Acronis image gömme işlemi?

Kodla Büyü

bilisimci61

Süper Üye
Süper Üye
arkadaşlar acronish ile image ı alınan bir bilgisayarın, aynı image ı bir başka bilgisayara gömme işini bilen var mı? ya da ghost hakkında bilgisi olan birileri, "cannot open ghosterr.txt insert diskette" hatası neden oluşuyor? yardım

D de ki tib dosyası bir flaş belleğe alınır hedef makinanın d sürücüsüne kopyalanır sonra yedek açma işlemi diğer makinada yapılır .Eğer çipsetler diğer driver isteyen donanımlar aynı ise işlem sorunsuz tamamlanacaktır.Ghost taki Adı geçen arızanın onlarca sebebi olabilir

hocam acronis de gömme işlemi bu kadar kolay mı emin misiniz, bu normal image yükleme değilmi bi farkı yok!

bilisimci61' Alıntı:
hocam acronis de gömme işlemi bu kadar kolay mı emin misiniz, bu normal image yükleme değilmi bi farkı yok!

Sayın hocam GÖMME derken neyi kastediosunuz onu açıklarsanız :) (neyi nereye gömüos ..vs)

ben size birbiri ile aynı özellikleri taşıyan makinalar için kolay imaj kopyalama ve bu imajı tekrar açma olayını anlatmaya çalıştım.Yani hepsine tek tek işltim sistemi yükleyip sonra backup almaya gerek yok.bi tanesine sistemi kurup imajını alırsınız sonra imaj dosyasını diğer makinaların d sürücüsüne kopyalar sistemi ordan kurarsınız yada windows zaten yüklüyse gerektiği zaman açarsınız. ama eğer amaç eş makinalardan belli sayıda oluşturmaksa mesela yeni bir internet kafe yada yeni bir laboratuvar gibi o zaman en iyi yöntem diskleri klonlamaktır.

gömme dediğim olay aynı özelliklerdeki bilgisayar arasında olmuyor farklı özellikteki bilgisayarlar arasında olan olay, birinin image ını diğerine gömüyorsunuz, driverlar, donanım farklı olduğu halde sorunsuz çalışıyor duruma geliyor böyle bir olay var ben bunu sormuştum sizin dediğinizi biliyorum yoksa...

sayın hocam öyle bişe yok .İntel çipsetli - nVidia ekran kartlı bir sistemin imajını AMD çipsetli-ATI ekran kartlı bir sisteme açmak demek dizel motora benzin koymak demektir...
Sadece şu olabilir : Donanım sürücüleri yüklenmeden imaj alınırsa bu imaj çoğu makinada çalışır.Ama bu bile hiç sağlıklı değildir ve asla tavsiye edilmez.Üstelik sürücüleri de ayrıca yüklemeniz gerekeceğinden imaj olayının felsefesine aykırıdır...

sinaaat' Alıntı:
sayın hocam öyle bişe yok .İntel çipsetli - nVidia ekran kartlı bir sistemin imajını AMD çipsetli-ATI ekran kartlı bir sisteme açmak demek dizel motora benzin koymak demektir...
Sadece şu olabilir : Donanım sürücüleri yüklenmeden imaj alınırsa bu imaj çoğu makinada çalışır.Ama bu bile hiç sağlıklı değildir ve asla tavsiye edilmez.Üstelik sürücüleri de ayrıca yüklemeniz gerekeceğinden imaj olayının felsefesine aykırıdır...
hocam harika anlatmışsınız tebrik ederim aynen katılıyorum

İmage i gömme diye bir şey olmaz image i her bilgisayarda çalıştırabilirsiniz ama dikkatli olmanız gerek driverları hiç reset yapmadan doğru şekilde yüklemeniz gerekmekte yoksa formatlamanız gerekir.

sinaaat' Alıntı:
:alkis: :alkis: :alkis: :alkis:
bir konu ancak bu şekilde somutlaştırılabilir.

farklı makinenin ide diskinden sata diske disk klonlama yaptım. gerekli sürücüleri otomatik yükledi. sadece ekran ve modem sürücüleri için cd istedi ve sorunsuz çalışıyor. :)

sinaaat' Alıntı:
:+1: :+1: On numara benzetme

sinaaat' Alıntı:

Hocam bence bazı konular hakkında kesin fikirler sunmadan önce iyice düşünmek araştırmak gerekir.

