5.sınıflar için seçmeli ders dağıtımı ?

Kodla Büyü
Ha bu arada dersler seçmeli de olsa 2 saat oldu ayrıca 5 lere de giricez diye sevinen arkadaşlar vardı. Bizde her kademeden 3 er şube vardı ve 9 saat dersim oluyordu. Şimdi ise 3 tane 5. sınıfdan 50 kişi dilekçe vermiş yukarda 15 yazdım ama 20 ye yakın kişi seçmiş. Artık sınıf sayıısı seçen sayısı falan da önemli değil. Hepsi seçse bile 2-3 sene sonra max 8 saat dersimiz olacak. O zaman burada sorarız birbirimize 8 de 8 yapan var mı diye:D ha bu arada dersler gelsin zorunlu olsun diyenlerden değilim. ben 2005 yılında kurulan pc leri haala ayakta tutmaya çalışıyorum ama (20 pc) lab ı olmayan bi okula ya da 5 pc si olan bi okula tayin de olmak zorunda kalabilirim ilerde. Devlet PC desteği vermeyecekse ders de vermesin istemiyorum. Ama bi adımız olması için, norm için, formatörlük olacaksa da 2 okul olmaması için bişeyler yapmak lazım artık. Ne yapalım bilmiyorum açıkçası. Ha formatörlük isteğe bağlı diye istemezsem bu seferde maaş karşılığını doldurmak için okul okul gezicem. Eskiden bi kaçarımız vardı. BT öğretmeni yoksa ders de seçilmemişdir. dolayısıyla başka okula gönderemezler. Ama artık öyle değil. BT öğretmeni okulda var mı yok mu bakmıcak veliler. Dersi seçecek çıktımı 10 kişiden fazla. ben de formatörlük istememişim benimde var 4 saat. Müdürler toplantısında pazarlığımızı yapacak müdürler. perşembe 2 saat bana gelsin. cuma 2 saat x okuluna. pazartesi 4 saat kendi okulunda girsin. diğer gün de evde dinleniriz artık.... Çok dolmuşum arkadaş yaa. Konu başlığının dışına çıktım biraz ama kusura bakmayın.

rock' Alıntı:
sadece tahmin ediyorum şöyle bir sorun olacak gibi, hiç kafa yormadım bu işe ama şöyle bişey takıldı kafama. aynı gün 8 saat ya da farklı günler son saat olsun seçmeli dersler. bir şekilde dersleri dağıttık asıl sorun öğrencileri dağıtmak. Konunun anlaşılması için bir örnek vericem bu dikey ya da yatay programda da aynı problemi ifade edecek. Şöyleki haftanın ilk 4 günü son 2 saatlere seçmeli dersleri yerleştirdik. 8 farklı ders seçilmiş olsun ve 1 er grup oluşmuş olsun (bizim 5. sınıflardan 50 kişi dilekçe vermiş 15 kişi çıktı BT seçen. bilgisayar yazmadığı için anlamadılar diye teselli ediyorum kendimi. Ama bakanı dinlemişler gibi geldi bana ya neyse konuyu dağıttım) Her gün 2 farklı seçmeli ders dedik son 2 satte. p.tesi BT ve spor dersi var ama bu 2 sinide seçen öğrenci var ne olacak? Aslında özet şu illllaki tek grup oluşan 2 ders çakışacak bence. Ya da illaki bazı okullarda çakışacak. bizde 10 civarı ders seçildi mesela. Öğrenci Bu 2 dersi de seçmişse na-sıl a la cak? Önemli olan dersleri dağıtmak değil dağıtılır önemli olan öğrencileri seçtiği 4 derse de girebilmesini sağlayacak şekilde dağıtmak. Belkide biriniz benim kaçırdığım bir noktayı basit bi cevap olarak sunacak ama ben çözemedim. hoş çok da derdim değil ya...

