220 binlik eve 60 bin nakitle

Kodla Büyü
Hocam defalarca sorulmasına rağmen hala eşinizin çalışıp çalışmadığını belirtmemişsiniz.

Tek maaşsanız ve başka bir düzenli geliriniz yoksa uzak durun. Maaşlara her yıl 150 TL gibi zam gelse de diğer günlük masraflarımız çok daha fazla artıyor. Evler ne kadar pahalanırsa pahalansın kiralara yapılan zam çok daha düşük oluyor. Bir süre daha kirada kalıp birikim yapmanızı öneriyorum.

Ama eşiniz çalışıyor, hem de kadrolu öğretmen ise hiç düşünmeden girin. Ek derssiz 4500-5000 TL para giren eve ayda 2200 gibi bir rakam çok ta yüksek değil.

Rüzgara Karşı'' Alıntı:
arkadaşın söylediği rakamlar bana da biraz abartı geldi ama 150.000 TL'nin geri ödemesi 10 yılda aylık 2040 gibi bir şey oluyor sanırım. 2 öğretmen eş için 10 yılına ipotek koymadan, çok sıkıntıya girmeden ödenebilecek bir faiz bence...
yanılıyor muyum? ev kredisi çeken öğretmen eşler ne düşünüyor? :=)
.
hocam bir önceki sayfada mesajınızın altında rakamlar var.
- Son 5 yıl maaşım
- Artış Miktarları
- Kredi / Kira ödeme oranı
- Maaş / Kredi oranı
.
Bir önceki sayfa da uzun uzun açıkladım. o mesajda anlatılmak istenen şey farklıydı ama arkadş sadece maaş artışına odaklandı. Unutmamamnız gereken
- Kiralar artar
- Maaş artar
- Kredi Ödemesi hep SABİTTİR.
Özetle kendi örneğimi tekrarlayacak olursak
Evi aldığımdazorl
- Kira 600
- Maaş 1866
- Kredi ödemesi 1600
Şimdi
- Kira 900
- Maaş 2634 (Çocuk yardımını çıkardım yoksa 2674. Evli, eşi çalışan, hiç bir yardım almayan 3/3 öğretmen maaşı)
- Kredi ödemesi 1600
....
Sizin sorunuzun yanıtına gelince;
Biz evi aldığımızda çocuk yoktu. Ama düşüncemiz vardı. o yüzden vadeyi kısa tutup zorluk çekmektense uzun vadedi alıp taksitleri düşük tutmayı uygun gördük. Nitekim eylül sonu kızım dünyaya geldi. eşim o günden beri raporlu ve ekders almıyor. şimdi de ücretsiz izine ayrılacak. 2-3 ay hiç ücret alamayacak. Tek zorlanacağımız zaman bu zaman görünüyor.

Tüm bunları yaparken kredi öderken neler yaptık;
- hamilelik nedeniyle gitmediğimiz bu yaz tatilini saymazsak her sene tatilimize gitmeye devam ettik
- çocuk geliyor diye evde tadilat yaptık. (toplamda 5000 TL kadar)
- sosyal hayatımızdan ödün vermedik, arkadaşlarla dışarı çıkılacaksa çıktık, dışarıda yemek yenilecekse yedik vb.. tüm aktivitelerimize devam ettik
- ve tüm bunları İstanbul şartlarında yaptık
.....
Siz izmirde çok daha rahat bunları yapabilirsiniz...

