bilgisayar açılmıyor,power saglam!

Kodla Büyü

karides

Site Gezgini
Merhaba arkadaslar,
Yeni atandığım okulda bir bilgisayar açılmıyordu ben de ilk iş sağlam bi power denedim yine de açılmıyor. Anakartta ısık yanıyor ama ne powerın ne de işlemcinin fanı çalışıyor. ses falan da yok? ne olabilir?? anakart olabileceğni düşündm ama yapabileceğm bir şey yok galiba?
teşekkürler

poweri bağladıktan sonra, bağlantılarının hepsini doğru bir şekilde yaptığınıza emin olun. Özellikle anakart bağlantıları.

2 ayrı çalışan power denedim ve de her birinin bağlantılarını defalarca kontrol ettim

başka powerle denediysen. .ana kartta sorun olabilir.. bios sorunu olabilir.. bios power işlemini yapmıyor.. biosu juper den sıfırlayıp tekrar bi dene.. ram ler i değiştirip bi dene hocam.. bios sıfırlama ile bi ihtimal düzelebilir...

ram leri degiştirmiştm zaten olmadı yarın bir de biosu sıfırlayıp deneyeyim yoksa teknik servis çagrcam:S

evtt.. işlemciyide yerinden çıkarıp tekrar takabilirsin.. bende benzer bi sorun olmuştu.. biri ram ile.. biri bios sıfırlama ile düzeldi... iki bozuk bilg.rım var.. sanırım anakartları bozukk.. deneme ile cözecez.. ama okl anakarta para ayırırmı bilmem. kolay gelsinn karides :)

hocam bilgisayarın power düğmesinde sıkıntı olabilir lab daki vestel bilgisayarlarda sık rastlanan bir durum bu

Arkadaşım power da sorun yok diyosan, ilk olarak kasa düğmesinin kablosunu takip et, anakart üzerinde kablonun takıldığı yere kabloyu çıkarıp ince bir metalla iki ince dişede temas ettir, bu da olmassa büyük bir olasılıkla anakart yanmıştır , ramla felan alakası yok zaten ram hatası olsaydı bios uyarısı alırdın,

hocam şimdi biosu sıfırladım ve bu sefer çalıştı. ekranda fransızca bi hata çıktı
"la microprogramme a detecte une erreur de somme de controle CMOS.Appuyez sur Entree pour continuer"
bir de sadece bir kere açılıyor. bir daha açmak istedim acılmadı, yine bios sıfırlayınca yine acıldı aynı mesaj???

ram i jumperden sıfırladıysan jumperi tekrar eski yerine bi takıp dene..

Biosu jumperdan sıfırladım da eski haline getirdim. acaba eski hali mi yanlıştı hemen deneyeyim??

karides' Alıntı:
hocam şimdi biosu sıfırladım ve bu sefer çalıştı. ekranda fransızca bi hata çıktı
"la microprogramme a detecte une erreur de somme de controle CMOS.Appuyez sur Entree pour continuer"
bir de sadece bir kere açılıyor. bir daha açmak istedim acılmadı, yine bios sıfırlayınca yine acıldı aynı mesaj???
Hocam Bios ayaarlarına girip tarih ve saati düzeltip yeniden başlatın...

del ile biosa girebiyorsan.. farklı bi tuşta olabilir F10 ile ayarları sıfırla bi hocm

malesef giremiyorum biosa, hdd de de sorun var ya da en azından işletim sisteminde. cunkü bu hdd yi başka kasaya taktm intel inside sayfasndan sonra siyah ekran ve imlecin geldiği yerde duruyordu. simdi de onu yaptı,imaj cd sini taktm ama okuyamıyor galiba,belki cd okuyucu da bozuktur?? başka cd okuyucu da deneyeceğim...

Hocam aynı sorun benimde başıma geldi. Düğmeye bastığınızda fanlar da dahil çalışmıyor ve anakartın ışığı yanıyorsa bios piliniz bitmiştir. Ben iki hafta uğraştım. :) Kasa ilk açıldğı zaman bip sesi gelmesi lazım. O ses te işlemcinin elektrik aldığını gösterir (Bunu da bi arkadaştan öğrendim) Yeni bir bios pili takın hocam.

jumperın yerini tekrar değiştirip açınca direkt bios ayarları çıkıyor:) ama fransızca... ne yapabilirim ki??
bir de her seferinde pili çıkarıp takmazsam bilgisayar açılmıyor:S:S kafam karmakarışık oldu

bios ayarlarından hd yi tanıtmak gerekebilir.. sata hd varsa sıfırlayınca hdyi tanımıyabilir.... biosun türünü intte arattır .. gerekli bilgileri bulursun mutlaka.. ayrıca gaarntiside devam ediyorsa.. garantiye gitmesi daa iidir..

hocam başka bilgisayarda hd i yeniden yükledim. sorunlu bilgisayara takıyorum ilk açtığımda o fransızca uyarı geliyor,resetleyince sorunsuz açılıyor. ama kapattıktan sonra yine acılmıyor,bios pilini çıkarp takmam gerekiyor açılması için. ama başka pil taktığımda da aynı sorun oluyor??

umit1818' Alıntı:
belki ekran power ı yanmıştır
kesin öyledir.

hocam power düğmesini anakarta doğru bağladıysan ve açılmıyosa , power da sağlamsa ; muhtemelen kondansatörlerden biri gitmiştir. Ya tamir ettirecen ya anakart alıcan.

Geri