Acaba Bakanlık Okul Sitelerinede Standart Getirirmi

Kodla Büyü

omerfd

Aktif Üye
Bakanlık bütün il ve ilçe milli eğitimlerin sitelerini tek tip yapmak için uğraştı ve başardıda. bu işler tepeden aşağ olduğu için sıra acaba
Okul Sitelerindemi diye insanın aklına gelmio değil

tam olarak başardı denilemez büyük ihtimallede vazgeçilecek bence neüdüğü belirsiz bir sistem yaptılar. okullar için aynı sistem olurmu bence yine olmaz.

hocam öyle diyorsunda kaç yıllık tasarımlar vardı il ilçelerin. ben takip ederim genelde. şimdi bu şablonda hiçbir yere giremiosdun. bi bakıosun adres çubuğu www.meb.gov.tr olmuş. nereye girdiğin, nerden çıktığın belli değil. en azından aynı tarz fakat farklı renkler olsa daha başarılı olunabilirdi. bu işin geri dönüşüde olmazki. bugun yap diyorsun, yarın kaldır diyemezsin.

Önümüzdeki aylarda okullar için şablon geleceğini biliyorum.

Ama bu şablonları kullanmak zorunlu mu olacak bilmiyorum.

acaba il ve ilçe müdürlükleirne zorunlu tutmasalardı kim geçmeyi isteyecekti. kimse rahatını bozmazdı.onun için bakanlık okullarada böyle bir sistem getirirse zorunlu tutar gibime geliyor.

omerfd' Alıntı:
hocam öyle diyorsunda kaç yıllık tasarımlar vardı il ilçelerin. ben takip ederim genelde. şimdi bu şablonda hiçbir yere giremiosdun. bi bakıosun adres çubuğu http://www.meb.gov.tr olmuş. nereye girdiğin, nerden çıktığın belli değil. en azından aynı tarz fakat farklı renkler olsa daha başarılı olunabilirdi. bu işin geri dönüşüde olmazki. bugun yap diyorsun, yarın kaldır diyemezsin.

derler hocam derler.

arkadaşlar diyemezler. Zorunlu şablon demek cms sisteminide beraberinde getirmek demek. 44.000 adet siteye dinamik hizmet sağlayacak bir sunucular ağı düşünün. Bakanlık şuanda bunu düşünmüyor. Yapabilseler ne ala. Kimseye danıştıkları yok ki. omerfd hocama aynen katılıyorum. İnsan hangi sitede olduğunu bile anlamıyor. Ayrıca il / ilçe scriptlerinde çok ama çok büyük emek var. En kötüsünde bile çok emek vardı. Bakanlığın yapacağı cms bir isay olmayacak zira isayda tema değişimi link değişimi var. Bunlarda yok oraya dokunma yok buraya dokunma. Sebep belli kaynakların minimal düzeyde kullanılması yoksa ana sayfaları xml ile denetlemeye kalkmazlardı. Kaldıramayacağın yükün altına girmeyeceksin. Niyet çok ama çok iyi olabilir ama haticeye değil neticeye bakmak lazım. mebde bir furya başladı "dayatmalar silsilesi." 28 şubatları eleştirdiğimiz şu günlerde meb kendi sesinden başka ses istemiyor. Halbu ki her il / ilçe mem scriptinde o bölge kültürünü anlatan tema bannerlar olurdu. Meb geçen sen istediği 50 kriterlik standartlarıda çöpe attı. Seneye bakarsınız başka birşey isterler.

