5.sınıfların programı sizde nasıl (ikili öğretimler)

Kodla Büyü

the_korsan

Site Admin
Yönetici
Merhabalar;

İkili öğretim yapan okullarda çalışan arkadaşlarımız acaba 5.sınıfların programlarını nasıl yapıyorlar?

Bizim okul ortaokul oldu ve bu sene 1 ler yok. 6-7-8.sınıflar ve 4.sınıfların birkaçı sabahçı, diğerleri öğlenci.. 5.ler mecburen öğlenci oluyor çünkü sabahçı olduğunda ders saatleri fazla olduğundan dolayı diğer ufak sınıflar çok daha geç çıkmak zorunda kalacaklar, boş derslikte yok.

Planan şu, P.tesi günü 5ler öğle sonrası 8 saat, diğer günler 7 şer saat işleyecekler.. buna göre ptesi günü 5ler saat 19.00 civarı (+/- 15 dk) çıkacaklar, diğer günler 18.30 civarı çıkacaklar.. Sizlerin okullarında nasıl düşünülüyor?

Birde bu seçmeli derslerin ders programı mevzusu var, mesela bizde 8-10 şube civarı olacak 5.sınıflar... Biz 8 şube diyelim. (şunu da belirteyim öğlen zamanı okulda mevcut dersliklerden başka boş derslik olmuyor)

NŞA'da Sınıftaki öğrencilerin tamamı aynı dersi seçmeyeceğinden dolayı yani 40 kişilik sınıflardan 15-20 şer kişilik seçmeli ders gurupları çıkacağından dolayı bu 8 şube olan sayı seçmeli derslerde seçimlere göre 15-20 şubeye çıkabilir. Bizde planlanan durum her ne kadar yayınlanan genelgeye ters olsa da 4 tane seçmeli belirleyerek onların seçiminin yaptırılması yönünde yoksa boş ders yok, fazla sayıda seçmeli ders seçimi mevcut şartlarda imkansız gibi görünüyor, sizin okullarda nasıl yapılıyor/planlanıyor acaba?

selim hocam bende de durum aynı.... ben beden eğitimi derslerini ve seçmeli Kuran-ı Kerim derslerini son 2 ye koydum ...( 7 ve 8. saatlere)

pazartesi 8 saat
salı 6 saat
çarşamba 8 saat
perşembe 6 saat
cuma 8 saat olarak hazırladım ders programını

bu arada 5 ler bizde sabahçı o yüzden sıkıntı yok ... eğer öğlenci olsa mecbur dediğin gibi geç çıkmak zorundalar..

ilkokul ve orta okul bizimki....

daha karışık programı hazırlamak ... 1 de var 8 de

en mantıklı çözüm bunu buldum

işte tamda bu kouyu kimse net bi şekilde bilmiyor .gncl tutulmasından yanayım

karinca_52' Alıntı:
bu arada 5 ler bizde sabahçı o yüzden sıkıntı yok ... eğer öğlenci olsa mecbur dediğin gibi geç çıkmak zorundalar..

hocam kaçta gelecekler sabah 5ler
5lerin 8 saat yaptığı gün öğleden sonra kaçta çıkacaklar?

Murat hocam o zaman sizde de ufaklıklar geç çıkacak demektir ki bizle aynı sayılır yada derslik sayısı müsait 5lerin karşılığı öğlenci sınıf yoktur, ki böyle birşey varsa çok şanslısınız.

Bu yeni sistemde ikili öğretim yapılabilmesi çok zor, düşünsenize sisteme geçiş 2 yıl sonra tamamlandığında ptesi günü 8+8 = 16 saat ders, diğer günler 7+7=14 saat ders olacak...

Bugün @ghost'la seçmeli seçimleri konusunda tüm detayları konuştuk, farklı farklı seçenekleri sonunda boş dersliği bulunmayan okullar için çıkar tek yol seçmeli derslerin seçiminin okulun yönlendirmesi bu durum hoşumuza gitmese de hatta genelgeye terste olsa ancak bu şekilde sistem oturabiliyor diğer türlüsü imkansız gibi tabi bahçelere prefabrikler kondurmazlarsa...

skipper_forum' Alıntı:
karinca_52' Alıntı:

hocam kaçta gelecekler sabah 5ler
5lerin 8 saat yaptığı gün öğleden sonra kaçta çıkacaklar?

hocam 07 : 30 da başlıyor 14: 10 çıkış olması lazım ...

the_korsan' Alıntı:
Murat hocam o zaman sizde de ufaklıklar geç çıkacak demektir ki bizle aynı sayılır yada derslik sayısı müsait 5lerin karşılığı öğlenci sınıf yoktur, ki böyle birşey varsa çok şanslısınız.

Bu yeni sistemde ikili öğretim yapılabilmesi çok zor, düşünsenize sisteme geçiş 2 yıl sonra tamamlandığında ptesi günü 8+8 = 16 saat ders, diğer günler 7+7=14 saat ders olacak...

