bilgilerim çok yetersiz neyapabilirim?

Kodla Büyü

hatshepsutpoca

Aktif Üye
böte müfredatında görrülen dersler malum.üniversitedeyken oturup kendim de çalışmadım açıkçası. şimdi inanılmaz zorlanıyorum.ne donanım konusunda ne de yazılım konusunda kendimi yeterli görmüyorum.özellikle donanım.okulda el attığım biçok şeyi yapamıyorum :(
kendimi nasıl geliştirebilirim.önerebileceğiniz site kitap ya da fikir var mı arkadaşlar??

hocam en büyük kaynak internet bence resimli videolu yada sözlü olarak birçok anlatım sitesi var karşılaştığın sorun yada yapmak istediğin neyse google a olduğu gibi yaz çıkan sonuçlar arasında gezindiğinde inan çok iyi şeylerle karşılaşıyorsun

evde kendi bilgisayarınızı bozup tamir ederek de başlayabilirsiniz,
bu işler kitapla olacak işler değil, teorik bilgiyi her şekilde alırsınız ama pratik olmadan kesinlikle bu iş olmaz.
okulda boş vakitlerinizde labtaki bilgisayarları tek tek elden geçirin

hocam bizde zamanında zorluklarla karşılaştık ama çalışacaksın...bol bol pc açıp sök..araştır ,,pc dergileri al...bilgisyarcılarla aran iyi olsun....

Yaz tatilinde çalışacak bir pc tamircisi bul tanış samimi ol hem o kazansın hemde sen. Kesin çözüm %100 :D

bulunduğum yerde bu konularda bana yardımcı olabilecek hiç kimse yok.Ayrıca bilgisayar kasasını söküyorum öğreneyim bişiler die e sonra geri takıyorum sadece çok iyi kasa parçalarını söküp takmayı öğrendim :)
önerebileceğiniz bir site var mı peki arkadaşlar??

forum.donanimhaber.com
tavsiye edilir yıllardır bu işin içinde sorunlarını yazarak çözüm bulabilirsin. ayrıca karılaştığın sorunları telefon ile arayıp sorabilecegin bir kaç tanıdığının olması iyidir.

hatshepsutpoca nacizane tavsiyem bu konuda kendinizi biraz rahatlatın, yazılım konusunda neyse ama donanım konusunda zaten yapabileceklerimiz sınırlı çok olsa tespit yapabiliriz

bunun için de bozuk bir makine geldiğinde sorunlara aşina oluncaya kadar hemen yanına bir tane de sağlam makine sökün, parçalarını bozuk olanınkiyle teker teker değiştirip sorunun kaynağını anlamaya çalışın,

mümkünse tamir vb işleri başkalarının yanında yapmayın bu sizi strese sokar doktorun hastasıyla yalnız kalması lazım :+1: interneti kullanın, google a hemen sorunu yazın önceden çözümlü mesajları okuyuverin hızlıca, mesela "ekrana hiç görüntü gelmiyor" gibi aratın. Hata mesajı geliyorsa ekrana not alıp onu aratın,

üniversiteden kankanızı arayın yardım alın, en olmadı " bunun bilgisayarcıya gitmesi lazım " deyiverin onlar da ekmek yiyecek daha da önemlisi hem etraftaki baskıdan kurtulmak hem de kendinizi rahatlatmak için " ülen herşeyi bilsem zaten burda ne işim var " deyiverin yüksek sesle, saygılar :)

rtyucel' Alıntı:
evde kendi bilgisayarınızı bozup tamir ederek de başlayabilirsiniz,
bu işler kitapla olacak işler değil, teorik bilgiyi her şekilde alırsınız ama pratik olmadan kesinlikle bu iş olmaz.
okulda boş vakitlerinizde labtaki bilgisayarları tek tek elden geçirin

şimdi durup dururken evdeki sağlam bilgisayrı mı bozsun arkadaş

şaka bir yana hcm zamanla alışıyorsunuz parçaları söke taka.
bir diğer arkdaşın dediği gibi tek başınıza yapın hasta doktor gibi

sanırım burda bile baya stresli görünüyorum.öncelikle saolun arkadaşlar.insanlar öyle sanıyrlar ki sanki biz bilgisayarın herşeyini biliyoruz her türlü problemi anında çözmeliymişiz gibi.bu beni çok rahatsız ediyor artık.neyse dediğiniz gibi sanırım öncelikle rahat olmam lazım

Bt sınıfında 1 bilgisayarda arıza varsa diğer sağlam bilgisayarın parçaları ile değiştir hocam. sorunun kaynağına ulaş. Genelde (ram, harddisk,ekran kartı sorun olur zaten) Onlar arızalı ise zaten yapmaya uğraşma yenisini al. Arızaların bol olması kendini yeterince geliştirmeni sağlar. 2-3 senede kendine güvenin gelir. Google ve bir yardımcı arkadaş da çok önemli tabi...

Hocam BÖTE'ye hakaret ettiğinin farkında değilsin galiba. Sen TEF'de de olsan aynı olurdun, örnekleri mevcut. Hasılı durumunuzun fakültenizle bir alakası yok. Sorunuzun cevabı değil ama eklemek lüzumu doğduğu için yazıyorum...

