benzin/dizel?

Kodla Büyü
YAZEN' Alıntı:
Hocalarım, tam da merak ettiim konu bende konuyu biraz özelleştirerek sor düşünüyorum önümüzdeki günlerde, sizce dizel mi benzinli mi (bu arada fazla km yapmayacağım, çok ta öyle performans düşkünü de değilim, ilçedeyim ayda bir il merkeze ve ayda 2-3 kez ilçenin köyüne giderim o kadar), bide eğer benzinli diyorsanız Megan-3 lerin lpg ye uyumluluğu hakkında bilgisi olan var mı, bilen kullanan arkadaşlar bilgi verirse çok sevinirim, teşekkürler.

Euro 5 motirlarin subaplari magnezyum alasimli. Onlarda sikinti cikiyor.. sizim motorunuz nedir..
en iyisini tup takan yerlerdeki ustalar bilir.. onlara sormak lazim

YAZEN' Alıntı:
Hocalarım, tam da merak ettiim konu bende konuyu biraz özelleştirerek sorayım, Megan-3 sıfır düşünüyorum önümüzdeki günlerde, sizce dizel mi benzinli mi (bu arada fazla km yapmayacağım, çok ta öyle performans düşkünü de değilim, ilçedeyim ayda bir il merkeze ve ayda 2-3 kez ilçenin köyüne giderim o kadar), bide eğer benzinli diyorsanız Megan-3 lerin lpg ye uyumluluğu hakkında bilgisi olan var mı, bilen kullanan arkadaşlar bilgi verirse çok sevinirim, teşekkürler.
Tabi ki benzinli.
Az kilometre yapacaksaniz neden lpg taktiriyorsunuz onu anlamadim.sifir arabaya lpg taktirmayi da pek mantikli bulmamaktayim.
Sifir arabaya lpg yi garanti bozulmamasi icin kendi servisinde takiyorlardi.Renolardaki durum nedir bilmiyorum ama

bidene' Alıntı:
YAZEN' Alıntı:
Hocalarım, tam da merak ettiim konu bende konuyu biraz özelleştirerek sor düşünüyorum önümüzdeki günlerde, sizce dizel mi benzinli mi (bu arada fazla km yapmayacağım, çok ta öyle performans düşkünü de değilim, ilçedeyim ayda bir il merkeze ve ayda 2-3 kez ilçenin köyüne giderim o kadar), bide eğer benzinli diyorsanız Megan-3 lerin lpg ye uyumluluğu hakkında bilgisi olan var mı, bilen kullanan arkadaşlar bilgi verirse çok sevinirim, teşekkürler.

Euro 5 motirlarin subaplari magnezyum alasimli. Onlarda sikinti cikiyor.. sizim motorunuz nedir..
en iyisini tup takan yerlerdeki ustalar bilir.. onlara sormak lazim
Euro 5 motor araba aldim diye ovunen anlat anlat bitiremeyen arkadaslarim var.tespitiniz dogru euro 5 in kullanici icin bi numarasi yok.fiat in eski dizel 1.3 multijetleri 500000 e kadr motoru acilmayani var ama euro 5 motorlar da bu durum 200 000lerde.bilgilerinize

Arabayi almadan lpg taktirmayi dusunen tek bizizdir heralde.alip kullanip bi tadina bakmak lazim sonrasinda dusunulcek konu

Her zaman söylüyorum. Türkiye'de lpg li araçla trafiğe çıkmak demek arabanın bagajına dinamit koyup gezmek demek bana göre. Sarhoş veya kuru çeken birinin arkadan arabaya gümletme ihtimali çok yüksek ülkemizde. Bekarsan neyse ama çoluk çocuğun varsa LPG bence kullanılmaz.

Arkadaşlar,şuan 11. aracımı sürüyorum.Hepsi farklı marka-model ve km de istisnasız dizeldi.Aile dostumuz geçen ay volvo s40 tüplü aracını arkadan çarpan tır yüzünden perte çıkardı.Aracın kazalı halini servis içeri bile almadı.Dışarıda raporunu verdiler.Tüplü araç kuraldışıdır benim gözümde.Ucuz gezmenin yan yoludur.Şuan mazotlu tırlara tüp takıyorlar.Yine geçen hafta gördüm.Tırcı tanıdık gel bak benim tır roket oldu dedi.Sağa 2,sola 2,sarı renkli kocaman sanayi tüpü bağlanmış,yaldır yaldır gidiyor tır.Allah sonumuzu hayrettsin.Ben dizel motorlardan korkmayın derim.200 binde temiz motora sahipse fiyatı da uyarsa alın.

YAZEN' Alıntı:
Hocalarım, tam da merak ettiim konu bende konuyu biraz özelleştirerek sorayım, Megan-3 sıfır düşünüyorum önümüzdeki günlerde, sizce dizel mi benzinli mi (bu arada fazla km yapmayacağım, çok ta öyle performans düşkünü de değilim, ilçedeyim ayda bir il merkeze ve ayda 2-3 kez ilçenin köyüne giderim o kadar), bide eğer benzinli diyorsanız Megan-3 lerin lpg ye uyumluluğu hakkında bilgisi olan var mı, bilen kullanan arkadaşlar bilgi verirse çok sevinirim, teşekkürler.

