220 binlik eve 60 bin nakitle

Kodla Büyü
geri kalanı için kredi mi çekeceksiniz ? geliriniz nedir ? bunlar olmadan kimse size yorum yapamaz sanırım :)

gir tabiiki, yalnız kenarda da bi 5-10 bin tl daha olsun masraflar için

Hocam gelirine bağlı bu iş, 10 yıllığına geri kalanını bankadan alsan 2200 tl en az taksidin olur 10 yılda insanı zora sokar 10 yılına ipotek koyar herşey gözünde kalır bir ev için onada değmez bence...tabi benim gelirim aylık 10 bin dersen gözü kapalı gir.

Evi alıp kiraya vereceksen, 1000 tl kira getirecekse, eşin çalışıyosa ve kendi evinizde oturuyosanız kira vermiyosanız girin. Ayda kenara max 2000 tl koyabiliyosanız o durumda bile kıt kanaat geçinecekseniz girmeyin

Hocam böylesi bir karar için forumdan alacağın akla kaldıysan girme derim, o göl maya tutmaz =)

eve bağlı, işe ve "eşe" bağlı:)
yaklaşık 160 bin tl faizle birlikte 250 bine çıkar. büyük rakam. ev iyi ise, satacağın zaman en az 300 bin gibi bir rakam ederse girilir, yok eğer 1 sene sonra 220 bine satılabilecek bir ev ise ödeyeceğin faiz yanına zarar kalır.

Hocam kalan rakam için 120 ay kredi kullandığınızda şu an faiz oranını 0,90 kabul etsek 2200 TL gibi aylık ödemeniz olacak.
Hesaplama için bu siteyi kullanabilirsiniz bankalar ile bire bir aynı değeri veriyorhttp://www.kredisayar.com/

Arkadaşların da belirttiği gibi aylık gelirinize, eşinizin çalışıp çalışmamasına, varsa çocuk durumunuza göre karar sizin.
Yine evi emlakçı aracılığı ile alacaksanız ona vereceğiniz ücret, tapu ücreti ve hesapta olmayan diğer giderler için de en azından 10 bin TL daha ayırmalısınız.

Şu an kirada iseniz ödediğiniz rakam ve geçen yıllarda kiranıza yapılan ortalama zamları bir inceleyin. Mevcut semtte ya da sitedeki muadil evlerin son yıllardaki fiyat artışlarını da inceleyin.

Ev almayı düşündüğünüz semtte uzun yıllar oturmayı düşünüyorsanız acele etmenizde fayda var. Bu işi 1 yıl öteleseniz 12 ay daha kira ödeyeceksiniz, evin fiyatı da bir miktar daha yükselmiş olacak. Gelecek bir yılda o kadar birikim yapabilecek misiniz ?

Zaten bir eviniz var ve yeni alacağınızda oturmayacak iseniz yatırım amaçlı ev alınmasını önermiyorum. Elinizdeki 60 bine arsa alın, altın alın, döviz alın uzun vadede daha iyi.

Bence bekle ev piyasası düşecek bir yeree patlayacak. Şu hesap açış 5 yıl biriktirince devlet yardımı yapılması olayı toparlayamazsa ciddi derecede düşecek evler.

Enterprise' Alıntı:
Bence bekle ev piyasası düşecek bir yeree patlayacak. Şu hesap açış 5 yıl biriktirince devlet yardımı yapılması olayı toparlayamazsa ciddi derecede düşecek evler.
iki sene önce evi 115 bine aldım şimdi en az 200 bine gider. Bu ev balonu patlayacak gibi evi satıp dolar mı alsam diyorum :)

giryan' Alıntı:
Hocam böylesi bir karar için forumdan alacağın akla kaldıysan girme derim, o göl maya tutmaz =)
tabi ki forumdan alacağım bilgiyle karar vermeyeceğim. burdaki herkesin geliri birbirine denk. benzer süreçler yaşamışızdır. insanların yprumlarını ve tecrübelerini merak ediyorum hepsi bu.

220.000-50.000=170.000 kredi ve 50.000 nakitle + 10.000 ide masrafa ayırarak gir derim. Aylık ödemek 2.250 olur eşinde çalışıyorsa paşa paşa ödersin birinizin maaşını oraya verirsin. Bekledice daha çok para biriktirdikce o biriktirdiğin evin fiyat artışına erişemez. Her daim ev alan kazanır.