Boza boza, kurcalaya kurcalaya öğreneceksin sayın hocam.
Önemli olan o yolda olman :wink:

hatshepsutpoca, hocam gibi bende aynı sorunla karşılaşıyorum. BÖTE mezunyum.hayatımın en büyüm hatasını yaptım ve her günüm sitresli. küçük bi ilçede bildiğim ve bana öğretilenler okadar yetersiz ki çok güç duruma düşüyorum. bazı şeyler kendi başına öğrenilmesi imkansız illa bi öğretici olacak ama zamanında temek yok ki üstüne bişi inşa edelim.
bayanım ve tamircide çalışma lüksüm yok.kitap herzaman çözüm değil.

aLTANs' Alıntı:
okyanus41' Alıntı:
googleye sorupta bulamadığım hiçbirşey olmadı
:+1:
arkadaşların da dediği gibi google'a yaz sorunu, anında çıkar. zaten zamanla öğreniyorsun sorunların kaynaklarını. dert edilecek birşey değil :) bir süre sonra bt sınıfında donanım sorunun olmaz. ayrıca donanım parçalarından biri bozulsa senin yapabileceğin birşey yok orada...

esesfa' Alıntı:
hatshepsutpoca, hocam gibi bende aynı sorunla karşılaşıyorum. BÖTE mezunyum.hayatımın en büyüm hatasını yaptım ve her günüm sitresli. küçük bi ilçede bildiğim ve bana öğretilenler okadar yetersiz ki çok güç duruma düşüyorum. bazı şeyler kendi başına öğrenilmesi imkansız illa bi öğretici olacak ama zamanında temek yok ki üstüne bişi inşa edelim.
bayanım ve tamircide çalışma lüksüm yok.kitap herzaman çözüm değil.

hocam bende bayanım bilgilerin iyi olursa bayan erkek farketmiyor elimden tornavida düşmüyor ayrıca öğrenmek için bilgisayarcıda da çalıştım . önemli olan rahat olman ve gerektiğinde uygun cevabı verebilmen. hocalarımında dediği gibi yalnız çalışın bazı insanlar acayip kasıyo olmadı mı? soruları insanı o onda deli eder yapacağiın varsaa da yapamazsın. google çok iyi bir kaynak hiç boş kalmayın sürekli forum sitelerinde gezinin merakınızı körükleyin. zamanla herşey kendiliğinden gelir zaten.

alpaygunes' Alıntı:
Yaz tatilinde çalışacak bir pc tamircisi bul tanış samimi ol hem o kazansın hemde sen. Kesin çözüm %100 :D
bencede böyle yap. para pul istemiyorum, arada sırada gelip burada çalışabilirmiyim dersen olumsuz karşılamazlar heralde.

hatshepsutpoca' Alıntı:
böte müfredatında görrülen dersler malum.üniversitedeyken oturup kendim de çalışmadım açıkçası. şimdi inanılmaz zorlanıyorum.ne donanım konusunda ne de yazılım konusunda kendimi yeterli görmüyorum.özellikle donanım.okulda el attığım biçok şeyi yapamıyorum :(
kendimi nasıl geliştirebilirim.önerebileceğiniz site kitap ya da fikir var mı arkadaşlar??

http://www.cizgi-tagem.org/ sitesindeki •A+ Bilgisayar Teknik Servis Elemanı eğitim videolarını iyice biz hazmedin sonrası zaten tecrübe. O da zamanla olur kimse anasının karnında öğrenmedi.

hocam sıkıntılarını buraya yaz bir sürü tecrübeli arkdaş var çözümsüz sorun kalmaz.

hocam göreve ilk başladığımda bende seninle aynı düşünüyordum.. keşke geçmek için değilde öğrenmek için çalışsaydım diye düşünürdüm.. ama en büyük kaynak arkadaşlarında dediği gibi internet ve deneyim.. birde yenilikleri sürekli takip edeceksin dergilere üye ol yada internttende takip edebilrsin.. gerçi bana en büyük iyiliği ilçe milli eğitim müdürü meslek lisesine görevlendirerek yaptı :+1:

hocam herşeyde olduğu gibi bilgisayarda birikim işidir. ben 8.senemi çalışıyorum, böteyi bitirdiğimde format bile atamıyordum, şu anda merkezdeki bi lisye idare edebiliyorum rahatlıkla,herkesin evinde bilgisayar var, sana gelen sorulara ilgisiz kalma, internetten araştır, arkadaşlara sor, bu sayede farkında olmadan çok şey öğreniyor ve güncel kalabiliyorsun

hocam yazılan bütün cevapları okumadım belki öneren olmuştur.. aşağıdaki adreste mebin teknik öğretmenler için hazırladığı kaynaklar var. programlama , ağ , donanım konuları gibi bütün konuları kapsayan çok geniş bir yelpaze. ben ordan çok şey öğrendim umarım işine yarar.

http://www.megep.meb.gov.tr/mte_program_modul/

bu adreste sol taraftaki menüden modülleri seç. açılan sayfadan bilişim teknolojilerini seç ve karşına endüstri meslek liselerinde okutulan bütün derslere aiit modüller çıkacaktır.

kolay gelsin.....

netame' Alıntı:
" ülen herşeyi bilsem zaten burda ne işim var " deyiverin yüksek sesle, saygılar :)

hocama katılıyorum,ve hocam izin verirse ben de bu cevabı ilgili yerlerde kullanmak istiyorum :D

hocam zaten kendinizi geliştirmek için çabanız var, zamanlar uygulamalarla geliştireceksinizdir, kasmayın bu kadar :oops:

Hocam kendinizi geliştirmek için en büyük yardımcınız, çevrenizdekilerin soruları olacaktır. aslında gıcık oluyor bu sorular ama bilmedikleriniz olunca orada cevap veremeseniz bile, internetten veya tanıdığınız arkadaşlarınızdan sorup öğreniyorsunuz, bu birikim zamanla sizi geliştiriyor. bir de bilgisayarın çalışma mantığını kavrarsanız sorunu tahmin edebilirsiniz.

BB.neti bulduysan sorunun büyük kısmını çözmüşsün demektir. Admine yalakalık yaptım sanki...

Geri