5. sınıflar dijital yurttaşlık konusu

Kodla Büyü

cupcake

Seçkin Üye
Seçkin Üye
hocalarım bu konuya neden bu kadar önem verilip bir kaç hafta ayrıldığını anlamıyorum aslında bir haftada anlatıp bitecek bir konu ki 5. sınıflarda çok gereksiz ve soyut kalıyor. Mesela sosyal ağlarda güvenlik, güçlü şifre, etik vs çocuklar bunları kullanmıyor anlattıklarıma boş gözlerle bakıyorlar hiçbirinin ne epostası veya başka bir hesabı yok ki bu noktaya dikkat etsin her hafta plana bakıyorum dijital bişeyler içerik bulmak da anlatmak da sıkıcı, kesinlikle 7,8 veya lise düzeyinde daha anlamlı bu konu , 5 ler aşırı çocuk hele kırsaldakiler djital vatandaşlığa falan anlam veremiyor ve dijital etik konusu da gene bi iki cümleyle bitecek bi olayken dijital vatandaşlığın 9 boyutu falan çok gereksiz geliyor, bu sözel konulara haftalar verilmişken word, excel gibi detaylı programlara bir kaç ders verilmiş bir dengesizlik söz konusu , sizler ne düşünüyorsunuz bu konuda

Son düzenleme:
Katılıyorum. 9 boyut falan gereksiz. Sosyal medyada birilerine zorbalık yapmamayı, kişisel bilgilerini paylaşmamayı, internetin tuzaklarla dolu olduğunu bilsinler gerisi teferruat.

Kazanımlarda e posta alır kazanımı var, hesap aldırsam iki saatim gider. Bir de yaş meselesi var.

Katılıyorum. 9 boyut falan gereksiz. Sosyal medyada birilerine zorbalık yapmamayı, kişisel bilgilerini paylaşmamayı, internetin tuzaklarla dolu olduğunu bilsinler gerisi teferruat.

Kazanımlarda e posta alır kazanımı var, hesap aldırsam iki saatim gider. Bir de yaş meselesi var.
katılıyorum, iki saat değil iki haftam gidecektir, açıp bir daha kullanmayacak şifresini de unutacak büyük ihtimal öğrenci bi kaç sene sonra gerekince e posta açıp kullanmayı da öğreniyor fakat temel nokta ihtiyaç duyması oluyor, bilişim dersinin öğretim programı işlevsellikten çok uzak soyut konulardan oluşuyor misal ağ topolojileri(lan,wan,man) temelde önemsiz konularken bir de o yaş düzeyinde soyut kalması iyice zorlaştırıyor

Bence işlemci, ram bellek, harddisk anakart vs vs bunlar bile ağır geliyor 5lere.
Belki çoğumuz bu konulara üniversite okurken hakim olduk. Ama 13 yaşında MS DOS öğrendiğimde çok zevkli geliyordu bilgisayarda o komutları uygulaması.
Her okulda BT olsa WORD, EXCEL POWERPOİNT, PAİNT, PHOTOSHOP gibi günlük yaşamda lazım olanları öğrenseler yeter. İşlemci-ram-, harddisk arasındaki bağı çoğu kavrayamıyor gibi

katılıyorum, iki saat değil iki haftam gidecektir, açıp bir daha kullanmayacak şifresini de unutacak büyük ihtimal öğrenci bi kaç sene sonra gerekince e posta açıp kullanmayı da öğreniyor fakat temel nokta ihtiyaç duyması oluyor, bilişim dersinin öğretim programı işlevsellikten çok uzak soyut konulardan oluşuyor misal ağ topolojileri(lan,wan,man) temelde önemsiz konularken bir de o yaş düzeyinde soyut kalması iyice zorlaştırıyor
2000'lerde olsak daha iyi olurdu bizim için, o zaman çocuklar bilgisayar kullanırdı ve merakı vardı. Şimdi bilgisayar kullanılmıyor hep telefon kullanılıyor merakları da yok o yüzden.

Bence işlemci, ram bellek, harddisk anakart vs vs bunlar bile ağır geliyor 5lere.
Belki çoğumuz bu konulara üniversite okurken hakim olduk. Ama 13 yaşında MS DOS öğrendiğimde çok zevkli geliyordu bilgisayarda o komutları uygulaması.
Her okulda BT olsa WORD, EXCEL POWERPOİNT, PAİNT, PHOTOSHOP gibi günlük yaşamda lazım olanları öğrenseler yeter. İşlemci-ram-, harddisk arasındaki bağı çoğu kavrayamıyor gibi
kesinlikle öyle bu teknik ve donanım konular gerçekten çocuklar ben anlatırken boş boş bakıyorlar onlarla başka alemlerde gibi oluyoruz oysa wordde ya da scratch de çocuk anlam verebilip olaya dahil oluyor keyif alıyor. Teorik konular da olmalı ama 5. sınıfta ve bu kadar ayrıntılı olmamalı bence, çocuk daha fareyi bilmiyor klavyede üst karakteri yazamıyor konu sıralaması değişmeli kesinlikle.

Sadece dijital vatandaşlık değil hocam bir çok konu gereksiz bence.

Hem 5 hem de 6. sınıflarda çol ciddi bir sadeleşmeye gidilmeli. Yukarıda yazılanların hepsi doğru. O kadar çok abartılmış bir müfredat var ki hem konu yetişmiyor hem faydalı değil hem de merak uyandırmıyor yani sıkıcı.

Şahsen e posta adresi falan aldırmıyorum. O yaşta ne yapacağını bilemeyiz ki çocuğun. Bence e posta konusu lisede falan olmalı ya da ortaokul son sınıfta.

Vallahi ne yalan söyleyeyim, dijital vatandaşlığın 9 boyutunu ben ortaokula gelince öğretmen klavuz kitabında gördüm ve öyle öğrendim. Yani erken yaşta öğrenmeyince de bi eksikliği yokmuş demek ki. 😄

Geri