2013 Ağustos 160.000 Tl çekerek ev aldım.8 yıl, aylık ödemesi 2283 Tl. ilk ay bu ödeme maaşımın %110'u idi şimdi ise %92 sine denk geliyor.
Öncelikle alacağınız evin tapu masrafı, taşınma masrafı, var emlakcç masrafı ve herşeyi hesapladıktan sonra en az bir taksit ödeme miktarını ayırıp ona göre parayı çekmenizi tavsiye ederim. Ev alma fikriniz ve maddi gücünüz varsa ertelemeyin evinizi alın. İlk başta bir zorlasa da alacağınız zam ile yıldan yıla %6 oranında ödeme rahatlığına kavuşacaksınız. karar sizin Allah yardımıcınız olsun.

alacağınız evin konumu
hali hazırda verdiğiniz kira miktarı
yaşadığınız şehir
sosyal yaşantınız
vs.. bir sürü etkene bağlı bu iş
..
200 bine aldığın evi seneye 250 den aşağı satacaksan ALMA
zaten 1000 TL kira veriyorsan 2250 kredi ödeyeceksen AL
kredi öderken gezerim, tatil yaparım, (olup olmadığını bilmiyorum) 1 de çocuk yaparım diyorsan ALMA
..
Birde şu hesabı yap
.
10 yıl kredi çeksen 120 ay eder
aylık kiran 1000 TL ise bu 10 yıllık kira masrafının 120.000 TL etmesi demek.
evin sana maliyeti faizle, alımla, vergiyle 280.000 diyelim
280 - 120 = 160.000 sana gerçek maliyeti olur.

Birde yukarıda arkadaşın dediği gibi KREDİ ÜCRETİ SABİT ama maaşın minimum yılda 150 TL artıyor.
2300 maaş - 2300 ödeme ile başlasan
2450 maaş
2600 maaş
2750 maaş
2900 maaş
3050 maaş
3200 maaş
3350 maaş
3500 maaş
3650 maaş - 2300 ödeme (maaş artışını kolay olsun diye düz yaptım. bileşik olarak yaparsanız biraz daha fazla olacaktır.)
dolayısıyla
ilk başta maaşın %100 ü eve giderken
10 yıl sonra YAKLAŞIK %66 sı eve gidecek...
........
birde evin fiyat artışı var tabi.
ben 2,5 yıl önce aldım 140.000
şimdi nerdeyse 2 katı...

BaRBaRYaN' Alıntı:
alacağınız evin konumu
yaşadığınız şehir
sosyal yaşantınız
..
kredi öderken gezerim, tatil yaparım, (olup olmadığını bilmiyorum) 1 de çocuk yaparım diyorsan ALMA
..
Birde şu hesabı yap
.

Birde yukarıda arkadaşın dediği gibi KREDİ ÜCRETİ SABİT ama maaşın minimum yılda 150 TL artıyor.
2450 maaş
2600 maaş
2750 maaş
2900 maaş
3050 maaş
3200 maaş
3350 maaş
3500 maaş
3650 maaş - 2300 ödeme (maaş artışını kolay olsun diye düz yaptım. bileşik olarak yaparsanız biraz daha fazla olacaktır.)
dolayısıyla
........
şimdi nerdeyse 2 katı...

Hocam sen ne is yapiyorsun...

Benim maasta bu yil 150 TL artis olmadi...

Bende mi bi yanlislik var acaba...

Aliosman_eser' Alıntı:
BaRBaRYaN' Alıntı:
alacağınız evin konumu
yaşadığınız şehir
sosyal yaşantınız
..
..
Birde şu hesabı yap
.

2450 maaş
2600 maaş
2750 maaş
2900 maaş
3050 maaş
3200 maaş
3350 maaş
3500 maaş
dolayısıyla
........
şimdi nerdeyse 2 katı...

Hocam artışa takılmamak lazım bence arkadaş biraz bol keseden vermiş olsun birşey olmaz bence asıl sıkıntı matematik. diyorki maaşın %100 ile başla %66 ya kadar düşecek. bende şöyle diyeyim
maaş 2300 kredi 1300 elektrik +su+ doğal gaz + Telefon + İnternet + Mutfak 1000 elde var 0
maaş 2450 kredi 1300 elektrik +su+ doğal gaz + Telefon + İnternet + Mutfak 1200 elde var -50
maaş 2600 kredi 1300 elektrik +su+ doğal gaz + Telefon + İnternet + Mutfak 1400 elde var -100

ki bunlar iyimser rakamlar şunu unutma kira ödemezsen ve normale yakın bir hayat geçireceğim dersen en az iki kişi 2000 TL ye ihtiyaç duyarsın. Buna göre hesabını yap maaşlarınızı topla kalan için 10 yıl falan değil 5 yılda ödeye biliyorsan gir ama yoksa uzak dur çünkü kredi sabit dursa da diğer hiç birşey sabit durmuyor ve uzun yıllar sonra geçinemez duruma gelirsin.