Yorumlar için teşekkürler, bu durumda benim için en iyisi benzinli alıp garantisi bittikten sonra ve eğer gerek görürsem lpg taktırmak gibi görünüyor. Peki Megan-3 benzinli kullanan var mı arkadaşlar, varsa görüşlerini bildirebilirler mi, teşekkürler...

180 bin km de ford cmax tdci motora test yaptirdik yuzde 78 cikti eger manuel vites olsaydi yuzde 90 gibi bi rakam cikiyor bu degerler cok iyi bence.. yaginsuyu eksik birakilmamissa yatak sarmamissa dizel motorlarda en az 500 bin gider.. fordlarda 100 binden sonra turbo arizası oluyor yada kaciriyor.. 1500 tl yan sanayi takiliyor serviste 2500 tl.. eger performans hastasi iseniz dizel tavsiye ederim ekonomik olmasi acisindan.. 2.0 yada 2.5 benzinli bmw mercedes alabilirsiniz lpg ile yine performansli ve konforlu binebilirsiniz yakit 50 kurus olur bu performanslara bu para bence cok degil.. ozellikle uzun yolda buyuk motorlu lpgli araclar cok az yakiyor.. 2.5 lpgli mercedes uzun yolda 1.4 honda civic lpg liden az yaktigina gozumle sahit oldum..

YAZEN' Alıntı:
YAZEN' Alıntı:

Yorumlar için teşekkürler, bu durumda benim için en iyisi benzinli alıp garantisi bittikten sonra ve eğer gerek görürsem lpg taktırmak gibi görünüyor. Peki Megan-3 benzinli kullanan var mı arkadaşlar, varsa görüşlerini bildirebilirler mi, teşekkürler...

:?: :?: :?:

YAZEN' Alıntı:
YAZEN' Alıntı:

Tup taktiracaksan euro5 motorlu megane almamalisin

Şimdi yokuş iniş çıkış varsa dizel. Çünkü benzinli ve lpg li araçlar da devirli kullanki anca dizele yetişsin. Ben lpgli kullanıyorum gayette memnunum. 1 senede 20.000 yaptım benzin olsa para yetişmezdi.

Tüplü , benzinli , dizel bir çok araba kullandım. Şu an kendim TDCİ focus kullanıyorum. ve kesinlikle bakımları zamanında yapılmışsa ve kirli yakıt kullanılmamışsa( ki günümüzde kirli yakıt satan pek çok yakıt istasyonu yok) dizel arabayı tercih ederim. 1 milyon kilometrede focus gördüm 2007 model bütün rusyayı dolaşmış olan tıkır tıkır hala sorunsuz çalışıyordu. tüplü arabada 2 kere ölüm tehlikesi atlattık biri tüp kaçağından biri de kazadan. Dizel arabada böyle sıkıntılar yaşanmaz. Ayrıyetten turbo dizel arabalar da performans olarak bi başka oluyor. Yokuş filan dinlemiyor, ayrı bir sürüş zevki veriyor.

2001 clio 1.4...45lik lpg tankı...yakıtı shell den alıyorum.

Hep aynı petrolden ve aynı pompadan almaya gayret ediyorum.
Lpg den benzine gectikten sonra alıyorum.
Tabanca ilk atışta tamam diyorum zorlamıyorum. Buna ragmen son 4-5 aydır (ayda 3 depo) aynı yakıt miktarını alamıyorum. 37,5-41 lt arasında değişiyor.
Nedeni nedir?

Dipnot: yakıt/yol yapınca %99 aynı oran çıkıyor. Yakıta göre yapılan km ler tutarlı...

Lpg li de kullandım şimdi dizel kullanıyorum. Lpg de her 350-400 km de istasyona girmekten sıkılmıştım artık. bi de benzin almak yok mu tam işkenceydi. Şimdi kafam rahat 900 km de bir görüyorum istasyonu. Bu bile dizel tercihi için yeter de artar diye düşünüyorum

Bu bilgi ne kadar doğru?
Uzun yolda lpg ile giderken her 1 depodan sonra 5-10 km lik benzinle gidilmeli yoksa lpg ile ilgilenen beyin mi nedir o bölüm zarar görüryormuş...

Bugün MST 1.6 dci 130 bg manuel aracımla otobanda hız sabitleyiciyi ile (106 ya sabitledim) 345 km yaptım. 100 km'de ortalama 3.9-4 litre yakıt tüketti.

