4 ilde elektriğin %70 i kaçak

Kodla Büyü
bizim köyde bir nine vardı Allah rahmet eylesin
bir zaman çok zengindi
köyün en tatlı suyunu köye bağışladı
köy zamanla belde oldu
su saatleri takıldı
yani su paralı oldu
daha sonra nine köydeki evini dahi satacak kadar fakir oldu
köy yerinde yıllarca kirada oturdu. başkalarının yardımıyla geçindi
hem de yıllarca devlete kendinin olan suyun parasını ödedi...

başbakan geçen ş.urfanın bil ilçesinde şöyle diyordu..
"bundan sonra kaçan kullanmayacağız değil mi"
hani 1. sınıf çocuğuna hitap eder gibi..
aman gücenmesin okuldan soğumasın gibi..

aslise' Alıntı:
reamonn' Alıntı:
Sen bir egitimcisin sence neden olaki?Mesela intihar eden kişilerde aslında sorunlardan kurtulmanın tek çaresi olarak intiharı görür.Yani neden kendi canına kıyar ki ben sana sorayım.Psikolojik sorunları oldugu içindir diye genel bir kanı gelir aklına insanın.Buyuk bir üzüntü içine girmiştir.neden buyuk üzüntü içine düşmüştü?Çünkü iflas etmişti örnegin.Adam herkese borcluydu.Aslında canına kıymasına gerek yoktu bana göre.Sana göre de zayıflık acizliktir.Başkasına göre ise neden iflas etti akıllı olsaydı.Neyse çözümü nedir sence?Kamyon devrilince hep konusuruz sorunları.Bir aptal gibi de unuturuz ders de almayız.Devlet hepimiziz.Devlette bir çatlak varsa bunun sorumlusu aslında sen de olabilirsin.İnsanların bazı durumlara karşı gösterdigi ahlaki davranımlar onun seviyesini ele verir.Ulkemizde çogu insan batılılasma sevdası içindedir.Adamların yaşayış tarzı dine bakışı gelenekleri bize göre cok da iyi olmamasına karsın ahlaki seviyeleri bizden cok yukarda.Bu ahlaki seviye adalet sistemini etkiliyor bence.Örnegin bir işe eleman alırken onları eleyecek kişi iyi aile çocugu ahlaki gelişimindeyse maalesef torpile izin verip yakınını işe alabilir.Bizim sorunlara bakışımız ahlaki seviyemizle alakalı.medya veya halk olaylara bakarken duygusal davranıyor.Milli menfaatler ne kadar önemli olursa olsun biz bir olayda dürüstce davranmazsak elbet bir gün bu patlak verir.Neyse konuyu cok dagıttım sanırım.Siz artık bir düşünün bence.araştırmak gercekleri görmek ve okumak bazı kaynaklar ile sadece yetinmemek,dini ve milli duyguların çok da esiri olmadan sorunlara bakmak gerekir.Yoksa gelişemezsin.Aslında ahlaki seviyemiz adaleti etkiliyor adalet de her şeyimizi.Sorunun çözümü de egitimle olur anca...Ama dikte edilmiş bir mufredatla olmamalıdır...Neyse bu konu uzar gider konu dışına da çıktım.ben sahsen burada bırakıyorum.artık yorum yazmayacam.

Psikologların, psikiyatırların yıllardır kesin bir çözümlemede bulunamadıkları intiharın, iki dakikada sebebini buluverdiniz. Bir eğitimci olarak, örneklerinizi iyi seçmenizi tavsiye ederim zira laf kalabalığından öteye gidemezsiniz...
Siz ve sizin gibiler olayları dışsallaştırarak değerlendirmeye alışmışsınız. Hiç bir sorunun sebebi olarak kendinizi veya yaptıklarınızı görmüyor sürekli dışsal etmenleri, başkalarını suçluyorsunuz:
eğitim mi kötü? Devlet suçlu!
İşsizlik mi var? Devlet Suçlu!
Terörden dolayı köylerinizi mi terk etmek zorunda kaldınız? Devlet suçlu!
bakamayacağınız kadar çocuk yapıp psikolojisi bozuk nesiller mi yetiştiriyorsunuz? Devlet Suçlu!
Jipe binip yeşilkart mı kullanıyorsunuz? Devlet Suçlu!
Bölge kalkınsın diye yapılamya çalışan yol, köprü, okul, fabrika mı yakılıyor yıkılıyor? Devlet suçlu!
Kaçak elektrik, akaryakıt... hepsinin suçlusu devlet! Bu devlet bizim diyen herkes! Sizin de çeliştiğiniz asıl mesele bu! Devleti sahiplenip sahiplenmeme meselesi!
Aman tanrım neler demişsiniz.Bu öfkeniz beni korkuttu dogrusu.Hocam siz felsefe nedir bilir misiniz?Bu yazdıklarınız beni çok incitti.Ben bu teror olayı magduru olan analara ne kadar üzüldügümü söylesem onların çektigi açıyı anlayamam.İntihar konusuna gelince ben evrensel kümeden bir kısım örnek sadece verdim.Matematikte olasılık konusunu biliyorsunuz veya duymussunuzdur.ben size tum olaslıklardan bahsetmedim.Devlet hepimiziz.Dogru degil mi?yoksa yaptıgınız ayrımcılık degil mi?Bir düşünün.Neyse yorum yazmak ihtiyacı duydum çünkü siz öfkeyle kalkıyorsunuz...Biliyorum ortak payda da anlaşacagımız çok nokta var.Fakat siz ön yargılısınız hocam.Bu ön yargınızı yıkmadan yorum yapmazsanız birbirimizi de kırmamış oluruz.Saygılar...

Geri