BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ REHBER ÖĞRETMEN KADROSU

Kodla Büyü
Geçen hafta Antalya'da yapılan çalıştaya BTR olarak bakanlık beni gönderdi.
Ben de bizim komisyonun hazırladığı rapora, her okula BTR kadrosu verilmesi; kadro verilirken atanamayan veya norm fazlası BT öğretmenlerine öncelik tanınması; BTR derse girme zorunluğunun kaldırılması, BTR eğitiminin niteliğinin arttırılması; yalnızca sınıflar boşaldıktan sonra tahtalarda işlem yapılabildiği için, BTR çalışma saatlerinin buna göre düzenlenmesi gibi maddeler eklettirdim.
Umarım tüm bunlardan sonuç alınır.

Teşekkür ederiz hocam.

yataylimit' Alıntı:
Ben de bizim komisyonun hazırladığı rapora, her okula BTR kadrosu verilmesi; kadro verilirken atanamayan veya norm fazlası BT öğretmenlerine öncelik tanınması; BTR derse girme zorunluğunun kaldırılması, BTR eğitiminin niteliğinin arttırılması; yalnızca sınıflar boşaldıktan sonra tahtalarda işlem yapılabildiği için, BTR çalışma saatlerinin buna göre düzenlenmesi gibi maddeler eklettirdim.

Raporunuza neden öncelik norm fazlaları ve atanamayanlara bu kısım bence gereksiz. Zaten bulunduğumuz okullarda kadromuzun BTR seklinde değişmesi ve rehber öğretmenler gibi bir sistemle öğrenci sayısına göre kadro verilmesi durumunda norm sıkıntısı çözülecektir. Ben kendi okulumda norm fazlası değilim diye BTR kadrosu gelmemesi pek doğru değil.
Sınıflar boşaldıktan sonra işlem yapılması çok fena. İkili eğitim yapan yerde ne zaman çalışacağız o zaman? Mesela benim okulumda sabah 7 akşam 7 ders var.
Bence BTR kadrosu tanımlanacaksa; rehber öğretmenler gibi öğrenci sayısına göre kadro verilmeli. İkili eğitim yapan kurumlarda sabah ve öğlen farklı kişiler olmalı.
Derslerimizin gitmesini hiç ama hiç istemem ama durum ortada yeni bilgisayar sınıfları açılmıyor. Zamanla birçok sınıfta devre dışı kalacak. Birçoğumuz dersleri teorik sınıflarda işleyeceğiz. Bunun yerine BTR kadrosu daha mantıklı gibi.
Çalışan ve uğraşan bütün herkese teşekkürler.

Btr lere kadro verilebilmesi için genel ratosyon yapılması gerekli.Kimi Bölgelerde norm fazlalığından dolayı görevlendirilen alan dışı öğretmen yoğunluğu Btr Bilişim Tekknolojileri öğretmenlerinin sayısından kat kat fazla. Öncelikle bu alandışı çalışan öğretmenlerin durumu belirlenmeden Bilişim teknolojileri öğretmenleri için BTR kadrosu verilme olasılığı laftan öteye gitmez.

yalnızca sınıflar boşaldıktan sonra tahtalarda işlem yapılabildiği için, BTR çalışma saatlerinin buna göre düzenlenmesi maddesi...... :-1:

5 e kadar çalışmak isteyen arkadaşlar çok galiba gene.......

karinca_52' Alıntı:
yalnızca sınıflar boşaldıktan sonra tahtalarda işlem yapılabildiği için, BTR çalışma saatlerinin buna göre düzenlenmesi maddesi...... :-1:

+1.

karinca_52' Alıntı:

Üslubunuz hoş değil.
5 lafı eden olmadı. 1 saat geç çıkılacaksa 1 saat de geç gelinebilmeli denildi. Ayrıca, korkmayın oluşturulan raporu dikkate alan falan olmaz. Bana kalırsa biz yine havanda su dövdük.

