benzin/dizel?

Kodla Büyü

muratturk

Seçkin Üye
Seçkin Üye
kendim için hazırlamıştım. yıllık toplam 12000 km olarak yıllık ve 10 yıllık yakıt farkları. benzin i ortalama 8 litre aldım ,dizel içinde 5.5,

Ekli dosyalar

• Ekran Alıntısı.PNG
    Ekran Alıntısı.PNG
    26 KB · Görüntüleme: 1,742
banko lpg :)

dizel pahalı herkes alamıyor, gariban için güzel ama öğretmenler zengin olduğu için dizel mantıklı

şehir içi benzinli araç için 7 litre düşük bir rakam.. 8-9 litre daha uygun olacaktır.

bence lpg seçeneğini de eklemelisiniz oraya.. Benzinin %20 fazlasını yakar lpg ama fiyatı ucuz olduğu için uygundur. 100 tl ye 400 km şehir içi, 500-550 km şehir dışı kullanmışlığım vardır lpg de..

uzmanlar yılda 15-20 binin altında yol gidiyorsanız dizel araca fazladan para vermeye gerek diyorlardı.. Tabi bu herkesin kendi düşüncesi.. Her iki motorun da kendine göre olumlu ve olumsuz yanları çok.. Paran çoksa ve gezmeyi seviyorsan tabi ki dizel almak mantıklı.. Bunlar yoksa benzinli.. LPG olayına hiç girmeyeceğim..

bende symbol var 1.5 dizel. şehir içi 5.1-5.5 arası, şehir dışı 4-4.5 arası gösterir her daim... bu şekildeki bir tüketim için dizel alınır. yoksa dizel almışım 6-6.5 litre yakmışsa öyle dizelin canı cehenneme :D...

Fazla kafa yormaya ne gerek var. Paran varsa dizel yok lpg. Paran yoksa 10000 lira fazla verip dizel mi alabileceksiniz. Alabiliyorsan neden lpg nin eziyetin çekesin

Ordu İli gibi bir yer küçük şehir ve kısa kullanımlarla bile 19-20 kuruş, 1.6 motor otomatik ve sedan bir aracın yakaladığı bir değeri, dizelin yakalama şansı yok ki düşünün uzun yola çıkmadım tahmini 16-17 kuruş gibi değerlere çok rahat ulaşılıyor.

Kisa mesafe kullanmak için dizel mantikli değil örneğin benim ev okul 3 km araba ısınmadan stop ediyorum ve çok yakıyor, onun dışında alırken 10 bin fazlaya alirsin ama satarkende en az 6~7 bin fazlaya satilir dizel bu şekilde cok kaybın olmaz yakıt tan karda cebine kalir tertemiz binersiniz

benim araca göre değerler uygun
2011 meriva turbo benzin 1.4 / kaışık 8 lt yakıyor.

lpg kullanmak istemiyorum, dizellerin yanına yaklaşmak zaten mümkün değil.

kasko/trafik s/mtv/tuv/bakım/yakıt dünyanın parası, araba bize lux maalesef.

Bende konuya genişlik katayım. Turbolu mu - Turbosuz mu araç istersin. Son 3 yıldır dizelciyim işin içine Turbo girince olay değişiyor. Artık TURBOSUZ araça binmem diyorum.

bende kendi aracımın hesabını yapayım..
şehir için 30 liralık gaza ölüsü 200 km gidiyor..
senelik 12 bin km gitmesi için 1800 tele gaz almam gerekiyor..
aracın ilk çalıştığında da benzinle çalıştığını düşünürsek 200 lirada senelik benzin gideri olsun

1800 + 200 = 2 bin tele..
10 senede 20 bin tele yapar.
ilk lpg takrırırken 1500 telede onun masrafı ile her 10 bin kmde filtre değişimini de hesaba katarsak 500 de öyle say
2 bin tele
20 bin + 2 bin = 22 bin tele
benzin 46 bin yaktı
mazot 28 bin
lpg 22 bin
birde dizel aracın ilk alırken 10 bin lira pahalı olduğunu düşünürsek varın siz düşünün..
bu arada dizelin 100 bin bakımına hiç girmiyorum :mrgreen:
biraz daha zorlarsam 40 yapar.. oda milliyetçi hareket partisinin 40. kuruluş yıldönümü :mrgreen:

Bence lpg yi tercih edenler turbo dizelin torkunu ekonomisini tecrübe etmemişler. İkisinide kullandım ve dizeli tek geçerim. Bu arada aracım megane 2

Booger' Alıntı:
Bence lpg yi tercih edenler turbo dizelin torkunu ekonomisini tecrübe etmemişler. İkisinide kullandım ve dizeli tek geçerim. Bu arada aracım megane 2

Sonsuz katılıyorum. Turbo dizel bir başka şehir dışına çıkınca rahatlığı hiçbirşeye değişilmez.

evet eski aracım reno clio hb 2006 dynamic 1.5 dci ve cok sessizdi dizele göre ve motoru süperdi, şimdi yeni araç bakıyorum.

