5 ve 6.sınıflar için kitap önerisi (YETSİS dışında)

Kodla Büyü

blueand

Aktif Üye
Arkadaşlar kitap önerisi verir misiniz . 5 ve 6 lar için. YETSİS kullandım kafama yatmadı. Başka önerisi olan var mı

Akıllı tahta için tüm kitaplar sisteme yüklenmiştir
Ve
Öğretmenlerimiz şifresiz olarak tüm içeriğe ulaşabilir.

Dün beni bir yayın evi aradı örnek kitap gönderimi yapacağız teyit için aradık dediler. Nasıl bilmiyorum örnekler gelsin yorum yaparız hocam. Yayın evinin sitesinde örnekler var fakat örnek sayfalar görünmüyor.
https://www.barbarosyayinlari.com/

aslında bu post altında güncel kaynakları tekrar paylaşsak güzel olur. dönem başında hangi kaynağa göre ilerleyeceksek belli olur.

Eba da ki bilişim teknolojileri ve yazılım dersi için kitap var onu kullanıyorum onunla birebir uyumlu kitap var mı kullandığınız. çocuklara alacağım ya da ciltletip kendim bastiracahim artık son care

Akıllı tahta için tüm kitaplar sisteme yüklenmiştir
Ve
Öğretmenlerimiz şifresiz olarak tüm içeriğe ulaşabilir.
Z kitap paylaşılsa daha iyi olurdur. Sonuçta her zaman internet olmayabiliyor.

Merhaba arkadaşlar. Bilenler vardır muhakkak, Sıfır Bir Yayınlarının kitaplarının yazarlarındanım. Kitap müfredatta ki kazanımlarla tamamen uyumlu. Bu konuda çekinceniz olmasın. Yayınevi Z Kitap olarak yazılım üretmek istese de bu maliyeti karşıladıklarında ücretsiz olarak sunamama gibi bir durum oluşacaktı. Bu sebeple internet üzerinden ücretsiz olarak yayınladı.

Öte yandan kitabı inceleyenler gördükleri eksiklik veya hata olursa lütfen geri dönüş yapsın. Bizlere güncel basımlar için yol göstermiş olursunuz. Sıfır bir yayınlarının kitaplarının yazarlarının tamamı çok çok öncesinden forum üyesi arkadaşlarımız. @omd @hakanyandım @hasemrah

Merhaba arkadaşlar. Bilenler vardır muhakkak, Sıfır Bir Yayınlarının kitaplarının yazarlarındanım. Kitap müfredatta ki kazanımlarla tamamen uyumlu. Bu konuda çekinceniz olmasın. Yayınevi Z Kitap olarak yazılım üretmek istese de bu maliyeti karşıladıklarında ücretsiz olarak sunamama gibi bir durum oluşacaktı. Bu sebeple internet üzerinden ücretsiz olarak yayınladı.

Öte yandan kitabı inceleyenler gördükleri eksiklik veya hata olursa lütfen geri dönüş yapsın. Bizlere güncel basımlar için yol göstermiş olursunuz. Sıfır bir yayınlarının kitaplarının yazarlarının tamamı çok çok öncesinden forum üyesi arkadaşlarımız. @omd @hakanyandım @hasemrah
Her zaman işin mutfağından kişilerin yazar olmasını savundum. Bu alanda eğitim vermeyen kişilerin yazdığı kitapların içerikleri çok sığ gelmiştir bana. Bu alanda yazılmış birçok eseri incelemiş birisi olarak Sıfır Bir Yayınlarının kitapları açık ara içerik olarak doyurucu.

Screenshot_20230919-203336_Instagram.jpg
Kuzey Kıbrıs'a 7. Sınıf Düzeyinde Bilişim Teknolojileri Kitabı gönderilmiş. Darısı başımıza.

Yayın olarak yetsis,barbaros,sıfırbir ve referans yayınlarının kaynakları var.Yetsis çok yüzeysel bence.Barbaros yeni çıktı bu yıl biraz yetsise benziyor.Içlerinde en iyi sıfır bir gibi ben kullanıyorum sıfır bir. Ama mufredattaki notlarla referans yayınları kitabı uyumlu. Sıfır bir yayınlarında eksik bilgiler var bazı yerlerde bence

Referans yayınlarının sitesi devre dışı olmuş.Kitaplarını incelemek istedim ama olmadı. Sıfırbir yayınları detay olarak diğerlerinden fazla.Kitapsız ders olmuyor.Labaratuarda olmayınca sıkıntı katlanıyor. Öğrencilere aldırmayı düşünüyorum ama tüm yayınlarda konular çok özet geçilmiş.Ayrıca etkinlik ve soru çok az. Bu kitaplarla yıl çok erken biter. Kitap daha detaylı olmalı.
" Bilişim Teknolojileri
Emre KaragözHakan AşanAhmet Selçuk ÖzgürMustafa YurtseverVahap TecimCan AydınÇiğdem Tarhan
Nobel Akademik Yayıncılık"