5 dk dır, yazmaya çalışyorum ama ne yalan sölim iş btr olunca elim klavyeye bir türlü istek ve şevkle uzanmıyor, o kadar sıkıntılı bir işki!
neyse ben yinede olması gerekenleri yazayım kakkımızda hayırlısı olsun
1. kadromuz okul idaresinden bağımsız direk il yada ilçeye bağlı olmalı, gerekirse tahtaların olumsuz kullanımında idareye hesap sorabilmeliyiz.
2. okulda bir odamız olmalı
3. tabletlerden vazgeçilmeli
4. tahtalar çöplüğe dönüşmeden fiziksel koruma tedbirleri alınmalı
5. derslerden asla ve asla vaz geçilmemeli, ve hatta btr için verdiğimiz emeklerrin kat kat fazlasını derslerin arttırılması için vermeliyiz

hastasıyız dede' Alıntı:
5. derslerden asla ve asla vaz geçilmemeli, ve hatta btr için verdiğimiz emeklerrin kat kat fazlasını derslerin arttırılması için vermeliyiz
+1. Benim gözümde(daha doğrusu bakanlığın gözünde. Açık açık söyleyemedikleri için ifadeyi süslüyorlar.) BTR = Teknisyen, Tekniker... Yaptığımız işler de bunun ötesine geçmedi, geçemedi... O yüzden BTR işinde samimilerse;
Her okula bir tane teknisyen kadrosu açılması gerektiğini, dolayısıyla image yükleme, yazıcı, projeksiyon, pc problemi v.b. yüklerin BTR üzerinden kaldırılması gerektiğini düşünüyorum. Bu yapıldıktan sonra, BTR dersede girer, fatih bilgilendirmeside yapar, öğrencilerine projelerindede yardımcı olur... Kısacası işinden keyif alır... Görevlendirme tanımları da adam akıllı yapılabilir. Benim düşüncem de budur...

BT Rehberliğine norm verilmesi atama,yer değiştirme,norm fazlalığı,yerimizin tam olarak belli olması gibi konularda lehimize dönük çok önemli bir adım olacaktır.

Çabalarınız için teşekkürler hocam, bu konuyu mutlaka gündemde tutmak gerekiyor. Bizim için çok önemli bir mesele olduğunu düşünüyorum. Ve şu an ki eğitim sistemimizde Fatih Projesiyle birlikte mutlaka verilmesi gereken bir kadro.

Allah razı olsun hocam. Kelebek etkisi yapar bu yaptığınız inşallah.

Evet arkadaşlar tepkiler ve övgüleriniz için teşekkürler bu bugüne kadar atılması gereken geç bir adım olmuştur. Antalyada elime geçen bu fırsatı değerlendirmeye calistim. Saolsun Türk Eğitim Sen Genel Başkanımız İsmail KONCUK beyde buna kayıtsız kalmadı. İsteğimizi Bakanlığa bir gün sonra iletti.
Emin olun Türk Eğitim Senli olduğum için söylemiyorum Hak mahrumiyetlerini en çok savunan teşkilat özelliklede memur zamları konusunda ... tabi bizlerinde destek olması gerekiyor..
Neyse asil konumuz BTR kadrosu bu konuyu gündemde tutarak umarım amacımıza ulaşırız. Hem norm fazlası olan hemde atama bekleyen arkadaşlarımız için...
Saygılar...

Kesinlikle verilmesi gereken bir kadro. Okulumdaki idarecilerden e-posta atmayı bile bilen yok. Hepsinin bilgisayarı virüs kaynıyor. Daha da kötüsü hiçbirinin bu durumdan şikayetleri yok, bilgisayar kullanmayı öğrenmek için en ufak çabaları yok. Excel kullanmaktan filan hiç bahsetmiyorum.

Bu vaziyette iken, her okula Btr kadrosu şart.

yataylimit' Alıntı:
karinca_52' Alıntı:

Üslubunuz hoş değil.
5 lafı eden olmadı. 1 saat geç çıkılacaksa 1 saat de geç gelinebilmeli denildi. Ayrıca, korkmayın oluşturulan raporu dikkate alan falan olmaz. Bana kalırsa biz yine havanda su dövdük.

normal bir yazı yazdım üslübumda kötü bir şey yok.... Raporun ciddiye alınmayacağını bende biliyorum ama bir şey hazırlanırken veya bir yere bir şey verilirken bir kişinin keyfine göre bir şey yazılmaz...Sizin üslubunuz hoş değil

yataylimit' Alıntı:

Teşekkür ederiz hocam.

