Bilgisayar Laboratuvarı için Bellek (Ram) arıyorum

Kodla Büyü

erdem22

Site Gezgini
okulundaki BT sınıfı yenilenen, internet kafede tanıdığı olan ya da bir şekilde elinin altında geniş bilgisayar hurdalığı olan arkadaşlar!!!
yeni tayin olduğum okulumda 32mb belleği olan pII bilgisayarlar var :cry: . Dönem başından beri her türlü çalışmayı yapıyorum ama bi yerde her şey tıkanıyor windows 98 ile... en azından xp kurabilmem için 128 mb belleğe yükseltmem gerek... ben sağdan soldan bulabildiğim belleklerle 17 bilgisayarlık sınıfın ancak yarısını 64 mb yapabildim. :?

Sizden ricam elinizde 32-64 ya da 128 mb bellek(100 mhz) varsa kargo bedelini karşıdan ödemek şartıyla bana göndermeniz... hatta varsa slot işlemci çalıştırabilen anakarta da ihtiyacım var ama öncelik bellek... diğer parçaları bi şekilde ayarlıyorum ama bunlarda tıkandım.

yardımcı olabilecek arkadaşlardan haber bekliyorum...

hocam 98 den sonrası onu zorlar. ramı atlasan hddlerde sıkıntı verıyor.
sen 98 i de zayıflatıp kullanman lazım başka yolu yok.
il neresi onuda yazarsanız.yada pm atın.

Hocam ben o dediğinizi başarıyla yaptım. O kadar rahatım ki. İlk senemin 6 ayı anam ağladı. Sürekli arıza sürekli donma ve hep problem vardı. Çözümü şöyle buldum.

256 şar sd ram taktım ve nlite ile kendime özgü xp yarattım. Daha az özellikli ama temel özellikleri olan bu xp sayesinde hem xp ile sorunsuz ve hızlı çalışan bilgisayarlarım oldu hemde deepfreeze yükledim rahat ettim. Hdd'ler aynı, anakart aynı işlemci aynı ama sorunlar aynı değil. Dyned ve office 2002 bile çalışıyor.

hocam sen adresini belirt ben bulabilirsem sana yollayabilirim. Yarın ilk işim kullanılmayan donanımları incelemek olacak.

hürmetler

hocam anakart bulamazsınız.Ama SD ram ve işlemci için okulun adresini yazınız.

ilginize çok teşekkürler...
yapamadıklarım ve denediklerim o kadar uzun ki... bunları ileride bir makale olarak yayınlayacağım zaten :)
en basit haliyle, Acronis Snap Deploy, 128 mb ramin altında hata veriyor... ghost u da sadece disketten açabilirseniz ağ üzerinden ayarlayabiliyorsunuz... disket sürücüler o kadar tozlu ve yıpranmış ki, 3 bilgisayardan sonra o disketi çöpe atıp tekrar yapmanız gerekiyor... dertlerimle sizi sıkmayayım, o yüzden kısaca isteğimi belirtim.

Elinde 32-64-128 mb 100 mhz lik belleği olan arkadaşlarım, 3-5 demeyin gönderin, kargo ücreti benden olacak şekilde...

Adres: 75. Yıl ilköğretim okulu, Edremit - Balıkesir
Erdem Erdoğdu
Bilişim Teknolojileri Öğretmeni

hocam bende de aynı sorun var. 98 se kurdum . ofis 97 ,firefox 2.1 , netopschool 6 kurulu deep freze de kurdum. ikinci döneme hazırladım. yapcak bişi yok böyle kullanıyorum. yeni lab kurulursa göndereyim elimdekileri diyecemde 4 yıl oldu hala lab kurulacak bizim okula bekliyoruz

hocam ilgine teşekkürler,
belki laboratuvarı yenilenen bi arkadaş varsa, o bize gönderir diye tekrar canlandırıyorum başlığı, eğer benim laboratuvar sizden önce yenilenirse ben de gönderebilirim...

hakanotuken' Alıntı:
Hocam ben o dediğinizi başarıyla yaptım. O kadar rahatım ki. İlk senemin 6 ayı anam ağladı. Sürekli arıza sürekli donma ve hep problem vardı. Çözümü şöyle buldum.

