Benzinde 40 kuruş Yakan LPG de ne yakar?

Kodla Büyü

SiyahAdam

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Aracım Opel Corsa 1.4 enjoy (Yeni Kasa ) tam otomatik (24.000 km)
100 tl Benzinle İstanbul İçi Maksimum 265 km Yapıyor ( Yaklaşık 40 kuruş Benzin : 4.95)
Yılda tahminen 15000 km yapacam
Bu araca Lpg Taktırsam aynı mesafede ne kadar yakar?

en az 350 km gidersin.. hava ve sürüşe göre değişir. bende de 1.4 16v megane var. 420 km gittiğim oluyor sakin kullanımda.. karma kullanımda 350 km nin altına hiç düşmedim şimdiye kadar. (100 tl lpg ile)

20.2 lt benzinle 265 km gittiğine göre 100 km de yaklaşık 7,62 lt harcamışsın...bunuda yaklaşık 1.3 gibi bir değerle çarparak lpg sarfiyatını bulursun...o da 1.3x7,62=9,9 lt yapar onunda kuruş hesabı 3 tl ise gaz 3*9,9=29,7 tl ye 100 km gider aracın...265 km yee göre ayarlarsak 265/100=2.65 katı 100 ün
2,65x29,7=78.7 biz ona 79 TL DİYELİM
yani hocam sen
100 tl benzinle 265 km yol yaparken
79 tl lpg ile aynı yolu yapacaksın
aradaki fark 21 tl...15000 km 265 in 56,6 katı olduğuna göre sen bir yılda lpg taktırırsan yaklaşık 56,6x21=1188,6 yani 1189 TL KAR EDECEKSİN....BU DEMEK OLUYORKİ AŞAĞI YUKARI 1.5 SENEDE SEN LPG MASRAFINI ÇIKARMIŞ OLACAKSIN...GAZ 3 TL DEĞİLDE 2.5 LARA İNERSE BU DEĞERLERDE DEĞİŞİR ...ONA GÖRE HESABINI YAPARSIN...

karışık gibi duruyor ama adım adım gidersen anlaşılır...kolay gelsin

elrond' Alıntı:
20.2 lt benzinle 265 km gittiğine göre 100 km de yaklaşık 7,62 lt harcamışsın...bunuda yaklaşık 1.3 gibi bir değerle çarparak lpg sarfiyatını bulursun...o da 1.3x7,62=9,9 lt yapar onunda kuruş hesabı 3 tl ise gaz 3*9,9=29,7 tl ye 100 km gider aracın...265 km yee göre ayarlarsak 265/100=2.65 katı 100 ün
2,65x29,7=78.7 biz ona 79 TL DİYELİM
yani hocam sen
100 tl benzinle 265 km yol yaparken
79 tl lpg ile aynı yolu yapacaksın
aradaki fark 21 tl...15000 km 265 in 56,6 katı olduğuna göre sen bir yılda lpg taktırırsan yaklaşık 56,6x21=1188,6 yani 1189 TL KAR EDECEKSİN....BU DEMEK OLUYORKİ AŞAĞI YUKARI 1.5 SENEDE SEN LPG MASRAFINI ÇIKARMIŞ OLACAKSIN...GAZ 3 TL DEĞİLDE 2.5 LARA İNERSE BU DEĞERLERDE DEĞİŞİR ...ONA GÖRE HESABINI YAPARSIN...

karışık gibi duruyor ama adım adım gidersen anlaşılır...kolay gelsin

Gayet bilimsel ve güzel bir yaklaşım olmuş..bu durumda 2 seneye kadar satacağım aracın LPG ye dönüştürme fikri pekde cazip değil gibi..LPG aracı daha değerli kılmıyor malesef

şu anki konjektürde 3 tl ye dayanmışken satma fikrin varsa zaten taktırma...

kilometrede 40 kuruş = kmde = 0,08 litre
1 litre benzindeki enerji yaklaşık olarak 1,1 litre lpg deki enerjiye eşittir. ; 0,08*1,1 = 0,088 litre yuvarlak 0,09 diyelim
lpg litresi : 3,00 tl dersek; 0,09*3,00=27 kuruş yapar.. yani 13 kuruş kârdasın..

15000*0,13=1950 lt yıllık kar sağlarsın..

Takma ücreti ne kadar... eğer 2000 tl civarı ise 1 yılda maliyeti kurtarırsın, 2. yılda kara geçersin..