Bugün @ghost'la seçmeli seçimleri konusunda tüm detayları konuştuk, farklı farklı seçenekleri sonunda boş dersliği bulunmayan okullar için çıkar tek yol seçmeli derslerin seçiminin okulun yönlendirmesi bu durum hoşumuza gitmese de hatta genelgeye terste olsa ancak bu şekilde sistem oturabiliyor diğer türlüsü imkansız gibi tabi bahçelere prefabrikler kondurmazlarsa...

yok selim hocam onlar tam zamanında çıkıyor

12:30 giriş -17:50 çıkış

zaten bu sene için böyle

seneye ya 1. kademe sabahçı olur yada cumartesi ders ...başka yol yok zaten....

sabahcı olan 5 ler de bilişim teknolojileri dersi secildiğinde okulda derslik sıkıntısıda olsa bt sınıfı hep boş oldugundan;öğleden sonra belli günlerde dersimiz yapılabilir kanısındayım .illa o günü okulcamı secmeli ders günü ilan etmek gerekir :S(not formatörlüpğe hayır)

allahım bu ne karışıklık :idea:

bu arada diğerleri (4,3,2,1) derse başlıyor saat 12:30 da

seçmelilerden bir tanesini bilişim sınıfında derse ayırdım 5. sınıfların 7 ve 8 . saatleri için.... ( Kuran-ı Kerim mesela)

en azından bu sene çözüm oldu şuan için

Bu nasıl bir salaklık ki haftada 5 gün olduğundan haberi mi yok haftada 36 saat ders koymuşlar?
yoksa bir adım sonrası cts günleri de mi eğitim olacak?

Ben bir yol buldum ama ne kadar olur bilmem. Şöyle ki:
7*5=35
Cuma günü 1-2-3-4 ilk derslerin tamamı oyun ve fiziki etkinlikler olsa Onlar bahçedeyken5 ler +1 derslerini yapsa nasıl olur?

hocam yönetmelik gereği

5,6,7,8 sabahçı

1,2,3,4 öğlenci

şube sayısı önemli burda

5 ler kaç şube o önemli.....

Bu iş arap saçına döner. Mesela bir öğrenci X dersi ile Y dersini seçti. Olur ya programı ayarlayamadılar, atıyorum pazartesi 3. ders 1. derslikte X dersi 2. derslikte de Y dersi var. Oldu da program öyle denk geldi. Bu öğrenci hangisine katılacak? Bizim gibi ikili öğretime devam eden okullarda ciddi problemler olacak göreceğiz hep beraber. Hem derslik, hem de ders ayarlaması arap saçına döner. Şu an için iyi ki formatörlük yok diyorum. Ne yaparsa yapsınlar...

Çeşitli çözüm önerileri getirebilirsiniz ama, ben kafanızı biraz daha karıştırayım:
Bizim okulda 5. sınıflar 4 şube. Örneğin 5/A sınıfından 15 öğrenci X dersini, 12 öğrenci Y dersini, 20 öğrenci Z dersini seçti. Bu arada küme şeması olarak düşünürseniz X,Y,Z derslerinin birden fazlasını seçen öğrenci grupları da olacak. Bir döngüye alınabilir belki, 1. ders X dersini seçen 1. grup, 2. ders 2. grup vs. Ama mutlaka açıkta kalan veya seçtiği halde çakıştığı için dersi alamayan öğrenci olacaktır.

skipper_forum' Alıntı:
Ben bir yol buldum ama ne kadar olur bilmem. Şöyle ki:
7*5=35
Cuma günü 1-2-3-4 ilk derslerin tamamı oyun ve fiziki etkinlikler olsa Onlar bahçedeyken5 ler +1 derslerini yapsa nasıl olur?

Sistem böyle sıkıntılıyken 1 saat idare edilebilir ama kar kış soğuklarda ekstra çocukları en azından toplu olarak alabilecek bir alan lazım, çocukların çantaları eşyaları filan kaybolmaya başlarsa ortalıkta yine dert... Yalçın hocam idareci olduğuna olacağını da pişman ediyorlar değil mi :)

unknownrealmman' Alıntı:
Bu iş arap saçına döner. Mesela bir öğrenci X dersi ile Y dersini seçti. Olur ya programı ayarlayamadılar, atıyorum pazartesi 3. ders 1. derslikte X dersi 2. derslikte de Y dersi var. Oldu da program öyle denk geldi. Bu öğrenci hangisine katılacak? Bizim gibi ikili öğretime devam eden okullarda ciddi problemler olacak göreceğiz hep beraber. Hem derslik, hem de ders ayarlaması arap saçına döner. Şu an için iyi ki formatörlük yok diyorum. Ne yaparsa yapsınlar...

Çeşitli çözüm önerileri getirebilirsiniz ama, ben kafanızı biraz daha karıştırayım:
Bizim okulda 5. sınıflar 4 şube. Örneğin 5/A sınıfından 15 öğrenci X dersini, 12 öğrenci Y dersini, 20 öğrenci Z dersini seçti. Bu arada küme şeması olarak düşünürseniz X,Y,Z derslerinin birden fazlasını seçen öğrenci grupları da olacak. Bir döngüye alınabilir belki, 1. ders X dersini seçen 1. grup, 2. ders 2. grup vs. Ama mutlaka açıkta kalan veya seçtiği halde çakıştığı için dersi alamayan öğrenci olacaktır.