BaRBaRYaN' Alıntı:
Rüzgara Karşı'' Alıntı:
arkadaşın söylediği rakamlar bana da biraz abartı geldi ama 150.000 TL'nin geri ödemesi 10 yılda aylık 2040 gibi bir şey oluyor sanırım. 2 öğretmen eş için 10 yılına ipotek koymadan, çok sıkıntıya girmeden ödenebilecek bir faiz bence...
.
- Son 5 yıl maaşım
- Artış Miktarları
- Maaş / Kredi oranı
.
Bir önceki sayfa da uzun uzun açıkladım. o mesajda anlatılmak istenen şey farklıydı ama arkadş sadece maaş artışına odaklandı. Unutmamamnız gereken
- Kiralar artar
- Maaş artar
Evi aldığımdazorl
- Kira 600
- Maaş 1866
- Kredi ödemesi 1600
Şimdi
- Kira 900
- Maaş 2634 (Çocuk yardımını çıkardım yoksa 2674. Evli, eşi çalışan, hiç bir yardım almayan 3/3 öğretmen maaşı)
- Kredi ödemesi 1600
....
Biz evi aldığımızda çocuk yoktu. Ama düşüncemiz vardı. o yüzden vadeyi kısa tutup zorluk çekmektense uzun vadedi alıp taksitleri düşük tutmayı uygun gördük. Nitekim eylül sonu kızım dünyaya geldi. eşim o günden beri raporlu ve ekders almıyor. şimdi de ücretsiz izine ayrılacak. 2-3 ay hiç ücret alamayacak. Tek zorlanacağımız zaman bu zaman görünüyor.

- hamilelik nedeniyle gitmediğimiz bu yaz tatilini saymazsak her sene tatilimize gitmeye devam ettik
- sosyal hayatımızdan ödün vermedik, arkadaşlarla dışarı çıkılacaksa çıktık, dışarıda yemek yenilecekse yedik vb.. tüm aktivitelerimize devam ettik
.....
hocam yanlış anlamada bende ist. dayım tüm bunları nasıl yaptın hayret ettim.aile yardımı varmı yokmu merak ettim.1900 kredi ödüyorum.senin dediğin kadar rahat deilim. :scared: :lol:

göreve başlayalı 6buçuk yıl oldu. maaşım eş ve çocuk yardımını çıkarsam 1200 tl armış. Evet sanırım ortalama her yıl maaşa 150 tlden fazla zam gelmiş. Hesaplamada ek dersi dahil etmedim.

cahraz' Alıntı:
hocam yanlış anlamada bende ist. dayım tüm bunları nasıl yaptın hayret ettim.aile yardımı varmı yokmu merak ettim.1900 kredi ödüyorum.senin dediğin kadar rahat deilim. :scared: :lol:
...
Kemal sunalın bir filminde vardı galiba bu replik "WORK WORK WORK"
.
Meslek lisesinde görev yapıyorum ve hiç boş durmuyorum.
bir yıl kendi okulumda 49 + açık lise 10
başka bir yıl kendi okulumda 47 + üniversitede 10
bu sene kendi okulumda 47 + açık lise 10
girebileceğim maksimum ders saatine giriyorum.
+ görev çıkan sınavlar.
....
eşim öğretmen dolayısıyla aile yardımı almıyorum.

aresbel3' Alıntı:
göreve başlayalı 6buçuk yıl oldu. maaşım eş ve çocuk yardımını çıkarsam 1200 tl armış. Evet sanırım ortalama her yıl maaşa 150 tlden fazla zam gelmiş. Hesaplamada ek dersi dahil etmedim.
..
bundan sonra da yukarıda açıkladığım nedenlerle 150 tl den az zam gelmez zaten. keşke sizin gibi soruyu soran diğer arkadaşta açıp maaşına bir baksa da gerçekleri görebilse...

Allah arttırsın hocam.meslekçi olmadığımız için .açıköğretimde görev alamıyoruz sanırım.kolay gelsin hocam

