4 ilde elektriğin %70 i kaçak

Kodla Büyü

cuisinier

Süper Üye
Süper Üye
Kaçak elektrik kullanımı sürekli artıyor.
Başbakan'ın haram dediği elektrikteki o vahim tablo..

esh5737_9.jpg

Kaçak kullanımı yüzde 4.75 arttı, yüzde 25.09'a ulaştı. Diyarbakır, Şanlıurfa, Mardin, Batman ve Siirt'te hizmet veren Dicle EDAŞ'ta kayıp kaçak oranı % 71.37 oldu
KAÇAK KULLANIMI ARTIYOR

Sayıştay raporu da Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Şanlıurfa ziyareti sırasında dikkat çektiği kaçak elektrikteki acı tabloyu gözler önüne serdi.
TEDAŞ'a ait 2011 yılı raporuna göre Türkiye'de kaçak elektrik kullanımı bir önceki yıla göre yüzde 4.75 artarak, yüzde 25.09'a ulaştı. Meclis KİT Komisyonu'na önceki gün ulaşan rapora göre, teknik kayıplar ve kaçak kullanılan enerji toplamının satın alınan enerji içindeki payı, Van, Bitlis, Hakkari, Muş'ta faaliyet gösteren Vangölü EDAŞ'ta yüzde 52.10 olarak gerçekleşti.
GÜNEYDOĞU'DA YÜZDE 71.37

l ERZURUM, l AĞRI, l ARDAHAN l BAYBURT l ERZİNCAN l IĞDIR ve l KARS'TA dağıtımı üstlenen Aras EDAŞ'TA yüzde 26.42 olan kaçak oranı, l DİYARBAKIR l ŞANLIURFA l MARDİN l BATMAN l SİİRT ve l ŞIRNAK'ta hizmet veren Dicle EDAŞ'ta yüzde 71.37 oldu.

53 BİN 483 KAÇAK

Akşam gazetesinden Volkan Yanardağ'ın haberine göre; Raporda, TEDAŞ genelinde ortalama oranın önceki yılı göre yüzde 4.75 artarak, yüzde 25.09'a yükseldiği belirtildi. Raporda yer alan bilgilere göre, TEDAŞ, 2011 yılında 1 milyon 757 bin 256 abone üzerinden tarama yaptı. Bu abonelerden 101 bin 176'sına tutanak düzenlendi. Savcılığa bildirilen kaçak adedi TEDAŞ genelinde 53 bin 483 oldu. Taranan abonelere 235 milyon 770 bin TL tahakkuk yapıldı ancak bu tahakkukun sadece yüzde 14.5'i oranında tahsilat gerçekleştirildi.
BAŞBAKAN DA UYARMIŞTI

Elektrik kaçağındaki vahim oranlar en üst düzeyde hükümetin de gündeminde yer buluyor. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Aralık ayı sonunda Şanlıurfa'ya gitmiş, Viranşehir ilçesinde yaptığı konuşmada, 'Benim yalnız sizden bir ricam var, herhalde elektriği kaçak kullanmayacağız değil mi? Çünkü siz haramı helali çok iyi bilirsiniz. Ben inanıyorum ki, Viranşehirli kardeşimin gırtlağından haram geçmez' demişti.

http://www.ensonhaber.com/kacak-elektri ... 01-06.html

diyarbakır ve diğer illerin belediyesinin gelirlerinden, vergilerden, il özel idarelerinden vs tahsil etsinler..borcunu ödeyenlerin sırtına yüklemesinler artık bu borcu. yol su elektrikten olarak geri dönmesin yani.

doğu bu konuda berbat maalesef, kul hakkı halbuki. Tamam ucuzlatsınlar ama bedava olmasın, hoş ucuzlatsalar da yine kaçak kullanacaklar, zihin problemi var.

Doğudaki vatandaş için haram mevzusu değil bu bir hak.
Eşimin evsahibi hacı amcaya hırsızlık bu dediğimde devlet bize bişey vermiyor hakkımız hocam bu diyordu. Daha ne istiyorlarsa artık!!!

başbakan batıdakilere göz açtırmıyor ama doğudakilerede yalvarıyor. nerde hukuk hani adalet. hani hepimiz eştittik. doğudakiler elektiriği kaçak kullanarak yıllık bende 1000 tl den fazla avantaj sağlıyor. devletin yılık zararını açıklasınlar. dicle elektirği %10 daha az kimlere peşkeş çektiklerini anlatsınlar. dicle eltiğin fiyatı 2 milyar iken 200 milyona sattılar. oda yetmiyor adam kaçak kullandıda devlet mi ödüyor millletin üstüne sarıyorlar.

ayrıca 4 şehir değil en az 19 şehirdir.
ayrıca %70 kaçak değil kamu kuruluşlarını çıkarırsan %95 i bulur.
mardinin nüfüsu denizlinin nerdeyse yarısıdır. denizlide sanayii şehri olmasına rağmen mardin denizlinin iki kat elektirğini kullanıyor.

