Ağı biri sömürüyor ama kim nasıl bulurum.

• Konbuyu başlatan Anonymous
  • Başlangıç tarihi
Kodla Büyü
hocam bulunan pc lerden birine tıkla sağda mac adresi de dahil birsürü bilgi var. ordan kopyala işte.

Apartmanda 6 kişi ortak kullanıyoruz ağı biri sömürüyor ama bulamıyorum modemi ben yönetmiyorum giriş şifresini falan bilmiyorum yani benimde interneti hızlandırmak için yapabileceğim bişey varmı?bilgisi olan..

yok hocam, modemin şifresini öğrenseniz bile trafiği paylaştıramazsınız büyük istimalle.
sadece mac filtresi yapabilirsin

hem konu hortlasın 8) hem de yeni fikirleri olan varsa devam edelim benim okulumda da büyük sıkıntı var benimtp link modemde mac adres engelleme yok

Bir ihtimal ağı gerçekten sömüren kasıtlı olarak video seyredip sürekli download yapan olabilir. Netcut isimli programın kullanımını inceleyin :) Ağdaki bir pc de bu programı çalıştırarak diğerlerinin internetini engelleyebiliyorsunuz.

2. ihtimal ise ağdaki bir ya da bir kaç PC ye Sality virüslerinden biri bulaşmış olabilir. Özellikle XP makinalarda çok baş ağrıtıyor. Virüs sürekli ağda kendini kopyalayıp alınan ve gönderilen verilerin çok yüksek değerlere çıkmasına sebep oluyor. Bir süre sonra tüm ağda internet gidiyor modemi kapatıp açmak zorunda kalıyorsunuz. Windows7 de Vistada pek sıkıntı değil ama XP makinada D sürücüsüne de bulaştıysa format atmadan temizlemek çok zordu.

Bir zamanlar ağın hantallaştığını ve sürekli koptuğunu biliyorduk,
sizin gibi hangi bilgisayar felan diye iyice araştırdık, ancak tüm pc lerde düzenli kullanım vardı.

sonra bir de şu ağı kontrol edelim dedik,
işe yaramadığı halde önceden kullanılmış ve yerinde kalmış bi sürü kablo (ağ kablosu) bulduk.
bazıları hala switch lere bağlı ve ucunda pc yoktu. bazılarında ise kırılma ve ezilme tespit ettik..

meğerse boş kablolar veri alışverişi için kullanılan enerji sömürüsü yaparak ağı yavaşlatıyor muş...

o kabloları çekince düzene bindi ağ, ağ da 55 kadar pc vardı, 2 adet switch ile beraber...

Ağdaki sömürülerin önüne geçmek için en mantıklı çözüm, (tabi pfsense düşünmüyorsanız)
sabit IP aralıkları tanımlayıp, bu IP ve Portlara göre QoS önceliği oluşturmak diye biliyorum.

Modem markasına göre ayrıntılı QoS ayarları için bu adreslere:
http://www.tp-link.com/gr/article/?id=194
http://www.dslreports.com/forum/r26139146-QOS-Settings-Explanation-TP-Link-TD-W8961ND-
http://forum.donanimhaber.com/m_34155868/tm.htm
http://www.ciscotr.com/forum/cisco/3460-quality-service-qos-nedir.html
http://www.wifi-turk.com/forum/topic/3910-qos-ve-cos-nedir/
yada modeminizin(routerınızın) kullanım klavuzuna bakabilirsiniz.

böte_2008' Alıntı:
GRİNGO' Alıntı:
Hiçbiri değil.
Bir bilgisayara DeepFrrez kurulmuştur.
Windows yada explorer yada kurulu başka bir yazılımın Güncellemeleri eksiktir.
Güncellmemeleri her zaman sormadan yükle işareti vardır.
SONUÇ;

HERGÜN GÜNCELLEMELERİ YÜKLER
AKŞAM KAPATILIR
ERTESİ GÜN YİNE YÜKLER.
Bu SONSUZ DÖNGÜ Böyleee sürer giderrr...........Sürer gider............sürer gider.........sürergider........
Pfsense nedir ne değildir bir araştırsan sonra karar versen hiçbiri olup olmadığına...?!
Ağdaki tek bilgisayara bir program ise unut derim.
Ama tüm ağ bu bilgisayardan dağıtılıyorsa o zaman ağı kontrol edersin
Ama tüm ağ zaten modemden dağıtılıyorsa zaten ağı kontrol edersin
PFSENSE adnı ilk kez duydum vede anlamadım.Açıkçası mucize değildir.

http://www.wireshark.org/ hocam bu program bir network protokol analizcisidir. bu programla kimin hangi sayfaya girdiğini hangi protokolleri çalıştırdığının rahatlıkla görebilirsin.kolaygelsin. baha acayip programlarda var ama bu sizin işinizi görür.