Mesasi saatleri ile ilgili olarak eskiden müdür yrd. uyar deniliyordu yani 8-5, sonra o konuda bir kazanım oldu okul kapanana kadar dendi şimdi siz bir saat erken gelip bir saat geç çıkalım diyorsunuz yaparlarsa 8-5 yaparlar ki bu mesai saati bir 8-5 oldu mu bir daha da iflah olmayız her ne kadar BT kadrosu verileceğine inanmasamda herkes bu konuda konuşmadan önce birkez daha düşünsün.

karinca_52' Alıntı:
yataylimit' Alıntı:
karinca_52' Alıntı:

Üslubunuz hoş değil.

normal bir yazı yazdım üslübumda kötü bir şey yok.... Raporun ciddiye alınmayacağını bende biliyorum ama bir şey hazırlanırken veya bir yere bir şey verilirken bir kişinin keyfine göre bir şey yazılmaz...Sizin üslubunuz hoş değil

Bilip bilmeden kendi başınıza yazıp çizip ahkam kestiğiniz için üslubunuzda sorun olduğunu düşünüyorum. Raporun tek bir kişinin "keyfine" göre yazıldığını iddia ederek de aynı şeyi yapıyorsunuz. O rapor, içlerinde bakanlık görevlilerinin, akademisyenlerin, müfettişlerin de bulunduğu 16 kişi tarafından kaleme alındı. Kimsenin "keyfi" de raporda etkili olmadı.

Sizden rica etsem siz de benim üslubumda hoş olmayan yerlerin altınız çizebilir misiniz?

yataylimit' Alıntı:
karinca_52' Alıntı:
yataylimit' Alıntı:
karinca_52' Alıntı:

Üslubunuz hoş değil.

Bilip bilmeden kendi başınıza yazıp çizip ahkam kestiğiniz için üslubunuzda sorun olduğunu düşünüyorum. Raporun tek bir kişinin "keyfine" göre yazıldığını iddia ederek de aynı şeyi yapıyorsunuz. O rapor, içlerinde bakanlık görevlilerinin, akademisyenlerin, müfettişlerin de bulunduğu 16 kişi tarafından kaleme alındı. Kimsenin "keyfi" de raporda etkili olmadı.

Sizden rica etsem siz de benim üslubumda hoş olmayan yerlerin altınız çizebilir misiniz?

ahkam kesmek vs... cümleleri kaliteni (!) gösteriyor zaten......üslübunuda ( :-1: )......orda bir eleştiriyi alıp nerelere çekmişsin ...sen kafana göre bir şey yazacaksın biri bu yanlış deyince zoruna gidecek .... eleştirilmeyi göze alamıyorsan yazı yazma ....hele binlerce kişi adına.....

diyelim bakanlık btr ile ilgili bir düzenleme yapacak, bizede fiir beyan etmemizi istedi, 100 kişi fikir beyan etse 100 farklı yorum gelecek, bizim birlik olmamız çok çok zor görünüyor, bu yüzden bırakalım da elinde imkanı olanlar ellerinden geleni yapsınlar, bize düşen fikrimizi yazmak, icraati yapacak arkadaşlarda ne isterlerse onu yapsınlar, yeterki mesleğimize ve geleceğimize sahip çıkalım.

hastasıyız dede' Alıntı:
diyelim bakanlık btr ile ilgili bir düzenleme yapacak, bizede fiir beyan etmemizi istedi, 100 kişi fikir beyan etse 100 farklı yorum gelecek, bizim birlik olmamız çok çok zor görünüyor, bu yüzden bırakalım da elinde imkanı olanlar ellerinden geleni yapsınlar, bize düşen fikrimizi yazmak, icraati yapacak arkadaşlarda ne isterlerse onu yapsınlar, yeterki mesleğimize ve geleceğimize sahip çıkalım.
Aynen.. Birinin ak dediğine diğeri kara diyor.. Ortak hereket edip her konuda orta yolu bulabiliriz.. Yeterki iyi niyetten ayrılmayalım..

Geri