dövlet bize bahhhmiyy diye diye devletin iliğini kemiğini sömürüyolar.Kul hakkını bilse zaten öyle bişey yaparmı? Bence devlet kalbe dokunan seri bir reklam dizisi çekmeli bu konuda..Hem inancını hem vicdanını etkileyecek filmler çekip günün 24 saatini kapsayacak şekilde bütün kanallarda aylarca döndürmeli.elektirikte indirime gitmek bi çözüm olabilir ama çok az etkiler yüzdeliği.duygusal bi milletiz kalbe dokunacak her hareket yüzdeliği düşürür.devletin birimlerinin hiç bir yaptırımı olmuyor malesef . neden? çünkü yükü vatandaşa yüklüyor kendini yormuyor.Kendi yorulsa öyle bir sarılırki bu soruna! Ama ne devletin başındakilere ne de kaçak elektirik kullananlara asla helal etmiyorum hakkımı.Çözümü elinde bulunduranlarda en az kaçak elektirik kullananlar kadar cani gözümde!

dicle edaşta kaldırsın bir tarafını tahsil etsin o zaman niyebizden çıkartıyor
nasıl bir memleket yahu

Kaçak elektrik kullanıp imandan bahsedenler Allah versin cezanızı...

kamu spotu ile yüzsüzlere karşı reklam yapılmalıdır...

devlet bahmiy de bahmiy şerefsizler gelin de görün anadolunun köylerindeyiz ilçelerindeyiz size mi bahmiy şerefli Türk milleti ne kaçak kullanıyo ne başkasının hakkına giriyo hızrsızlar

hükümet kaçak elektirği kaldırsa kömür vermese makarna dağıtmasa hatta beyaz eşya ve para vermezse akp kim oy verir adam salak mı?
başbakan resmen oyları satın alıyor başbakanda biliyor elektiriği niye kesiyim her bölgeye göre oy almasını bileceksin bir tarafa rüşvet bir tarafa din sömürüsü bir tarafa baskı bir tarafa rant= %50 ve adıda adalet ve kalkınma olacak. bu ampulun ışığı sadece %50 yi ısısıtıyor en beleşinden

arkadaşın biri burda(şırnak) şikayete gitmiş komşusunu. görevli "kendi elektriğimizin de mi parasını verecez" demiş. (atatürk barajını kastederek). Velhasıl öğrencilerimin dediğine göre kimi ahırlarda bile ufo kullanılıyormuş bizim bazı köylerde. Evlerde zaten kullanılıyo ufo. ev ziyaretlerinde gördüm. Ayrıca bizim evin arkasında köylere giden trafo özellikle yağışlı ve soğuk zamanlarda ikide bir patlıyo. her taraf gündüz gibi oluyo.(fazla yüklenmeden deniyo). Bu akşam bile iki defa patladı.
Bu kaçak elektriğin üzerine eğilmek lazım, Hadi hayırlısı...

biliyorlar kimin kaçak kullandığını ama ses çıkarmıyorlar kullanan şerefsizde kullanmalarına göz yumanlar ne?

nht268' Alıntı:
Doğudaki vatandaş için haram mevzusu değil bu bir hak.
Eşimin evsahibi hacı amcaya hırsızlık bu dediğimde devlet bize bişey vermiyor hakkımız hocam bu diyordu. Daha ne istiyorlarsa artık!!!

En kıl olduğum insan tipidir bu tip hacılar (babamda hacıdır ama hacıdır) devlet daha ne verecek merak ediyorum bunlara, Allah kimsenin hakkını kimsede koymaz, ya bu dünyada ya ahirette.

ne olacak peki
ne olacağını söyleyeyim faturasını düzgün ödeyenlerin sırtına vurulacak bu kaçak kullananlarınki.
Bu ülkede böyle arkadaş
vergini, faturasını düzgün ödeyen hep kaybetmiştir, daha çok vergiye maruz kalmıştır.
hep böyleydi böyle de devam ediyor.

burda adı geçen illerden birinde çalışırken öğretmenler odasında geçen muhabbetten bahsedeyim size Oranın yerlisi bir öğretmenin dediği aynen şu "ben kaçak kullananlara hak veriyorum hakkımı da helal ediyorum adamın parası yok nasıl ödesin elektrik parasını"
zihniyet bu yazıklar olsun burunlarından gelsin fitil fitil

Arkadaşlar burada boşuna konuşuyoruz. Devlet istese çok rahat alır. Ama İşlerine gelmiyor.
İnsan inandığı gibi yaşamazsa, yaşadığı gibi inanır. Vatandaş orada kendini helal olduğuna inandırmış ve öyle yaşıyor.

hep böyle, vergi affı çıkar, ceza affı çıkar, hep zamanında ödeyene giriyor. Biz aptalız araba vergisini, cezasını zamanında öderiz, sonra hop bi, af çıkar,cezalar vergiler affedilir. elektriğimizi, suyumuzu zamanında öderiz, klimayı, ufoyu çok yakmasın diye kısıtlı kullanırız, millet neler yapar ama bize girer. lanet olsun.