Bende bir benzetme yapayım kötüye yorumlamayın hemen söz meclisten dışarı
DELİNİN BİRİ KUYUYA TAŞ ATMIŞ KIRK AKILLI ÇIKARTAMAMIŞ.

Sayın hocam öncelikle aşağıdaki soruları bir cevaplayın sonra yorum yapalım diye düşünüyorum
1. Evi aldığınız yerde yıllarca yaşacakmısınız 3-5 yıla tayin isteyip giderim mi diyorsunuz.
2. Aylık hane geliri toplam ne kadar giderler ne kadar.
3. Gelir giderlerden sonra aylık ne kadar birikim yapabiliyorsunuz
4. Yaşam tarzınız nasıl gezmek eğlenmek para harcamak gibi
5. Alaçağınız ev sıfırmı (mantolama, dogalgaz döşenmişmi,) size çıkartabileçeği ekstra masraflar neler olabilir.
6. eşinin veya senin sıkıştığınızda para, destek diyeceğiniz anne baba kardeş arkadaş gibi desteğiniz varmı
Sorular uzar gider uzun lafın kısası sen kendi hesabını yap ona göre harekert et.

2012 mart ayında sıfır evler 145 bin tl iken cadde üstünden değilde sakin olsun diye 112 bin tlye 300 m arkadan aldım. aylık 2046 tl taksit ödüyorum. 3 yılım kaldı. Ekspertizde evin değerini 145 bin tl gösterdiler 105 bin tl kredi çekmiştim.4 yıllık ev aldım içinde değişiklikler yaptım bana 20 bin tlye patladı. ilk başlarda ay sonlarına hiç para kalmıyordu. Cebimde paranın kalmadığı ayları bilirim (yaz ayları ekderssiz geçen aylar). Ekstra hiç harcamalarımız olmadı. Allah var eşimde tutumludur masraf açmadı. Ne zaman rahat etmeye başladım. Kayın peder hanıma ölmeden dairelerin birini vereyim dedi de bizde kiraya verdik öyle rahat ettik. Şimdi elimiz yine para görmeye başladı.
ikinci evini alıyorsan faize buluşma doğru günah. İlk evini alıyorsan faizsiz nasıl ev alaçaksın yol göstersinler. Zorunlu ihtiyaçın var ev kirası verip ev sahiplerinin kahrınımı çekeceksin. Evini yeni eşya bile alamıyorsun.
Evler ucuzlayaçakmış evet ucuzlayacak. Şimdi benim evi aldığım fiyatı okuyunca size çok uzuca almış diyeceksiniz. ama 2 yıl önceki fiyatları şimdi çevredeki evler 210 bin tl isteniyor pevnir ekmek gibi gidiyor. Evet geçmişe doğru yolculuk yapabilirsek ucuzlayacak.
Faizler düşecekmi düşecek. EE o düşerse mütahitlerde faiz düştü alım arttı diye zam yapacak terazinin dengesini bozmayacaklar. Sana bir faydası olmaz o işlerin
Emin evim mi dediniz. Sistimi iyi inceleyin her şey normal gibi görünüyor lakin sisteme giriş için ödediğiniz paralar bankaya faize ödeyeçeğiniz paralara eş değer oluyor.
Saygılar benden bu kadar.

hocam oturmak için alacaksan bence hemen al. Borçlanmadan para biriktirilmiyor malesef. 10 yıl ödediğin kira ile ödediğin faiz birbirine yakın olur. Kiraya verdiğin para havaya gider ama kredi çekip faiz ödediğinde sonunda ev sahibi olursun. ilkbaşlarda sıkıntı olacaktır ama 3 yıldan itibaren rahatlarsın. allah yardımcın olsun

serci2001' Alıntı:
Bende bir benzetme yapayım kötüye yorumlamayın hemen söz meclisten dışarı
DELİNİN BİRİ KUYUYA TAŞ ATMIŞ KIRK AKILLI ÇIKARTAMAMIŞ.

