Atanamayan biri için MYO da öğretim görevlisi olmak?

Kodla Büyü

-melek-

Site Gezgini
Arkadaşlar ben bu yıl da her yıl ki gibi atanamadım. üniversitelere başvurmuştum öğretim görevlisi için. Bi üniversitede ilk 4 e kaldım. mülakata gideceğim. Sizce üniversite benim gibi işsiz biri için şu anda iyi bir nimet midir? Yoksa bunların hepsini boşverip tekrar kpss ye mi hazırlanmalıyım. Gerçi artık kpss kitaplarını görünce midem bulanmaya başlıyor. Çok kötü koşullandım. Ama kararsızım? Siz ne dersiniz?

Üniversite ortamı meb kadar rahat ve garantili olmayabilir ama en azından formatörlük derdiniz olmaz hocam. dersinizi anlatır çıkarsınız. bence deneyebilirsiniz. bizim de ne olacağımız belli değil ki...

Hocam moralini bozmak gibi olmasın ama bundan sonra atanmak geçen yıllara göre çok daha zor olacak. Üniversitede deneyin bence şansınızı. Kpss dersenizde en az 85 almanız gerekeceğini tahmin ediyorum bidahaki yıl...

Bence üniversite düşünülmesi gereken çok güzel bir alternatif. Sonuçta Meb daha rahat ama iş doyumu sıfırın altında.

teşekkür ederim hocam cevabınız için. zaten atanamamış olduğum için aslında fırsat benim için ama. Sonradan pişman olmaktanda korkuyorum. Ama bıktım kpssye çalışmaktanda.En azından kendi alanımda çalışmaktan zevk aldığım şeylere çalışırım diye düşünüyorum ama hayırlısı bakalım daha sınava gircez

adrenaline hocam çok haklısın doğruları söylüyorsun. Atanmak baya zorlaştı. Bazı forumlarda üniversitenin seçilmesi gereken en sor yer olduğunu yazmışlarda o yüzden sormak istedim. O kadar kötü değildir heralde abartıyolardır gibi geliyo bana ama çok mu ii düşünüyorum acaba. üniversiteden üniversiteye değişir heralde.

Ben de kadrolu çalışıyorum formatörüm. Ben de düşündüm ama geçiş biraz zahmetli olacak galiba. Üstelik MEb e geri dönüş amirin takdirine bağlı.

fgulus hocam evet doyum konusu da var. Bazı atanan arkadaşlarım özellikle bunu şikayet ediyorlar dönüp dolaşıp aynı şeyler diye. Orda da çok farklı olmaz bi yerde ama en azından belki gerçekten öğrenmek isteyen daha fazla öğrenci vardır.

dereli_oglu hocam sen atanmışsın da geçmeyi düşünüyorsun. ooo ben hiç düşünmeyeyeim bile o zaman :D

ben de kadroluyum ve teknik lisede çalışıyorum
ek dersim de gerçekten çok güzel
ama kesinlikle MYO a geçmek istiyorum
en azından orda bu kadar cocukların peşinden koşmayız
"aman şunu yapmayın aman bunu yapmayın"
"aman çocuklar fare, klavye,kasalar monitörler"
idarenin işleri, yazıcılar, ağ kabloları bu da yetmezmiş gibi pansiyonda çıkan işler...
ne biliyim en azından bunların %90 ını MYO'da başımıza gelmeyecek
ilk fırsatta geçmek içim elımden geleni yapacam

Hocam ilk 4 e kalmışsınız , sonuna kadar zorlayın. KPSS daha bir dönem var.

Mebde durumumuz pek iyi değil ama kadrolu arkadaşlar için pek önermiyorum. Üniversitedeki kadrolar bildiğim kadarı ile çakılı ve yer değiştirmesi çok zor. Meb de TEF ve mezunu iseniz bir kaç yıl daha sabredip iyi bir okula geçme şansınız var.