togius' Alıntı:
arkadaşlar diyemezler. Zorunlu şablon demek cms sisteminide beraberinde getirmek demek. 44.000 adet siteye dinamik hizmet sağlayacak bir sunucular ağı düşünün. Bakanlık şuanda bunu düşünmüyor. Yapabilseler ne ala. Kimseye danıştıkları yok ki. omerfd hocama aynen katılıyorum. İnsan hangi sitede olduğunu bile anlamıyor. Ayrıca il / ilçe scriptlerinde çok ama çok büyük emek var. En kötüsünde bile çok emek vardı. Bakanlığın yapacağı cms bir isay olmayacak zira isayda tema değişimi link değişimi var. Bunlarda yok oraya dokunma yok buraya dokunma. Sebep belli kaynakların minimal düzeyde kullanılması yoksa ana sayfaları xml ile denetlemeye kalkmazlardı. Kaldıramayacağın yükün altına girmeyeceksin. Niyet çok ama çok iyi olabilir ama haticeye değil neticeye bakmak lazım. mebde bir furya başladı "dayatmalar silsilesi." 28 şubatları eleştirdiğimiz şu günlerde meb kendi sesinden başka ses istemiyor. Halbu ki her il / ilçe mem scriptinde o bölge kültürünü anlatan tema bannerlar olurdu. Meb geçen sen istediği 50 kriterlik standartlarıda çöpe attı. Seneye bakarsınız başka birşey isterler.
..
hocam 44bin CMS ile neden uğraşsın ki. İlçeler için getirdiği şablon için bile CMS kullanmak zorundasın demiyor. istersen CMS kullanabilirsin diyor. yani ben CMS bilmiyorum diyorsan statik html ile de yapabilirsin. buna kimse karışmıyor. Aynı şey okullar içinde geçerli. Adam derki ilköğretimler için mavi, liseler için sarı, anaokulu için pembe renk standart bir şablon çıkardım. ister html uygula ister asp uygula, ister php uygula... O yüzden projenin yapılabilitesi 1 imzaya bakar :) Ben yaptım oldu ;)

barbaryan dostum adamlara cms verecek misiniz diye sorduğumuzda (okullar için) öyle bir tasarrufumuz yok dediler. Doğrusun. Lakin dinamik özellik istiyorsan k12 ve özel hostlara devam. Yani bir şablon standartı getirdiğinde benim gibi okul sitesi satanlara gün doğar. Bakanlık okullara standart getirmekle hata yapar. ilçelerde zaten rezil etti bakanlık kendini popüler bir laf söyleyeyim ucube bir şablonu standart diye koydular başımıza :) Yazdığımı okumadan yorum yapmak isteyenlere tekrarlayayım. Bakanlık okullara bir şablon standartı getirirse site satıcılarına gün doğar bu kötü bir durum. :lol:

togius' Alıntı:
barbaryan dostum adamlara cms verecek misiniz diye sorduğumuzda (okullar için) öyle bir tasarrufumuz yok dediler. Doğrusun. Lakin dinamik özellik istiyorsan k12 ve özel hostlara devam. Yani bir şablon standartı getirdiğinde benim gibi okul sitesi satanlara gün doğar. Bakanlık okullara standart getirmekle hata yapar. ilçelerde zaten rezil etti bakanlık kendini popüler bir laf söyleyeyim ucube bir şablonu standart diye koydular başımıza :) Yazdığımı okumadan yorum yapmak isteyenlere tekrarlayayım. Bakanlık okullara bir şablon standartı getirirse site satıcılarına gün doğar bu kötü bir durum. :lol:

Söylediklerine sonuna kadar katılıyorum hocam. ama Herkes bilgisayar biliyor diye bilgisayar dersi gereksiz görülüyorsa, o bilgisayar bilen herkes de bizim yayınladığımız (kursiyer.meb.gov.tr) videodan cms öğrenir :) mantığıyla düşünüyor olabilirler :puhaha:

Hostu kendileri verirse, ve çalışan bir cms sitemi koyarlarsa neden olmasın?

Bu yaparlarken hostu kendileri verecek, siteyi yarı kurulmuş olarak verebilirler.. İdare sadece resimleri ve bilgileri yükler.... İstedikleri menüleri de eklemelerine izin verilir..

