1 Mart ta yüzyüze eğitim başlıyor

Kodla Büyü
herkesin kafalar karışık.

ben şunu merak ediyorum: bir sınıfın derslerini zümre kararıyla %70-%30 şeklinde çoğu yüz yüze eğitim olacak şekilde bölsek daha sonra başımız ağrır mı?

bu madde onikileri baglar ama 9-10-11 için cerceve ogretimde okul imkanları ibaresi var olayısı ile uzaktan egitime de yeşil ışık yakılmış

herkesin kafalar karışık.

ben şunu merak ediyorum: bir sınıfın derslerini zümre kararıyla %70-%30 şeklinde çoğu yüz yüze eğitim olacak şekilde bölsek daha sonra başımız ağrır mı?
Hocam normalde hepsini yüz yüze tam olarak vermek gerekiyor. Ama şartları uygun olmayan okullar dediginiz gibi yapsa bile bir sıkıntı olmaz. Bir hocamizin dediği gibi hepsi doğru.

Biz de böldük hem yüz yüze hem online olarak. Veli isteği ile gelmeyen ya da gelemeyecek öğrenciler de olacak. Ayrıca her sınıfı sadece 2 gün okula gelecek şekilde planladık.

12.02.2021
Sayı : E-83203306-10.03-20619760
Konu : Ortaöğretim Kurumlarında İkinci Dönem Yüz Yüze Eğitim ve Diğer Uygulamalar
"....
3- 12. sınıflarda 01 Mart 2021 Pazartesi günü itibarıyla yüz yüze yapılacak dersler, öğrencilerin merkezi sınavlara ilişkin beklenti ve ihtiyaçları da dikkate alınarak haftada en az 16, en fazla 24 saat olacak şekilde eğitim kurumu müdürlüklerince belirlenerek planlanacaktır. "

böyle bir madde var...
12. Sınıflarda canlı ders yok zaten hocam. Hepsi yüz yüze. Tabi bu amp için geçerli.tl va atl de maksimum 24 saat kuralına göre canlı derste olacaktır.

Hocam normalde hepsini yüz yüze tam olarak vermek gerekiyor. Ama şartları uygun olmayan okullar dediginiz gibi yapsa bile bir sıkıntı olmaz. Bir hocamizin dediği gibi hepsi doğru.
Bizim okulda tüm dersleri yüzyüze yapacağız herhalde. meslek.eba.gov.tr de ikinci dönem için yazan konular tamamı uygulama zaten. Teorik kısımları anlattık zaten. Bizim öğrenciler sağolsunlar uzaktan eğitme çok ''yoğun'' katıldıkları için uzaktan eğitime saat ayırıp heba etmek istemiyorum.

Zaten uzaktan eğitimden şikayet edilirken ve birsürü sorun varken tümünü yüz yüze yapmak daha mantıklı gibi.

haftanın 4-5 günü okula gitmekte bu ortamda bir risk. evet yüzyüze gibisi yok ama malum süreci unutmamak lazım

Zümre olarak her sınıf düzeyini okula 1 gün almayı uygun gördük.

O sebeple her sınıf düzeyinde 8 saat uygulama yapacağız. Sadece 9 ları 9 saat alıp mesleki gelişim hariç tamamı uygulama olacak.

Okulun fiziki şartlarına göre zümre olarak kararı bizler vereceğiz. Bizim okulumuzda bir labaratuvar var ve vakaların yoğun olduğu samsunda olduğumuz için böyle bir karar aldık.

kafalar karışık ama pandemiyi gözardı edemeyiz; ben 2. maddeyi gözönüne alarak tamamını yüzyüze verme taraftarı değilim; zaten 1. dönem de yüzyüzeye katılımın da az olduğunu gördüm; devmsızlık alınmadığı için derslere katılım da çok düşüyor..

o halde neden kendimizi riske atalım ?arkadaşlar üniversiteler 1 seneyi geçti ne uygulama be yüz yüze yapılmıyor...

biz en zorlu dönemde eylül - kasım da okullardaydık..bakanlık aşıyı yapsın ondan sonra tüm kademelerde ,tüm dersler yüz yüze yapılacak diye açıkça belirtsin seve seve gideriz..

2. maddesi:
Söz konusu çerçeve öğretim programlarında yer alan derslerin uygulama kazanımları yüz yüze, teorik olan kazanımları ise uzaktan eğitim yoluyla yapılacak şekilde Zümre Öğretmenler Kurulunca planlanacaktır.

kafalar karışık ama pandemiyi gözardı edemeyiz; ben 2. maddeyi gözönüne alarak tamamını yüzyüze verme taraftarı değilim; zaten 1. dönem de yüzyüzeye katılımın da az olduğunu gördüm; devmsızlık alınmadığı için derslere katılım da çok düşüyor..

o halde neden kendimizi riske atalım ?arkadaşlar üniversiteler 1 seneyi geçti ne uygulama be yüz yüze yapılmıyor...

biz en zorlu dönemde eylül - kasım da okullardaydık..bakanlık aşıyı yapsın ondan sonra tüm kademelerde ,tüm dersler yüz yüze yapılacak diye açıkça belirtsin seve seve gideriz..

2. maddesi:
Söz konusu çerçeve öğretim programlarında yer alan derslerin uygulama kazanımları yüz yüze, teorik olan kazanımları ise uzaktan eğitim yoluyla yapılacak şekilde Zümre Öğretmenler Kurulunca planlanacaktır.
Hocam haklısın kesinlikle. Ama o 2.maddede bahsedilen çerçeve programdaki tüm kazanımlar uygulama olarak görünüyor. içinde teorik kısım yok. O yüzden tamamı yüz yüze deniyor. Zaten tamamını yüz yüze yapınca 9 lar 1 gün 10 lar 1,5 gün 11 ler 2 gün okula geliyor. Bu da bakanlığın yapın dediği uygulamaya uygun.
Ama daha önce de dedigim gibi her okulun koşulları farklıdır ona göre uygulayabilir. Kimse niye böyle uyguladın demez.