Hocam eğer seçmeliler sınıfça mesela sizin dediğiniz 4 şubeli için eğer boşta kullanılabilecek derslik yoksa dersler sınıfça seçtirilmek zorunda kalınacak yani yayınlanan genelge kendini yalancı çıkaracak, aksi birşy mümkün değil...
5 A = Seçmeli Ders A,B,C,D 5 B = Seçmeli Ders A,B,C,D
5 C = Seçmeli Ders A,B,C,D 5 D = Seçmeli Ders A,B,C,D
Sadece 4 tane seçmeli ders seçilirse eğer problem çözülür, diğer türlü seçmeli ders çeşidi arttıkça ve şubelerdeki seçim sayısı birbirinden farklılaştıkça çözümden uzaklaşılıyor... valla insan istese bu kadar içine edemezdi sistemin ama bunların maşallahı var hocam...

the_korsan' Alıntı:
unknownrealmman' Alıntı:

Hocam eğer seçmeliler sınıfça mesela sizin dediğiniz 4 şubeli için eğer boşta kullanılabilecek derslik yoksa dersler sınıfça seçtirilmek zorunda kalınacak yani yayınlanan genelge kendini yalancı çıkaracak, aksi birşy mümkün değil...
Sadece 4 tane seçmeli ders seçilirse eğer problem çözülür, diğer türlü seçmeli ders çeşidi arttıkça ve şubelerdeki seçim sayısı birbirinden farklılaştıkça çözümden uzaklaşılıyor... valla insan istese bu kadar içine edemezdi sistemin ama bunların maşallahı var hocam...

Hocam aynen dediğiniz gibi oluyor. Başka çözüm yok gibi. Sınıf olarak veya sadece 4 tane seçmeli ders seçilirse sorun olmaz. Bizim idarecilerimiz hala bunu göremeyip öğrencilerden dilekçe alıyorlar. Bilsanın güncel ders dağıtım programını almışlarmış da onunla yapacaklarmışmışmış... Dilekçelere şöyle bir baktım; genelgede 10 kişi seçmişse ders açılabilir dediğine göre bizim okulda bütün dersler açılabilir, teorik olarak!

Bakanlık üniversitedeki modelin bir benzerini uygulamaya çalışıyor ama burası üniversite değil ki. Üniversitede 1 ve 2. saatler dersiniz vardır, 3 ve 4. dersler yoktur; 5. saat yine dersiniz vardır vs. Ama biz okulda öğrenciyi boş bırakamayız ki. Zaten haftada 36 saat, üstelik ikili öğretim. Nereye boşluk bırakıyorsun.

Bu detaylar gelecek haftanın bomba sorunu olacak... Artık asc'nin roz dosyaları paylaşımı da başlar.

ders programını nasıl yapacağız bilen yok, 4 lerdeki ingilizce ve dinkültürü derslerine branşçılar girecek diye bi haber geldi en son, e okuldaki ders dağıtım programını güncelleseler de ona göre yapsak bari, kendi kafamıza göre yaparsak yap-boz, yap-boz habire uğraşıp duracağız

4 lerde zaten eski müfradat var sayın hocam tabiki bedenci , dinci , görselci , müzikci girecekler derslerine

manisada ikili öğretim yapan okullar için vakit çizelgesi. sanırım diğer illerde de bu sistem uygulanır...

Ekli dosyalar

• ikili_okullar_vakit_cizelge.rar
    4.7 KB · Görüntüleme: 94
yeni yönetmelikle 5,6,7,8 bir arada (sabahçı)

1,2,3,4 bir arada okutuluyor artık (öğleci)

tabi şartlar uygunsa...

bizim imam hatip ortaokulu oldu

5 ler imam hatip 650 öğrenci giriş 07.00 çıkış 13.40 planlanıyor

2-3-4 ve 6-7-8 ler öğleci 14.00 19.00 çıkış planlanıyor

tek bina var böyle planlanıyor kesinlik yok ama şimdilik

bu konuda büyük sıkıntılar olacağı kesin, bence okullar bir şekilde velilere istedikleri seçmeli dersleri seçtirtecekler,

ben karışmıyorum o yüzden şimdlik kafam rahat :)

the_korsan' Alıntı:
unknownrealmman' Alıntı:

kesinlikle katılıyorum, böyle bir karmaşayı çözmek imkansız gibi görünüyor mevcut sistemle. o kadar çok seçenekte ne öğretmen bulunabilir ne de sınıf.

bizde direkt 2 derse giriyorum her subede 5. siniflarda
7 sube var toplam 14 saat dersim oldu
ekstra dan derslere girmeme gerek kalmadi

Çarşamba gününü seçmeli ders günü ilan edip boş bırakmıştık ona rağmen omadı olmayacakta :) % 70 lik delekçe gözüken grup sayısı 22 tane. Bu da demektir ki 30 grup olacak :)

Geri