10 sene aynı araca binmek kabus gibi olsa gerek :) olaya sadece yakıt maliyeti olarak bakmak yanlış;10 yıllık süre zarfında bu araçların bakım maliyetlerini de göze almak gerekir;Dizelin en azından 1-2 defa turbosu değişecek;periyodik bakımları benzinden pahalı tutacak; belki enjektörleri arızalanacak ki arkadaşın aracında daha 58 bin km de enjektör arızası verdi;2000 liracık...bana göre kim ne derse desin benzinli aracın sağlamlığı sorunsuzluğu keyfi dizelde yok...

spider23' Alıntı:
10 sene aynı araca binmek kabus gibi olsa gerek :) olaya sadece yakıt maliyeti olarak bakmak yanlış;10 yıllık süre zarfında bu araçların bakım maliyetlerini de göze almak gerekir;Dizelin en azından 1-2 defa turbosu değişecek;periyodik bakımları benzinden pahalı tutacak; belki enjektörleri arızalanacak ki arkadaşın aracında daha 58 bin km de enjektör arızası verdi;2000 liracık...bana göre kim ne derse desin benzinli aracın sağlamlığı sorunsuzluğu keyfi dizelde yok...

yazdıklarınız tamamen kişilerin şans faktörlerine dayalı şeyler. ben en son aracımı 258.000 km de sattım, o zamana kadar ne bir turbo değişti, ne bir enjektör değişti motor bazında değişen tek şey hava akış metresi oldu 2 kere ( o da yan sanayi kullanmaktan ). Bakım maliyeti diye abartılan şey sadece mazot filtresi, geri kalan her şey benzinli ile aynı. O filtrenin de benzin filtresinden farkı olsun maksimum 100 tl dir.

Zaten dizel aracın tork gücünü bayırda sıkışık trafikte hissettiğinizde bir daha benzinli araçlara dönüp bakmazsınız bile.

clio 1.5 dci sporttourer joy 2013 aldım 40 binde . :) dizelde karar kıldım. yardım eden arkdşlra tşklr. 100/ 5.3 gösteriyo şu an yol bilgisayarı şehir içi kullanılmış.

muratturk' Alıntı:
clio 1.5 dci sporttourer joy 2013 aldım 40 binde . :) dizelde karar kıldım. yardım eden arkdşlra tşklr. 100/ 5.3 gösteriyo şu an yol bilgisayarı şehir içi kullanılmış.

Hocam ben de almak isit6orum bir SportTourer ama dizel/benzin arasında kaldım, bir de kaça aldınız?

muratturk' Alıntı:

38 e aldım ama piyasası 42 felan ,fiyat denk geldi

dizelin bakımını zamanında ve temiz bir şekilde yaptırırsanız. yakıtıda bilindik yerlerden alırsanız çok özel bir durum olmadıkça sorun çıkarmayacaktır.

çok düşük viteste çok yüksek devirde kullanmazsanız turbosunun arıza vereceğini sanmıyorum. pis yakıt kullanmazsanız enjektörlerde arıza vermez. ayrıca şimdi katkılı dizeller var. 2-3 depoda bir 1 depo o 2 kuruş farklı fiyatı olan mazottan alırsanız enjektörler falan tertemiz olur sorun çıkmaz...

1.5 dci 2010 symbol aracımla 345 km yol yaptım geçen hafta. 60 kmsinde klimada açıktı. hız sabitleyicim yok. 90 ila 130 arası hızlarla ama çoğunlukla 105-110 ile ortalama yakıt tüketimim 3.9... 13.5 litre yakıt harcamışım. tp den 3.57 ye aldım yakıtı. 13.5*3.57=48 TL... şimdi benzinliyi hesaplayın vede lpg yi :)...

cyln' Alıntı:
Bu bilgi ne kadar doğru?
Uzun yolda lpg ile giderken her 1 depodan sonra 5-10 km lik benzinle gidilmeli yoksa lpg ile ilgilenen beyin mi nedir o bölüm zarar görüryormuş...

Bu bilgi doğru bir bilgi değil. Benzinle gidilmeli tavsiyesinin altında lpg nin motorda kurum bırakması var. Belirli aralıklarla arabayı benzinde kullanın lpg nin bıraktığı kurumdan arabanın motoru temizlensin diyorlar yoksa durumun lpg beyni ile alakası yok hocam. Bana sorarsan benzinle çalışmanın da motoru temizleyebileceği çok mantıklı gelmiyor tabi milletin dediği bu. Lpg kurumu benzin kurumuyla temizleniyormuş demekki dediklerine göre :)

dizel araçların fiyatlarını düşününce lpg nin mantıklı bir seçenek olduğunu düşünürdüm..
bununla beraber lpg nin motor ömrünü kısalttığı söylentileri de vardı ancak pek itibar etmezdim..
ancak araştırma yapınca yeni nesil motorların lpg ile uyumlu olmadığını ne gibi sıkıntı ve sakıncalar içerdiğini gördüm..
yakında bu konuyla ilgili çok detaylı bir yazı yazacağım..

Dizel benzin+lpg benzin olurdu sıralamam .Gerçi dün haberlerde antalyada gaz kaçağından dolayı sigara yakan vatandaşın aracınıdaki lpg tankı patlayınca biraz soğudum lpg ye.

Geri