Beyin Egzersizi cevapları alayım?

Kodla Büyü

ftsz63

Süper Üye
Süper Üye
Seçkin Üye
Google dan kopya çekmek yok
Ayakkabi magazasina gelen müsteri dükkanda dolastiktan sonra bir ayakkabi begenir. Fiyatinin 35 TL oldugunu ögrendigi ayakkabiyi satin almak istedigini söyler ve saticiya 50 TL para uzatir.

Kasasina bakan satici kasasinda bozuk para olmadigini görür ve yan dükkana gider, bu 50 TL'yi bozdurur ve magazasina geri dönüp para üstünü ve ayakkabiyi müsteriye etslim eder.

Aradan 10 dk zaman geçer ve yan dükkan sahibi gelerek kendisine verdigi 50. TL 'nin sahte oldugunu ve parasini iade etmesini ister. Satici duruma çok üzülür ama ilgili tutari iade eder ve sahte parayi teslim alir.

Bu durumda ayakkabi saticisi ne kadar zarardadir?

ayakkabının geliş fiyatınıda 35 alınız

kadın ayakkabıyı bedava aldı. 35 ordan zarar.+ 50 tl sahte para verdi+15 tl de
üste aldı.. 100 mü oluyor :? yine bir şey eksik gibi :D

diğer dukkanda bozdurduğu 50 tl + ayakkabının para üstü olan 15 tl + ayakkabı 35 tl
yani toplamda 100 tl :)

müşteriye ayakkabı +15 dükkandan gelen paradan kalan 35+15
ayakkabı =35+15 paraüstü+15 bozdurulan paraya ek=65

Cevaba sadece 50 dedim çünkü :
Muhasebe kayıtlarından yani kasa giriş çıkışından anlayacağını düşünerek şöyle anlatayım.

KASAYA GİREN :

+50 TL Sahte para (Müşteriden alınan) 1. işlem
+50 TL Gerçek para (Komşudan alınan) 3. işlem
+50 TL Komşudan geri alınan sahte para 6. işlem

KASADAN ÇIKAN :

-50 TL Komşuya bozdurmak için verilen sahte para 2. işlem
-35 TL Ayakkabı değeri (Müşteriye verilen) 4. işlem
-15 TL Para üstü (Müşteriye verilen) 5. işlem
-50 TL Komşuya verilen (Sahte para karşılığı olarak) 7. işlem

+
----------------------------------------------------------------------------------------------------
KASADAKİ SON DURUM : 0.

Yani zarar yok. Tabiki bu şuan kasada bulunan sahte 50 TL yi başka bir müşteriye yutturduğumuzda bulacağımız sonuç.
En başta demiştim çözümü uzatmaya gerek yok diye ancak uzatmak gerekiyormuş. Zarar elimizde kalan sahte 50 TL değeridir.

bir matematik öğretmeni yazmış. ben de 100 bulmuştum :lol:

Müşteriye 35 TL lik Ayakkabı + 15 TL Para üstü = Sahte 50 TL

Ayakkabıcı sahte paraya karşılık 35 TL lik ayakkabıyı verdi. Üste de 15 TL verdi ayakkabıcının zararı 50 TL.

Komşu dükkana sahte 50 tl yi verdi sonra geri aldı yani bu kısımda kar zarar söz konusu değil.

Mantıksal çözüm:
ayakkabı alışı 35 satışı 35 ayakkabıyı normal sattığı zaman zaten karı yok.ne kar ne zarar.
Önce ayakkabıyı sattı alış satışa eşit olduğundan karı yok.daha sonra 50 tl veriyor kasadan zarar
50 tl.
Matematiksel çözüm.kasaya giren para +35 çıkan para ayakkabı(-35) sahte para karşılığı -50 tl sonuç -50 tl

50

kasada hiç para yoktu kadından sahte 50 aldı bozdurdu

15 kadına verdi kasada kaldı 35..yan komşu geldi para sahte dedi..kasada 35 var 15 ekledi verdi..

yani adam cebinden sadece 15 TL verdi..birde ayakkabı var..yani sadece 50

Kara Kule 61' Alıntı:
Mantıksal çözüm:
ayakkabı alışı 35 satışı 35 ayakkabıyı normal sattığı zaman zaten karı yok.ne kar ne zarar.
Önce ayakkabıyı sattı alış satışa eşit olduğundan karı yok.daha sonra 50 tl veriyor kasadan zarar
50 tl.
Matematiksel çözüm.kasaya giren para +35 çıkan para ayakkabı(-35) sahte para karşılığı -50 tl sonuç -50 tl

Ben de bu mantıkla zararın 50 TL olduğunu düşünüyorum

Müşteride giden 35 TL lik ayakkabı ve 15 TL para üstü tamamen zarar

Yan dükkandan alınan gerçek 50 TL tekrar geri verildiği için oradan bir zarar yok.

50 tl

+50 --> müşteriden
-50 --> yan dükkana bozdurmak için vedi
+50 --> yan dükkandan aldığı bozukluk
-15 --> müşteriye verilen para üstü
-50 --> sahte olduğu için yan dükkan sahibine verdi
-35 --> giden ayakkabı
--------------
- 50 --> zararı

Geri