Bilgisayar Öğretmeni Web 2:0 Anketi

Kodla Büyü
şimdi sayın değerli ve pek kıymetli öğrenci kardeşim,
Bakanlığın bize verdiği 1Mbit duzgun proxy edilememiş hatla biz google'den başka siteye giremiyoruz.
web2.0 denilen sey, malumunuz oldugu üzere, geniş bant ve duşuk ping suresi gerektiren bi olay.
okulda 3 lab var, 60 pc, surdan burdan yaklasık 80 pc..
bu hatla anca google ana sayfa.., bakanlığın siteleri bilen acmiyor,
ulaknetin siz değerli öğrencilemize ve hocalarımıza sağladığı yuksek broadband senkron internet access den (bknz: http://istatistik.ulakbim.gov.tr/omurga ... ndex.uhtml)
olaya yaklaşıp,
hadi bakalım web 2.0'ı nasıl kullaniyorlarmış bir ölçelim temelli güzel calismaniz 1Mbit duzgun config edilememiş squid'e takilmiştir.

base bir web 2.0 site'in 1 user için default bant genişliği ihtiyacı tespit edilip(=x) buda, tolam pc sayısı ile çarpılıp sonrada 2 ye bölünüp(x*OkulAllPC/2 = y gerçekci olsun diye. siz bölmeyede bilirsiniz.)
bir okulun bant genişliği ihticayı tespiti yapılabilir.(y)
ayrıyetten, bir pc icin bulunan x rakamı ile TR deki tum okullardaki, pc ler çarpilir ise, MEB'in dış ayağının bandgenişliği ihtiyacı bulunur.(gerçeksi olsun diye onuda 2 ye bolun = x*AllPC/2 = z)

birde su var, squid kuralım güze olsun derseniz, saniyedeki request'i dikkate almalisiniz, yoksa, işler karışır...oda , aşşa yukari, (RqSay * AllPC/2 = k) dir.
çıkan k,x ve y değerlerine göre bant genişliği ihtiyacı dikkate alınmaz ve sunucu satın alımı yapılmazsa.. varın gerisini siz düşünün.

söz uzadı , kusura bakmayın.
lakin, gunde 10+ saat'inizin geçtiği okulda MEB'in şeysine muhtaçsanız..
ardından 6 ay lık kanlı çatışmalar sonucu hiç olmaz ise 3 lab daki 3 öğretmen bilgisayı için MEB'in hattından kurtulup, 8 MBitlik net limitsiz tarifeye kavuşunca insan böyle oluyor.
(note : arkadaşlarla o günü kutlamayı düşünuyoruz. )

gözlerinizden öpüyorum, hocalarıza selam.
saygılar.

Tesekkur ederiz hocam, Cok dolmussunuz. :?
Ama haklisiniz durum boyle. Sinifa teknoloji getirmekle isin bitecegi, herkesin teknolijiyi sular seller gibi kullanacagi filan saniliyor. Bu arada bir suru calisma yapiliyor, ama bunlarin hangisine bakiliyor. Birileri gelip cok da arastirilmamis, enine boyuna incelenmemis cozumu bize hap diye sunuyor. Tabii ki o hap bizim derdimize derman olmuyor :(
Bu konuda uzun uzun yazilabilir ama konu disina cikmayayim. Ankete doneyim.
Yorumlariniz icin tesekkurler.

ercantop' Alıntı:
Tesekkur ederiz hocam, Cok dolmussunuz. :?
Ama haklisiniz durum boyle. Sinifa teknoloji getirmekle isin bitecegi, herkesin teknolijiyi sular seller gibi kullanacagi filan saniliyor. Bu arada bir suru calisma yapiliyor, ama bunlarin hangisine bakiliyor. Birileri gelip cok da arastirilmamis, enine boyuna incelenmemis cozumu bize hap diye sunuyor. Tabii ki o hap bizim derdimize derman olmuyor :(
Bu konuda uzun uzun yazilabilir ama konu disina cikmayayim. Ankete doneyim.
Yorumlariniz icin tesekkurler.

BT Öğretmenlerinin okullardaki teknoloji planlaması hakkındaki görüşlerini de başka bir çalışma olarak yapabilirsiniz :)

Guzel fikirmis. Bende bizim problemlerimizi en iyi bizim tanimlayacagimizi dusunuyorum. Akademisyenlere duyurulur :mrgreen:

Acizane fikrim şudur eğer arkadaşlar uğraşıp kendi dinamik sitelerini yaparlarsa okulda sadece öğrencilerinin yaralanabileceği ve içeriğinin ne olduğundan emin oldukları siteler bence web 2.0 a gerek kalmaz diyorum internet üzerinden ödev verebileceğimiz ödev toplayabileceğimiz ve yardımlaşabileceğimiz tabiki sadece öğrencilerimizle bir site yaparsak bence daha iyi olur kanaatindeyim

orhanaltin' Alıntı:
Acizane fikrim şudur eğer arkadaşlar uğraşıp kendi dinamik sitelerini yaparlarsa okulda sadece öğrencilerinin yaralanabileceği ve içeriğinin ne olduğundan emin oldukları siteler bence web 2.0 a gerek kalmaz diyorum internet üzerinden ödev verebileceğimiz ödev toplayabileceğimiz ve yardımlaşabileceğimiz tabiki sadece öğrencilerimizle bir site yaparsak bence daha iyi olur kanaatindeyim
Ama o zaman da herkesin butun sureci bastan sona kendi basina yapmasi gerekecek. Bunun da bazen cok fazla zaman kaybina neden olacagini dusunuyorum.
Iyi gunler

orhanaltin' Alıntı:

Bence web 2.0 kavramını yanlış anlamışsınız.

omd' Alıntı:
orhanaltin' Alıntı:

Bence web 2.0 kavramını yanlış anlamışsınız.
Katiliyorum hocam.
Iyi aksamlar.

Yanlış anlamış olabilirim ve dediğiniz gibi zaman alıyor da olabilir ama ya güvenlik garanti edebilirmisiniz bende size bir sürü haber ekleyebilirim facebook güvenlik açığı ile ilgili bütün herkesin bilgilerine kolayca ulaşabildiklerini gizlilik diye birşey olmadığını haklı olabilirsiniz zaman alması konusunda o zaman aynı ildeki biişimciler birleşip böyle birşey yapabilir sadece o ildeki öğrenciler arasında paylaşım ve ödev ağı neden hep başkalarının yaptıklarına yamanalım benim üstünde durmak istediğim nokta kendimiz yapalım belki bireysel zaman alır ama birlik olarak kısa sürede yapılabilir

Geri