cahraz' Alıntı:
Allah arttırsın hocam.meslekçi olmadığımız için .açıköğretimde görev alamıyoruz sanırım.kolay gelsin hocam
..
hocam açık öğretimde görev alamıyorsunuz ama bildiğim kadarıyla
1 - üniversitelerde
2 - özel okullarda
10 saate kadar ücret karşılığı görev alabiliyorsunuz. (http://www.google.com.tr/url?sa=t&rct=j ... 4276,d.d2s)
Diğer okul ve kurumlarda ders görevi
MADDE 26- (1) Bu Karar kapsamında bulunan yönetici ve öğretmenlere, aslî görevlerini aksatmamak ve aylık karşılığı ders görevlerini tamamlamak kaydıyla; Bakanlığa bağlı okul ve kurumlarda, diğer kurumlara bağlı okullar ile yüksek öğretim kurumlarında, ücretleri görev aldıkları okul veya kurumca ödenmek üzere ek ders görevi verilebilir. Ancak, bu tür görevlendirmelerde verilecek ek ders görevi, kendi okullarında veya dengi okullarda haftada aylık ve ücret karşılığı okuttukları ek ders saati sayısı toplamını dolduranlar bakımından haftada 10 saati geçemez.
Üniversiteler zor olabilir ama özel okullarda bilgisayar derslerine girebilirsiniz.

BaRBaRYaN' Alıntı:
Rüzgara Karşı'' Alıntı:
.
- Son 5 yıl maaşım
- Artış Miktarları
- Maaş / Kredi oranı
.
- Kiralar artar
- Maaş artar
Evi aldığımdazorl
- Kira 600
- Maaş 1866
- Kredi ödemesi 1600
Şimdi
- Kira 900
- Kredi ödemesi 1600
....

.....
hocam haklılık payınız var tabi ama ev fiyatları dediğiniz kadar uçmadı son 3 senede. ayrıca ödeyeceğimiz aylık kredi sabit kalacak ama diğer giderlerimiz artacak. 5-6 sene sonra bir nebze rahatlayabiliriz tabi....
evet izmir gayrimenkul hariç pahalı bir şehir değil...

cahraz' Alıntı:
wes' Alıntı:
Ben olsam uzun süreli kredi çekmezdim.
Kriz kapıda.
biraz daha açsana hocam krizde faizler yükselir.şimdi tam zamanı işte.peşin parası olsa hocamın belki beklenir.
Ekonomik kriz dönemlerinde bankalar faizleriyle birlikte müşterilerine vermiş oldukları krediyi geri çağırıyorlar. Bunun gibi sıkıntılar yaşayabilirler. 10 sene uzun bir süre.
Amerika'da yaşanan ekonomik krizde evlerinden olan insanları araştırabilirsiniz.

wes' Alıntı:
cahraz' Alıntı:
wes' Alıntı:
Kriz kapıda.
biraz daha açsana hocam krizde faizler yükselir.şimdi tam zamanı işte.peşin parası olsa hocamın belki beklenir.
Ekonomik kriz dönemlerinde bankalar faizleriyle birlikte müşterilerine vermiş oldukları krediyi geri çağırıyorlar. Bunun gibi sıkıntılar yaşayabilirler. 10 sene uzun bir süre.
Amerika'da yaşanan ekonomik krizde evlerinden olan insanları araştırabilirsiniz.
tamamda hocam 100 milyar veren banka faizle 160 alıyor.60 faizi ödediğin an getir parayı geri dese.ödenilen faiz ne olacak.su ana kadar türkiyede böyle bişey olmadı diye biliyorum.yine Allah kerim.kısmet.bakarız. :lol:

Rüzgara Karşı'' Alıntı:
hocam haklılık payınız var tabi ama ev fiyatları dediğiniz kadar uçmadı son 3 senede. ayrıca ödeyeceğimiz aylık kredi sabit kalacak ama diğer giderlerimiz artacak. 5-6 sene sonra bir nebze rahatlayabiliriz tabi....
..
evet izmirde pek uçmadı ama istanbulda hiç de öyle değil
kendimden örnek vereyim
aldığım ev şu anda aldığım fiyatın 2 katı ediyor. evi satsam bankaya tüm borcumu ödüyorum ve üste kalanla izmirin çok merkezi olmayan bir yerinde yine dairemi alabiliyorum. Sadece 20.00 peşinle 3 yılda 1600 taksitle izmirden ev alabilirmisiniz ???

cahraz' Alıntı:
wes' Alıntı:
cahraz' Alıntı:
wes' Alıntı:
Kriz kapıda.
tamamda hocam 100 milyar veren banka faizle 160 alıyor.60 faizi ödediğin an getir parayı geri dese.ödenilen faiz ne olacak.su ana kadar türkiyede böyle bişey olmadı diye biliyorum.yine Allah kerim.kısmet.bakarız. :lol:
97 krizinde oldu öğretmenim. (Yıldan emin değilim).
Bu arada 100bin liraya 10 yilda 160 geri ödeme veren bankanin adini verirseniz sevinirim.

