Bilgisayar açılmıyor nedeni ne olabilir?

Kodla Büyü

ozlem22

Süper Üye
Süper Üye
Merhaba arkadaşlar. pazartesi gününe hiç de iyi başlamadım. okuldaki öğretmen bilgisayarında hiç bir sorun yoktu sadece biraz yavaşlamaya başlamıştı bi ara format atarım diyordum. cuma günü normal bi şekilde kapattım bu sabah açtığımda elektrik geliyor fan çalışıyor ama ekrana hiç bir şey gelmiyor, bip sesi de gelmiyor açılıştaki.. monitör değiştirdim yine aynı, ramleri söktüm tek tek denedim aynı, başka hdd taktım yine aynı..sorun ne olabilir ya anakart mı yoksa, başka hangi yolları denemeliyim yardımcı olur musunuz?? :cry:

edit: sorunun anakartta olduğu anlaşıldı.. peki hddyi format filan atmadan başka bilgisayarda kullanabilir miyim?? denedim ama sistem açılmıyor :( illa ki format mı atıcam?

Hocam bu işlemlerin hepsini bu sabah gerçekleştirdiyseniz helal olsun öncelikle :) Bence güç kaynağınıda değiştirin diyeceksiniz ki fan çalışıyor ama siz yinede deneyin.Birde ramlari tek tek değiştirdim demişsiniz.Yeni bir ram denediniz mi? Son olarak hocam kabloları(güç) çıkarın sonra bios pilini çıkarın biraz bekledikten sonra tekrara deneyin.

özlem hocam al bendende o kadar hafta sonu şiddetli yağmur vardı bendede 3 kasa dan ikisi çalışıyor görüntü gelmiyor birinin ise power yanmış uğraş dur.

unforgiven55' Alıntı:
ekrankartı olabilir hocam agp veya pcl uyumlu bir ekrankartı takıp deneyin
ekran kartı onboard değil çıkardım temizledim taktım sonuç aynı..başka ekran kartı da yok ki :(

g.cetin.66' Alıntı:
özlem hocam al bendende o kadar hafta sonu şiddetli yağmur vardı bendede 3 kasa dan ikisi çalışıyor görüntü gelmiyor birinin ise power yanmış uğraş dur.

geçmiş olsun bizim çilemiz hiç bitmez :( sizde de mi görüntü gelmiyor peki yazı filan çıkıyor mu ekranda? bende yazı bile yok

haftasonu çoğu yerde fırtına oldu. Bundan kaynaklı voltaj düşümleri yaşandı hele de bizim burda.. Dedim şimdi buzdolabı, modem tv. ne varsa yanıp gidecek.. Bence sizin sorun güçle alakalı bir durum öğretmenim.. Çoğu donanım elemanını söküp takmışsınız(pazartesi sabahı iyi cesaret) bence bir de güç kaynağını değiştirin derim.. Bundan da sonuç alamazsanız maalesef anakartınızda bir yerde problem olmuş olabilir..

bravehard2010' Alıntı:
Bence güç kaynağınıda değiştirin diyeceksiniz ki fan çalışıyor ama siz yinede deneyin.Birde ramlari tek tek değiştirdim demişsiniz.Yeni bir ram denediniz mi? Son olarak hocam kabloları(güç) çıkarın sonra bios pilini çıkarın biraz bekledikten sonra tekrara deneyin.

bunları yaptım hocam yemedi

o kadar parça söküp takmışsınız bunu da büyük ihtimalle yapmışsınızdır ama atlamış olabilirsiniz. power düğmesine bastınız kasa çalışıyor ama ekrana görüntü gelmiyor. kasa çalışırken güç kablosunu çekin birkaç saniye bekleyin tekrar takıp çalıştırın.

denizlerb' Alıntı:
o kadar parça söküp takmışsınız bunu da büyük ihtimalle yapmışsınızdır ama atlamış olabilirsiniz. power düğmesine bastınız kasa çalışıyor ama ekrana görüntü gelmiyor. kasa çalışırken güç kablosunu çekin birkaç saniye bekleyin tekrar takıp çalıştırın.

onu da denedim olmadı malesef.. hdd sağlam başka pcde denedim çalışıyor anakartta sorun var galiba..offfffff..