Sayın hocam öncelikle aşağıdaki soruları bir cevaplayın sonra yorum yapalım diye düşünüyorum
1. Evi aldığınız yerde yıllarca yaşacakmısınız 3-5 yıla tayin isteyip giderim mi diyorsunuz.
2. Aylık hane geliri toplam ne kadar giderler ne kadar.
3. Gelir giderlerden sonra aylık ne kadar birikim yapabiliyorsunuz
4. Yaşam tarzınız nasıl gezmek eğlenmek para harcamak gibi
5. Alaçağınız ev sıfırmı (mantolama, dogalgaz döşenmişmi,) size çıkartabileçeği ekstra masraflar neler olabilir.
6. eşinin veya senin sıkıştığınızda para, destek diyeceğiniz anne baba kardeş arkadaş gibi desteğiniz varmı
Sorular uzar gider uzun lafın kısası sen kendi hesabını yap ona göre harekert et.

2012 mart ayında sıfır evler 145 bin tl iken cadde üstünden değilde sakin olsun diye 112 bin tlye 300 m arkadan aldım. aylık 2046 tl taksit ödüyorum. 3 yılım kaldı. Ekspertizde evin değerini 145 bin tl gösterdiler 105 bin tl kredi çekmiştim.4 yıllık ev aldım içinde değişiklikler yaptım bana 20 bin tlye patladı. ilk başlarda ay sonlarına hiç para kalmıyordu. Cebimde paranın kalmadığı ayları bilirim (yaz ayları ekderssiz geçen aylar). Ekstra hiç harcamalarımız olmadı. Allah var eşimde tutumludur masraf açmadı. Ne zaman rahat etmeye başladım. Kayın peder hanıma ölmeden dairelerin birini vereyim dedi de bizde kiraya verdik öyle rahat ettik. Şimdi elimiz yine para görmeye başladı.
ikinci evini alıyorsan faize buluşma doğru günah. İlk evini alıyorsan faizsiz nasıl ev alaçaksın yol göstersinler. Zorunlu ihtiyaçın var ev kirası verip ev sahiplerinin kahrınımı çekeceksin.
Evini yeni eşya bile alamıyorsun.
Evler ucuzlayaçakmış evet ucuzlayacak. Şimdi benim evi aldığım fiyatı okuyunca size çok uzuca almış diyeceksiniz. ama 2 yıl önceki fiyatları şimdi çevredeki evler 210 bin tl isteniyor pevnir ekmek gibi gidiyor. Evet geçmişe doğru yolculuk yapabilirsek ucuzlayacak.
Faizler düşecekmi düşecek. EE o düşerse mütahitlerde faiz düştü alım arttı diye zam yapacak terazinin dengesini bozmayacaklar. Sana bir faydası olmaz o işlerin
Emin evim mi dediniz. Sistimi iyi inceleyin her şey normal gibi görünüyor lakin sisteme giriş için ödediğiniz paralar bankaya faize ödeyeçeğiniz paralara eş değer oluyor.
Saygılar benden bu kadar.

Hocam ev almak zorunluluk filan değil...

Birbirimizi kandirmayalim...

"Faizin her türlüsü haramdir" ayetinin nesi yoruma acik ki...

Bir kisi faizli para almis olabilir... Harama da bulasmis olabilir... Bu dinden cikarmaz...

Ancak haram olan bir şeye helal demek insani dinden cikarabilir...

Dikkat!

Aliosman_eser' Alıntı:
BaRBaRYaN' Alıntı:
alacağınız evin konumu
yaşadığınız şehir
sosyal yaşantınız
..
..
Birde şu hesabı yap
.

2450 maaş
2600 maaş
2750 maaş
2900 maaş
3050 maaş
3200 maaş
3350 maaş
3500 maaş
dolayısıyla
........
şimdi nerdeyse 2 katı...

...
hocan sen ne iş yapıyorsan bende o işi yapıyorum.
geçen yıl yüzdelik zam gelmedi seyyanen zam verdiler 75 + 75 = 150.
bu yıl %3 + %3 ... 2300 maaşa göre hesaplarsan 138 TL zam oluyor.
ben 3/3 üm. 2500 e göre hesaplarsan 150TL zam oluyor.
kendin hesaplayamadın bari windowsun hesap makinesini çalıştırsaydın :D :D :D

BaRBaRYaN' Alıntı:
Aliosman_eser' Alıntı:
BaRBaRYaN' Alıntı:
alacağınız evin konumu
yaşadığınız şehir
sosyal yaşantınız
..
..
Birde şu hesabı yap
.

