1066 MHz 4 GB RAM, 800 MHz 2 GB görünüyor :(

Kodla Büyü

mehmettutgun

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Arkadaşlar merhaba.. Asrock P43DE anakarta Kingston 4GB 1066MHz DDR2 (KHX8500D2K2/4G) takıyorum fakat BIOS'ta 2 GB olarak görüyor.. BIOS'tan RAM'in frekansını 1066 MHz seçiyorum, yine olmuyor.. RAM'in çalışma voltajını 2,20 volt yapıyorum, yine olmuyor.. RAM zamanlamasını 5-5-5-15 yapıyorum, olmuyor.. 5-5-5-18 yapıyorum, olmuyor.. Bu konuda bilgisi olan arkadaşlardan yardım bekliyorum..

Anakarta ait özellikler : http://www.asrock.com/mb/overview.asp?Model=P43DE

RAM'e ait özellikler : http://www.kingston.com/dataSheets/KHX8500D2T1K2_4G.pdf

Re: 1033 MHz 4 GB RAM 800 MHz 2 GB görünüyor :(

herşeyi standart ayara getir
oladı bios pilini çıkart bekşe tak
bide sorun nasıl oluştu yeni aldın ram i öncden kullandığın ram dide şimdimi böyle oldu

Re: 1033 MHz 4 GB RAM, 800 MHz 2 GB görünüyor :(

elimde RAM vardı, 1066 MHz RAM destekleyen anakart aldım ama 4 GB olarak gördüremedim :( anakartta 4 slot var, elimde de 4 tane 4 GB'lık RAM var.. toplam 16 GB'lık performanslı bi makina yapmak istemiştim.. BIOS'u sıfırlıyorum ama yine görmüyor 4 GB olarak.. 2 GB olarak görüyor..

Öncelikle şunu söyliyeyim. ne kadar ram o kadar performans demek değil.
makinenin 4 gb dan fazla ram kullandığını hiç görmedim.

başka bir anakartta denemenizi tavsiye ediyorum.

wertyu6' Alıntı:
makinenin 4 gb dan fazla ram kullandığını hiç görmedim.
dediğiniz olay sadece 32 bit işletim sistemlerinde ve/veya 4 GB'tan fazlasını desteklemeyen anakartlarda geçerli hocam..

sitede 16 GB nin yanında yıldız var dikkat ettiyseniz.
Max. capacity of system memory: 16GB**

*In overclocking mode.
**Due to the operating system limitation, the actual memory size may be less than 4GB for the reservation for system usage under Windows® XP and Windows® Vista™. For Windows® XP 64-bit and Windows® Vista™ 64-bit with 64-bit CPU, there is no such limitation.

tam anlamadım ama burada işlemciniz ve işletim sistemizin de 64 bit Vista veya 7 olması gerektiği yazıyor.

RAM lerin frekansı olmadığı aynı olmadığı için öyle oluyor. İkisi de 1066 MHZ olursa sorun olmaz.

receps' Alıntı:
sitede 16 GB nin yanında yıldız var dikkat ettiyseniz.
Max. capacity of system memory: 16GB**

*In overclocking mode.
**Due to the operating system limitation, the actual memory size may be less than 4GB for the reservation for system usage under Windows® XP and Windows® Vista™. For Windows® XP 64-bit and Windows® Vista™ 64-bit with 64-bit CPU, there is no such limitation.

tam anlamadım ama burada işlemciniz ve işletim sistemizin de 64 bit Vista veya 7 olması gerektiği yazıyor.
burada, 32 bit işletim sistemlerinin sınırlamasından bahsedilmiş.. benim sorunum BIOS'ta 2 GB gözükmesi, BIOS'ta 2 GB gözükme sorunu ortadan kaldırsam ve 64 bit win7 kursam RAM'i normal görecek ama gerekli BIOS ayarlarını yapamıyorum :(

xendane' Alıntı:
RAM lerin frekansı olmadığı aynı olmadığı için öyle oluyor. İkisi de 1066 MHZ olursa sorun olmaz.
RAM frekansları birbirinin aynısı çünkü elimde Kingston 4GB 1066MHz DDR2 (KHX8500D2K2/4G) RAM'den 4 adet mevcut.. RAM'lerin frekansları aynı olmasa bile sadece birini taktığımda 4 GB görmesi gerekirken 2 GB olarak görüyor :(

bios güncellemesi felan var mı baktın mı?
bide şuan 4 ramı da takınca hepsini tek tek 2 gb olarak mı görüyor bios ta. yoksa windows da mı 8 gb görüyor.

anakartın sitesinde son BIOS sürüm 1.70, bendeki anakartın versiyonu da 1.70.. BIOS güncel yani.. Evet, 4 RAM'i de takınca BIOS'ta tek tek 2 GB olarak görüyor, yani toplam 8 GB..