Hocam hani hafta içi kurslar açılır da kursları seçen öğrencilere göre ayarlarız ya bu da aynı o mantıkta. Ama orada sadece 3-4 dersten kurs açıldığı, herkesin kursa gelmek zorunda olmadığı, gelmeyenlerin eve gittiği ve bu dersleri de 4 güne yaymamız sebebiyle orada işler kolaydı.

Şimdi hem ders fazla, hem gün az, hem de öyle ayarlayacaksın ki ders zamanında ortada boşta kalan hiç öğrenci olmasın. Yani işin içine girince ve çok da ders varsa ortada senin bu bahsettiğin sorun aynen ortaya çıkıyor.

2 Saat Kuran'ı Kerim
2 Saat Matematik Uygulamaları
2 Saat Zeka Oyunları
2 Saat Yabancı Dil
seçtik. her şubeye ve ders programını yaptım. Çarşamba 8 saat diğer günler 7 şer saat. (İkili eğitim).
Ben de 7. sınıfları aldım 4 saat. formatörlük gelmesse izle sen cümbüşü:))

Arkadaslar 4 ders seçen okullar İcin sorun yok, biz de bu gün itibariyle 11 ders açılması gerekiyor, nolacagi meçhul.

sadece tahmin ediyorum şöyle bir sorun olacak gibi, hiç kafa yormadım bu işe ama şöyle bişey takıldı kafama. aynı gün 8 saat ya da farklı günler son saat olsun seçmeli dersler. bir şekilde dersleri dağıttık asıl sorun öğrencileri dağıtmak. Konunun anlaşılması için bir örnek vericem bu dikey ya da yatay programda da aynı problemi ifade edecek. Şöyleki haftanın ilk 4 günü son 2 saatlere seçmeli dersleri yerleştirdik. 8 farklı ders seçilmiş olsun ve 1 er grup oluşmuş olsun (bizim 5. sınıflardan 50 kişi dilekçe vermiş 15 kişi çıktı BT seçen. bilgisayar yazmadığı için anlamadılar diye teselli ediyorum kendimi. Ama bakanı dinlemişler gibi geldi bana ya neyse konuyu dağıttım) Her gün 2 farklı seçmeli ders dedik son 2 satte. p.tesi BT ve spor dersi var ama bu 2 sinide seçen öğrenci var ne olacak? Aslında özet şu illllaki tek grup oluşan 2 ders çakışacak bence. Ya da illaki bazı okullarda çakışacak. bizde 10 civarı ders seçildi mesela. Öğrenci Bu 2 dersi de seçmişse na-sıl a la cak? Önemli olan dersleri dağıtmak değil dağıtılır önemli olan öğrencileri seçtiği 4 derse de girebilmesini sağlayacak şekilde dağıtmak. Belkide biriniz benim kaçırdığım bir noktayı basit bi cevap olarak sunacak ama ben çözemedim. hoş çok da derdim değil ya...

yukarıdaki açıklamaya aynen katılıyorum. 4 dersten fazla seçmeli dersi olan okullar seçmeli ders programını yapamaz. 2 gündür başım ağrıdı. öğrencileri çakıştırmayan ve her öğrencinin 8 saat seçmeli dersi almasını sağlayan bir program yapamadım

Şu anda 13 ders kesin olarak açılmak zorunda.4 şube var. 190 öğrenciyi bu açılan 13 derse yerleştirebilecek kimse yok, çünkü matematiksel olarak imkansız.Aynı anda öğrencinin 3 sınıfta olması gerekiyor bazen.

