Ağı biri sömürüyor ama kim nasıl bulurum.

• Konbuyu başlatan Anonymous
  • Başlangıç tarihi
Kodla Büyü
A

Anonymous

Misafir
torrent yada net hızlandırma programları ilgili kullanıcı dışında diğer pcleri sömürür. mac adreslerini modem üzerinde görebilirsin

Bu program nasıl kullanılıyor peki? Ping sayısı ile mi anlıyoruz kimin sömürdüğünü?

Yesil26' Alıntı:
Bizim okulda ağı biri sömürüyor nasıl bulurum ağdaki bilgisayarların mac adreslerini vs gösteren program varmı

Bu hergünmü oluyor hocam? Eğer her zaman oluyorsa sömürmeden değildir başıma gelmişti ordan biliyorum.
Kabloları kontrol etmende fayda var. Böyle bi sorun benim okulumda da oldu, internet çok yavaş çalışıyordu (hiç bi bilgisayar açık olmadığı halde)
Kablolardan kaynaklandığını farkettim sorun yok şimdi.

ip veya mac taratmakla nasıl bir sonuca ulaşmayı bekliyorsunuz ki. Sonuçta elinizde şu makinanın ip adresi şu, mac adresi bu gibi bir liste olacak. Bu sömüreni bulmak için yeterli değildir. Bunun için interneti bir bilgisayar üzerinden dağıtıp bu bilgisayarada linux tabanlı firewall yazılımı yükleyerek pek çok denetleme ve kısıtlama yapabilirsin.

hemenyardim' Alıntı:
ip veya mac taratmakla nasıl bir sonuca ulaşmayı bekliyorsunuz ki. Sonuçta elinizde şu makinanın ip adresi şu, mac adresi bu gibi bir liste olacak. Bu sömüreni bulmak için yeterli değildir. Bunun için interneti bir bilgisayar üzerinden dağıtıp bu bilgisayarada linux tabanlı firewall yazılımı yükleyerek pek çok denetleme ve kısıtlama yapabilirsin.

Aynen hocam, bu program ağı resmen sömüreni bulmak için yeterli değil.

Bu işleri engellemek için elinizde bandwidth destekli bir router olursa eğer ağı parçalara ayırabilir (idare, bt sınıfı gibi), parçalara özel bandwidth belirleyebilirsiniz. Ekstra programlarla da aslında bu iş bir nebze yapılabilir netlimiter gibi ama donanımsal olduğu kadar garanti olmuyor.
bu şekilde ağ yapılandırmanız olursa eğer kim sömürüyor derdi de ortadan kalkmış olur.

5651 ürünleri genelde bant genişliğini bölüştürme işini user bazında süper yapıyor.

arkadaşlar programın neresi güzel anlamadım.ben kurdum sadece açık olan pc leri gösteriyor.bizim istediğimiz interneti yoğun kullanan makinenin bulunması (tabi öyle bir program varsa)..ben modemin ışıklarına bakıyorum artık...başka çözümü olan varsa paylaşabilir...

bozo' Alıntı:
arkadaşlar programın neresi güzel anlamadım.ben kurdum sadece açık olan pc leri gösteriyor.bizim istediğimiz interneti yoğun kullanan makinenin bulunması (tabi öyle bir program varsa)..ben modemin ışıklarına bakıyorum artık...başka çözümü olan varsa paylaşabilir...
Pfsense diye bir proğram var. Bütün ağı takip edebilirsiniz. Makinanın birine kurup neti onunla dağıtıcaksınız tabi extradan bi ethernet kartı lazım. Tüm kayıtları tutabilir dilediğiniz siteleri engelleyebilir, kimin nereye girdiğini, ağı ne kadar sömürdüğünü ve birçok şeyi görebilirsiniz...

Hiçbiri değil.
Bir bilgisayara DeepFrrez kurulmuştur.
Windows yada explorer yada kurulu başka bir yazılımın Güncellemeleri eksiktir.
Güncellmemeleri her zaman sormadan yükle işareti vardır.
SONUÇ;

HERGÜN GÜNCELLEMELERİ YÜKLER
AKŞAM KAPATILIR
ERTESİ GÜN YİNE YÜKLER.
Bu SONSUZ DÖNGÜ Böyleee sürer giderrr...........Sürer gider............sürer gider.........sürergider........

ipscanner programını kurdum bağlı ipler çıktı.

E peki bağlantı trafiğini nasıl ölçebilirim.

GRİNGO' Alıntı:
Hiçbiri değil.
SONUÇ;

AKŞAM KAPATILIR
ERTESİ GÜN YİNE YÜKLER.
Bu SONSUZ DÖNGÜ Böyleee sürer giderrr...........Sürer gider............sürer gider.........sürergider........
Pfsense nedir ne değildir bir araştırsan sonra karar versen hiçbiri olup olmadığına...?!

GRİNGO' Alıntı:
Hiçbiri değil.
SONUÇ;

AKŞAM KAPATILIR
ERTESİ GÜN YİNE YÜKLER.

Geçen yıl başıma gelmişti :D

Eğer olay günlerce süren sömürme ve sürekli sömürme ise;
1-wireless şifresi kaptırılmış yada birisi hat çekmiştir.VİDEO SİNEMA indiriyordur.
modem panel ve ip tarama yazılımları ile kullanıcıları tespit edersiniz.Detay modem ise (zannetemem)amacınıza ulaşırsınız.
2-Büyük ihtimal aşağıdaki gibidir.

GRİNGO' Alıntı:
Hiçbiri değil.
SONUÇ;

AKŞAM KAPATILIR
ERTESİ GÜN YİNE YÜKLER.

tüm PC'lere isim verin
IP MyLanViewer programı ile kimlerin o an için internette olduğuna bakabilirsiniz.
bu şekilde ağı sürekli taratarak o kullanıcının girdiğinde internetin yavaşladığını bulabilirsiniz.
programın portable sürümünü gönderiyorum. IP scannerdan çok daha fazlasını yapıyor.

Yesil26' Alıntı:
Bir arkadaş Laptopuyla ha bire film indiriyor indirmeyi başlatıyor gidiyor derse tabi bizim net sürünüyor o zaman. Ama muhattap olmak istemiyorum hem ne diyecem bi şekilde çaktırmadan o bilgisayarı engellesem diyorum.
modem üzerinden mac filtreleme yapabilirsiniz.

xapex' Alıntı:
tüm PC'lere isim verin
IP MyLanViewer programı ile kimlerin o an için internette olduğuna bakabilirsiniz.
bu şekilde ağı sürekli taratarak o kullanıcının girdiğinde internetin yavaşladığını bulabilirsiniz.
programın portable sürümünü gönderiyorum. IP scannerdan çok daha fazlasını yapıyor.

Programı indirdim.
Nasıl Göreceğiz internet kullanıldığını
Yeniden PClere isim vermeden olmuyor mu? Ki Zaten PClerin ismi var.

hocam kimin interneti kullandığını sadece görebilirsiniz (daha doğrusu ağa dahil olan PC'leri görebilirsiniz.)
bunun için Command menüsünden scanner, ordanda start full scanning dediğinizde ağda olan tüm PC'lerin bilgilerine erişebilirsiniz.
isim vermeniz hangi PC kimin onu bulmanız için ku,olaylık olacaktır.
bu ve benzeri programlarla trafik kullanımını bulamazsınız.

Geri