60 lt benzinle 900 km..

Kodla Büyü
asam2263' Alıntı:
araç 1.6 benzinli
hız 120-150 arası
lpg veya dizel kulananlar kıyas yapabilirse sevinirim...

aynı yolu yaklaşık 70 lt lpg ile gidebilirsiniz. benzin 4.9 tl den 294 tl harcar. lpg 2.48 tl den yaklaşık 175 tl harcar. dizel olsa 50-60 lt arasında yakar araca, yola ve kullanıma göre. bu da 200 tl civarı yapar.

60 lt benzinle 900 km 6.6lt/100km olur ki benzinli bir araç için normal.. benim 1.3 multijet idea karma 5.4lt/100km yakıyor

102 litre dizel ile 2300 km. Araba ağzına kadar dolu. Klima çoğu zaman açık. 2300 km'nin yaklaşık 500 km'si sırf yokuş. Araç Megane 2 Privilege dci

yani 1000 km de lpg veya dizellerle 100 tl fark için lpg takmaya gerek yok diye düşünüyorum neticede bu kadar uzun yolu yılda 1 veye 2 defa yapacağız..bilmem haksız mıyım acaba etrafımdakiler lpg taktır diyorlar.. kararsızım..

Hep atlanan nokta şurası,

LPG li araçlar da benzin tüketiyor. İlk çalışmada benzinle çalışıyor sonra sıralı sistem devreye giriyor ve benzin gaza geçiyor.
Dahası nasıl olsa benzinim de var diye geniş davranıp çok zaman gazsız kaldığınız için benzinde kullanabiliyorsunuz. Bunda düzgün göstermeyen gaz depo göstergelerinin de rolü büyük.
Kimi zaman da az da benzinle gitsin arabanın diyaframı vs. kurumasın şeklinde benzin ile kullanılışlar da cabası.
Bunların yanı sıra istemeden de olsa benzine geçip, gazla gidiyorum derken benzinle yol aldığınız da cabası.

Kısaca LPG diyen arkadaşlar en az %10 benzin parası da atmanız lazım oraya. Yani 60 Lt LPG + 4-8 Lt benzin.

Ayrıca arabalardaki performans ve çekiş kayıpları bütün bunların tuzu biberi.

Bence sanırım en iyisi DİZEL

Araç Peugeot 206 1.4 16V 90hp

750 Km 45 lt Benzin Km'de 0,29 krş

LPG taktırdıktan sonra
550 Km 40 lt LPG Km 0,18Krş
(Fiyatlar Güncel pompa fiyatlarına göre hesaplanmıştır.)
Aracınız benzinliyse LPG taktırmak sizin arabayı ne kadar kullanacağınızlada alakalı. Ben benzinliyken yılda 10.000Km yaparken LPG de yılda 20.000 Km kullanmaya başladım. Ayrıca fulle demekte çok güzel oluyor :)
Evden işe, işden eve kısam mesafe yapan DİZEL'de sürekli kısa mesafe de kullanan arkadaşlarda TURBO'yu bozarak epey masraf açabiliyorlar.

sehzade' Alıntı:
102 litre dizel ile 2300 km. Araba ağzına kadar dolu. Klima çoğu zaman açık. 2300 km'nin yaklaşık 500 km'si sırf yokuş. Araç Megane 2 Privilege dci
megane dizel araçlar 3.8 -4.5 lt arasında yakıyor. Bayılıyorum yakıt konusunda. normalde renault arabaları hiç sevmem ama yakıt olsun bakım olsun çok uygun. dizel alacaksanız fransız (renault - citroen - peugeot) almak yakıt için en iyisi.

100 TL 538 km yol yaptım uzun yol artı 80 km falan da şehir içi vardır. araç dizel hız sınırı maksimum 120 . klima hep açık bagaj dolu.

enestar' Alıntı:

LPG li araçlar da benzin tüketiyor. İlk çalışmada benzinle çalışıyor sonra sıralı sistem devreye giriyor ve benzin gaza geçiyor.
Dahası nasıl olsa benzinim de var diye geniş davranıp çok zaman gazsız kaldığınız için benzinde kullanabiliyorsunuz. Bunda düzgün göstermeyen gaz depo göstergelerinin de rolü büyük.
Kimi zaman da az da benzinle gitsin arabanın diyaframı vs. kurumasın şeklinde benzin ile kullanılışlar da cabası.
Bunların yanı sıra istemeden de olsa benzine geçip, gazla gidiyorum derken benzinle yol aldığınız da cabası.

Kısaca LPG diyen arkadaşlar en az %10 benzin parası da atmanız lazım oraya. Yani 60 Lt LPG + 4-8 Lt benzin.

düşünceniz bence yanlış, birincisi lpg de performans azalmıyor, artıyor.
ikincisi, burada net ölçümler yapıyoruz, birinci madde dışındaki yazdıklarınız yakıt tüketimini önemsemeyen tarzdaki kullanıcılar için geçerli, onun dışında dikkat eden birisi diğer hususlarla karşılaşmaz.
bence lpg nin tek dez avantajı, depo, hacim kıyaslamasına göre, menzilinin kısa olması. bunun dışında hip bir şikayetim yok.

100 km de ki tüketim değeriniz yaklaşık 6,7 Litre..Ş.dışı için yüksek bi rakam..Ben kendi arabamla ş.dışında 5,5 - 6 arası tüketiyorum biraz basarsam ortalama130-140 larla gidersem tüketim 6 litre oluyor aksi halde daha sakin kullanımda çok rahat 5,5 litreyi görüyorum..ama 6,7 litre yüksek.

namaldish' Alıntı:
asam2263' Alıntı:
araç 1.6 benzinli
hız 120-150 arası

aynı yolu yaklaşık 70 lt lpg ile gidebilirsiniz. benzin 4.9 tl den 294 tl harcar. lpg 2.48 tl den yaklaşık 175 tl harcar. dizel olsa 50-60 lt arasında yakar araca, yola ve kullanıma göre. bu da 200 tl civarı yapar.