Galiba yarın bakanlık müfettişi gelecekmiş. Verecem eline listeleri, 5.sınıf seçmeli ders programını yerleştirsin.Yerleştiremezse Ömer Dinçer'e götürsün o yerleştirir..

bizdede 74 öğrenci var 9 ders seçildi işin zor tarafı 1 öğrenci setriği derse gittiğinde o saatte seçtiği başka ders olmamalı bizde excelde dersleri yazdık en çok ve en az seçilenleri çakışanları belirledik 4 öğrenci yüzünden sitemde çakışma oldu onlarıda artık diğer derslere yönlendireceğiz

ikili eğitim zor iş bizim okulda 7 şube 5. sınıf var. ingilizce derslerini %95 seçtikleri için zorunlu dersmiş gibi 30 saatlik programa kattık ve eskisi gibi 30 saatlik program hazırlıyoruz geri kalan 7 şube 11 farklı derse dağılacaklar Kuran, Hz Muhammmed'in Hayatı ve dini bilgiler dersini 270 öğrenciden sadece 8'i seçtiği için o dersler yok diğer öğretmenlere 6 saat 3x2 saatlik, 4 saat 2x2 veya 2 saat 1x2 derslikler açacağız seçen öğrenci sayısına göre. öğrenciler dersler çakışmadan nasıl derse girecekler bilmiyorum. Milli eğitimin öğretmenleri ve öğrencileri ne kadar çok sevdiğini biliyorsunuz. Seneye liseye geçmeyi düşünüyorum....

500 öğrenci var.. sectikleri 4 derse gireckler.. toplam 9 farklı ders açılacak.. şunun programını e okula koysalardıya.. sınıf listeleri yaptık secilen dersleri .işaretldik.. gerisi elle olacak artk

biz çoktan hallettik ama bizim avantajımız matematik kuran-ı kerim ingilizceniz çokca seçişlmiş olması böylece diğer tek sınıf açılacak dersleri programlamayı başardık.mantık şu tek dersleri aynı saat yerine farklı saatlere kalan öğrencileride matematik ingilizce koyarak erittik her iki saat için aynı şeyi yaptık.örn:pazartesi bilişim müzik matematik
salı billim spor matematik ingilize
carşamba kuran ingilizce görsel matematik
perşembe ingilizce kuran matematik
programda Kuranı kerim ve matemaik kurtarıcı oluyor kalanları oraya yazıyoruz çünkü onların şeçilme oranı %90 civarında

12 şube 420 öğrenci 14 farklı seçmeli ders (Lehçe seçen öğrenci sayısı 1 açılmadı )

420 öğrencinin 98'i bilişim seçti 3 şube ,

Matematik seçme oranı %75
Kuran seçme oranı %70
Yabancı Dil seçme oranı %70
Bilişim seçme oranı %25

Yaptım oldu :)

garfield' Alıntı:
yapan yapmış ama yapanlardan ses yok
29 kişi var, 8 ders seçildi...
seçim aşaması :
herkes 4 ders seçti, 10unun üzerinde olan dersler belirlendi, bu derslerin tamamı öğrencilere tekrar dağıtıldı(kendim dağıttım, 2şerli ders olacak şekilde, x ve y derslerini tüm 29 kişi seçmiş oldu, yani x i seçen y yi seçmemiş oldu) bu şekilde 4 lü ders grupları oluşturuldu
x-y
m-n
k-l
a-b

bu seçmeli derslerden birini alan diğerini almamış oldu, dolasıyla aynı anda 2 ders olduğu zaman tüm 5ler bu derslerden birinde olmuş oldu...
bunu günün belirli saatlerine (haftaiçin hergün öğle arası kendimize ek bir ders açarak sadece 5lere) yerleştirdik.(5ler biraz daha az öğle arası yapmış olacaklar)
2 saatte normal zamandan (zorunlu dersleri 28 saat, 2 saat kalıyor seçmeli için onunda alırsak) bir de cuma günü okul çıkışı ek bir ders koyduk ve 36 saati tamamladık...

programı yaptık, ptesi inş başlayacak...tabi kolay da olmadı onu da söylim, bir de yukarda arkadaş belirtmiş eokulda kaç öğrenci hangi ders seçtiğini göremiyoruz onu görebilsek daha iyi olurdu bu konuda ekleme yapılabilir sisteme...