Hesabı kabaca yaptım.. aşağı yukarı ortalama değerler...

Hocam LPG fiyatı 3 lira oldu. Benzin Fiyatı 5.. şöyle bi oran söyliyim gerisini sen hesap et..
Bi araç 1 Lt benzinle 14 km yapabiliyorsa 1Lt Tüp ile ancak 10-11 km yapar..
5 lirayı 14 e böl = 0,35 krş
3 lirayı 10 a böle = 0,30 krş

elrond' Alıntı:
....bunuda yaklaşık 1.3 gibi bir değerle çarparak lpg sarfiyatını bulursun......

1,3 değilde 1,1 diye biliyordu. Kendi arabamda 100 km yolu 6,5 litre benzinle geçerlen 7 litre lpg ile geçtim. Tabi değişkenler ne kadar etkiledi bilemiyorum. Hava-rüzgar-lastik havası-ağırlık vs..

hasan' Alıntı:
elrond' Alıntı:
....bunuda yaklaşık 1.3 gibi bir değerle çarparak lpg sarfiyatını bulursun......

1,3 değilde 1,1 diye biliyordu. Kendi arabamda 100 km yolu 6,5 litre benzinle geçerlen 7 litre lpg ile geçtim. Tabi değişkenler ne kadar etkiledi bilemiyorum. Hava-rüzgar-lastik havası-ağırlık vs..
hocam benimki dış etmenler dahil :)

Hocam LPG genel olarak %20-30 civarı kullanıma göre tasarruf sağlıyor. Buna göre hesap kitap yapın yılda 300-500 fark ederse hiç LPGye bulaşmayın bence.

faskerhat' Alıntı:
Hocam LPG genel olarak %20-30 civarı kullanıma göre tasarruf sağlıyor. Buna göre hesap kitap yapın yılda 300-500 fark ederse hiç LPGye bulaşmayın bence.

yılda 500 tl için değmezmi

Benim aracım c4 1.6 hocalarımın dediği gibi şehiriçinde 1lt benzinle 1.1lt gaz aynı mesafeyi katediyor. Gaz fiyatları heryerde değişiklik gösteriyor. 2,60 ile 3,10 arası. Arabaya 2 yıl için bence takma ama sürekli kullanacaksan 1 yılda kendini amorti ediyor.

hocam 2. aracım ve buna da alır almaz taktırdım.yıllık 15000 az km değil.benim aracım 1.4 16v benzinde yaklaşık 40-45 kuruş yakıyordu.tüpden sonra 26-27 kuruş civarına indi.ben bu bakış açısıyla bakıyorum.eğer km de en kötü 10 kuruş kar etseniz, yılda 1500 lira yapar.o da 1 yılda amorti eder.iyi bir tüpse ve usta sağlamsa 10 kuruştan daha fazla kar edersiniz.bunun dışında yol bilgisayarı ne gösterirse göstersin 7-8 araçta gördüğüme göre benzinde şehir içinde 40 kuruşun altında yakan araba yok.kim ne derse desin ben bunu deneyerek gördüm.istediğiniz kadar sakin kullanın...

lpg siz benzinli arabaya binmek bu zamanda fazla lüks :) arabaya fazla biniyorsan taktır tüpü, binmiyorsan devam et benzine :D

10 litre lpg rahat yakarsınız.
benzinde 40 kuruş bence gayet iyi. golf 5 var. 40 kuruş yaksa söker atarım lpg'yi. hele ki istanbul'da kapalı otoparka girmek de problem oluyor lpg ile.

sıralı sistem lpg li araçlar önce benzinle çalışır lpgyi hesap ederken benzin sarfiyatını da unutmayın arkadaşlar özellikle soğuk havalarda benzin sarfiyatı artıyor.

eğer benzinde 40 kuruş yakıyorsa düşünme bile lpg 10 lt yaksa 3,15 den 31,5 kuruş yakar artı park problemi ve her an arıza çıkma ihtimali

1,4 fiat linea şehir içi lpgli 10 kmde 1 litre yakarken, benzin kullandığımda 10 kmde 0,8 litre yaktı.
Litre bazında lpg %20-25 daha avantajlı benzine göre...

hesap yaparsak
100 kmde benzin 40 tl , lpg 30 tl yakıyor..