BaRBaRYaN' Alıntı:
Rüzgara Karşı'' Alıntı:
..
kendimden örnek vereyim
aldığım ev şu anda aldığım fiyatın 2 katı ediyor. evi satsam bankaya tüm borcumu ödüyorum ve üste kalanla izmirin çok merkezi olmayan bir yerinde yine dairemi alabiliyorum. Sadece 20.00 peşinle 3 yılda 1600 taksitle izmirden ev alabilirmisiniz ???
hocam arabalarda olduğu gibi internetteki fiyatlara satılamıyor evler. şişme bir piyasa var... yakın zamanda satan çok tanıdık oldu, satma işine girmeden önce söyledikleri fiyata satamadı hiç biri... aylarca yıllarca boş kalan evler biliyorum.
izmir yerine göre pahalı. 1600 taksit 120.000lik kredi yapar 10 yılda. 20.000 de eklenince 140.000'e ev alınır ama benim istediğim muhit daha değerli...

Rüzgara Karşı'' Alıntı:
BaRBaRYaN' Alıntı:
Rüzgara Karşı'' Alıntı:
..
kendimden örnek vereyim
hocam arabalarda olduğu gibi internetteki fiyatlara satılamıyor evler. şişme bir piyasa var... yakın zamanda satan çok tanıdık oldu, satma işine girmeden önce söyledikleri fiyata satamadı hiç biri... aylarca yıllarca boş kalan evler biliyorum.
izmir yerine göre pahalı. 1600 taksit 120.000lik kredi yapar 10 yılda. 20.000 de eklenince 140.000'e ev alınır ama benim istediğim muhit daha değerli...
..
hocam ben sana kendimden örnek verdim.
bazıları gibi matematiğin kötü değilmiş ;) evet evi 140.000 e aldım. ama evin şimdiki ederi 280.000
270 - 300 arası fiyat istiyorlar. satış kısmına gelince pazarlıklar evin konumu ve evdeki ekstralara göre değişiyor. oturduğum ev üsküdar - sultanbeyli metro duraklarından birine 450m mesafede site. güvelik + otopark. sitenin önünde otobüs durağı var. 2. köprüye trafiksiz zamanda 10dk. dolayısıyla fiyatlar balon değil.
Not: Geçen hafta en üst katı 270.000 e İÇİNİ BİLE GÖRMEDEN satın aldılar... Satan emlakçıyı tanıyorum.

Bu örneği veredeki amacım, alınmış her zaman alınmıştır. Ev araba gibi değil.
30 taksit ödedim 30x1600 = 48.000
+ 20.000 peşin = 68.000
- 30 aylık kira (600x3 + 650x12 + 700x12 + 750x9 = 24750)
= 44.000 Cebimden çıkan para

44.000 liram 180.000 lira olmuş.

hocam ev almak hiçbir zaman kaybettirmez. en kötü senaryo 25 yılda kirası kendini amorti ediyor. gelişen yerden denk getirirseniz kendini 15 yılda bile amorti eden var. tartışma bile gerektirmez bu konu imkanı olan çift maaş herkes için ev almak karlıdır. ama bazı arkadaşlarım far gençken kredi ödeyeceğime hayatımı gezerek yaşarım diyorlar.

ben 10 bin peşinatla 220 binlik ev aldım. iki maaşlı, 2 çocuklu, 8 ay geçti bi sıkıntı yok,
ben başka türlü para biriktiremiyordum,
al al

Geri