ekteki gibi bir excel dosyası hazıladım. sonra her öğrencinin seçtiği dersleri girdim ve yandaki sütündan ona uygun gelebilecek dersi sudoku yada bulmacalarda olduğu gibi seçtim. her öğrenci için bir ders programı hazırladım nerdeyse. biraz hamallık oldu ama inşallah boşa uğraşmamışımdır.

soldaki çarpılara göre dersi ve grubu seçen bir kod yazamadım. o kadar değil henüz . elle yazdım onları sonrada kopyala yapıştır yapıp aktardım.

excel dosyasını şöyle anlatayım :
bizde seçmeli dersler hergün son iki saat olacak. p.tesi, salı , perşembe 6-7 . saatler. çarşamba 7-8. saatler. 5. sınıflar cuma da 7 ders görecek ama seçmeli ders cuma günü yok.
ilk önce seçim sayısına göre grup sayısını belirledim. mesela yabancı dili çok seçen vardı 5 grup dedim. haftanın 4 günü hergün var ve hatta bi gün de iki tane grup var. excel dosyasının genel bilg. sekmesinde görebilirsiniz. kuranı kerimi de çok seçen vardı ona da 4 grup dedim. görsel sanatlar ve müziği seçen az vardı. onlar için tek grup oluşturdum ve çakışma olmasın kolay dağıtayım diye farklı günlere koydum. görsel sanatlar p.tesi günü. müzik perşembe günü dedim.
mesele bir öğrenci; müziği, okuma becerilerini, kuranı ve görsel sanatları seçti diyelim. p.tesi günü kesin dolu çünkü görsel sanatlat tek.. müzik de perşembe tek. orası da dolu. salı ve çarşamba da iki gün de hem kuran var hem de okuma bec. onu da rasgele yada sınıf mevcutlarına göre atarım. diğer durumlarda da isteğe ve gruptaki yoğunluğa göre derslerin günü oynatılarak yerleştirme yapılabilir. çünkü kuran, yabancı dil, matematik uyg. ve bazı dersler haftanın 2,3 yada 4 günü de var.
exceldeki diğer sayfalar sayfa1 den verileri çekip yazıcıya hazır hale getiriyor.
uğraştım bu şekilde ama hala bilmiyorum ne kadar mantıklı. umarım birilerine yardımcı olabilmişimdir.
iyi çalışmalar ...

Ekli dosyalar

• seçmeli dersler-VER8.rar
    69.8 KB · Görüntüleme: 719
mudamet' Alıntı:
ekteki gibi bir excel dosyası hazıladım. sonra her öğrencinin seçtiği dersleri girdim ve yandaki sütündan ona uygun gelebilecek dersi sudoku yada bulmacalarda olduğu gibi seçtim. her öğrenci için bir ders programı hazırladım nerdeyse. biraz hamallık oldu ama inşallah boşa uğraşmamışımdır.

işte çözüm bu
çok teşekkürler hocam
bir de kendiliğinden dağıtım yapabilse .. :)

aslında bilsa (sürüm nosunu hatırlamıyorum) 'nın bizdeki sürümü bu seçmeli ders işini yapıyodu galiba. menüler ve bölümleri vardı ama tam bakmadım ve kurcalamadım sonra da excelle yapmayı tercih ettim

ben şöyle yaptım açılacak 13 dersi haftaya paylaştırdım. bazı derslerde açılacak olan sınıf sayısı fazla olduğu için haftaya dağıttım çakışmayı aza indirmek için diğer dersleri seçen sayısının azlığına göre paylaştırdım. Çakışma illa ki olacak. Öğrencilere senin bu dersin çakışıyor bugün açılacak bu dersler var diyerek tekrar seçim yaptırdı müdür. 4 şube 87 öğrenci 13 ders bu şekilde açtık. sadece 1 ders çakışması oldun takribi 15 öğrencide onlar de dediğim gibi o gün yerleştireln derslerden birini seçerek bitirdik.