ozlem22' Alıntı:
g.cetin.66' Alıntı:

geçmiş olsun bizim çilemiz hiç bitmez :( sizde de mi görüntü gelmiyor peki yazı filan çıkıyor mu ekranda? bende yazı bile yok

sağolun hocam bendede ses var görüntü yok hocalarımın dediği herşeyi zaten yaptım sanırım anakartta ne edecez bilmiyorum

güç kaynağından olma ihtimali var mı ki, elektrik geliyor kasaya..öyle bi ihtimal yoksa değiştirmekle uğraşmiyim :D

Ben böyle durumlarda önce;
Monitörü ekran kartına değilde, anakart VGA çıkışına bağlarım.
ekrana yazı vs. geliyorsa ekran kartı
halen yazı vs gelmiyor, monitörde tık yoksa ( anakarta gide kabloları sök tak yapar) anakart yanmıştır yada iyi bir ihtimal bios tur.

GRİNGO' Alıntı:
Ben böyle durumlarda önce;
Monitörü ekran kartına değilde, anakart VGA çıkışına bağlarım.
ekrana yazı vs. geliyorsa ekran kartı
halen yazı vs gelmiyor, monitörde tık yoksa ( anakarta gide kabloları sök tak yapar) anakart yanmıştır yada iyi bir ihtimal bios tur.

vga çıkışı yok oyüzden onu deneyemedim, başka bios pili denedim öyle de düzelmedi. anakarta giden kabloları da sök tak yaptım. olmadı. bilgisayara elveda diyorum yapıcak bişiy yok anakart yanmış gibi görünüyor..

Güç kaynağından olabilir. Her şeyi denemişsiniz bir de güç kaynağını değiştirerek deneyin. Bunu yaparken klavye, fare vb. cihazları sökün. Sabit disk CD-ROM vs.'yi de sökün. Hatta kasanın ön panelinden anakarta giden kabloları da sökün.
Anakarta sadece VGA kablosu ve anakartın güç kablosu takılı olsun. O şekilde anakart üzerindeki pinleri kullanarak kasayı açıp, deneyin.
Her ne kadar güç kaynağından elektrik geliyor olsa da bazen arızalanan güç kaynaklarında bazı kablolardan elektrik gelmeyebiliyor. Fan çalışabiliyor ama bazı birimlere elektrik gelemiyor olabilir.

yakuphan' Alıntı:
Güç kaynağından olabilir. Her şeyi denemişsiniz bir de güç kaynağını değiştirerek deneyin. Bunu yaparken klavye, fare vb. cihazları sökün. Sabit disk CD-ROM vs.'yi de sökün. Hatta kasanın ön panelinden anakarta giden kabloları da sökün.
Anakarta sadece VGA kablosu ve anakartın güç kablosu takılı olsun. O şekilde anakart üzerindeki pinleri kullanarak kasayı açıp, deneyin.
Her ne kadar güç kaynağından elektrik geliyor olsa da bazen arızalanan güç kaynaklarında bazı kablolardan elektrik gelmeyebiliyor. Fan çalışabiliyor ama bazı birimlere elektrik gelemiyor olabilir.

güç kaynağını değiştirdim zatenş sonuç değişmedi malesef..

hard diskimi başka bilgisayara takıyorum ama reset atıyor süreklii o sistemi kullanamaz mıyım yani başka pcde???

hocam 5 yıl köyde çalıştım bu dediğiniz hatayla elektirk kesintisi ve yıldırım düşmesinden çokca karşılaştım çoğundada anakart yanmışdı tek tük powersupply le kurtardığımda oldu :)

ozlem22' Alıntı:
hard diskimi başka bilgisayara takıyorum ama reset atıyor süreklii o sistemi kullanamaz mıyım yani başka pcde???
yüklü olan driver larla yeni bilgisayarın donanımı çakışıyor demekki. güvenli modda açıp driverları kaldırmanız lazım.