şunuda ekleylelim euro 5 motor tercih edilmeli kesinlikle en az 1 litre fark ediyo

Dizel araçlarda turbo arıza yaptığında ne kadara mal olduğunu söylerseniz sevinirim. Ortalama bir lpg kiti komple değişse 1500 tl gibi bir masraf olur. Ayrıca dizel araçların pahalı olması da ayrı bir konu.

Amac ne kadar taktigini karsilastirmaksa lpg daha mantikli olabilir.
Ancak turbo dizelin performansi hic birseyde yok..

Bu konu daha çok konuyu açar bu iş uzar gider.
LPG kitide araçtan araça farklı arızalar açabilir, kasko yaptırırkende risk faktörü olarak göründüğü için kasko fiyatınızın artmasına neden olur.
***Turbolu araç nasıl kullanılırı öğrenmeden turbolu araç kullanmayın turbo elinizde kalır. Ayrıca her mazot mazottur diyerek heryerden yakıt almaya kalkmayacaksınız, sonrada hangi araç kullandıysanız turbo arızası veriyor gibi söylenti çıkmasına neden olabilirsiniz. Ara gazcıysanız , araçınızı sert kullanıyorsanız turbolu araç kullanmayın. Bunlara dikkat ettikten sonra bilinçli bir kullanıcı olarak o masrafı çok dediğiniz turbo sizi eskitir ona bişey olmaz.

Dizel araçlar kullan at araçlardır bir kaç senede araca verdiğin dizel farkını kaç be kat çıkarman gerekir ticari faaliyet gerektirir. Yoksa 10 bin lira fiyat farkı verip 10 yılda 10 bin lira az yakıyor dersen olmaz ilk başta verdiğin o 10 bin lira farkla 10 yılda ne 10 binler kazanılır bir bilsen.

Gecenlerde ben de bi hesaplama yapmistim arkadas icin sizinle paylasayim ne tesaduf rakamlar ayyni.genel bi degerlendirmeydi;

-Benzinle 1 lt ile 14 km civari yaparsin ancak dizel yakitla 17 km yani dizel daha verimli ornegin lpg ile de 12km gibi
-Ben dizel alayim sende ayni arabanin benzinlisini.10 yil binelim.ikimizde 120.000km yapmis olalim.ornegimiz albea olsun sen 30 a benzinli ben 35 e dizel almis olayim.
-120.000 km de sen km si 35 kurustan toplam 42000tl yakarsin.ben 20 krstan 24.000tl yakarim.toplamda 10 yilda 10 kere bakima girecegini varsayalim.dizelin bakimi daha pahali ancak dizelde triger kayışı yerine zincir var 200000kmde degismekte yani benzinlide her 40000 de kayis degiscek.
-Hemen hemen bakimlari yakin tutar. Yil 2025 te satisa cikardigimizda benim dizel 35 civari ederken senin benzinli 33 civari edecek.
-Dizel kmsi artikkca fiyati artirmayacak.ama yakittan sana cok kar ettircek 18 000 tl gibi.
-Yani Şöyle ki dizel her turlu daha karli.arabayi surekli kullanacaksan.10 yilda 40-50bin yaparim dersen benzinli tavsiyem-
-Ha bi de dizel kolay tutusmaz yani kaza yapma olasiligini dusundugunde dizel daha guvenli

Hocalarım, tam da merak ettiim konu bende konuyu biraz özelleştirerek sorayım, Megan-3 sıfır düşünüyorum önümüzdeki günlerde, sizce dizel mi benzinli mi (bu arada fazla km yapmayacağım, çok ta öyle performans düşkünü de değilim, ilçedeyim ayda bir il merkeze ve ayda 2-3 kez ilçenin köyüne giderim o kadar), bide eğer benzinli diyorsanız Megan-3 lerin lpg ye uyumluluğu hakkında bilgisi olan var mı, bilen kullanan arkadaşlar bilgi verirse çok sevinirim, teşekkürler.

Geri