Üniversitelerde çalışma ortamı günlük siyasetten fazla etkileniyor , her iktifar ve rektör değişikliğinde ortam değişebiliyor.

hocam ben kadroluyum ve zorunlu hizmetimi en baba yerlerde yaptım bitirdim. Buna rağmen üviversite şansım olsa bırakır giderim ben. Çünkü üniversite kariyer demektir. Kesinlikle üniversite yolunda ilerle bende sana dost tavsiyesi.. :idea:

Hocam, atanmadan 1 sene önce MYO okulunda dışardan derslere girdim. Emin olun, Meslek Yüksekte de mesleki doyuma ulaşamayacaksınız. Sınavsız geçişten sonra, lisenin devamı gibi. Bir de yer değiştirme gibi bir durumunuz söz konusu değil, memleketinizde ise ya da sevdiğiniz bir yerde ise sıkıntı yok ama ya sevmezseniz, emekli olana kadar aynı yerde devam. Atanamadığınız için evet güzel bir fırsat olabilir ama siz yine de MEB için uğraşın derim ben. Kolay gelsin, gönlünüzce olur inşallah herşey.

Teşekkür ederim arkadaşlar cevaplar için.Gidip sınava girmeye karar verdim. Biletimi de aldım, artık hayırlısı olsun..

tuncay2744' Alıntı:
hocam ben kadroluyum ve zorunlu hizmetimi en baba yerlerde yaptım bitirdim. Buna rağmen üviversite şansım olsa bırakır giderim ben. Çünkü üniversite kariyer demektir. Kesinlikle üniversite yolunda ilerle bende sana dost tavsiyesi.. :idea:

tamam hocam saolun :D

RoboTek' Alıntı:
elf prensesi arwen beni iyi dinle kral aragorn yazıyor:ne yap ne et o üniversiteye gir mebde de çok çalışacaksın en iyisi orada herşeyini ver kariyer yap yüksel.İnşallah başarırsın hadi kolay gelsin elf prensesi :++:

Saygıyla dinliyorum sizi Yüce kral Aragorn :D Evet bende karar verdim girmek için uğraşcam torpilim filan yok ama Elf kılıcım var. :)
Çok teşekkürlerr :))

toprak60' Alıntı:
ben de kadroluyum ve teknik lisede çalışıyorum
ek dersim de gerçekten çok güzel
ama kesinlikle MYO a geçmek istiyorum
en azından orda bu kadar cocukların peşinden koşmayız
"aman şunu yapmayın aman bunu yapmayın"
"aman çocuklar fare, klavye,kasalar monitörler"
idarenin işleri, yazıcılar, ağ kabloları bu da yetmezmiş gibi pansiyonda çıkan işler...
ne biliyim en azından bunların %90 ını MYO'da başımıza gelmeyecek
ilk fırsatta geçmek içim elımden geleni yapacam
size katılmıyorum, düz mantık düşündüğünüzde MYO daha mantıklı geliyor, 12 saat maaş karşılığı 10 saatte gece ücreti alsak oohhoooo paraya para demeyiz gibi geliyor ama öyle değil.
MYO 2da müdür 12 saat maaş karşılığı haricinde boş kalan vakitlerinizde size idari görevler veriyor, yapmak zorundasınız.
Bu idari görevler yerine ve okuluna göre değişir ama genelde sabah 8 akşam 5, dersiniz olmasa bile okulda bulunmak zorundasınız.
ayrıca öğrencilerle orada daha fazla ilgilenmek zorunda kalıyorsunuz, çoğunun ailesi yanında olmadığı için hasta olduklarında bile danışman öğretmenleri yanında olmak ve ilgilenmek zorundalar.
Teknisyen olan okullarda ağla, klavyeyle fareyle uğraşmazsınız belki ama orada da seminerle, toplantılarla, organizasyonlarla, öğretim üyelerinin zaman bulup yapamadığı işleriyle ,fazladan verilen görevlerle uğraşacağınızdan emin olun.
Tayin hakkınız yok, sözleşmelisiniz, geri dönmek baya zor.
iyice araştırdığınızda MEB'in hele ki meslek liselerinin çok daha fazla artısı olduğunu görüyorsunuz. Benim MYO'da çalışan arkadaşlarımdan ve araştırmalarımdan öğrendiklerim bunlar, yanlışım varsa düzeltin lütfen.
Ama derseniz ki benim kariyer planlarım var ona diyecek bişey yok.

