2 şube 3 sınıf 7 seçmeli ?

Kodla Büyü

mfacil

Süper Üye
Süper Üye
Seçkin Üye
bu bılınmeyenlı denklemı kım cozebılır

en son son pazartesı salı carsamba son ıkı saat ve persembe cuma son saatlere secmelı derslerı koyduk kı ıkı sınıf ogrencılerı ıstedıklerı derse gıdebılsınler fakat benım matematık bılgım yetmedı

2 subem var 5 lerde 7 secmelı dersım var her ogrencı 4 ders sectı bu 7 ders arasından bunları sınıfa nasıl paylastırırım

bu bılınmeyenlı deklemı ılce cozemedı ıl de telefonumu aldı donecegım dedı bırde sıze sorayım dedım

m.Emın ZARARSIZ mustesarımız da bakan adına dıyorkı derslerı velı secer ogretmenım yok demeyın 3 gundur amuda kalkmadıgım kaldı sızler programdan yazılımdan anlayan ınsanlarsınız bırı hayrına bır program yapsın delırmemek elde degıl

valılık ders saatlerını ayarlamıs sabah yedı sekız saat (5lerı sabahcı yapmıs) yazmıslar ılı arayınca sız 30. okulsunuz hocam uygun sekılde apın dedı ders olayını hallettım ama bırı lutfen su secmelıye akıl versın yoksa demokrasıde careler tukenmez dıyıp yıne velılerı toplayım 4 ders sectırmem mı gerekıyor :verymad: :verymad: :verymad: :verymad:

fatih sende işin kolayını seç en çok seçilen dört dersi aç olsun bitsin yoksa zor çözülür o problem
bilişim ve yazılım seçtin mi :wink: yoksa sende mi gereksiz gördün

ilçede senden başka velilerin isteyini tamamen uygulayan olduğunu sanmıyorum herkes işin kolayına kaçıyor

muhan4444' Alıntı:
https://www.google.com.tr/search?q=kayipsehir.biz&ie=utf-8&oe=utf-8&aq=t&rls=org.mozilla%3Atr%3Aofficial&client=firefox-a
desteklerinizi bekliyoruz arkadaslar

Yav arkadaşım foruma yeni bir konu açsana - hatta geçenlerde vardı yanlış hatırlamıyorsam- insanlar ziyeret etsin.
Her konuya Yardım edin diye mesaj yazma... bir şey var zannediyoruz konuyla ilgili...
LÜTFEN...

bana da bugün bu soru geldi, fikrim şu oldu...
aynı şekilde son saatlere koyacaz seçmeli dersleri (geçen yılların egzersizleri gibi, okul biter 5ler kalır)
sonra kim hangi dersi seçtiyse sayı en az 10 olan x dersi için y öğretmen boş bir sınıfa geçer o dersi seçen öğrencilerle dersini yapar, çıkar...
burada seçilen dersleri seçmeyen öğrenciler sorunu var bu sorunuda okulun ilk günü , tahtaya seçilen dersler yazılır, öğrencilerden bu seçilen derslerden 4 tanesini seçmeleri istenir, sonuç olarak tüm şubelerde bu 4 ders seçtirilmiş olur ve saati gelince ilgili sınıfta o dersi görmek için toplanılır...karışık yada basit oldu anlatabildim mi bilmiyorum, mantık seçimden sonra seçim yaptırmak...

hocam ama bosta kaln cocuklar olucaktır mesela benım ıkı sınıfım 5 bır sınıfıda bos yaptım yanı 3 sınıfım var
mat ıng kuran yaptım dıyelım sınıfları ama bırısı bu uc dersıde secmemıs nedecem

16 kuran 14 peygamber 19 okuma 29 yapancı 17 bılım 38 mat 12 spor daha okula gelmeyen velılerde var 17 tane kadar

öğrenci listesi olmadığı için 1. 2. öğrenci diye isimlendirdim

Ekli dosyalar

• seçmeli.rar
    6.9 KB · Görüntüleme: 255
benim okul 5. sınıflarda bilişim seçti. ne veli isteği ne başka birşey olmadı... herkes bu yıl sallapati yapacak başka yolu yok...

