1 DEPO İLE KAÇ KM GİDİYORSUNUZ?

Kodla Büyü
2010 Yeni Ford Fiesta 1.4 TDCI 1 depo (40 lt=100 TL Eurodizel) ile şehiriçi 750 km, şehirlerarası 880 km gidiyor. Klima kapalı ve ortalama hız yol bilgisayarında 70 km, max 130 km hız, ortalama 4,2 lt yakıt tüketimi değeri gösteriyor. Araç rodaj (alıştırma) süresinde. Rodajdan sonra yakıt tüketimi biraz daha düşer diyorlar?

2000 Model Toyota Corolla 1.6 Terra, 30 Lt lpg ile şehiriçi 370 km, şehirlerarası 440 km gidiyor. Klima kapalı..

bende 95 model 1.6 gli lpgli corolla var 240 km de 28 tl yaktı

2006 tdci fieasta şehir içi şehir dışı 35 litre ile 700 km. Şehirler arası 100 liralık mazotla 1000 km yapıyor.

renault 9 spring 40 lt lpg ile 530 km yaptım (uzun yol) ortalama 90 km hız

98 model paliom var, benzinli. Full depo ile şehir içi+şehir dışı karışık 600km rahat gidiyor.
Bu arada arabam satılık 98.000km'de

2008 clio hb var bende de.
55lt depo. eurodizel yakıyor. şehirlerarası yolda full depo ile 1100-1200 km civarı gidiyor

savasdeniz' Alıntı:
iyi gitmişsiniz hocam 50 litreyle 1300 km.. gaza çok hafif mi yükleniyorsunuz? yoksa hiç umursamadan basıyor musunuz? yani az yakması için dikkat ederek mi kullanıyorsunuz?

tam depoyu bilmiyorum ama 30 TL lik gaz ile şehir içi (İSTANBUL) 160 km yol gidiyo
araç 2004 Laguna 1,6 BRC sıralı sistem var

hocam gaza abanmadan hafifce
yavaş giderken camlar acık,hızlı giderken klima
ısıkları görünce önceden gazdan ağayımı cekerim fren yok
kalkışta patinaj yapmayada gerek yok
tabi bunlardan önce her daim motor bakımı

peugeot 207 1.4 hdi ile şehirler arası 1250 km elbette gaza abanmadan yoksa bu rakamlar hayal

2000 Honda Civic 1.6
Sıralı LPG ile şehir içi 45 lt ile 450 km
(Tabii bi de Ankara'da lpg nin litre fiyatı 1.25 - 1.50 TL arasında değişiyor.)

2006 Hyundai Accent Admire 1.3 BENZİNLİ var.

Malesef tüp taktıramadık hatta depoyu bile dolduramadık :lol: :lol:

Benimki kilometrede şehiriçi 225 bin, şehirdışı 160 bin yakıyor.

Arkadaşlar, bende 2006 model focus sedan 1.6 trend dizel 110 beygir oto var.
şehir içi 175 kr yakıyor, şehir dışı 140 kr.
sizce nasıl. Aarkadaşlara göre, biraz fazlamı yakıyor ne. 1500 km giden varmı gerçekten bu sınıfta bir araba.

bazı arkadaşlar araba firmalarının boş arazide en az yük, tek yolcu vs gibi kriterleri kullanarak elde ettiği minimum verilerin bile altına inmiş tebrik ediyorum onları bence firma yetkilileri ile temasa geçsinler araba kataloglarındaki minimum değerleri değiştirtsinler :D

evrim0626' Alıntı:
ya hocalarım maaşallah daha önce hiç dizel araba kullanmadım sıralı sitem bora var biz ucuza biniyoruz derken bu rakamları görünce şaşırdım. ben 50 lt gazla 600 km yol yapıyorum. burdan şu sonuç çıkıyor ozaman 1lt mazot 1lt benzinden daha fazla ortalama 2 katı yol yaptırıyor!

Hocam bilgin olsun:
Dizel araçların motorları daha tefarruatlıdır. O nedenle tamiri pahalıdır.
Benzinli araçların motorları daha basittir. O nedenle tamiri ucuzdur.

Ama dizel motorlar benzinli motorlara göre daha az yakıt harcarlar.
Ortalama rakam verirsek dizel araçlar 100 km'ye 4-6 litre mazot yakarken benzinli araçlar 100 km'ye 7-9 litre benzin yakarlar.

Yani mazot pahalı olmasa lpgli araca binmeye değmez. Ayrıca dizel araçlar kullanımda daha çok zevk veriyor (bana göre). Gaza bastında ivmelenme muhteşem.

Gelelim benim araca:

2006 doblo 1.9 multijet (burada yazılan araçlardan daha büyük motoru var.)
araç yüklü bir şekilde, yolun yarısı virajlı ve dağlı yollar olmak kaydıyla Gaziantep - Erzurum arası
600 km lik yolu 33 lt ile gittim. Bu yolun 300 km lik kısmı düz olduğu için ortalama 110 la gitmiştim.

En kötü benimki herhalde gaz şart benim arabaya :) 40 lt benzin ile şehir içinde 450 km anca yapıyo bu sallama değer değil diğer burada yazan arkadaşlar gibi :D arabamı gaz taktırmayacaksınız almayın :D 2000 vw bora. Ama arabamın hastasıyım ;) km de 270 krş falan yakıyo şehir içinde ortalama 8,7 lt yakıyo 100 km de. içiyo mübarek :D

acapunco' Alıntı:
En kötü benimki herhalde gaz şart benim arabaya :) 40 lt benzin ile şehir içinde 450 km anca yapıyo bu sallama değer değil diğer burada yazan arkadaşlar gibi :D arabamı gaz taktırmayacaksınız almayın :D 2000 vw bora. Ama arabamın hastasıyım ;) km de 270 krş falan yakıyo şehir içinde ortalama 9 lt yakıyo 100 km de. içiyo mübarek :D

benzinliyse doğal hocam anca o kadar olur

ilterkagan' Alıntı:
acapunco' Alıntı:
En kötü benimki herhalde gaz şart benim arabaya :) 40 lt benzin ile şehir içinde 450 km anca yapıyo bu sallama değer değil diğer burada yazan arkadaşlar gibi :D arabamı gaz taktırmayacaksınız almayın :D 2000 vw bora. Ama arabamın hastasıyım ;) km de 270 krş falan yakıyo şehir içinde ortalama 9 lt yakıyo 100 km de. içiyo mübarek :D

benzinliyse doğal hocam anca o kadar olur

boralar normal benzinliden de fazla yakıyo hocam o yüzden abarttım biraz 1.6 motor bu arada.

2005 corolla verso
sıralı zavolli lpg
adana-urfa otoban
ortalama hız yol bilgisayarı 88km/h
şöför+2 yolcu
klima kapalı
400km de 30lt
100km de 7.5 lt
30*1.700=51 tl
51/400=127krş/km

citroen berlingo 60 lt motorin ile 90-95 ile 870 km civarında yaptım. ( Sitesinde de zaten 850 km yazıyo ) uzun yolda

2004 Clio symbol 1.4 75 hp Atiker lpg takılı.Tam depo hesaplamadım ama full depo gidip belli mesafe sonra tekrar fullediğimde elde ettiğim sonuç km'de 0,14 kuruş

Geri