Akıllı tahtalarda ağ problemi

Kodla Büyü

kamil4242

Site Gezgini
Okulumuzda bir önceki yıl hiç yaşanmayan fakat bu yıl büyük bir sorun hâline gelen akıllı tahtaların kablolu/kablosuz bağlantı görünmesine rağmen internete girmemesi hâlâ devam etmekte.
Sabahleyin sınıfinda akıllı tahtayı ilk açan sınıflar/öğretmenler derslerinde akıllı tahtada internet kullanımından faydalanırken son giren 3-5 sınıfta internet problemi yaşanıyor. Okulumuzda hâlihazırda 18 sınıf/akıllı tahta bulunmakta. Önceki yıllar böyle bir problem yaşanmamış. Hatta bu yıl çekim gücü artması için 1. Ve 2. Katlardaki ağ vericiler ve antenler yenilenmiş.
1) İlk tahminim acaba internetin gücü mü yetmiyor!?
İlk açılan akıllı tahtalarda sorun yokken sonrakilerde sorun var.
2) Bir diğer tahminim kablolu/kablosuz bağlantı her ikisi de açık iken bağlantı çakışması mı oluyor?
(Ama bu sınıflarda birini pasif diğerini aktif hâle getirsem de sonuç yine değişmiyor.)
İlçede başka okullarda da internet zayıflığı ile ilgili problemler duyuyoruz fakat bizimki gibi bir problem duymadım fakat bu; böyle bir prb. olmadığı anlamına gelmiyor.
Buradaki sorunu nasıl çözebiliriz?

Sayın hocam yeni binamıza geçiş yaptık ve geçiş yaptığımız andan itibaren bahsettiğiniz problemin aynısını yaşamaya başladık. Sabah tahtayı erken açan sınıfalar internete girerken, sonradan açanlarda sorun yaşadık. Kablolu, kablosuz fark etmedi. Hatta sadece tahtalarda değil idare odalarında bile aynı sorun oluştu. İdarecilerimizden bilgisayarını önce açan girebiliyorken sonra açanda sorun oluştu. En sonunda geçtiğimiz hafta içi sorunun switchlerden birinin arızalı olmasından kaynaklandığını fark ettik. Switchi değiştirince sorun ortadan kalktı. Tavsiyem switchlerinizi kontrol edin. Muhtemelen arızadan dolayı ip dağıtamıyor.

Sayın hocam yeni binamıza geçiş yaptık ve geçiş yaptığımız andan itibaren bahsettiğiniz problemin aynısını yaşamaya başladık. Sabah tahtayı erken açan sınıfalar internete girerken, sonradan açanlarda sorun yaşadık. Kablolu, kablosuz fark etmedi. Hatta sadece tahtalarda değil idare odalarında bile aynı sorun oluştu. İdarecilerimizden bilgisayarını önce açan girebiliyorken sonra açanda sorun oluştu. En sonunda geçtiğimiz hafta içi sorunun switchlerden birinin arızalı olmasından kaynaklandığını fark ettik. Switchi değiştirince sorun ortadan kalktı. Tavsiyem switchlerinizi kontrol edin. Muhtemelen arızadan dolayı ip dağıtamıyor.
Teşekkürler sayın hocam, hafta içi bi deneyeyim. Katlardaki switclerden birini değiştirmeyi deneyelim. Katlara interneti yönlendiren ana makinede de sorun olabilir mi?

Hocam görevli olduğum 2. okulda da sizin dediğiniz problemin aynısını yaşıyoruz. Fatih ağ alt yapsı okulda yok. Okulda 27 derslik var. Okul bodrum+giriş+3 katlıklı. Switchleri bodruma koymuşlar. Bodrumda türk telekomun koyduğu Tp-link marka bir modem var. Katlar da tp-link access point var. Akıllı tahtalara ayrıca ağ kablosu da çekilmiş. Okulun ağ sistemi de biraz karışık. Ama sizlerin de dediği gibi bazı tahtalarda internet olmuyor hiç. Hatta giriş katttaki akıllı tahtalara imaj atmaya başladım. Tahtaya imaj atmadan önce tahtada kablolu internet varken, imaj attıktan sonra internet bir türlü gelmiyor. 6 tahtaya imaj attıktan sonra ben durumu daha da kötüye ilerlettiğimi düşünerekten bıraktım. Sonra okul bitti. Akıllı tahtaları açtım. Bir baktım hepsine internet geldi. Ben de İP'lerini sabit IP yaptım. Bakalım ne olacak? Umarım sorun çözülür.

