Araç boşta yakıt harcarmı?

Kodla Büyü

sezginozturk

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Arkadaşlar uzmantv de yeni nesil araçların boşta değilde viteste iken gaza basmayarak daha az benzin harcanacağı belirtilmiş.
Bu yöntemi deneyen arkadaşlar varmı?
Bir de benim arabam opel corsa 2000 model, sizce benim araç 10 yaşına rağmen yeni nesil kapsamına giriyormu acaba?
Fikirlerinizi paylaşırsanız sevinirim.

aydansii hocam şakasını yapmış ama son derece virajlı bir yolda az yakmak için kontak kapatan insanların olduğu bir yerde uzunca bir zaman görev yaptım.Vitesi boşa atarsanız az yakarmısınız bilmem fakat fren sistemi ile ilgili ciddi bir risk alırsınız.Hayatımız daha önemli diye düşünüyorum.

1. aracı 3-5 kuruş kar edeceğim diye boşta kullanmak rulet oynamak gibi birşeydir
2. aracım 2007 megane senin için denedim boşta iken yol bilgisayarı 0.2 litre yakıt değerini gösteriyor. aynı yolda viteste gaza basmıyorken 0.0 litre gösteriyor.
3. Arabanızı boşta güvenliğiniz açısından kullanmayınız

sezginozturk' Alıntı:
Arkadaşlar uzmantv de yeni nesil araçların boşta değilde viteste iken gaza basmayarak daha az benzin harcanacağı belirtilmiş.
Bir de benim arabam opel corsa 2000 model, sizce benim araç 10 yaşına rağmen yeni nesil kapsamına giriyormu acaba?

Yol bilgisayarı bunu doğruluyor. Vitesteyken debriyaja basarak kullanırsan daha az yakıyor gibi...

runalone' Alıntı:
bu ne biçim soru yaa...motor hava ile çalışmıo :puhaha: :puhaha: :puhaha:
kısmen hava ile çalışıyor diyebiliriz.
Yakıt+hava karışımı ile çalışıyor. :)

Zamanında köyümüze gelirken bir yokuş vardı. Oradan traktörle inerken motoru stop ederdik, boşa atardık yakmazdı :D Ama boşta eğer araba çalışıyosa yakıyo hacı. Tabi yeni arabalarda motoru stop edersen de frenler, direksiyon çalışmıyo, kazaya davetiye

akifim' Alıntı:
1. aracı 3-5 kuruş kar edeceğim diye boşta kullanmak rulet oynamak gibi birşeydir
2. aracım 2007 megane senin için denedim boşta iken yol bilgisayarı 0.2 litre yakıt değerini gösteriyor. aynı yolda viteste gaza basmıyorken 0.0 litre gösteriyor.
3. Arabanızı boşta güvenliğiniz açısından kullanmayınız
Hocama tamamen katılıyorum. Benim C3 üm var. Boşta 0.4 gösteriyor. Viteste iken yol bilgisayarı 0.0 LT gösteriyor.

Benim araba (2004 focus) ile Erciyesten 4-5 yıl çıktım indim. Uygun devirde ve viteste inişlerde yol bilgisayarı yakıt tüketimini 0 lt/km gösteriyor. Ama boşa alrısam veya debreyaja basarsam anında yakmaya başlıyor. Zaten kullanma klavuzunda güvenliyiniz ve tasarruf için boşa almayındiye bir ibare vardı.

Hatta eğim fazla ise visterte iken klima bile tekerlerden gelen güç ile besleniyor ve yakıt gene tüketmiyor. Sanırım bu durum enjekisyonlu araçlar için geçerli.

Boşta iken yakıt harcar, fakat viteste iken gaza basmadan giderseniz yakıt harcamaz. Ayrıca arabanız yeni nesildir daha doğrusu bu olay sizin aracınızda da geçerlidir.

Merhaba. Arabamda yol bilgisayarı var. Anlık yaktığı yakıt miktarını ekranda görebiliyorum. Araba boşta giderken 100 km'de yaklaşık 2 litre yakıt harcıyor. Vitesdeyken devrini aldırıp ayağımı gazdan çekince 100 km'de 0 litre yaktığını yani hiç yakmadığını ekranda görüyorum. Ayrıca arabanın kitapçığında arabayı hiç birzaman rolantide bırakmayın diyor. Arabam 2003 Fabia.

kısaca mantık şu;

yokuş aşağı giderken vitese takdığınızda vites aracı tutuyorsa daha çok yaktırır,

eğer vites aracı sıkmıyor ve aracın devri git gide artıyorsa viteste iken daha az yakar ki buna cute-off deniyor zaten google dan aratabilirsainiz. manifolt ve egzoz çıkışı kapanıyor motor yakıtsız hava basıncı ile tekerlerin dönüşünden aldığı güç ile hareket ediyor.

araca akıllı bineceksin gereksiz yere gaz ve fren yapmaktan kaçınacaksın, trafik lambalarını hesaplayarak lambalara yaklaşacaksın, mümkün oldugunca az dur kalk yapacaksın,

ayrıca yokuş aşağı boşta giderken aracınızı frenle yavaşlatmaya veya durdurmaya kalkmayın zira fren balatalarınız kısa sürede biter. hatta uzun süreli fren yaparsanız da fren diskleriniz şişer ve zarar görür, aracı durdurmak için her zaman için uygun vites ve fren kombinasyonunu kullanmanızı tavsiye ederim.