GRİNGO' Alıntı:
böte_2008' Alıntı:
GRİNGO' Alıntı:
Hiçbiri değil.
Bir bilgisayara DeepFrrez kurulmuştur.
Windows yada explorer yada kurulu başka bir yazılımın Güncellemeleri eksiktir.
Güncellmemeleri her zaman sormadan yükle işareti vardır.
SONUÇ;

HERGÜN GÜNCELLEMELERİ YÜKLER
AKŞAM KAPATILIR
ERTESİ GÜN YİNE YÜKLER.
Bu SONSUZ DÖNGÜ Böyleee sürer giderrr...........Sürer gider............sürer gider.........sürergider........
Pfsense nedir ne değildir bir araştırsan sonra karar versen hiçbiri olup olmadığına...?!
Ağdaki tek bilgisayara bir program ise unut derim.
Ama tüm ağ bu bilgisayardan dağıtılıyorsa o zaman ağı kontrol edersin
Ama tüm ağ zaten modemden dağıtılıyorsa zaten ağı kontrol edersin
PFSENSE adnı ilk kez duydum vede anlamadım.Açıkçası mucize değildir.
PFSENSE yazılımını incelediğinizde gerçekten bir mucize olduğunu göreceksiniz. Ağ üzerinde yapamayacağı birşey yok gibi.

hadi okul neyse daha karışık benim evdeki ağda 1laptop 1netbook 1masaüstü 1cep tel ve 1smart tv var kablosuz bağlı
modem sürekli kontrol etmeme rağmen arada çook yavaşlıyor.tv ve tel internete sürekli bağlanmıyor masaüstü ve netbook arada sırada aklıma geliyor. Buna rağmen çok yavaşlıyor bazı zamanlar.
Benden başka modeme bağlanan yok bu arada

Yesil26' Alıntı:
Bizim okulda ağı biri sömürüyor nasıl bulurum ağdaki bilgisayarların mac adreslerini vs gösteren program varmı
kablosuz ağ ile dağıtım yağıyorsanız mutlaka mac filtresini etkinleştirin. ben kendi okulumda sisteme girmek isteyen öğretmenin akıllı telefonunu, tabletini, bilgisayarını sisteme kaydediyorum ve bir defterim var onada karşılığını yazıyorum kime ait olduğunu(air ties aplerde gerek yok direk açıklama ile yazılabiliyor ama zyxelde olmadığı için defterle tutuyorum.). öğrenciler şifreyi öğrensede ağa giriş yapamıyorlar. bazı öğretmenler bilgisayarını sınıfta bırakıyor. bakmasını bilen öğrenci şifre 30 sn.de bulup alıyor.
sizin sıkıntınız için ise yavaşladığında ap ile kimler aktif bakarsınız ve tek tek apden pcleri bloke ederek hangisinden sonra hızlanıyorsa bulabilirsiniz.
Bunlar olmasa bile MAC filtresini sırf güvenlik için kullanınız. Öğrencilerin elinde her türlü telefon var. AP nerde öğrenci altında ise 2 kere düşünün :D

barracuda66' Alıntı:
http://www.wireshark.org/ hocam bu program bir network protokol analizcisidir. bu programla kimin hangi sayfaya girdiğini hangi protokolleri çalıştırdığının rahatlıkla görebilirsin.kolaygelsin. baha acayip programlarda var ama bu sizin işinizi görür.

hocam konuyu görünce aklıma wireshark geldi bir bakayım öneren olmuşmu diye son mesajda yzmışsın ya. Gerçekten mükemmel program kendi makinana kur sonra tara de ve kim nereye giriyor gör benimde bir ara sorunum vardı bununla bulmuştum. okuldaki pc lere avast kurmuştum sabah açınca hepsi güncelleme yapıyordu ve net gidiyordu bu sayede çözmüştüm.

1-Modeminiz yada router yada switch uygun yazılımı içermiyorsa
2-İnternete dışarıya açılan kablo sizin bilgisayarınızdan çıkmıyorsa ( o zaman bu bilgisayar her zaman açık durumda olmalıdır) ve internet okula sizin bilgisayarınızdan dağıtılmıyorsa
3-Kontrol edeceğiniz bilgisayarlarda, server vb. türü program kurulu değilse
Kusura kalmayın ama wireshark pfsense gibi programların gerçekten mucize olmasını beklemeyin.Daha neler ?