@kamil4242 ve @vseckn hocaları okulunuzun ağ yapısı ile ilgili biraz daha detay verebilir misiniz? Okul kaç katlı, sistem odası nerede, kaç sınıf var, ağ yapısı nasıl vs... gibi. Hatta okulunda fatih ağ yapısı olmayan ama ağ yapısında sorun bulunmayan okullarda ağ yapılarıının nasıl olduğunu yazarsa bizim için iyi olur. Sorunu çözülmüş olan okullarınki gibi yaparsak belki biz de sorunu düzeltebiliriz.

@kamil4242 ve @vseckn hocaları okulunuzun ağ yapısı ile ilgili biraz daha detay verebilir misiniz? Okul kaç katlı, sistem odası nerede, kaç sınıf var, ağ yapısı nasıl vs... gibi. Hatta okulunda fatih ağ yapısı olmayan ama ağ yapısında sorun bulunmayan okullarda ağ yapılarıının nasıl olduğunu yazarsa bizim için iyi olur. Sorunu çözülmüş olan okullarınki gibi yaparsak belki biz de sorunu düzeltebiliriz.
Okulumuz 2 katlı(zemin+1.kat) ama bodrumda da depodan bozma sınıfımız var, yanlış hatırlamıyorsam 16 tahtamız var, sistem odası zemin katta sağ karşıda, Fatih interneti henüz yok, Telekom neti devam ediyor.
@vseckn hocamın dediği gibi idarecilerde bile nete bağlanma sorun oluyor, hatta idarecilerden biri o gün nete giremediyse hemen gidip modemi, switcleri resetleyip internete kavuşuyor..!

Okulda bulunan tüm cihazlara sabit IP verdim.

Tahta, PC, labtop, PC lab, kamera vs.. ne varsa.

1 kat 200..209
2 kat 210..219
3 kat 220..229
4 kat 230...239

Lab 150...200 arasını
İdari ve diğer cihazlara 100..150 arasını.

Kağıda tek tek yazıp listeledik.
Sorun kalmadı

Okulda bulunan tüm cihazlara sabit IP verdim.

Tahta, PC, labtop, PC lab, kamera vs.. ne varsa.

1 kat 200..209
2 kat 210..219
3 kat 220..229
4 kat 230...239

Lab 150...200 arasını
İdari ve diğer cihazlara 100..150 arasını.

Kağıda tek tek yazıp listeledik.
Sorun ka
Aynı sorun bende var kameralara nasıl sabit ip tanımlıyorsunuz hocam

Hocam yeni binamız 4 katlı. 24 derslik, diğer lab vb. ya da idareci, rehber öğretmen, memur odalarıyla toplam 68 adet rj45 girişi var. Geçen haftaki ölçüm ve kontrollerde bu uçların 12 tanesi sağlıklı bir şekilde çalışıyordu. Geri kalan 56 tanesi sıkıntılıydı. Bu sıkıntılı olanların büyük kısmı switch arızasından kaynaklanıyordu, 1-2 tanesi kablo kopukluğundan. Switch sorununu çözünce problem büyük oranda çözüldü. Kablo kopukluğu olan 1-2 odaya da koridora access point koyarak kablosuz bağlantı sağladık.
Binadaki internet olayına gelince, yeni binalara fatih alt yapısı kurulmuyormuş, müteahhitin yaptığı alt yapı mevcut. Yine yeni binalara fatih fiber hattı da bağlanmıyormuş. Bizde eski binadan kablo çektirerek eski binadaki fatih interneti yeni binaya getirdik. Müteahhitin yaptığı sistem odası denilen yer zemin katta. Odada 3 tane 48 lik dağıtıcı switch vardı, arızalı olanı iptal edip ondaki uçları diğer switclere takınca sorun çözüldü.

Geri