hocam başka alternatif gözükmüyor zaten. seçim hakkım olsa meb'i seçerdim ben... bu konu hakkında söylenecek çok söz var ama şu kadarını söyleyim, üniversite torpilin en çok döndüğünü kurum, haksız yere orada olan çok fazla...

-melek-' Alıntı:
RoboTek' Alıntı:
elf prensesi arwen beni iyi dinle kral aragorn yazıyor:ne yap ne et o üniversiteye gir mebde de çok çalışacaksın en iyisi orada herşeyini ver kariyer yap yüksel.İnşallah başarırsın hadi kolay gelsin elf prensesi

Saygıyla dinliyorum sizi Yüce kral Aragorn :D Evet bende karar verdim girmek için uğraşcam torpilim filan yok ama Elf kılıcım var. :)
Çok teşekkürlerr :))

meb'de orklar var hocam :D bende orta dunyadan bir yerden yaziyorum ama gps cihazim bozuk tam neresi bilmiyorum. ent meslek lisesini gecince solda mordor ilkogretim okulundayim.

cogullu' Alıntı:
size katılmıyorum, düz mantık düşündüğünüzde MYO daha mantıklı geliyor, 12 saat maaş karşılığı 10 saatte gece ücreti alsak oohhoooo paraya para demeyiz gibi geliyor ama öyle değil.
MYO 2da müdür 12 saat maaş karşılığı haricinde boş kalan vakitlerinizde size idari görevler veriyor, yapmak zorundasınız.
Bu idari görevler yerine ve okuluna göre değişir ama genelde sabah 8 akşam 5, dersiniz olmasa bile okulda bulunmak zorundasınız.
ayrıca öğrencilerle orada daha fazla ilgilenmek zorunda kalıyorsunuz, çoğunun ailesi yanında olmadığı için hasta olduklarında bile danışman öğretmenleri yanında olmak ve ilgilenmek zorundalar.
Teknisyen olan okullarda ağla, klavyeyle fareyle uğraşmazsınız belki ama orada da seminerle, toplantılarla, organizasyonlarla, öğretim üyelerinin zaman bulup yapamadığı işleriyle ,fazladan verilen görevlerle uğraşacağınızdan emin olun.
Tayin hakkınız yok, sözleşmelisiniz, geri dönmek baya zor.
iyice araştırdığınızda MEB'in hele ki meslek liselerinin çok daha fazla artısı olduğunu görüyorsunuz. Benim MYO'da çalışan arkadaşlarımdan ve araştırmalarımdan öğrendiklerim bunlar, yanlışım varsa düzeltin lütfen.
Ama derseniz ki benim kariyer planlarım var ona diyecek bişey yok.