1.anakart özelliklerinde 1033 ram desteklediği yazmıyor 1066 -800 arası olduğundan 1033 görmüyor olabilir.
2. Maksimum ram kapasitesi 16gb da açıklama var belli koşullara göre çalışıyor o koşullar sizde uymuyor olabilir.
3. Anakart bios ayarlarına girip ayarları maksimum seviyeye çıkarma ayarları falan olabilir.
4. (hocam sana burada kızacağım :) ) madem performanslı makina istiyorsun neden gidip asrock aldın. Asus, gigabyte, Msi, İntel markaları daha iyidir. Performasnlı bir sistem istiyorsan iyi bir anakart ve işlemci. Şu an 8 gb ram in üstüne çok da gerek yok.
Kolay gelsin.

faskerhat' Alıntı:
4. (hocam sana burada kızacağım :) ) madem performanslı makina istiyorsun neden gidip asrock aldın. Asus, gigabyte, Msi, İntel markaları daha iyidir. Performasnlı bir sistem istiyorsan iyi bir anakart ve işlemci. Şu an 8 gb ram in üstüne çok da gerek yok.
Kolay gelsin.
Bu konuda çok haklı. :)

ben madem almış diye söz etmek istemedim ama bu konuya bende katılıyorum. İmkanın varsa iade et değiştir. Bir pc de bana göre en önemli parça anakart çünkü hepsi onun üzerinden iletişim kuruyor.

faskerhat' Alıntı:
1.anakart özelliklerinde 1033 ram desteklediği yazmıyor 1066 -800 arası olduğundan 1033 görmüyor olabilir.
2. Maksimum ram kapasitesi 16gb da açıklama var belli koşullara göre çalışıyor o koşullar sizde uymuyor olabilir.
3. Anakart bios ayarlarına girip ayarları maksimum seviyeye çıkarma ayarları falan olabilir.
Kolay gelsin.

1) Hocam başlığa yanlış yazmışım, 1033 değil 1066 MHz elimdeki RAM ve 1066 desteği var anakartın..
2) Sadece işletim sistemine bağlamışlar..
3) Ayarlamayla ilgili ama ben yapamıyorum işte :(
4) :) Hocam, elimde bahsi geçen Kingston 4 GB 1066 MHz RAM'lerden 4 adet var.. Benim amacım bu 4 RAM'i takabileceğim, performanslı bi anakart.. Eğer bu RAM'lere anakart tavsiyesinde bulunulursa o anakartı alırım, elimdeki anakarta da başka bi kasa dizerim :)

hasari' Alıntı:
faskerhat' Alıntı:
Kolay gelsin.
Bu konuda çok haklı. :)
Haklısınız :) Tomarza'dan Kayseri/Merkez'e selamlar Hasari Hocam.. :)

anakartınız combo ise , 4 dimm slot olmalıdır.
2 dimm yuvası dd2 çalıştırır , 2 dimm yuvası ddr3 çalıştırır.
dimm yuvaları mavi ve siyah renk olarak ayrılır.
ddr3 raminizi siyah sloda takınız.
Yada renkler farklıysa anakart kitakçığından bakın ddr3 yuvalarına!

seyhanak' Alıntı:

öncelikle cevaplarınız için teşekkürler.. anakart şu : http://www.asrock.com/mb/overview.asp?Model=P43DE
combo değil.. 4 slot var.. anakart ddr3 desteklemiyor zaten.. tüm slotları doldurunca 16 GB olması gerekirken 8 GB oldu.. tek ram taktığımda ise 4 GB görmesi gerekirken 2 GB olarak gördü.. tek RAM'i tüm slotlarda tek tek denedim ama yine de 2 GB olarak gördü..

İşlemciniz 16 gb ram adresleyebilir bunda sıkıntı yok. Power supply deneme şansıınz varsa (daha iyi bir power) birde onunla denermisiniz. Birde ramlarden sadece birimi taktığınızda 4 gb olarak görüyormusunuz.

fatihinfedaisi' Alıntı:
seyhanak' Alıntı:

öncelikle cevaplarınız için teşekkürler.. anakart şu : http://www.asrock.com/mb/overview.asp?Model=P43DE
combo değil.. 4 slot var.. anakart ddr3 desteklemiyor zaten.. tüm slotları doldurunca 16 GB olması gerekirken 8 GB oldu.. tek ram taktığımda ise 4 GB görmesi gerekirken 2 GB olarak gördü.. tek RAM'i tüm slotlarda tek tek denedim ama yine de 2 GB olarak gördü..

o zaman bios güncellemesi tavsiye ederim.

Kullanım kitapçığında dual kanal özelliği ile ilgili bir şeyler yazmışlar. Bios üzerinden bakarmısınız açık mı değil mi?

seyhanak' Alıntı:
o zaman bios güncellemesi tavsiye ederim.
linkini vermiş olduğum sitede, anakarta ait BIOS güncellemelerinde son versiyon 1.70 olarak görünüyor ve benim BIOS da 1.70.. Yani en güncel versiyon var..

burhansenyuva' Alıntı:
Kullanım kitapçığında dual kanal özelliği ile ilgili bir şeyler yazmışlar. Bios üzerinden bakarmısınız açık mı değil mi?
dual diye bi kısım hatırlamıyorum ama eve dönünce tekrardan bakayım hocam.. herkese teşekkür ederim ayrıca..

Sanırım boşa uğraştınız...Bu kadar yazıda boşa yazıldı
Çünkü elinizdeki RAM Kingstonun çift satılan 4GB lik SET RAM lerinden (Kingston HYPERX 4GB 1066MHZ DDR2 CL5 (2X2GB)
Yani üzerinde 4GB yazar ama bir SET yani bir çift takarsanız 4 GB dir . . teki 2GB :)

sinaaat' Alıntı:
Sanırım boşa uğraştınız.
Çünkü elinizdeki RAM Kingstonun çift satılan 4GB lik SET RAM lerinden yani üzerinde 4GB yazar ama bir çift takarsanız 4 GB dir . . teki 2GB :)
nerden anladınız hocam bunu :) khx şeklinde başlayan RAM kodunu google'a yazdığımda 4 GB çıkıyor..

Geri