Birçok arkadaşım iğrenç bulabilir ama bir siteyi yaparken kurallara göre göre yaptığınız zaman, ne kadarına müdahele edebiliyoruz ki, meb haber bandı, kampanya logoları, vaililk, belediye, kaymakamlık... linkleri... http://www.meb.gov.tr/webmaster/ bakın bir... kurallara ve standartlara göre yapsak idare fırça atar, yok personelin özgeçmişiydi, yok şu okulun sitesinde varda bizde yoktu, öğretmenler de şu-bu niye yok-fazla derler.... (birde gidip doğrudan müdüre söylerler... size değil.) idareye göre yapsak, heryıl MEM dekiler rastgele bir okul seçip (ilde 3-5 tane, temsilen) idareye, onlarda BT öğretmenine fırça... başınıza gelmediyse yakında gelir merak etmeyin..

not:
http://www.meb.gov.tr/duyurular/duyurul ... rallar.doc
son maddeyi okuyun
.....Site içerikleri bakanlık sunucularında barındırılmalıdır.

Sitede şu olsun, bu olsun, şunu da koy, şunu da yap diyen müdürlerin kafa ütülemesinden kurtarır bizi en azından. Bi de bu web sitesi işlerinden anlıyo olsalarda böyle konuşsalar gam yemeyeceğim.

bir sonraki aşama odur, okullarada bir şablon gönderip bunu yapın diyecekler, sonra ana sayfaya müdahele etmeyeceksiniz diyecekler ....

celikumit' Alıntı:
bir sonraki aşama odur, okullarada bir şablon gönderip bunu yapın diyecekler, sonra ana sayfaya müdahele etmeyeceksiniz diyecekler ....

Kaygılarını anlıyorum ve olursa %90 böyle olacak :p

CMS hazırlayıp meb.k12.tr'de yönetim panelini versinler...

Başımdan geçen :
1- Önceki çalıştığım okullardan birinde, müdür, okulun internet adresi olduğunu bilmeyen biri, ... birgün öğretmenlerden biri "müdürüm sizin resminiz ana sayfada niye yok, özlü sölerle bir mesaj falan yazın, Hasan niye yapmamış bunu" deyip müdürü üstüme saldı... sonu: anasyafada müdürün kocaman masada otururken havalı bir fotosu, yanında up uzun cümlelerle vatan millet sakarya... haberler de en altta, sayfayı kaydırınca çıkıyor....
2-Site istediler, yaptım, siteyi yükledim,... Müdür beğenmedi, bende ben ancak bunu yapabildim dedim, beni ildeki eğitici formatörlere gönderdi, moral bozuk tabi neyse... sonra formatörlerin yanına vardım, site iyiymiş hocam, hiç elleşme dediler, ....... bir iki hafta sonra -aynı siteyi- müdüre gösterdim, "eğitici fotmatörler yaptı" aman bir beğendi, bir beğendi.... moral :-1:

hasan' Alıntı:
Başımdan geçen :
1- Önceki çalıştığım okullardan birinde, müdür, okulun internet adresi olduğunu bilmeyen biri, ... birgün öğretmenlerden biri "müdürüm sizin resminiz ana sayfada niye yok, özlü sölerle bir mesaj falan yazın, Hasan niye yapmamış bunu" deyip müdürü üstüme saldı... sonu: anasyafada müdürün kocaman masada otururken havalı bir fotosu, yanında up uzun cümlelerle vatan millet sakarya... haberler de en altta, sayfayı kaydırınca çıkıyor....
2-Site istediler, yaptım, siteyi yükledim,... Müdür beğenmedi, bende ben ancak bunu yapabildim dedim, beni ildeki eğitici formatörlere gönderdi, moral bozuk tabi neyse... sonra formatörlerin yanına vardım, site iyiymiş hocam, hiç elleşme dediler, ....... bir iki hafta sonra -aynı siteyi- müdüre gösterdim, "eğitici fotmatörler yaptı" aman bir beğendi, bir beğendi.... moral :-1:

çok komikmiş :D

bence siteler aynı şablon olmalı. 2 senedir müdürle arada bir bi dövüşürüz. yok bizim sitede niye video yok, veya meb server olmayan bi yeri açıp şundan da koysak demesi, çoğu idareye durumu anlatamıyorsun. zaten okul sitesinin de pek bi işe yaradığı yok, uğraşıyorsun, takdir eden de yok, giren de çok yok, her istediğin şeyi mevzuata uymaz diye koyamıyorsun. bazen lazım oluyor değişik okul sitelerine giriyoruz, adam flash da yapmş, süper emek harcanmış, harika ama okulun adresi yok, telefonu yok, ilçeye, ile mesafesi yazmıyor. Standart olmadığı sürece etkili kullanılmıyor bence. en güzel tek olsun, neyin nerede olduğunu bulalım, neler olduğunu bilelim, geçsin gitsin.

hasan' Alıntı:
Hostu kendileri verirse, ve çalışan bir cms sitemi koyarlarsa neden olmasın?