İşte link
Programın sistesi
http://www.binaryresearch.net/products/ ... ng_utility

İndirebileceğiz site
http://www.allyoulike.com/?p=20024

selimatas01' Alıntı:
farklı makinenin ide diskinden sata diske disk klonlama yaptım. gerekli sürücüleri otomatik yükledi. sadece ekran ve modem sürücüleri için cd istedi ve sorunsuz çalışıyor. :)

Büyük ihtimalle iki makinenin anakartları aynı hocam.

myesil' Alıntı:
sinaaat' Alıntı:

Hocam bence bazı konular hakkında kesin fikirler sunmadan önce iyice düşünmek araştırmak gerekir.

İşte link
Programın sistesi

İndirebileceğiz site

hocam yeri değil belki ama bayılıyorum senin mesajlarına :D bir kaç postta daha gördüm böyle cevaplarını. :+1:

Bilisimci61 hocam imajı farklı bir makineye yüklersin. eğer sürücülerinde hata verirse tekrardan sürücülerini yükler ve imaj alırsan son makinenin sürücü imajınıda almış olursun. Gömme işlemine gelince imajı acronis secury zone kısmına atmalısın.

bilisimci61' Alıntı:
arkadaşlar acronish ile image ı alınan bir bilgisayarın, aynı image ı bir başka bilgisayara gömme işini bilen var mı? ya da ghost hakkında bilgisi olan birileri, "cannot open ghosterr.txt insert diskette" hatası neden oluşuyor? yardım
sadece ilk soruna anladığım kadarıyla cevap vereyim, a bilgisayarının yedeğini b bilgisayarına yüklemek istiyorsun. Olur. Ben yaptım oldu en azından. Karşılaşabileceğin sorun sadece İşletim Sitemin (xp-vista-linux) yeni kurduğun bilgisayarın donanımlarını otomatik tanıyıp tanımaması. Tanıyorsa senden iyisi yok.. Bilgisayar 4-5 dakikada hepsini tanıyor ve cıncık gibi bir sistemin oluyor. Tanımadığı olursa eksik olanları kurman gerekir.

hasan' Alıntı:
bilisimci61' Alıntı:
sadece ilk soruna anladığım kadarıyla cevap vereyim, a bilgisayarının yedeğini b bilgisayarına yüklemek istiyorsun. Olur. Ben yaptım oldu en azından. Karşılaşabileceğin sorun sadece İşletim Sitemin (xp-vista-linux) yeni kurduğun bilgisayarın donanımlarını otomatik tanıyıp tanımaması. Tanıyorsa senden iyisi yok.. Bilgisayar 4-5 dakikada hepsini tanıyor ve cıncık gibi bir sistemin oluyor. Tanımadığı olursa eksik olanları kurman gerekir.

Hocam atölyedeki en büyük sorunlarımızdan bir tanesi bu. Şöyle açıklayayım:
Sabit diski 3 kısma ayırıyoruz. İşetim sistemini kurup Office, Derslerle ilgili programlar, ağ ayarları, sistem ayarları vs. yapıyoruz. D sürücüsüne öğrencilerin derslerde kullanacakları örnek çalışma dosyarını kopyalalıyoruz. Belgelerim klasörünüde E sürücüsünde olacak şekilde değiştiriyoruz. Deepfreeze programını pafis hale getirip acronis ile Disk klonlama yapıyoruz. Ardından her makinenin kendi ayarlarını yapıp (kullanıcı adı, bilgisayar adı,IP, deepfreeze aktif etme) atölyeyi hazır hale getiriyoruz.
Bu ana kadar sıkıntı yok. Ancak donanımları farklı olan makinelerde durum böyle olmuyor. Şu ana kadar karşılaştığımız sorun anakartları farklı olan makinelerde işletim sistemi çaılmıyor bile. Mavi ekran hatası veriyor. Dolayısıyla hepsini baştan yapmak zorunda kalıyoruz.
İstediğimiz sürücülerden kaynaklanan bu problemi çözmek.
İnternet önceki sayfada verdiğim programı indirdim. Ancak tam anlamıyla deneme şansım olmadı.

