2 gb ram 1,5 gb görünüyor

Kodla Büyü
Bende 512mb iki adet ram (Kingston kvl 400 mhz) vardı. Bende aynı marka ve aynı frekans 1gb daha ram aldım. Yani 2gb ram yapmak istedim. Ama ne yaptıysam hep 1,5gb olarak görünüyor(Xp de ve açılış ekranında). Sebebi ne olabilir.Şunları denedim:
Ramlarin yerlerini değişik kombinasyonlarla; tek tek, ikili ve üçlü denedim.Yani ramlarda ve girişlerde sorun yok.
Ana kartım maksimum 2gb destekliyor
xp pro kullanıyorum
Biosu güncelledim

ekran kartın paylaşımlıdır veya onboarddur.Ekran kartının tam olarak marka ve modelini yazarsan anlaşılır :)

ekran kartıyla bu durumun bir alakası olmaz, sen anakartın modelini yaz bize. Bu tip sorunlar anakartla ilgilidir genelde. Ya sen anakartın desteklediği ram max 2gb zannediyorsun ya da dual olayı sonucu 3 ram takılınca problem yapıyor. Eğer 4 ram soketi var ise, eşinden dostundan veya okulundan her neyse bir şekilde 1 gb daha bulmaya çalış ve 2 tane 1 gb'ı aynı renklere takmayı dene sadece.

arkadaşım anakartın ram desteğinin düzeyini biliyormusun slot başına 512 mb yada toplamda 1,5 gb gibi sınırlamaları olabilir bazı anakartlar 2 tane 1 gb ramla 2 gb desteği verirken 3 lü kullanımda sorun çıkarabiliyorlar.Anakarın sitesinden bir araştır.Eğer böyle bir durumsa bios update verilmişse onu kur.

sorun bunlardan kaynaklanmıyorsa şayet.Ramleri teker teker tak ve ne kadar gösterdiklerine bak.Eğer 2 sini 512 diğerini 1 gb görüyorsa 1,5 gb sınırlaması yada ramler arası uyumsuzluk vardır.Bu durumda ilk yazdığım geçerli olabilir.eğer hepsini 512 şer mb görüyorsa ya slot başına 512 mb desteklidir. yada 1gblik ramda sorun vardır.Umarım işine yarar.

ekran kartından olmadığından emin misin? BIOStan ekran kartına ayrılan RAM bölümüne baktınız mı? 512 ayrıldıysa ondandır.. daha önce başıma geldi de ordan biliyorum.

mehmetersin' Alıntı:
arkadaşım anakartın ram desteğinin düzeyini biliyormusun slot başına 512 mb yada toplamda 1,5 gb gibi sınırlamaları olabilir bazı anakartlar 2 tane 1 gb ramla 2 gb desteği verirken 3 lü kullanımda sorun çıkarabiliyorlar.Anakarın sitesinden bir araştır.Eğer böyle bir durumsa bios update verilmişse onu kur.

sorun bunlardan kaynaklanmıyorsa şayet.Ramleri teker teker tak ve ne kadar gösterdiklerine bak.Eğer 2 sini 512 diğerini 1 gb görüyorsa 1,5 gb sınırlaması yada ramler arası uyumsuzluk vardır.Bu durumda ilk yazdığım geçerli olabilir.eğer hepsini 512 şer mb görüyorsa ya slot başına 512 mb desteklidir. yada 1gblik ramda sorun vardır.Umarım işine yarar.

Biosu tekrar güncelledim.(2002 den 2004 e yükseldi.)
Biosta ekran kartıyla ilgili kısım yok. Sadece Agp yada Pcı ayarı var. Ram kısmındada sadece frekans ayarı var.
Sadece 1gb üç slottada denedim 1gb olarak gösterdi.
Tek tek 512 leri her slotta denedim 512 olarak gösterdi.
İki 512 yi değişik slotlara taktım 1gb olarak gösterdi.
1 Gb ve 512 lerden birini takınca 1,5 Gb olarak gördüm.
1.ve 2. slota 512 leri 3. slota 1gb yi takınca 1gb olarak görüldü.
1. slota 1gb diğerlerine 512 leri takınca 1,5 gb olarak görüldü.
Birinci slota 512 ikinci slota 1gb son slota 512 takınca 1,5gb görüldü.

Sonuç olarak ram takıp çıkartmaktan çok yoruldum. Bunuda böyle kabüllendim artık.

Geri