50 litre simit LPG tankı kaç litre alır...

Kodla Büyü

BaRaNaY

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Arkadaşalar yarım saat önce başıma gelen soruna yardımcı olun çözüm arıyorum... O kadar sinirliyim ki;
Arabamdaki lpg tankı üzerindeki değer 50litre ama benim bildiğim %20 emniyet valfi ve içindeki bir iki litre kalan la 37-38litre almalıdır zaten bundan öncede lpg taktırdığımdan beri 20000 km yaptım ve en fazla 37 litre aldım... Ama bugün tankıma 46.2 litre gaz bastılar. Adamalara durumu anlatamadım ve haksız çıktım. Bende ortalama 400-450Km yol yaptığımı söyledim ve kilometreyi not aldırdım. Adam diyorki biz yıllardık bu işi yapıyoruz 50 litre tank 45 litreye kadar alabilir durumu izah ettim BRC yetkili servisini aradım onlarda max 40 litre almalıdır eğer fazla alıyorsa bir sorun vardır. Pompanın basıncı fazladır buda tehlikeli bir durumdur dediler...

Teknik olarak %80 dolulukta alır. Ancak Ben 50 lt'lik depoya 43 litreye kadar aldığını(zorlamadan ilk atmada) biliyorum. Zaten boş depoda hiç 40 lt almadı. Hep 2-3 lt fazla alıyor. Bilmiyorum hava basmak dedikleri iş bu mu oluyor, 2-3 lt kazık mı yiyorum.

ama hocam ben bugüne kadar hiç 37 litreden fazla almadım. Gazım biter ben biraz benzinle dolaşırım ve sonra gaz alırım... Bu halde bile 40 litre almadım...

şamandıran bozulmuş veya o gaz basan firmanın pompası bozuktur hocam bi daha aynı pompadan alma ;)

Bazı uyanık istasyonlar, pompanın basıncını artırıyorlar daha fazla basmak için.Normali 10-11 bar olması gerek. Şamandıra kestiğinde durdurmasını söyleyin.Hatta başında bekleyin kendinizde.Aslında benim depo simit 42 litre ama basıncı düşük pompalarda bile 40 litreye kadar alıyor. Normalde %80'i 34 litre olması gerek.

Özellikle yazın aracı güneşte bırakacağınız durumlarda dikkat edin. Sıcaklıkla genleşme oluyor çünkü. %80 ninden fazla doldurmayın

gulftown hocam zaten şamandıra buna göre ayarlıdır yani max %80 doldurur daha fazlasını doldurmaz... Yani %20 emniyet valfi vardır... Sizin deponuz normalde 50 litre dir. 40 litre alması olabilir...

BaRaNaY' Alıntı:
gulftown hocam zaten şamandıra buna göre ayarlıdır yani max %80 doldurur daha fazlasını doldurmaz... Yani %20 emniyet valfi vardır... Sizin deponuz normalde 50 litre dir. 40 litre alması olabilir...

hocam depom 42 litre. zaten daha fazlası stepne yuvasına oturmuyor. ama 40 litre normal şartlarda hiç dolum hızında azalma olmadan doluyor.

gulftown' Alıntı:
BaRaNaY' Alıntı:

hocam depom 42 litre. zaten daha fazlası stepne yuvasına oturmuyor. ama 40 litre normal şartlarda hiç dolum hızında azalma olmadan doluyor.
Hocam 42 litre deponun 40 litre dolması çok ilginç bir okadar da tehlikeli...

BaRaNaY' Alıntı:
gulftown' Alıntı:
BaRaNaY' Alıntı:

Hocam 42 litre deponun 40 litre dolması çok ilginç bir okadar da tehlikeli...

hocam bende 6 aydır lpg kullanıyorum, montajınıda en kaliteli denen teleflex markasıyla yaptım, totalden alıyorum, pompa 10 bar. ama dediğim gibi 40 litre alıyor. bende kıllandım şimdi mail atıp sorayım bari. yoksa %80 dolu olması gerektiğini biliyorum.

arkadaşlar fazla panik yapmayın benim depom 32 lt bazen 33-34 lt bile alıyor. tehlike kısmı hakkında pek bilgim yok. ama ne kadar çok alırsa o kadar fazla km yapıyor. bu arada lpg BRC.

Geri