Sizin çözüm önerilerinizi bekliyorum...

myesil' Alıntı:
sinaaat' Alıntı:

İşte link
Programın sistesi

İndirebileceğiz site

şimdi hocam dioki ille polemie girelim,girelim bakalım çeşit bulunsun :)
Sayın hocam ben bu programı yıllar önce denedim .Tamamen traş.
bu program zamanında dioduki:
Ben sizin sisteminizin sürücülerden bağımsız imajını alırım ve kendi kütüphanemdeki aygıt sürücülerim ile hangi makina olursa olsun bu imajı yükler ve gerekli sürücüleride bulur kurarım.Hatta senin imaj almana bile gerek yok ben sana ilgili linkte hazır imajda veririm.
eyvallahta yıl 2006 dan 2007 ye dönünce senin kütüphanendeki mevcut driverlar eskidi yeni çipler üretildi, yatersiz kaldın programda çakıldı kaldı tabi.sizce neden kimse kullanmıyo bunu?nedeni şu:

imajı açarsın, ağ kartını görmez,yok ses kartı görmez,ekran kartı görmez,mavi ekranlar uçuşur ortalıkta....verdiğiniz linkten bir alıntı iyce bakarsanız görürsünüz...>>He sad that :)
this is almost 3 years old and doesn’t include the driver disk, which it didn’t have when it was released in 2006 either, so it is pretty much worthless. You can make an image but without the driver disk it won’t work....Yaani

hadi bakalım tek tek sürücü kur.e o zaman neden imaj aldın ki. koy CD yi kur XP yi kur sürücüleri.hiç olmazsa temiz kurulum olur.İmaj olayının felsefesi bir kerede ve kısa sürede herşeyi eksiksiz ve fazlasız, tam olarak imaj alınan anki Temiz kurulum durumuna getirmektir.

myesil' Alıntı:
hasan' Alıntı:
bilisimci61' Alıntı:

Hocam atölyedeki en büyük sorunlarımızdan bir tanesi bu. Şöyle açıklayayım:
Sabit diski 3 kısma ayırıyoruz. İşetim sistemini kurup Office, Derslerle ilgili programlar, ağ ayarları, sistem ayarları vs. yapıyoruz. D sürücüsüne öğrencilerin derslerde kullanacakları örnek çalışma dosyarını kopyalalıyoruz. Belgelerim klasörünüde E sürücüsünde olacak şekilde değiştiriyoruz. Deepfreeze programını pafis hale getirip acronis ile Disk klonlama yapıyoruz. Ardından her makinenin kendi ayarlarını yapıp (kullanıcı adı, bilgisayar adı,IP, deepfreeze aktif etme) atölyeyi hazır hale getiriyoruz.
Bu ana kadar sıkıntı yok. Ancak donanımları farklı olan makinelerde durum böyle olmuyor. Şu ana kadar karşılaştığımız sorun anakartları farklı olan makinelerde işletim sistemi çaılmıyor bile. Mavi ekran hatası veriyor. Dolayısıyla hepsini baştan yapmak zorunda kalıyoruz.
İstediğimiz sürücülerden kaynaklanan bu problemi çözmek.
İnternet önceki sayfada verdiğim programı indirdim. Ancak tam anlamıyla deneme şansım olmadı.

Sizin çözüm önerilerinizi bekliyorum...

makina dizelse mazot kullanmanı öneririm :)

Polemik için değil hocam.

He said that :) Madem programı buraya koydunuz neden Sürücü CD'sinin de buraya koymadınız.
Yani programla ilgili değil, site ile ilgili bir serzenişte bulunmuş.

Programın kendi sitesinde http://www.binaryresearch.net/products/ ... ng-utility daha ayrıntılı açıklamalara yer verilmiş.

Benim amacım imajı aldıktan sonra epey bir program yüklemektense 4-5 tane sürücü yüklemek.

sinaaat' Alıntı:
bilisimci61' Alıntı:
Sayın hocam GÖMME derken neyi kastediosunuz onu açıklarsanız :) (neyi nereye gömüos ..vs)
sinaaat' Alıntı:
:D :D :cry:

hocam o zaman sürücüleri yüklenmemiş ama mümkünse anakarttaki yonga takımları(çipset) ve ağ,ses,VGA gibi bileşenlerin benzer olduğu bir sistemin imajını diğer sisteme veya sistemlere açmayı deneyebilirsiniz(felsefeye tersde olsa :)).Uzun bir müddet yeni donanım bulundu diyecektir ama şansınız varsa mavi ekran almadan işletim sistemi çalışacaktır.sonrada yeniden başlatıp eksik sürücüleri kurarsınız.Ama açıkca görünüyo ki artık bırakan çokta temiz olmayan bir uygulama.