Bu tabloyu dolduruken örneğin 1. öğrenci Kuran dersini seçmişse 1. öğrencinin bulunduğu sütunda kuran dersi satırı ile kesişen hücreye(B2) örnek "X" harfi koyun. bu şekilde doldurun

bizde de durum karışık işin içinden çıkamadım 9. sınıfların hepsinin secmeli derslerini atarken dersler cakısıyor zor iş :( nasıl oldugunu bilen varsa bi zahmet anlatsın :)

:) tamam hocam bende excele döktüm ama 8 secmeli ders 150 nin üzerinde öğrenci olunca sıkıntı oluyor. Çakışıp cakısmadıgı anlasılmıyor bile

sayın hocam,
bu kadar veriyle ders programı oluşturmak biraz zor. ders programı oluşturmak için bazı verilere ihtiyaç vardır.
1- hangi öğrenci, hangi 4 dersi seçmiştir?
2- toplam kaç tane dersliğiniz, seçmeli dersler için kullanılacaktır?
3- sınıflar en fazla kaç kişi olacaktır?
şimdilik aklıma gelen sorula bunlar. bunlar olmadan seçmelli dersler ile ilgili ders programı yapmak zor olacaktır.

hocam bu sekılde hazırlamıstımm

Ekli dosyalar

• aaaa.rar
    8.2 KB · Görüntüleme: 76
hocam ben daha once yazdıgım excell ı yolladım dıer pc de kayıtlıydı sarjı sıfır olmus duzenlemeden attım kusura bakmayın

şimdi sayın hocam baı öğrencilerin seçtiği seçmeliler tam değil ama kaba tasklak bir dosya yüklüyorum.

Ekli dosyalar

• yeni.rar
    9.1 KB · Görüntüleme: 94
cok saol hocam gerısını bende dusenlerım :)= ıyıce bır ınceleyeyım

kalan ogrencılere fen sectırmek lazım cunku sınıflarda 4 5 kısı gozukuyor ve 4 kere secılıyor :)= spor u 8 kısı secmıstı tabloya eklememıstım o nedenle ama sınıf cıksın dıye cemıstım

şimdi eğer hergün son 2 saat seçmeli olarak uygulaycaksanız. Seçmeli derslere girecek öğretmenlerin son2 saatlerini kapatın. seçmeli desleri o şekilde yerleştirmek gerekiyor

E okul dan excele öğrenci listesi alıp yollarsan çok şık bir seçmeli tablosu hazırlayabilirz

deftones' Alıntı:
E okul dan excele öğrenci listesi alıp yollarsan çok şık bir seçmeli tablosu hazırlayabilirz

hocam bu işin mantığını biraz anlatsan olurmu? tabloları inceledim ama nasıl yaptınız?

Tabloda bundan sonrası için her öğrencide aynı renkten olmayacak. Mantık bu şekilde. 10 tanenin altında seçilen dersleri seçenler tekrar seçim yapacak

daha açık yazayım yanlışım varsa düzeltiniz!
1-ilk seçim sonucunda,sayısı 10un üzerinde olan dersler belirlenir...örnek:x,y,z,t,m,k,l dersleri seçildi...
2-her öğrencinin bu seçilen tüm dersler içinde 4 tane ders seçmesi istenir, bu ikinci seçim...örnek:ali nin seçimlerinde sadece x,y var denecek ki ali iki ders daha seç şu şu dersler arasından, bi tane seçen 3 tane daha seçecek , hiç seçmeyende 4 tane ders seçecek...
3-sonuçta tüm şubelerde tüm öğrencilerin seçtiği 4 ders olacak...
4-tüm okul dağılacak,(eskisi gibi) okulda sadece 5 ler kalacak, tüm sınıflar boş olacağı için yer sıkıntısı olmayacak...
5-x dersinin günü ptesi 7.8. saat bu saatte bu dersi isteyenler boş bi sınıfta toplanır ve dersi görür...

program hazırlanırkende, şubelerin dersliği olarak değilde ortak bir ders olarak hazırlanır...
yani ptesi 7.8. saat x dersidir, ptesi 7.8. saat z dersidir...
salı 7.8. saat y dersidir...

gibi bütün dersler yerleştirilir...
tavsiye edilen ders dağılımı ise:
haftanın 3 günü 8 saat 2 günü de 6 saat ders işlenmesidir...
bir de 5 lerin zorunlu dersi 28 olduğu için 2 saatlik seçmelileri ilk 6 saat içinde olacaktır, burada tercihen seçilmişse bilişim dersi 2 saat olara lab ta işlenebilir(yer sıkıntısı olmaması için)...

yanlış yaptığım yer neresi gören varsa söyleyebilir mi, ona göre düzenleyeyim yenisini...

kesifci' Alıntı:
deftones' Alıntı:

hocam bu işin mantığını biraz anlatsan olurmu? tabloları inceledim ama nasıl yaptınız?
hocam ilk yüklediğim basit tabloda verileri işlerseniz işlemler nasıl olacak kısa biir anlatım yapabilirim

Geri