araba konusunda çok önemli bir konu.
bende arabamı kesinlikle boşa atmam.
dipgaz yapmam yada gaza sert bir şekilde yüklenmem (ayağınızın altında yumurta ezer gibi tabirini kullanırlar bunun için)
gereksiz yere fren yapmam kırmızıyı gördümü "baba kırmızı" diyip ayağımı gazdan çekerim

vites boşta iken ister gidiyor olsun ister duruyor (rolanti), yakacağı kadarını yakar...
viteste iken gazdan ayağınızı çektiğiniz anda yakmamaya başlar, taa ki araba stop etme ile çalışma arasındaki ince çizgiye gelesiye kadar..
tam bu çizgi üzerindeyken ya rolantide kullandığı yakıtı kullanmaya başlayıp kendiliğinden gitmeye devam eder.. ya da stop eder.

sezginozturk' Alıntı:

Unutmamak lazım, uzun yolda büyük motorlu araç, şehir içinde küçük motorlu araç az yakar.

bahsettiğiniz olayın otomotivcesi "cut off" dur, eğer eğim motoru çevirecek düzeyde ise, motor eğimin potansiyel enerjisi ile çalışır ve yakıt sıfırdır, burada önemli olan devir faktörüde vardır. her aracın cut off yaptığı devir aralığı farklıdır,

özetle yokuş aşağı veya aniden ayağınızı gazdan çektiğiniz durumlarda, cut off devrini yakaladı iseniz yakıtınız sıfırdır, fakat boşa alırsanız aracınız ortalama saatte 0,8 litre yakıt harcar...

niğdeden adanaya giderken 170 km yolun 30 kmsini boşta iniyorum. ve boşta 140 a ulaştığı oluyor hızın. bunun ne gibi yan tesiri olabilir varmı veya araba sönerde firenler boşalırın dışında.

share_' Alıntı:
bahsettiğiniz olayın otomotivcesi "cut off" dur, eğer eğim motoru çevirecek düzeyde ise, motor eğimin potansiyel enerjisi ile çalışır ve yakıt sıfırdır, burada önemli olan devir faktörüde vardır. her aracın cut off yaptığı devir aralığı farklıdır,

özetle yokuş aşağı veya aniden ayağınızı gazdan çektiğiniz durumlarda, cut off devrini yakaladı iseniz yakıtınız sıfırdır, fakat boşa alırsanız aracınız ortalama saatte 0,8 litre yakıt harcar...

Bilimsel konuştun hocam kutlarım :alkis:

Ama yine de şehir içinde küçük motor(1.2, 1.4), uzun yolda büyük motordan(1.8, 2.0) yanayım. Araç zorlandı mı uzun yolda çok yakıyor. 2.0'lık arabayla 1.4'lük arabayla gittiğim yolu yaptım, yarı yarıya fark vardı. 2.0 daha az yaktı.

Evet kesinlikle doğru söylüyo ben bizzat denedim bu olayı. viteste ikenn gaza basmayarak daha az yakıyor . yani en azındna benm arabanın yol bilgisayarı böyle iyor denemiştimde :))

click' Alıntı:
niğdeden adanaya giderken 170 km yolun 30 kmsini boşta iniyorum. ve boşta 140 a ulaştığı oluyor hızın. bunun ne gibi yan tesiri olabilir varmı veya araba sönerde firenler boşalırın dışında.

motorunuz aşırı bir şekilde soğur ve siz soğuk motorla 5 vitese takıp yola devam etmiş olursunuz, bu da zararlıdır, frenler boşalırı şıkkı en önemlisi, senin canından önemli değildir hiçbirşey, ayrıca o anda oluşabilecek hız sensörü hatası motorunu stop ettirir ve sen vurdurma ile çalıştırmak için saniyelerin vardır, birde panik yaparsan attığın taş ürküttüğün kurbağaya değmez.

doğru diyosun hocam. 5. viteste inmeli yani. teşekkürler share hocam. 3 guruş tasarruf edecez die...

click' Alıntı:
doğru diyosun hocam. 5. viteste inmeli yani. teşekkürler share hocam. 3 guruş tasarruf edecez die...

5 viteste ve devir 2000 in altına düşmediği sürece, boşa almaktan çok daha fazla tasarruf sağlarsın artı son derece güvenlidir hocam..baktın 5 vitestesin ve devir çok azaldı, 4 e alırısın.bu da yolun eğiminin azaldığı anlamına gelir ki zaten bu durumda 5 te gaz vererek gidersin, az dokunman yeterlidir.

Hiç 2.0 ın altına inmiyor gösteriyor yol bilgisayarı. Ama Durunca motor otomatik istop ediyor, debraja dokununca otomatik tekrar çalışıyor. Özellikle trafik ışıkarına takılıyorsanız %10 varan tasarruf sağlıyormuş. Klavuzun yalancısıyım..

Geri