Hocam eğer senede 15000 km yol yapıyorsan bence hiç durma hemen takdır niyemi
çünkü seneden bezili araç 15000km*0,40 =6000 TL
LPgli araç en az 30 kuruş yakar 15000km*0,30 =4500 TL
aslında LPG 30 kuruş dan az bile yakar ama yinede 1 yılda 1500 TL Kardasın
ARABAYI Satarken LPG li olduğundan en az 1000 TL fazla ya satarsın
ALSANA HER YÖNDEN KAR :D

lpg lli aracı benzinli araca göre daha kolay satabileceğini ve lpg farkını araç üzerine ekleyeceğini düşünürsen her halukarda karlı olacaksın ama benzinle aynı performansı alamayacaksın

dokmeefrail' Alıntı:
lpg lli aracı benzinli araca göre daha kolay satabileceğini ve lpg farkını araç üzerine ekleyeceğini düşünürsen her halukarda karlı olacaksın ama benzinle aynı performansı alamayacaksın

Hocam hep söyleniyor ama bu performans işi kafama takılıyor benim. İnternette "benzinli ve LPGli arabalarının performanslarının karşılaştırılması" diye böyle ciddi biçimde yapılmış bir içerik, video, resim vb. görmedim.
Belki yanlış düşünüyorumdur ama bence bu performans işi biraz şehir efsanesi gibi. Tabi özellikle sıralı sistem ve/veya yeni nesil araçlarda kullanılan sistemlerden bahsediyorum. Örneğin Honda marka arabama Prince, Telefleks veya BRC marka tüp taktırsam, benzinle 0-100 hızlanması 11 sn iken, LPG ile çalışırken 12 sn mi olacak ?

myesil' Alıntı:
dokmeefrail' Alıntı:

Hocam hep söyleniyor ama bu performans işi kafama takılıyor benim. İnternette "benzinli ve LPGli arabalarının performanslarının karşılaştırılması" diye böyle ciddi biçimde yapılmış bir içerik, video, resim vb. görmedim.
Belki yanlış düşünüyorumdur ama bence bu performans işi biraz şehir efsanesi gibi. Tabi özellikle sıralı sistem ve/veya yeni nesil araçlarda kullanılan sistemlerden bahsediyorum. Örneğin Honda marka arabama Prince, Telefleks veya BRC marka tüp taktırsam, benzinle 0-100 hızlanması 11 sn iken, LPG ile çalışırken 12 sn mi olacak ?

Sıralı sistemde çok belirgin fark yok. Tabiki benzin lpg ye göre daha güçlü bir yakıt fakat aşırı derecede performans farkedilmiyor.

myesil' Alıntı:
dokmeefrail' Alıntı:

araç boşken ve düz yolda pek bir fark hissetmezsiniz ancak araç dolu ve yokuş yukarı giderken ne derece fark var görebilirsin , hatta çoğu zaman vites düşürmeniz gerekir , bu kimine göre bir sorun olmayabilir ancak sorun olan konu bence lpg nin araca verdiği zarar, ben lpg yüzünden ekstra 500 tl masraf yaptım aracıma ve motorun ömrünü kısaltması da cabası.

ben hep 50 liralık gaz yada benzin aldığım için hep aynı yakıyor :p

mescan' Alıntı:
Aracım Opel Corsa 1.4 enjoy (Yeni Kasa ) tam otomatik (24.000 km)
100 tl Benzinle İstanbul İçi Maksimum 265 km Yapıyor ( Yaklaşık 40 kuruş Benzin : 4.95)
Yılda tahminen 15000 km yapacam
Bu araca Lpg Taktırsam aynı mesafede ne kadar yakar?
bu arada bende de 1.2 corsa var 50 liraya 300 km yi zorluyor

myesil' Alıntı:
dokmeefrail' Alıntı:

Hocam düzgün yolda normal kullanımda pek fark yok gerçekten. Fakat sürekli yokuş çıkman gereken bir yolda denersen farkın çok belirgin olduğunu göreceksin. ben aracımı satmadan önce depoda dolu olan benzini harcamak için samsun yoluna çıktığımda gördüm farkı. Tek şeritte 1. vitesle tırların arkasından yavaş yavaş giderken bazen karşı şeridi boş yakalayıp aniden sollamaya çıkmam gerektiğinde dedim vay be benzinli kullanmak da amma keyifliymiş. Fakat dediğim gibi şehiriçi şehirdışı düzgün yollarda dikkat çekecek bir performans kaybı olmuyor

Geri