Bizim atelyedeki uygulamamız şu şekilde gayet verimli temiz bir iş,başta biraz uğraşıyosun ama daha sonra kebap:)

anakartları birebir aynı olan ve/veya anakart bileşenleri aynı olan makinalar gruplara ayrılır (aynı çipset,vga,ses,lan..) diyelimki 3 grup oluşturduk.bu 3 farklı gruptan 3 farklı imaj elde edilir tüm programlar ve sürücüler yüklenmiş full imaj.bu imajı en basiti hirens CD sindeki ghostla veya aşağıda linki olan yerden indireceğiniz araçla alabilirsiniz.sonra bu imajı ultraiso vb.. programı kullanarak imaj aldığınız aracın ISO suna dahil edip yeni bir DVD yaptığınız zaman içinde imaj dosyasıda olan bootable bir kurtarma medyası oluşturursunuz.tabi işin sonunda elinizde 3 farklı imaj dvd si olacak ve hangi makina çökerse ilgili medya ile kurtaracaksınız.ayrıca bu medyaların bir ISO sunu alıp bir HDD de muhafaza etmek gerekir malumunuz CD-DVD ler çabucak çizilip bozulabiliyo...
bu uygulamayı sıfır HDD veya farklı HDDler içinde kullanabilirsiniz.Veya ultraiso falan bilmem ben ata dede usulu yaparım diyosan aldığın imajı win ortamında direk dvd ye kopyala.bootable ghost cd sinden ghostu çalıştırdıktan sonra cd yi çıkar aldığın imaj DVD sini koy işlem tamam.eğer aldığınız imaj dosyası 4 GB yi geçerse aşağıdaki araçta bulunan ghost explorer ile *.gho dosyasını birkaç parçaya bölünüz.bu işlemleri USB den çalışan harici disklerle yada DVD sürücülerle yaparsanız veri aktarım hızı düşük olduğundan uzun sürebilir.en hızlısı SATA DVD veya ATA 66-133 kablosu kullanarak bir IDE dvd sürücü kullanmaktır.

http://d01.megashares.com/dl/efd58c3/im ... AN_EML.rar

Arkadaşlar Laboratuvarınızdaki bilgisayarlar genelde hepsi aynı anakart ve ekran kartı seskartına sahiptir.
Acronis True Image 2010 kullanıyorum.
Image dosyasını ağda paylaşıma açıyorum. Tüm bilgisayarları aynı imagiı kullanarak yüklüyorum. Tek tek image kopyalamak zorunda kalmıyorum hepinize tavsiye ederim.(Not image yüklendikten sonra bilgisayarın adını değiştirmeyi unutmayın yoksa internete bağlanmada problem olur.)

myesil' Alıntı:
sinaaat' Alıntı:

İşte link
Programın sistesi

İndirebileceğiz site
Hocam binaryresearch sitesindeki tiplere bakar mısınız? :puhaha:
misc_pics_placeholder.jpg

Orjinalı: http://www.binaryresearch.net

öncelikle şundan bahsedeyim. labda 12 bilgisayar var 6 tanesi Amodel anakarta sahip 6 tanesi Bmodel anaharta sahip. anakartlarda aslında aynı. tek farkları birisi SE (second edition) geri kalan tüm bileşenler aynı.

