1066 MHz 4 GB RAM, 800 MHz 2 GB görünüyor :(

Kodla Büyü
fatihinfedaisi' Alıntı:
sinaaat' Alıntı:
Sanırım boşa uğraştınız.
Çünkü elinizdeki RAM Kingstonun çift satılan 4GB lik SET RAM lerinden yani üzerinde 4GB yazar ama bir çift takarsanız 4 GB dir . . teki 2GB :)
nerden anladınız hocam bunu :) khx şeklinde başlayan RAM kodunu google'a yazdığımda 4 GB çıkıyor..
uzun zamandır satıyorum bu ramleri, sizin gibi bu işten çok anlayan adamlara . .

Hocam ramlerin üzerindeki etikette yazmıyor mu kaç GB olduğu.
Dual'in mantığı ise şudur. Elinizde ii tane aynı ram varsa
1. rami 1. slota,2. ramı 2 slota takarsınız. Bunun dışında yine 2 tane daha ram takacaksanız
3.rami 2. slota,4.rami 4. slota takarsınız.

faskerhat' Alıntı:
1. rami 1. slota,2. ramı 2 slota takarsınız. Bunun dışında yine 2 tane daha ram takacaksanız
RAM'lerin üzerinde KHX8500D2K2/4G yazıyor.. Bu ifadede / kısmından sonraki 4G kısmı 4 Gigabyte anlamına gelmiyor mu ? Bakın şu sitelerde bu RAM'e 4 GB yazmışlar..
http://www.hepsiburada.com/liste/ki...tDetails.aspx?productId=bd72795&categoryId=47
http://www.valueram.com/datasheets/khx8500d2k2_4g.pdf
http://www.hementeslimal.com/store/ProductDetails.aspx?productid=389489
http://www.ec.kingston.com/ecom/configurator_new/partsinfo.asp?ktcpartno=khx8500d2k2/4g&promo=hx2shp

Elimde bu RAM'lerden 4 adet var ve birbirininin aynısı.. Yani aynı model(KHX8500D2K2/4G), aynı kapasite(4 GB) ve aynı çalışma frekansı(1066 MHz)..
1.rami 1. slota,
2.rami 2. slota,
3.rami 3.slota,
4.rami 4. slota takıyorum zaten ama her birini 2 GB görüyor.. Yani toplamda 8 GB görüyor..

1 ram takınca 2 GB,
2 ram takınca 4 GB,
3 ram takınca 6 GB,
4 ram takınca 8 GB oluyor :(

Normalde tek takınca 4 GB, hepsini birden takınca 16 GB görmesi gerekir ama görmüyor.. Sorun da burada zaten.. :(

Arkadaşlar, soruyu sordum, olayı da aydınlatarak konuyu kapatmak istiyorum..

Bu RAM'lerin her biri 2 GB'mış ve 2 tane takılınca 4 GB oluyormuş.. "Kit RAM" olarak geçiyormuş.. 4 tane takılınca 8 GB olması da gayet normalmiş maalesef :(

faskerhat' Alıntı:

Dual'in mantığı kafamı karıştırdı hocam şöyle ki 3. rami 2. slota takamıyorum çünkü orda 2 .ram var yoksa çok basitmiş mantığı yani :puhaha:

Hocam elinizdeki ramlar 2Gb lik the end

hocam beninde başıma şöyle birşey gelmişti.
bilgisayarıma ilave ram aldım. kingston ddr3 8 gb 1600 mhz.
anakartım ddr3 1600 mhz destekliyor ama sonradan anakartın desteklediği ram listesine baktım kingston markasının ddr3 1600mhz desteklemiyormuş.
sizde de böyle bir durum olmuş olabilir.

selcuk35' Alıntı:
hocam beninde başıma şöyle birşey gelmişti.
bilgisayarıma ilave ram aldım. kingston ddr3 8 gb 1600 mhz.
anakartım ddr3 1600 mhz destekliyor ama sonradan anakartın desteklediği ram listesine baktım kingston markasının ddr3 1600mhz desteklemiyormuş.
sizde de böyle bir durum olmuş olabilir.
kingstonun türkiye distribütöründen aldığım bilgiye göre anakartların o listelerinde elimizdeki RAM'lerin model olarak birebir olmaması önemli değilmiş çünkü hepsini nasıl yazsınlar, bi sürü RAM çeşidi var dedi adam.. mesela; sizin anakart 8 GB DDR3 1600 mhz rami destekliyorsa sizin aldığınızı da desteklemesi gerekir.. sizin sorununuz bi ihtimal anakartın tek slotta 8 gb desteklememesi, bi ihtimal de toplamda 8 gb desteklememesinden olabilir mi acaba ??

Hocam ramlerin tanesi 2gb. Senin gösterdiğin sitelerde 2gblık dual ram olarak toplam 4gb satılıyor. Yani naparsan yap toplam 8gb lık ram var.Boşuna uğraşma :) Geçmiş olsun 8gb şu an için yeter ve artar bile.

elektrosercen' Alıntı:
faskerhat' Alıntı:

Dual'in mantığı kafamı karıştırdı hocam şöyle ki 3. rami 2. slota takamıyorum çünkü orda 2 .ram var yoksa çok basitmiş mantığı yani :puhaha:

Hocam elinizdeki ramlar 2Gb lik the end

Şöyle söyleyeyim 4 ram slotlu anakartınız var. 2 tane aynı ramden var. Bu remleri 1 ve 2 slota değil de 1 ve 3. slota takmak daha iyi verim almanızı sağlar. Zaten 4 slotlu anakartlarda 1 ve 3. slot mavi, 2 ve 4. slot kırmızı gibi farklı renkler olur.
Hocamın remlerde 2gb. Gerçekten the end :)

Geri