hocam düz mantık olayında haklısın, yorumlarını okudum haklı olduğunu gördüğüm taraflar var...
tayin hakkı olmuyor doğru.eğer yaşamınızı orda sürdürebileceğiniz bir yer olduğunu düşünüyorsanız yazmalısınız. eşim Maraş MYO da öğretim görevlisi olarak çalışıyor o yüzden bende sene sonunda eş durumundan onun yanına gideceğim.
okuluna gittim bil. bölümünün çalışma ortamlarını gördüm.teknisyenleri var, öğretmen ne isterse yapıyorlar, programları kuruyorlar, sen bu tip işlere kesinlikle ilglenmiyorsun.
İdare konularda ki düşünceniz acaba MYO lar arasında değişiyor mu bilemiyorum. Çünki konuştuğum yerdeki hocalar bana böyle birşeyden bahsetmediler. Acaba idarenin kendi özel istekleri mi bunlar bilemem.
katılmadığım konu ise;
MYO da genelde öğrenciler sınavsız geliyorlar(tabii sınavlar gelenlerde oluyor). Bu tip öğrencilerinde geneli ya memleketinde okuyor ya da memleketine yakın yerlerde okuyorlar. O yüzden ailelelerine çok uzak kalmıyorlar.
kariyer planım kesinlikle yok.bu saatten sonra hiçbir şiddet bana ders çalıştıramaz. zaten bir sonraki gün ki derse çalışmak bana fazla geliyor bile.

"ama orada da seminerle, toplantılarla, organizasyonlarla, öğretim üyelerinin zaman bulup yapamadığı işleriyle ,fazladan verilen görevlerle uğraşacağınızdan emin olun." bu konuda tam bir bilgim yok. Ama siz de anladığım kadarıyla araştırma yapmışsınız öğretim görevliliği konusunda. Bakalım bende biraz ,bu konuda üzerinde birkaç hocamıza danışayım.
Yorumlarınız için teşekkürler

hocalarım, sonuçlar belli oldu sınava girdim pazartesi günü kazandım da. şimdi belgelerimi ayarlayıp birazda üniversiteyi araştıracağım.

opian hocam malesef orklardan heryerde var. Bize düşen görev insanlığın (gerçek insanlığın) geleceğini düşünerek tüm kötülerden uzak tutmak.. Mordor ilköğretim okuluna selamlar... :)

yorumlar için teşekkürler..

-melek- hocam hangi myo kazandınız? bilim sınavında size hangi soruları yönelttiler? Şimdiden teşekkürler

hocam ben 2006 şubattan bu yana kadrolu olarak çalışıyorum çok şükür. ancak benim gönlüm myo dan yana..
öğretmenliği bırakıp giden arkadaşımda oldu. dedikleri aynen şu, eğer kendini geliştirmek istiyorsan maddi olarakda biraz daha rahatlamak istiyorsan kesinlikle geç hiç durma." bence eğer meb de kendiniizi geliştirme düşünceniz varsa o biraz zor ve geç oluyor. çünkü ortam gelişime müsait değil. üni de ise mecburen yenilikleri öğrenmek zorundasınız. öğrencilerinize daha üst düzey bilgiler veriyorsunuz. en azından o anda bile kendinizi geliştirme imkanınız olmakta. hem kendi odanızda istediğiniz projeyi programı vb araştırıp diğer kariyer yapan arkadaşlarınızla fikir alışverişi yaparsınız. zaten etrafınız kariyer yapanlarla dolu olduğu için ister istemez o ortama katılıyorsunuz. tez di makaleydi doktora falan derken bi bakmışsınız akademisyensiniz. zaten belli bi noktaya ulaştığınızda diğer üniversitelerin ihtiyacı olan unvalarına başvurabilirsiniz. tabii ki sabır ve azimle istikrarla oluyor bu işler. inanın şu an alese sıkıca çalışıp üni ye geçmeye çabalayacağım.
bu arada hayırlı olsun diyorum. merak etmeyin pişman olmazsınız daha beter iyi ki burası olmuş dersiniz. inanın etrafımdaki yılgınlık havasına girmemek için o kadar direndim ki (merkezde çalışmamdanmıdır nedir okulun hala en küçüğü benim ve yılgınlık havası hakim. anadolu grubu ayrı tabii ki) sırf bu yüzden öğretmenler odasına girmez odamdan hiç çıkmaz devamlı araştırma yapar kendimi geliştirmeye çalışırdım. halime hep hayret ederlerdi. eğer o kervana katılmış olsam kesinlikile üni düşünmezdim bile. oooh maaş bana yeter der kalırdım olduğum yerde.
biraz uzun oldu ama baya dolmuşum. herşeyin hayırlısı diyorum tekrar. iyi günler