Bu kitap içerik olarak güzel görünüyor ama içeriğini incelemedim.İnceleyen varsa bilgi verebilir.
İçerik olarak bunu yazmışlar: Bilişim Teknolojileri ve Bilgi-İşlemsel Düşünme

• Problem Çözme Kavramları ve Yaklaşımları

• Algoritma ve Akış Şemaları

• Bilgisayar Sistemleri

• Yazılım ve Donanımla İlgili Temel Kavramlar

• İşletim Sistemlerinin Temelleri, Güncel İşletim Sistemleri

• Dosya Yönetimi

• Yardımcı Programlar (Üçüncü Parti Yazılımlar)

• Kelime İşlemci Programları

• Hesaplama/Tablo/Grafik Programları

• Sunu Programları

• Masaüstü Yayıncılık

• Veri Tabanı Yönetim Sistemleri

• Web Tasarımı

• Eğitimde İnternet Kullanımı

• İletişim ve İşbirliği Teknolojileri

• Güvenli İnternet Kullanımı

• Bilişim Etiği ve Telif Hakları

• Bilgisayar ve İnternetin Çocuklar/Gençler Üzerindeki Etkileri

Son düzenleme:
Ekli dosyayı görüntüle 74134Kuzey Kıbrıs'a 7. Sınıf Düzeyinde Bilişim Teknolojileri Kitabı gönderilmiş. Darısı başımıza.

Hocam yukarıdaki bağlantıda KKTC meb bakanlığı sayfasında pdf leride mevcut hatta şimdi baktımda. 6 7 8 kademelerde hemde.... Bizede bu tarz bir kitap göndermek çok zor olmasa gerek aslında. En azından çocuklarda ne takip edeceğini bilir.

Yayın olarak yetsis,barbaros,sıfırbir ve referans yayınlarının kaynakları var.Yetsis çok yüzeysel bence.Barbaros yeni çıktı bu yıl biraz yetsise benziyor.Içlerinde en iyi sıfır bir gibi ben kullanıyorum sıfır bir. Ama mufredattaki notlarla referans yayınları kitabı uyumlu. Sıfır bir yayınlarında eksik bilgiler var bazı yerlerde bence
3 yazar kitabı muadillerine göre aslında dolu dolu hazırladık. Diğer kitaplarda incelendiğinde görülüyor. Fakat eksik kaldığımız noktalar tabii ki olabilir. Bize geri bildirim yönünden faydalı olacaktır. Sıfır bir yayınlarından çıkan kitapta eksik bilgiler dedikleriniz nelerdir?

Keşf@ projesi kitaplarını ve materyallerini kullanıyorum. Yeterli görüyorum. Daha iyisi olabilir miydi? Belki ama şu koşullarda işimizi görüyor. Öğretmen klavuz kitabında neyin nasıl anlatılacağı gayet de güzel açıklanmış. Açıkçası başka kaynak için çok da kafa yormama gerek kalmıyor.

GOOGLE - MEB işbirliği ile düzenlenmiştir.

Bilgisayarlı, bilgisayarsız etkinlikler ayrı ayrı gösterilmiş. Sadece önemli gördüğüm yerleri yazdırıyorum. Kendim de ayrıca bir Word belgesine özet çıkartıp PDF olarak kaydedip WhatsApp gruplarında paylaşarak hem defterlerine yazmalarını sağlıyorum ki bu sayede derste çok zaman kaybetmiyoruz, hem de Eba üzerinden paylaşıyorum.

Eba'daki pilot uygulama içerikleri bile keşf@ projesinden hazırlanmış.

Tavsiye ederim. Elbette daha fazla kaynak iyi olur ama ben gerek görmedim sadece.

Bence öğretmenlerimizin çoğu keşf@ projesine tam vâkıf değiller. Detaylı olarak bir yıl kullansalar, tüm ihtiyaçları görülecek aslında. Ülke genelinde birliktelik sağlanır böylece.

Tek sıkıntısı zaman içerisinde güncelenmemesi. Bunun da çaresini şöyle buldum. Konuyu anlatmadan önce küçük bir araştırma yaparak daha güncel örnekleri kendim buluyor ve ekliyorum. Ne de olsa kendim özet çıkarttığım için, özete ekliyorum. Zaten çocuklar ders anlatırken onlar da örnekler veriyor ve karşılıklı zenginleştirilmiş bir ders işleniyor. Artık herkes az çok teknoloji ile alakadar.

Ben böyle düşünüyorum.

Tabi diğer adı geçen kaynakları kullansam belki daha farklı düşünürdüm. Kullanmadığım için böyle düşünüyorum belki de. Değişikliğe karşı değilim bilakis değişiklikten yanayım.

Moderatör tarafında düzenlendi:
ebadaki pilot uygulama 5. ve 6. sınıf kazanımlarının içerikleri ve yapılan uygulamaların olduğu bir kitap basılmalıydı.Ebadaki içerikler güzel bence.
Talim terbiye bir kitap basmadı.

Geri