2450 maaş
2600 maaş
2750 maaş
2900 maaş
3050 maaş
3200 maaş
3350 maaş
3500 maaş
dolayısıyla
........
şimdi nerdeyse 2 katı...

...

Hocam afaki konusuyorsunuz...

Minimum her yil 150 TL artacagini nereden cikariyorsunuz...

Aliosman_eser' Alıntı:
BaRBaRYaN' Alıntı:
Aliosman_eser' Alıntı:
BaRBaRYaN' Alıntı:
alacağınız evin konumu
yaşadığınız şehir
sosyal yaşantınız
..
..
Birde şu hesabı yap
.

2450 maaş
2600 maaş
2750 maaş
2900 maaş
3050 maaş
3200 maaş
3350 maaş
3500 maaş
dolayısıyla
........
şimdi nerdeyse 2 katı...

...

arkadaşın söylediği rakamlar bana da biraz abartı geldi ama 150.000 TL'nin geri ödemesi 10 yılda aylık 2040 gibi bir şey oluyor sanırım. 2 öğretmen eş için 10 yılına ipotek koymadan, çok sıkıntıya girmeden ödenebilecek bir faiz bence...
yanılıyor muyum? ev kredisi çeken öğretmen eşler ne düşünüyor? :=)

Aliosman_eser' Alıntı:
BaRBaRYaN' Alıntı:
Aliosman_eser' Alıntı:
BaRBaRYaN' Alıntı:
alacağınız evin konumu
yaşadığınız şehir
sosyal yaşantınız
..
..
Birde şu hesabı yap
.

2450 maaş
2600 maaş
2750 maaş
2900 maaş
3050 maaş
3200 maaş
3350 maaş
3500 maaş
dolayısıyla
........
şimdi nerdeyse 2 katı...

...

...
ya hocam 3e 5e niye bu kadar takıyorsun anlamıyorum. 150 olmasın 130 olsun ne fark eder. konuda anlatmak istediğim olgu farklıydı
.
yine de cevap vereyim sorunuza.
en cimri hükümet bile %3 + %3 ten az zam vermedi.
hatta diğer hükümetler +enflasyon farkı veriyordu sözleşmede
bizim enflasyon %6 nın altında düşmez. hadi düştü diyelim onun için de rahat 5-6 yıl var.
bu sürede
%3 + %3 e göre düşünecek olursanız ilk beş yıl artış miktarları
150 - 159 - 168,54 - 178,65 - 189
maaşlarda
2650 - 2809 - 2977 - 3156 - 3345
yapıyor
..
kaldı ki şimdiki enflasyon %7,5 - %8 aralığında.
...................
ama bunlarda yeterli değil diyorsan al sana GERÇEK HESAP
.
Mayıs 2012 de oturduğum evi aldım
Kredi ödemem 1600TL
...
Mayıs 2012 de ev kiram 600 TL
Kredi / Kira oranı = 2,67

Mayıs 2013 de oturduğum binada kira bedelleri minimum 650TL
Kredi / Kira oranı = 2,46

Mayıs 2014 de oturduğum binada kira bedelleri minimum 800TL
Kredi / Kira oranı = 2,00

Ocak 2015 de oturduğum binada kira bedelleri minimum 900TL
Kredi / Kira oranı = 1,78

Maysı 2015 TAHMİNİ kira bedeli 950TL
TAHMİNİ Kredi / Kira oranı = 1,68
Bu gidişle daha 5 yıl dolmadan benim evin kira bedeli kredi bedelini yakalayacak hatta geçecek bile...
...
Maaş Artış miktarlarına bakalım mı?
(üşenmedim sizin için e-bordro dan baktım)
Mayıs 2010 maaşım ... 1528.83
Mayıs 2011 maaşım ... 1740.95 (1528.83 + 212.12)
Mayıs 2012 maaşım ... 1866.93 (1740.95 + 125.98)
Kredi / Maaş Oranı = %86
Mayıs 2013 maaşım ... 2108.34 (1866.93 + 241,41)
Kredi / Maaş Oranı = %76
Mayıs 2014 maaşım ... 2344.93 (2108.34 + 236,59)
Kredi / Maaş Oranı = %68
Ocak 2015 maaşım ... 2634.40 (2344.93 + 289,47)
Kredi / Maaş Oranı = %61
...

Geri