Ankara'nın Ayaş ilçesi
Ankara'ya 60 km uzaklıkta
Kimse devlet buraya yatırım yapmadı demiyor
Kimse devlet bize bakmıyor demiyor

Ege'nin, Karadeniz'in, Akdeniz'in köylerine gidin farklı bir durum görmeyeceksiniz

Bir tek doğu mu yatırım görmüyormuş acaba?

Evet, batıda gelişmiş iller ve ilçeler var ama buralar metropollerdir, Türkiye'nin doğusundan batısından her yerinden insan yaşar, bu hizmet hepsine gitmiştir. Doğuda da gelişmiş birçok metropol vardır. Kimse yoksunluğun sadece doğuda olduğunu bahane etmesin. Terör için, kaçak elektrik, ağalık sistemi vs. için bunları bahane etmesin.

Kızılcahamam, Çamlıdere, Güdül, Beypazarı, Kazan, Polatlı, Evren, Şereflikoçhisar, Nallıhan BAŞKENTİN İLÇELERİ. Ve doğuda çoğu yer buralardan daha fazla hizmet almıştır, daha gelişmiştir.

Ama buralarda köylere dahi gitseniz son 2 kuşakta 2, 3 çocuktan fazla çocuk sahibi olan aile parmakla gösterilir. Mal bölünmeyince insanlar kalkınıyor. Devlet değil de sinsi nüfus politikasının sonucudur o bölgenin gelişmemişliği. Çocuk yapmayı erkeklik sayıyorlar. Ulan çocuk dediğin nedir, EREKSİYON SORUNU YAŞAYAN BİR ERKEK BİLE ÇOCUK SAHİBİ OLABİLİR. Nezaket karı kılıklılık olarak görülüyor. Kibar konuşsan, davransan çocukları bile seni alaya alıyor. Hep bunlar mazlum, hep bunlar mağdur, hep bunlar ihtiyaç içinde. Sorsan bunlardan da dindarı yok. Hep şıhlar, bediüzzamanlar, şeyhler bunlardan, hep seyyidler bunlardan. Bunların herşeyi iyi. Bunlar herşeyi bilir. Bal, et bunlarda iyi. Siz bilmezsiniz. Ama sorunda fakirlik edebiyatının da en alasını bunlar yapıyor.

Alın işte Ayaş, Ankara'ya 60 km uzaklıkta, Ankaralı'nın yaşadığı bir ilçe, metropol değil ve hali, ama SIZLANAN YOK, SIZLANIP DA SUÇU DEVLETE YÜKLEYEN YOK DİYELİM DAHA DOĞRUSU

Doğuda böyle düşünmeyip, Anadolu insanından farkı olmayan insanlar da var elbette; onlar alınmasın. Hatta onlar da eleştirmeli bunları bence.

Ekli dosyalar

• DSCN5700.jpg
    DSCN5700.jpg
    355.2 KB · Görüntüleme: 472
  • ee914b502a69287584f361ab279e12a3_1315354890.jpg
    ee914b502a69287584f361ab279e12a3_1315354890.jpg
    78 KB · Görüntüleme: 472
bizim öğrencilerden birinin maddi durumu çok zayıf malesef elektirik ve su faturasını ödeymediği için kesmişler bizde öğretmenler olarak para toplayıp açtırdık. birtarafda elektirğini ödeycek parasını bulamayanlar bir tarafda ineğini ufoyla ısıtan insanlar. yıllardır o bölgede kaldım ve ev kirası kadar elektirik faturası ödediğimi biliyorum. o bölgenin imamı bile kaçak kullanıyor ve bunu meşru sayıyorken başbakan haramdan bahsediyor. bir başbakan olarak bu olaya bilerek müdahele etmiyorsan bütün milletin günahı boyununda ...

Ha, artık köylerde bile köylünün kendi bulduğu, döşediği hattan devlet(Yani Ankara Büyükşehir belediyesi) su parası alıyor. Günde 1 saat su akar annemin köyünde. Çoğunu da köylü bulmuş katmıştır su deposuna, kendi döşemiştir. Ama Ankara büyükşehir belediyesi sınırlarına dahil edildi köyler, şimdi köylü kendi döşediği, bulduğu suyun parasını ödüyor devlete.

Doğuda kaç ilçe gösterebilirsiniz, Ankara'nın Ayaş'ından geriyiz, Ankara'nın Güdül'ünden, Çamlıderesinden geriyiz diyebilecek?

Daha dün 1 aylık elektrik faturası 115 TL geldi. Çok şükür aynı gün internetten ödedim. Ülkemizin sınırları bellidir. Yanlış yapılmışsa ülkemizin yanlışı, doğru yapılmışsa ülkemizin doğrusu. Müslümanlığın da çizgileri bellidir. Ben buradan bakarım senin eksikliklerni görürüm, sen oradan bakarsın benim eksikliklerimi görürsün. Önemli olan 360 derecelik açının neresinden bakarsan bak Müslüman olarak görebilmektir ki;böyle insanlara da "Mümin" denir.
İnşallah bizlere de nasip olur.

iki sene doğuda çalıştım, çetin kışa rağmen dumanı tüten tek bir ev bilr görmedim

Geri