ozlem22' Alıntı:
donanım özellikleri farklı olduğu için reset atar hocam...senin sistemine göre windows kurulduğu için...benim tahminim hiçbir şekilde bip sesi vs gibi tepki yoksa anakart gitmiş olabilir...fişte unuttun muhtemelen pc yi...yük binmesi anakartı yakmaya yeter...benim anlamadığım güç kutusu nasıl sağlam kalıyor...takdiri ilahi...geçmiş olsun...bahaneyle anakartı yenilersin dicem ama anakartın değişmesi yarıdan fazla parçanın değişmesi ram işlemci vs

fişte unutmadım elektrikleri kapatıp gidiyorum sonuçta.. ben de bi anlam veremedim bu duruma. o anakarttaki işlemci daha iyi diye onu söküp başka kasanın anakartına taktım hddyi de taktım ama bi sorun var yine..pc açılmadı reset attı sonra da kapandı.. ayy ben beceremiyorum bu işi ya sabah sabah çok moralim bozuldu..

yakuphan' Alıntı:
Hocamın dediği en son teşhis noktası bence.
Erken davranmayın . hocamın dediği çözümü 2-3 gün sonra deneyin derim.(Bu arada kasa Beton zemin üzerinde beklesin.Statik halen yüklü olabilir.) Ondan sonra anakarta elveda dersiniz.

ozlem22' Alıntı:
fişte unutmadım elektrikleri kapatım gidiyorum sonuçta.. ben de bi anlam veremedim bu duruma. o anakarttaki işlemci daha iyi diye onu söküp başka kasanın anakartına taktım hddyi de taktım ama bi sorun var yine..pc açılmadı reset attı sonra da kapandı.. ayy ben beceremiyorum bu işi yaş sabah sabah çok moralim bozuldu..
Daha ne yapacaksın hocahanım.Valla bu kadar işi 2 saatte yapmışsınız helal olsun size.Bu arada statik elektirğin atlayamayacağı nokta yok sonuçta.Siz sigorta panelinden kapatmış olabilirsiniz ama sizin başınıza gelenden çıkarttığım ders şu;
Sistem ve sisteme bağlı tüm fişleri fiziki olarak şebekeden ayıracaksın.Şalter yada düğmeye güvenmeyeceksin.

GRİNGO' Alıntı:
ozlem22' Alıntı:
fişte unutmadım elektrikleri kapatım gidiyorum sonuçta.. ben de bi anlam veremedim bu duruma. o anakarttaki işlemci daha iyi diye onu söküp başka kasanın anakartına taktım hddyi de taktım ama bi sorun var yine..pc açılmadı reset attı sonra da kapandı.. ayy ben beceremiyorum bu işi yaş sabah sabah çok moralim bozuldu..
Daha ne yapacaksın hocahanım.Valla bu kadar işi 2 saatte yapmışsınız helal olsun size.Bu arada statik elektirğin atlayamayacağı nokta yok sonuçta.Siz sigorta panelinden kapatmış olabilirsiniz ama sizin başınıza gelenden çıkarttığım ders şu;
Sistem ve sisteme bağlı tüm fişleri fiziki olarak şebekeden ayıracaksın.Şalter yada düğmeye güvenmeyeceksin.

benim pc bi de güç kaynağına bağlıydı aslında her yönden korumalı gibi görünüyordu..2 yıldır bi sorun da çıkmamıştı çok üzüldüm ya.

git bi çay iç hocam....olmuyorsa olmuyordur...babanın(müdürün) durumu varsa yenisini alsın....şer bildiğin herşeyde bir hayır vardır....belki yeni pcpc alacak sana...ne bilion...

Demek oluyorki;
Okulun bulunduğu şebekeye yıldırım yüklenmesi olmuş.Okuldaki topraklama bakımından en zayıf noktaya, yani sizin sisteme milisaniyelik 10-20kV bir statik yüklenme buna sebep oluşmuş.
En ufak bir bağlantı yeterlidir diye düşünüyorum artık.Hepimize ders olsun. Fişler komple ses sistemi dahil çekilecek.Yada Tam ayraçlı şalter kullanılacak.
Elrond hocamın mesajına ekleme yapayım. Olan işte hayır vardır.

Sabahtan beri kendimi aç birakmistim bununla ugrasicam diyr simdi elrond hocamin dedigi gibi cay icip biseyler yiyorum:)) islemci,ekran karti ve hard diski kenarda bekleyen bi kasa vardi ona taktim formatlaniyor su an. Masaustunde dersler ilgili etkinlikler vardi onlara uzuldum :((

Geri