söylüyorum hocam EZBERE LAFLAR KONUŞUYORSUNUZ.
okyanus41' Alıntı:
hocam size sormak istiyorum hiç cms site yaptınız mı?
evet hocam CMS site yaptım. Joomla da kurdum, wordpress te, DLE de, wcms de, forum ve nuke sistemleri saymaya gerek yok sanırım. bunun dışında ASP ve PHP ile yapılan çeşitli KİŞİSEL CMS (admin panel + veri tabanı bağlatısı içeren sistemler) lerinde optimizasyonunu yaptım.
okyanus41' Alıntı:
Dreamweaver nasıl bi programsa ve sıfırdan birşeyler ortaya çıkıyorsa, CMS de tapu gibi bir programdır ve orada da sıfırdan bir site ortaya çıkar.
sözlerinize sonuna kadar katılıyorum. hatta hazır sitemlerde düzenleme yapmanın HTML sitelere göre çok daha zor olduğunu bende sizin kadar iyi bilirim.
okyanus41' Alıntı:
Sizin gibi emeğe hazırcılık diyenlerle çok tartışıyorum ve tartışacağım.
Yukarıdaki mesajımı iyi oyukun lütfen ben hiç bir emeğe hazırcılık demedim. BİR ÇOK KİŞİ HAZIR TEMPLATE ve MODÜL kullanıyor dedim. Ben bu modülleri ve temaları kullananları yine hazırcılıkla suçlamıyorum sadece OLANI BİRLEŞTİRİYOR dedim. Bir konuda tartışmadan önce hangi konuda tartıştığınızı lütfen iyi bilin.
okyanus41' Alıntı:
Kullandığınız dreamweaver programını siz mi ürettiniz?
bu yazdığınızı ben size söylesem emin olun bana yerlere yata yata gülerdiniz. DW size hazır bir sistem sunmaz sadece kod yazma derdini ortadan kaldırır. ama joomlada kod yazan biri olarak sizde iyi biliyorsunuzki herşey DW de hazırlan(a)mıyor. kod editörünü kullanarak müdehale etmeden tam istediğiniz sonuç ortaya çıkmıyor.

CMS lerin bu tür bir yarışmada kullanılmasına karşı değilim. sadece sizin gibi EMEK HARCAYARAK yeni birşeyler yaratan insanların yarattıklarını, BEN YAPTIM diyerek kendi sitelerinde kullananların onlara bir ARTI DEĞER kazandırmasına karşıyım. Kendi cümlemi tekrar hatırlatayım isterseniz CMS de olsun deniliyorsa CMS kullanacak arakdaşların TEMPLATE in kendileri tarafından yapıldığını kanıtlamaları gerekir BENCE
okyanus41' Alıntı:
Sözlerinizden ötürü sizi özür dilemeye davet ediyorum...
herhangi birine karşı hakaret içeren yada küçümseyen bir şey yazdığımı düşünmüyorum. Aksine bu şekilde bir şey söylediğimi ima ederek beni zor durumda bırakan ve bu açıklamayı yapmaya zorlayan sizsiniz. ve ortada özür dilemesi gereken birisi varsa bu kişinin benden çok SİZ olduğunuzu düşünüyorum. ve Sözlerinizden ötürü sizi özür dilemeye davet ediyorum...

Durum
Konu kilitlenmiştir.
Geri