2014-2015 Meb Fiber ve Hiber nete geçiş

Kodla Büyü

theseven

Üye
Okulumuza gelen resmi yazı doğrultusunda bağlantı türü ve hızı konusunda bir tercih yapıp müracaatını yapmamız isteniyor.
Ancak bazı kavramların açıklaması yok.
Verilen seçenekler ;

8 Limitsiz MEB ADSL

*8 mbps
*Limitsiz
*AKN'siz
*Bağlantı ücreti yok
*Ücretsiz statik IP
*67 TL

Gibi bir çok seçenek var. Buradaki AKN ?

akn adil kullanım noktası sınırlı'ya sınırdır. Yani AKN 50gb ise 50 den fazla kullanımda hız düşer.

biz gectik bile bölgemizdeki en yuksek hıza diye üst yazı yazdık telekoma yazıda sorumlu bir müdür yard. gösterdik gitti sözleşme imzaladı okula gelene kadar hızımız 16 olmus..

mozkan7' Alıntı:
biz gectik bile bölgemizdeki en yuksek hıza diye üst yazı yazdık telekoma yazıda sorumlu bir müdür yard. gösterdik gitti sözleşme imzaladı okula gelene kadar hızımız 16 olmus..
Hocam okul ek bir ücret ödeyecek mi?

fiber ve hibernete geçme konusunda bölgedeki telekom desteği ve okul altyapısı hangisine uygunsa ano geçiş için başvuru yapılabiliyormuş. Biz de hız arttırdık ama etkiyeşimli tahtalara fiber bağlantı yapıldı. Kabinet kuruldu bir sistem odası yapıldı. Bunun için geçiş varmıyı merak etmiştim. Meb protokol imzalamış ancak telekomun bölgedeki hizmeti uygunsa geçiliyormuş.

ttnet'in sayafasına girin anasayfada alt kısımda "ttnet fiber internet nerede" linkine tıklayarak google map üzerinden bulunduğunuz binada hangi altyapı var öğrenebilirsiniz. Yazıda mümkün olan en yüksek hıza geçilmesi şeklinde bir ifade var. Yani 24mbit fiber varsa ona geçebilirsiniz. bizimki ultranet max 16mbit.

Arkadaşlar meb internetini hızlandırdık güya önceden 1024/4096 gibi bir hız bilgisi vardı modemde, şimdi ise 799/16379 yazıyor yani upload hızı düşürülmüş ne saçmalık bu ya. Bu mesajı yazmama sebep olan mesela bbnet e gayet hızlı giriyorum fakat şifre kullanıcı adı girişi yaptığımda 10dk ya girmiyor. Tabi öğrencilerde internete abanmış durumda. :verymad:

arkadaşlar prosedür nedir fibere geçişte, nerden başlicaz ne yapıcaz önceki meb hattını fibere mi dönüştürücez?

bu internetler ne hiper nede fiber. sadece hızı yuksek internetler. fatih projesine fiber interneti bakanlık geirecek galiba.

sevgili arkadaşlar bizde geçtik 16 ya. Eski modemle sitelere giriyor ancak yeni modemi takınca sadece meb sayfalarına giriyor. bu tarz sorunla karşılaşan var mı?

meh_karhan' Alıntı:
sevgili arkadaşlar bizde geçtik 16 ya. Eski modemle sitelere giriyor ancak yeni modemi takınca sadece meb sayfalarına giriyor. bu tarz sorunla karşılaşan var mı?
Modeminiz?

Devlet birde buna para mı ödüyor... Hemde 67 tl. Hey Allah'ım. Bir hesap yapalım.

Okul sayısı X 67 tl = ?? Bence korkunç bir rakam.

Bu sadece okul için, tüm hastane, okul, devlet dairelerini sayarsak devlet 1 yılda milyar dolarlarca fatura ödüyor demektir.

Faturayı kime ödüyoruz??? Telekomu 4 milyara sattığımız adamlara.

Gerçekten bu konuda bilgi sahibi değilim, eğer gerçekse gerçekten devlet enayi midir yoksa hıyanet midir bilemem.

İnşallah ben bir yerde yanılıyorumdur.

meb hattı 16 ya hız yükseltimi yaptık. Sonrasında modemde ilginçlikler ve kilitlenmeler başladı.

En son durum: meb hattı kablosuz bağlantıyla normal filtre uygulanıyor sorun yok. Lan portlarından kablolu bağlanınca sadece meb sitelerine giriyor. diğer devlet sitelerine bile girmiyor. iki modemle denedim. İki modemde de aynı sorunu yapıyor. Bu modemleri başka bir telefon hattından nete bağlayınca hiç sorun yok. Her şey mükemmel.

Çözüm önerilerinizi bekliyorum. Bu sorunla karşılaşan olduysa yardımını rica ediyorum. İyi çalışmalar dilerim.

airties 5560TT. telekomla gorustum. sıkıntı yok dediler. Airties'i aradım yonlendırdıler. İnternet ayarları bolumunde MTU ayarını 1400 olarak değiştirdiler. sorun halledildi diye dusunduk. ancak yarım saat sonra aynı sorunu verdi. sorunda tam olarak şöyle. Kablosuzdan bağlandığımızda siteler açılıyor. kablo ile bağlandığımızda sadece MEB siteleri açılıyor. google bile açılmıyor. artık eski modemi taktım. ondan işimizi hallediyoruz.

airties 5560TT. telekomla gorustum. sıkıntı yok dediler. Airties'i aradım yonlendırdıler. İnternet ayarları bolumunde MTU ayarını 1400 olarak değiştirdiler. sorun halledildi diye dusunduk. ancak yarım saat sonra aynı sorunu verdi. sorunda tam olarak şöyle. Kablosuzdan bağlandığımızda siteler açılıyor. kablo ile bağlandığımızda sadece MEB siteleri açılıyor. google bile açılmıyor. artık eski modemi taktım. ondan işimizi hallediyoruz.

Aynı şekilde ben denedim aynı sorun biz de çözüldü.

Bizim de sorunumuz şu,geçen hafta airties modemimiz bozuldu bütün sitelere rahatça giriyorduk kablosuz ya da kablolu. Fakat zyxel modem takınca meb filtresine takılmaya başladık ttnet fibernet meb kullandığımız halde.Modemden modeme bu değişiyor mu?Yada bir ayar mı yapmamız gerekiyor tüm sitelere girmemiz için? :shock:

Geri