mudamet' Alıntı:
aslında bilsa (sürüm nosunu hatırlamıyorum) 'nın bizdeki sürümü bu seçmeli ders işini yapıyodu galiba. menüler ve bölümleri vardı ama tam bakmadım ve kurcalamadım sonra da excelle yapmayı tercih ettim
Sayın Mudamet bende bilsanın son sürümünü dün indirip denedim program hata veriyor, pazartesi yeni versiyon cikacak denildi ama ben sizin exel dosyanız üzerinden calışarak 5 sube 215 öğrenci 13 seçişmiş ders (toplam 860 ders secilmis) 4 gune 2+2+2+2 seklinde bir gun ugrasarak cok guzel esit sınıf subeleri olusturularak her gun 7 yada 8 ders olarak 32 derslik program bitti :++: , yapmış olduğunuz calismadan dolayı tesekkur ederim. :alkis: sablon olmasa planlama ile dusun dusun cikilmiyordu..
:verymad:

ayhangunes' Alıntı:
alfabe.biz de
supergen diye bir program var o yapıyor ama lisasını almanız lazım

Biz de onunla yaptık. Aslında programın mantığı öğrencilerin girecekleri sınavlara göre sınav takvimi ayarlamak ama seçmelilerde de aynı mantığa göre oluşturabiliyor programı.

mudamet' Alıntı:
kusura bakmasan hocam senden bir şey isteyecektim
senin yapmış oldupun seçemli ders dağıtım cetvelinden yararlanmak istiyorum fakat olayı çözemedim bütün öğrencilerimizi excele aktardım şimdi dilekçelerden dersleri işaretliyorum
fakat solda sayfa bir in solunda seçmeli dersler için gruplar oluşturmuşsun onların bilgisini elle mi girdin oraya çağıran bir bilgi mi var nasıl yaptın biraz açıklayabilirmisin.

hipopotam' Alıntı:
mudamet' Alıntı:
kusura bakmasan hocam senden bir şey isteyecektim
senin yapmış oldupun seçemli ders dağıtım cetvelinden yararlanmak istiyorum fakat olayı çözemedim bütün öğrencilerimizi excele aktardım şimdi dilekçelerden dersleri işaretliyorum
fakat solda sayfa bir in solunda seçmeli dersler için gruplar oluşturmuşsun onların bilgisini elle mi girdin oraya çağıran bir bilgi mi var nasıl yaptın biraz açıklayabilirmisin.

Hocam grupları neye göre böldün...Biraz daha açıklar mısın?

Hocalarım öncelikle bu konuda ornek excel dosyası hazırlayan tüm arkadaslara teşekkür ediyorum. 175 ogrenciyi farklı 12 derse dağıttım, çok şükür herkes istediği dersi alabilecek.
Nasıl yaptığıma gelince: forumda arkadasimizin paylaştığı secmeli ders tespit dosyası(linkini sonra eklerim) ni kendi öğrencilerimize göre doldurdum. Listeyle aynı hizaya 1.2 saat, 3.4.saat 5.6. saat, 7.8. Saat diye(bu haftanin 4 gunun son iki saatleri de olabilir, farketmiyor) sutunlar olusturdum.
Sonra derslere filtre uyguladim, soyle ki: en az seçilen derslerden basladim tek tek. Ornegin gorsel 16 kisiydi, secmeli dort ders sutunu varya ordan once 1. Ders sutununa filtre uyguladim, sadece gorsel listelenecek sekilde. Orda listelenen tüm ogrencilerin "gorsel sanatlar" sutununu az önce yazdığım ders saati sütunundan herhangi bir sütuna(cunku ilk basta butun sutunlar bos) kopyala yapıştır yaptım.
Sonra secilen 1.ders sütunundaki filtreyi kaldırıp; seçilen 2. Ders sütununa uyguladım, yine görsel İcin, yukarda anlattığım kopyala yapıştırı yaptım. Sırayla 3. Ve 4. Sutunada filtre uygulayarak aynı işlemi yaptım.
Görselden bir grup açılacağı İcin bu ogrencileri hep aynı( ornegin 2. 3. Saat) sütuna kopyaladım.
İki grup açılan dersleri ogrenci sayısının eşit olmasına dikkat ederek 2 sütuna dağıttım. Ornegin 5.6 saat ve 7.8. Saat sütununa. Böyle böyle hepsini dağıttım.
Farklı derslerin bu sekiz saate eşit( ogrenci sayısı) dağıtmaya ozen gösterdim. Ornegin tek grup açılan dersleri farklı sütunlara dağıttım ki sonradan dagitacagimiz, sayisi çok fazla olan ing. Ve matematik gibi dersleri her saate eşit sayıda ogrenci dagitabilelim. Hazırladığım excel dosyası burda:

Ekli dosyalar

• Seçmeli_01.10.2012.xlsx.zip
    55.1 KB · Görüntüleme: 470
Bu seçmeli o kadar saçma birşey ki.
Neden saçma
okullar bunun için hazır değil, derslik yok
Şu anda buradaki bütün okullar yapamamış durumda, bütün idareciler birbirine soruyor.
Milli Eğitim ise herzamanki gibi bu işi okullara bıraktı.
Nasıl yaparsanız yapın.

Hadi bu sene yapıldı seneye nasıl olacak.
Bazı şeyleri yapmak için herşeyi yıkıyorlar.
Bu sistemi yapmaları için bütün okullların tam gün olup, ilkokul ortaokul ayrılması gerekiyor.
Böyle eğitim olmaz olsun.

mudamet' Alıntı:

soldaki çarpılara göre dersi ve grubu seçen bir kod yazamadım. o kadar değil henüz . elle yazdım onları sonrada kopyala yapıştır yapıp aktardım.

excel dosyasını şöyle anlatayım :
bizde seçmeli dersler hergün son iki saat olacak. p.tesi, salı , perşembe 6-7 . saatler. çarşamba 7-8. saatler. 5. sınıflar cuma da 7 ders görecek ama seçmeli ders cuma günü yok.
ilk önce seçim sayısına göre grup sayısını belirledim. mesela yabancı dili çok seçen vardı 5 grup dedim. haftanın 4 günü hergün var ve hatta bi gün de iki tane grup var. excel dosyasının genel bilg. sekmesinde görebilirsiniz. kuranı kerimi de çok seçen vardı ona da 4 grup dedim. görsel sanatlar ve müziği seçen az vardı. onlar için tek grup oluşturdum ve çakışma olmasın kolay dağıtayım diye farklı günlere koydum. görsel sanatlar p.tesi günü. müzik perşembe günü dedim.
mesele bir öğrenci; müziği, okuma becerilerini, kuranı ve görsel sanatları seçti diyelim. p.tesi günü kesin dolu çünkü görsel sanatlat tek.. müzik de perşembe tek. orası da dolu. salı ve çarşamba da iki gün de hem kuran var hem de okuma bec. onu da rasgele yada sınıf mevcutlarına göre atarım. diğer durumlarda da isteğe ve gruptaki yoğunluğa göre derslerin günü oynatılarak yerleştirme yapılabilir. çünkü kuran, yabancı dil, matematik uyg. ve bazı dersler haftanın 2,3 yada 4 günü de var.
exceldeki diğer sayfalar sayfa1 den verileri çekip yazıcıya hazır hale getiriyor.
uğraştım bu şekilde ama hala bilmiyorum ne kadar mantıklı. umarım birilerine yardımcı olabilmişimdir.
iyi çalışmalar ...

Elinize sağlık hocam

Geri