70 lt lpg 900 km gitmez hocam en fazla 700-750 km gider ki arkadaş 120-150 gidiyormuş max. gideceği 550-600 km, yanlış bilgilendirmeyelim lütfen

dün ölçtüm 70 tl lpg ile 339 km yapmışım. şehiriçi-şehir dışı karşık(kayseri trafiğinde iyi)

yeni denedim,depo fuul doluydu,33 lt alıyor sanırım,85 tl ile doldurdum..yaklaşık 400 km yol yaptım klima açık hız 110-120..
ama üstüne bide radar cezası geldi,zarardayım :D

Benim araç ilk aldığım da uzun yolda ortalama 130-150 km hızla 35 kuruş yaktı benzinde. Lpg taktırdıktan sonra şehir içi şehir dışı karışık 27 litre gaz ile yaklaşık 400 km yaptı.. Sadece şehir içi 27 litre gaz ile 340-350 km falan yapıyor. LPG müthiş birşey benim adıma ama nadir de olsa haberlerde LPGli araçların kazalarda patladığını duydukça korkuyorum...

zlatanibo' Alıntı:
namaldish' Alıntı:
asam2263' Alıntı:
araç 1.6 benzinli
hız 120-150 arası

70 lt lpg 900 km gitmez hocam en fazla 700-750 km gider ki arkadaş 120-150 gidiyormuş max. gideceği 550-600 km, yanlış bilgilendirmeyelim lütfen

neden gitmez hocam. bendeki araç (megane 2 1.4 16v) 33 lt lpg ile 500 km uzun yol gidiyor. 3-5 lt tolerans olsa bile 70 lt ile 1000 km bile gidilebilir. bu durum yol, trafik, hız vb. durumlara göre değişebilir ancak 70 lt ile ortalama 130 ile çok rahat 900 km yol alınabilir. yanlış bilgilendirme değil denediğim için yazıyorum.

benim araç nasıl bilmiyorum ama otobüs biletinden ucuza geldiği için kendimi mutlu hissediyorum 110 Tl ile 700 km yol yaptım bayram tatilinde hız 130 un altına inmedi ama

90 tl lpg ile yaklaşık 450-470 km şehir dışı.bu arada zaten lpg benzin farkı şhir dışı çok belli olmaz.ama şehir içinde bazı araçlarda yarı yarıyadır...

jowood' Alıntı:
enestar' Alıntı:

düşünceniz bence yanlış, birincisi lpg de performans azalmıyor, artıyor.
ikincisi, burada net ölçümler yapıyoruz, birinci madde dışındaki yazdıklarınız yakıt tüketimini önemsemeyen tarzdaki kullanıcılar için geçerli, onun dışında dikkat eden birisi diğer hususlarla karşılaşmaz.
bence lpg nin tek dez avantajı, depo, hacim kıyaslamasına göre, menzilinin kısa olması. bunun dışında hip bir şikayetim yok.
Lpgde performansin arttigini ilk defa senden duydum. Lpg performans duser.

Ben olaya soyle bakiyorum. Benzin yakit acisindan pahali. Mazot en uygunu lpgde ona cok yakin.ancak mazotlu araclarla lpgli arac arasinda 5000 lira gibi bir fark oluyor ve bunu odeyemedikleri icin lpgli kullananlar ona toz konduramiyor.

Mazotlu arabarda turbo vardir. Bu araci kullanirken kullanim kolayligi saglar. Surekli vites degistirmek zorunda kalmadigin gibi arac sollarken buyuk avantajdir. Benzinli arac alirken genelde turbolu arac tercih edilmez cok yaktigi icin. Ehh haliyle lpgde de olmaz. O yuzden lpg ile mazot ayni yaksa bile performans olarak mazotun yanindan gecmez.

Birde lpg su kadar kurus falan yakiyo diye yaziliyor. Kirikkalede ki lpg ile zonguldaktaki fiyat arasinda %25 fark var. Kurus degil km yakit hesabi verilmeli. Ben kirikkale ankara yolunda mazotu opetten ve podan yaklasik %10 daha ucuza aliyorum. Benim hesabimla ortalama alinabilir mi.

Corolla: ankara izmir-dikili arsinda 5 lt ortalama ile giderim. Yolda sehir icide var otobanda dag yoluda. Ankara-antalyaya giderken 4 lt ortalamayla gittim. Genelde yol duz ayak ve bayir asagi. Ortalamalar yola gore degisir unutmamak lazim.

Not: en iyi araba ayagini yerden kesen arabadir. 5 sene once torosa biniyirdum inanin en az yakanda oydu, en iyi performansta. Simdi corollaya biniyorum yine aynisi.

Ocak ayında yaptığım hesaba göre 1.4 aracım km de 23 kuruş yakmıştı.(lpg ile)
900x0.23=207 Lira'ya 900 km yol .

uzun yolda dizele bir harika ancak şehir içinde lpg den şaşm. yol kısa ise zeten motor ısındı derken ulaşıyorsun yakıt yüksek. benzin ile lpg arasındada % 50 civarı bir fark var. kendi adıma aracım focus 1.6 at şehir içi lpg ile klima açık 0.225 kuruş aynısı benzinde 0.45 kuruş civarı

Geri