Bende diğer bilgisayarlar gibi sistemdeyim ve bilgisayarıma bir yazılım kuruyorum :-1: ve kimisi ev ağı kimisi workgroup vede kimisi bilgisayar ağına kendi sınıfının adını vermiş, millletin kaç mb bilgi aldığını vede verdiğini görebiliyorum.YAPMAYIN RÜYA BU :arrow:
Okuldaki diğer bilgisayarlara Server kurmadıysan, Olsa olsa;
*Yerel IP lerini
*MAC adreslerini
*Ethernet kart seri ve markasını
*Saat kaçta açıp kaçta kapattıklarını görürsün.
Yani açıkçası
-modem paneli yazılımı buna uygun olacak (Ben hangi siteye saat kaçta girilmiş eski okulumda logunu tatan modem bilirim) ;
-internet omurgası ya sizin bilgisayardan geçecek yada sisteminizden kontrol edebileceğiniz bir modem veya router olacak.
-Yada bu ağdaki bilgisayarlarda server yada yazılım olmak zorunda.Ha şurası var Eğer ağ wi-fi ise havada uçuşan MB leri görebilirsiniz.Buna inanırım.Çünkü havadaki herşey görülebilir.

GRİNGO' Alıntı:
*Yerel IP lerini
*MAC adreslerini
mac filtreleme ile istenmeyen kişi ağ dışına çıkarılır.
bence güzel programa benziyor.
indirelim...

Hangi programı?
Ben işe yaramaz diyorum, siz yanlış anlayıp programdan medet umuyorsunuz.

GRİNGO' Alıntı:
Hangi programı?
Ben işe yaramaz diyorum, siz yanlış anlayıp programdan medet umuyorsunuz.
Bağlanan kişilerin mac adresini gösteriyor diye siz söylediniz.
mac filtreleme yapılırsa sorun çözülmez mi? konunun açılmasına neden olan sorun ?

GRİNGO' Alıntı:
1-Modeminiz yada router yada switch uygun yazılımı içermiyorsa
2-İnternete dışarıya açılan kablo sizin bilgisayarınızdan çıkmıyorsa ( o zaman bu bilgisayar her zaman açık durumda olmalıdır) ve internet okula sizin bilgisayarınızdan dağıtılmıyorsa
3-Kontrol edeceğiniz bilgisayarlarda, server vb. türü program kurulu değilse
Kusura kalmayın ama wireshark pfsense gibi programların gerçekten mucize olmasını beklemeyin.Daha neler ?

Bende diğer bilgisayarlar gibi sistemdeyim ve bilgisayarıma bir yazılım kuruyorum :-1: ve kimisi ev ağı kimisi workgroup vede kimisi bilgisayar ağına kendi sınıfının adını vermiş, millletin kaç mb bilgi aldığını vede verdiğini görebiliyorum.YAPMAYIN RÜYA BU :arrow:
Okuldaki diğer bilgisayarlara Server kurmadıysan, Olsa olsa;
*Yerel IP lerini
*MAC adreslerini
Yani açıkçası
-modem paneli yazılımı buna uygun olacak (Ben hangi siteye saat kaçta girilmiş eski okulumda logunu tatan modem bilirim) ;
-internet omurgası ya sizin bilgisayardan geçecek yada sisteminizden kontrol edebileceğiniz bir modem veya router olacak.
-Yada bu ağdaki bilgisayarlarda server yada yazılım olmak zorunda.Ha şurası var Eğer ağ wi-fi ise havada uçuşan MB leri görebilirsiniz.Buna inanırım.Çünkü havadaki herşey görülebilir.

hocam sen programın çalışma mantığının anlamamıssın. wireshak programında hagi bilgisayarın hangi paketi gönderdiği hagi protokolu kullandığı hangi porta gönderdiği herey görüür ayrıca bilgisayarıyın ill serverde olmasına gerek yok. bir kabloyla switce girmen yeterli kendisi switci şişirip gerekeni yapıyor zaten...

yazılım kullanmanızı pek tavsiye etmem.Modem ayarlarından mac filtreleme yapın ağınız genişse belki biraz zaman alabilir.ama en azından kullanıcıları kontrol edebilirsiniz.örneğin şüphelendiğiniz biri varsa onun ağ bağlantısını kesin bakalım hızlanıyor mu?Biz çok araştırdık en iyisi mac adres filtreleme bence.

Geri