Hocam haklısın kesinlikle. Ama o 2.maddede bahsedilen çerçeve programdaki tüm kazanımlar uygulama olarak görünüyor. içinde teorik kısım yok. O yüzden tamamı yüz yüze deniyor. Zaten tamamını yüz yüze yapınca 9 lar 1 gün 10 lar 1,5 gün 11 ler 2 gün okula geliyor. Bu da bakanlığın yapın dediği uygulamaya uygun.
Ama daha önce de dedigim gibi her okulun koşulları farklıdır ona göre uygulayabilir. Kimse niye böyle uyguladın demez.
Benim teorikten anladığım dersi öğretmenin anlattığı kısım, pratik ise öğrencinin uyguladığı kısım. Çerçeve programında teorik yok ise biz konu anlatmayacak mıyız anlamına mı geliyor bu? Sadece çocuklar yaparken orda mı bulunacağız? Kafam karıştı. Belki de teorik pratik kısmını tam idrak edememiş de olabilirim.

Benim teorikten anladığım dersi öğretmenin anlattığı kısım, pratik ise öğrencinin uyguladığı kısım. Çerçeve programında teorik yok ise biz konu anlatmayacak mıyız anlamına mı geliyor bu? Sadece çocuklar yaparken orda mı bulunacağız? Kafam karıştı. Belki de teorik pratik kısmını tam idrak edememiş de olabilirim.
Hocam biz tabii ki anlatacağız. Ama uygulama dersleri göstererek anlatmadır. Yani gösterip anlatır peşinden uygulama yatırırsınız. Teorik dediği ana kart yapısı hakkında bilgi vermek teoriktir. Ama anakartı monte etmek pratiktir. Yani öğrenciye anakart montajını göstereceğiz, nasıl yapmasi gerektigini puf noktalari gösterip ve pesinden uygulama yaparak kendisinin monte etmesini sağlayacağız.

İstanbulun en köklü en prestijli 4 meslek lisesinde çalıştım beşer yıla yakın ne yazık ki btt için montaj atölyesi görmedim hiç. Kenarda tarihi eser bir kasa olurdu hep çalışmayan.

Hocam biz tabii ki anlatacağız. Ama uygulama dersleri göstererek anlatmadır. Yani gösterip anlatır peşinden uygulama yatırırsınız. Teorik dediği ana kart yapısı hakkında bilgi vermek teoriktir. Ama anakartı monte etmek pratiktir. Yani öğrenciye anakart montajını göstereceğiz, nasıl yapmasi gerektigini puf noktalari gösterip ve pesinden uygulama yaparak kendisinin monte etmesini sağlayacağız.

İstanbulun en köklü en prestijli 4 meslek lisesinde çalıştım beşer yıla yakın ne yazık ki btt için montaj atölyesi görmedim hiç. Kenarda tarihi eser bir kasa olurdu hep çalışmayan.
Hocam btt için montaj atölyesine gerek yok. Normal bilgisayar lab. Ortasına koyduğumuz masaların üzerinde yapıyoruz biz montaj derslerini. Elimizdeki kasalardan uygun olanları komple söktürüp yeniden monte ettiriyoruz.

Çok kasmayın kendinizi. Kafanıza göre takılın gençler. Okulunuzun durumuna göre ayarlayın gitsin. Kimse gelip de niye böyle yaptınız demez bu ortamda. Derse de ağzının üstüne yapıştırın.
Haftaya sınavlar var, onlar bitince nisanda ikinci dönemin sınavları var. Sınavlar olurken ders mers işlenemediğini hepimiz biliyoruz. En az 5 hafta böyle boşa gidecek. Kaldı size 12 hafta. 12 haftada aralıktan bu yana olan kazanımlar verilsin isteyen zihniyeti anlamak mümkün değil.
Öğrenciyi Haftada iki gün getirsek, bırakın yeterli atölyeyi öğrenciyi oturtacak dersliğimiz bile yok. Malum sınıflar gruplara ayrıldığı için derslik ve lab ihtiyacı artıyor.
En azından sırf bu nedenlerle rahat olun, okulunuzun durumuna göre takılın. Kraldan çok da kralcı olmayın.

Hadi iyisiniz köftehorlar...

Eu-XjWcXUAAdl4B

Hocam btt için montaj atölyesine gerek yok. Normal bilgisayar lab. Ortasına koyduğumuz masaların üzerinde yapıyoruz biz montaj derslerini. Elimizdeki kasalardan uygun olanları komple söktürüp yeniden monte ettiriyoruz.
Bir kaç denedik hocam. Öğrenciler aslında meslek lisesine gelebilecek şu dönem için tabi en iyi öğrenciler Türkiyedeki ama ne yazık ki 5 sene öncesi gibi emanet edilmiyor artık cihazlar. Cihazlar da eski zaten üstüne açıp göstersem ne fayda 10 15 sene önceki teknoloji. Sağolasın bilgilendirme için hocam.

Başka valilikler de aynı açılmayı yapıyormuş
Kullanılan metin hepsinde aynı

merak ettiğim su 1martta yapılması planlanan(i donemde yapılmayan)sınavların akibeti(mesleki ve teknik anadolu lisesi)

1 Mart Kabine toplantısı sonrası belli olacak. Her Valilik kendi ilini değerlendirecek sonuca göre yüz yüze olup olmayacağı belli olacak. Bu durumda Meslek Liselerinde Pazartesi sınavlar iptal olur diye düşünüyorum.

Geri