buna rağmen herşeyi 1e1 aynı olan 2 bilgisayardan 1tanesinde aldığım imaj diğerinde yüklediğimde ÇAKTI. (c de windows d de pardus olunca disk imajı şeklinde almıştık). çözmek için ghost 12 ve 14 acronis 9 ve 10 denedim ama aynı hatayı bolca aldım. peki sonra ne yaptım

internette bolca bulunan HEPSİ BİR ARADA XP cd lerinden hepsini denedikten sonra 1 tanesinde karar kıldım. bu DVD
1. Win XP tam otomatik kuruyor
2. Driverları FULL tanıyor
3. Office 2003 kuruyor
4. Foxit Reader, Winrar vb.. temel programları otomatik kuruyor

ben bu DVD den 12 tane çoğalttım. 12 makinaya kurulum yaptım.
ekstra olarak her makinaya diğer kullanacağım programları kurdum
her makinanın imahını kendi D sine altım
...
artık makina çöktüğünde kendi imajıyla D den yüklüyorum
...
yedek olsun diyede tüm makinaların imajlarını öğretmen pc de tutuyorum
...
işi bilen 3 tane öğrenci ile tüm bunları yapmanız sadce 3-4 saatinizi alır. 1 defa yorulursunuz ama sistemde sorun olmaz en azından. tüm yıl rahat etmek için 1 gün feda edilir.

BaRBaRYaN35' Alıntı:
öncelikle şundan bahsedeyim. labda 12 bilgisayar var 6 tanesi Amodel anakarta sahip 6 tanesi Bmodel anaharta sahip. anakartlarda aslında aynı. tek farkları birisi SE (second edition) geri kalan tüm bileşenler aynı.

buna rağmen herşeyi 1e1 aynı olan 2 bilgisayardan 1tanesinde aldığım imaj diğerinde yüklediğimde ÇAKTI. (c de windows d de pardus olunca disk imajı şeklinde almıştık). çözmek için ghost 12 ve 14 acronis 9 ve 10 denedim ama aynı hatayı bolca aldım. peki sonra ne yaptım

internette bolca bulunan HEPSİ BİR ARADA XP cd lerinden hepsini denedikten sonra 1 tanesinde karar kıldım. bu DVD
1. Win XP tam otomatik kuruyor
2. Driverları FULL tanıyor
3. Office 2003 kuruyor
4. Foxit Reader, Winrar vb.. temel programları otomatik kuruyor

ben bu DVD den 12 tane çoğalttım. 12 makinaya kurulum yaptım.
ekstra olarak her makinaya diğer kullanacağım programları kurdum
her makinanın imahını kendi D sine altım
...
artık makina çöktüğünde kendi imajıyla D den yüklüyorum
...
yedek olsun diyede tüm makinaların imajlarını öğretmen pc de tutuyorum
...
işi bilen 3 tane öğrenci ile tüm bunları yapmanız sadce 3-4 saatinizi alır. 1 defa yorulursunuz ama sistemde sorun olmaz en azından. tüm yıl rahat etmek için 1 gün feda edilir.
fakat bilgisayarlara yeni bir prorgram eklemek zorunda kaldığınızda ise tğm bilgisayarlara yine tek tek eklemeniz gerekiyor yine...

skipper_forum' Alıntı:
Hocam binaryresearch sitesindeki tiplere bakar mısınız? :puhaha:
misc_pics_placeholder.jpg

Orjinalı: http://www.binaryresearch.net

İlahi hocam.
Yani esmer veya çekik gözlü olanlardan bilgisayarcı olmaz mı ? Böyle bir kaide mi var ? Belki adamlar hindudur. Biliyorsunuz hindulardan iyi yazılımcı çıkıyor.
Ama bence resmin asıl amacı International kelimesini vurgulamak herhalde...

Bu forumdakilerin resmini yanyana koysak neler çıkar neler ?!?!?

Bak ben de başka resim kullanıyorum...

Dediğiniz olayı norton ghost kullanarak win98 de yapabiliyordum. Sürücüleri tanıtmadan kurduğum bir işletim sistemine office ve diğer temel programları yükleyip imajını bootable bir CD ye çekmiştim. Bu CD ile Donanımı farklı makinalara imajdan yüklenebiliyordu.

WinXP de denediğimde ise donanım bileşenlerinden bazıları farklı olunca sistem siyah ekranda kalıyor daha ileri açılmıyor. Okulda da bazı donanımları ortak iki makinanın disklerini değiştirmiştim her ikisi de açmamış, siyah ekranda kalmıştı. Hatta ojinal XP kullanan bazı kişilerin makinasının anakart ve işlemcisini yenilediğinde aynı lisansı kullanamadığını duymuşuzdur.

vista ve win7 de henüz deneme şansım olmadı

Geri