bu arada myo'da maaş + ekders ne kadar alınıyor ortalama :mrgreen:

bingöldeki bir arkadaşım maaş artı ekder geçtiğimiz yaz görüştüğümde 3000 diyordu.
yine urfadan bir arkadaş 3200 civarı demişti

hocam teşekkürler ii dileklerniz için.
bslisesi hocam inşallah dediğiniz gibi hayırlı olur. Ben 2008 mezunuyum 2 yıldır atanamıyorum öyle içime oturdu ki bu atanamamak olayı. hala da üzgünüm öğretmenliğe atanamamış olduğum için. Vardır bi hayır diyorum. üniv.ye basvurdum çok şükür burası oldu henüz gitmedim bakalım nelerle karşılaşacağım. İnş ii olur.
ttalan46 hocam bilimsınavında üniversitede gördüğünüz şeyler soruluyor.
SQL sorusu, bilgisayar ağları, c programı, bi tane teknik kavramlarla ilgii soru, algoritma yani böyle şeyler..
bi de başka bi üniv.de diferansiyel denklem sormuşlardı, bi de mantık devrelerinden bi soru vardı. bence gereksiz sorulardı soru yazmak için yazmışlar sırf. neyse..

Allah Allaaaah hocam hiç dert etmeyin görmüyormusunuz mebdekiler de sıkıntılı. hatta ben de üni ye geçmeyi düşünürken siz hazı bulmuşsunuz şükrünü edaa edin bence. emin olun hiç içinize oturmasın üni de öğretim görevlisi olmak hem maddi hem kariyer hem de halk arasındaki itibar olarak daha yüksek bence. tebrik ederim inşallah hakkınızda hayırlı olmuştur. siz hiç dert etmeyin gerçekten çok güzel olmuş kendim kazanmışım gibi sevindim. artık kariyeirinize ünili öğrencilerinize odaklanın bence. iyi çalışmalar

Hocam ben hiç MEB'te çalışmadım. MYO'da öğretim görevlisiyim doğal olarak mukayese etmem doğru olmaz fakat herkese tavsiye ediyorum güzel rahat buralar. Sadece derse giriyorsunuz öyle ekstra yada angarya işler kesinlikle yok. Birde hocam hangi Üni ve MYO'da çalışacaksınız.

ben 6 senelik BT öğretmeniyim mebde. Şuan bilgisyaar mühendisliği uzaktan eğitimi bitirmeme 1 sene kaldı. ne yapacağımı ne yapmak istediğimi de bilemiyorum. Şuan hali hazırda 89 puan ales, 3,70 ortalama (böteden) var. Dil puanım yok olma ihtimali de pek yok sanırım. myö ye dil puanı olmadan girilyor herhalde. yani 3 sene önce yapılan yorumları okuyunca pek tavsiye edilmemiş. maaş ve kariyer fark olur mu? benim maaş şuan 2200. lütfen myö de derse girmiş veya orada öğretmen olarak başlamış kişiler de yorum yazsın. kafam karıştı. dil puanı olayı oolmasaydı öyp ye başvruacaktım ama dil olayını hehrhdle halledemem. pek alt yapım yok. ne yapayım şimdi ben???

.
"Atanamayan biri için MYO da öğretim görevlisi olmak?"

Atanamayan her öğretmen için MYO da bir kişilik kadro mu açılıyor ? Ve biz atanmışlar o atanamayan arkadaşın yerine gidip MYO da öğretim görevlisi olabiliyor muyuz.Süper haber ulen bu çok sevindim ramazan ramazan:)

Doğruluğundan tam emin olmamakla beraber unv de 2 yıl üstüste çalıştıktan sonra meb de açıktan atama isteme hakkına sahip olunuyormuş.

Geri