Bu yaparlarken hostu kendileri verecek, siteyi yarı kurulmuş olarak verebilirler.. İdare sadece resimleri ve bilgileri yükler.... İstedikleri menüleri de eklemelerine izin verilir..

Birçok arkadaşım iğrenç bulabilir ama bir siteyi yaparken kurallara göre göre yaptığınız zaman, ne kadarına müdahele edebiliyoruz ki, meb haber bandı, kampanya logoları, vaililk, belediye, kaymakamlık... linkleri... http://www.meb.gov.tr/webmaster/ bakın bir... kurallara ve standartlara göre yapsak idare fırça atar, yok personelin özgeçmişiydi, yok şu okulun sitesinde varda bizde yoktu, öğretmenler de şu-bu niye yok-fazla derler.... (birde gidip doğrudan müdüre söylerler... size değil.) idareye göre yapsak, heryıl MEM dekiler rastgele bir okul seçip (ilde 3-5 tane, temsilen) idareye, onlarda BT öğretmenine fırça... başınıza gelmediyse yakında gelir merak etmeyin..

not:
http://www.meb.gov.tr/duyurular/duyurul ... rallar.doc
son maddeyi okuyun
.....Site içerikleri bakanlık sunucularında barındırılmalıdır.

hasan kardeş 44.000 dinamik sistemden bahsediyoruz. Bakanlık tek bir domain üzerinden sanal subdomainlerle bu işi veriyor olsaydı bile amenna iyidir diyemezdik. Zira 44.000 kullanıcılı bir sistem ve bunun üzerinde günlük milyonlarca ziyaretçi tek bir makineye. Bu olayı mebbis ile bile kıyaslamamak lazım neden mi mebbis en temel düzeyde veri aktarımının olduğu devasa bir yapı temel dediğim düz veri görsel upload olayıda kb. bazında. Ancak 44.000 kurum için sanal dizin imkanı verse buna günlük haber için kullanılan foto girişler ve ekstra media ve her kullanıcının kendi hedef kitlesi. Bunu böyle yapamaz. 44.000 sunucuya normal hosting hizmetini dinamik versin. html kaldıramayan bir yapı asp, asp.net, php scriptlerde nereden bulacak ram ve cpu kaynağını. Cms sini kendi verse bile yine aynı dert. En basit sorgulama bile sunuculara devasa boyutlarda yük bindirilecek. Bu yapılamaz mı yapılır ancak değer mi değmez mi başarılı mı olur başarısız mı tartışılır. Ayrıca meb şablon olayını isay ile karıştırmayın veya kültür bakanlığının uygulamalarıyla. Meb hiç yapamıyorsa iç işleri bakanlığı bilişim hizmetlerinden isay yın benzerini kendilerinde kullanmak için görüş sormalıydı. İsay gibi bir yapı il / ilçe için çokça sıkıntıyı çözerdi. Ancak okullar için bunu şu anda söylemek 44.000 tane dinamik hostingin ne anlama geldiğini düşünmemek olur. 100 - 200 siteden bahsetmiyoruz.

togius' Alıntı:
.....Ancak okullar için bunu şu anda söylemek 44.000 tane dinamik hostingin ne anlama geldiğini düşünmemek olur. 100 - 200 siteden bahsetmiyoruz.
Görüşünüzün doğruluğu gün gibi aşikar ama .. sadece dışarıdan host-domain işlemi yapan okulların (tamamen dışarya yaptıranları saymıyorum) yaptıkları masraf bahsettiğiniz maddi harcamaları karşılayacağına inanıyorum..

Geri