Böyle sistem olmaz olsun!

Kodla Büyü

yazilimuzmani

Site Gezgini
Arkadaşlar bugün ygs sonuçları açıklandı en beğendiğim öğrencim maalesef çok düşük puan aldı. Biliyorsunuz ki Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenliği ygs-1 türünden puanla alım yapıyor. Fakat bu öğrencim programlama konusunda çok yetenekli fakat puanı yetmiyor diye, üniversite bilgisayar ve öğretim teknolojileri öğretmenliğine gidemeyecek gibi. 2 yıllık da istemiyor. Arkadaşlar bu öğrencim programlamada bir dahi abartısız söylüyorum. O kadar programlamada yetenekli iken ne olacak şimdi bilgisayar öğretmenliğine yerleşemeyecek. İnanın bu öğrencim diğerlerinden çok farklı bazen diğer arkadaşlarına programlama konusunda ders anlatıyor. Okulda anlattıklarımızın dışında bu yaşta olmasına karşın ileri düzey programlama bilgisi var. Bu sınav yüzünden çocuk bitti yani moral 0 a düştü inanın artık öğretmenliği kazanamayacağına kesin gözü ile bakıyor. Evet yerleşmesi zor olabilir fakat umudunu kaybetmemesini lysye hazırlanmasını söyledim.

Neyden şikayetçiyim?
*Çocuklara doğru düzgün sayısal ders bile verilmezken öğrenciler bilgisayar ve öğretim teknolojileri öğretmenliğine gidebilmek için baya bir sayısal derslerden net yapmaları gerekiyor.

İşte öğrencimin ygsde aldığı ham puanlar ve başarı sıraları bunlar;

YGS-1 Puanı: 213,18236 Başarı Sırası: 432953
YGS-2 Puanı: 203,05941 Başarı Sırası: 442886
YGS-3 Puanı: 290,97994 Başarı Sırası: 300877
YGS-4 Puanı: 291,25125 Başarı Sırası: 268608
YGS-5 Puanı: 272,48836 Başarı Sırası: 342684
YGS-6 Puanı: 241,77383 Başarı Sırası: 408672

Sizin fikirleriniz neler arkadaşlar tutturabilir mi sizce Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenliğini?

NOT: Puanlar ve başarı sıraları okul puanı eklenmemiş hali. Öğrencimin okul başarı puanı 80-85 civarında.

Yapacak birşey yok hocam ne yazık ki. İlla ki bt öğretmeni olmak istiyorsa iki yıllık programcılık okuyup dgs çalışacak. DGS kazanması daha kolay.

yada yurtdışı kıbrıs mühendislik bile okursun barajı geç yeter zengin olacan tabi 50000 gider herhalde bulgaristan da var denklik

böte okusa ne olacakki. office anlatıp duracak.
bence mühendisliğe gitsin. ya da tef.

programlama dahisinin böte'de ne işi var? böte'de programlama dersi mi var olsa da ilköğretimde, düz lisede kime programlama anlatacak?

Bilgisayar programcılığı 2.öğretime gitsin eminim bu çocuk 1.olur.Hevesi artar azimli olur gündüzleri de bir yerde yarım gün uygulama yapsın imkan sağlayın bir yerde.Bak bilgisayar mühendisliğine nasıl giriyor

Hocam, abartmaya gerek yok. Açık gönüllükle yazıyorum bunu hemde. Öğretmenlik hedefi olabilir belki belki de sizin düşünceleriniz bu yöndedir ancak, piyasada o kadar yazılımcı açığı varki, hem bunun için 4 yıllık mezuniyet şartı da aranmıyor. Benim küçük kardeşime tavsiyem 2 yıllık örgün veya açık deneyebilir ve harçlık karşılığı bir yazılımcıda kendini geliştirebilir bu arada da harçlığıyla dilini geliştirir. Veya Uzaktan eğitim veren Uniler var ( Ahmet Yesevi gibi) girişleri de çok kolay. Yine harçlık karşılığı yazılım firmasında kendisini geliştirir. Bir kaç sene sonra kendi eğitimlerini karşılayacak kazanca ve deneyime geldiğinde ise artık 30 lu yaşlara doğru kazanan bir yazılımcı olacaktır. ŞANSI yaver giderse kazanan olacaktır. Kolay gelsin...

Hocam mühendislik diyorsunuzda, yazımda belirttiğim gibi çocuklar daha doğru düzgün sayısal ders bile almıyorlar. Mühendisliğe gitmek için ayrıca lysden sayısala giriyor mat-1 i yapamayan çocuk nasıl mat-2 yapsın?

Kendini geliştirsin üniversiteye gidemese bile rahat iş bulur.İşde çalışırken uzaktan bilgisayar mühendisliği bölümleri var puanları çok düşük rahat okur.İnşallah başarır

tabi hem öğretmenlii kazanıp hemde programlarda kendini ilerletmesi güzel... ama üni olmadı diye herşeyi bıraksınmı yani bu öğrenci.. 2 yıllığa gitsede olur... iyice ken kendini geliştirsin programcılıkta.. sonra programcılıktan kazandığı paralarla aralı üni okur.. belki kendi okumak istemez... önemli olan iş yapmak..

hocam MTOB kapsamında teknoloji fakültelerinde yazılım mühendislikleri var.. bence onun için çalışsın.. ne işi var BT öğretmenliğinde??

Geri