256 şar sd ram taktım ve nlite ile kendime özgü xp yarattım. Daha az özellikli ama temel özellikleri olan bu xp sayesinde hem xp ile sorunsuz ve hızlı çalışan bilgisayarlarım oldu hemde deepfreeze yükledim rahat ettim. Hdd'ler aynı, anakart aynı işlemci aynı ama sorunlar aynı değil. Dyned ve office 2002 bile çalışıyor.

hocam nekadar nerden aldın ramları.bende düşünüyorum da

hocam elimde 6 adet 128 MB DDR Pc 266
1 adet 256 MB pc 133
1 adet 64 MB var

işine yararsa yollarım

BU ARADA YÖNETİCİ ARKADAŞLAR BU VESİLEYLE, PARÇA DEPOSU GİBİ BİR BÖLÜM AÇSA ELİMİZDE OLAN FAZLA GEREKSİZ KULLANILMAYAN PARÇALARI BURADA PAYLAŞSAK NASIL OLUR ?

bence böyle zarar edersin ben 64mb 20 adet rami gitti gidiyordan 25 tl aldım sen gitti gidiyoru takip et okula alıyorum çok alacam indirim iste yaparlar tek kargo parası ödersin sana şimdi 10 kişi kargo yapsa 10X7=70 tl para verirsin benden söylemesi

yasarcan' Alıntı:
1 adet 256 MB pc 133
1 adet 64 MB var

işine yararsa yollarım

BU ARADA YÖNETİCİ ARKADAŞLAR BU VESİLEYLE, PARÇA DEPOSU GİBİ BİR BÖLÜM AÇSA ELİMİZDE OLAN FAZLA GEREKSİZ KULLANILMAYAN PARÇALARI BURADA PAYLAŞSAK NASIL OLUR ?

hocam malesef, 133 mhz ya da DDR ramlar işime yaramıyor, tek 64 için de sizi yormayalım...

bu arada öneriniz gayet güzel... üzerinde düşünmek gerek

hakanotuken' Alıntı:

hocam o kendinize yaptığınız az özellikli ama temel özellikleri olan xp yi paylaşabilir misiniz?

mystreous' Alıntı:
hakanotuken' Alıntı:

hocam o kendinize yaptığınız az özellikli ama temel özellikleri olan xp yi paylaşabilir misiniz?

tabi hocam ama bana upload etmem için süre verin, bir iki günde gönderirim

wgolf' Alıntı:
bence böyle zarar edersin ben 64mb 20 adet rami gitti gidiyordan 25 tl aldım sen gitti gidiyoru takip et okula alıyorum çok alacam indirim iste yaparlar tek kargo parası ödersin sana şimdi 10 kişi kargo yapsa 10X7=70 tl para verirsin benden söylemesi

hocam haklısın, 1-2 tane için kimseyi yormam ama 3 ve yukarısı için değer, emin ol... 3 aydır çektiğim çileyi bi Allah bilir, bir de bilgisayarbilişim üyeleri tahmin eder :)

bilgisayar sınıfını yenileceyecek paramız olmasa da kargo parasına katlanıcam artık...

1 bilgisayar 1 öğrenciyi, 1 öğrenci dünyayı değiştirir.. :p

hocam bulunduğunuz yerdeki teknik liselerde bulabilirsiniz. vaktiyle banada çok lazım olmuştu. bireysel olarak gidip isteyin. istemediğin kadar eski donanım parçası bulabilirsin. hemde para harcamadan.

Merhabalar Erdem arkadaşın sorusuna verilen cevaplarda HakanOtğken DynEd i bile çalıştırabildiğini yazmış bizim okuldaki bilgisayarlar da 98 acaba nasıl yapıldığını bilen varmı? Geçen yıllarda DynEd e girebiliyorduk bu sene upgrade yapıyor sonra da xp veya vista istiyot. Bu senenin meşhur problemi MSN de yaptığımız gibi bir uyumluluk ayarı ile falan mı olacak. Yarın okulumuzun bilgisayar öğretmenine gösteririm bu siteyi ben anlamazsam o yapabilir sanırım. Şimdiden teşekkürler.

dynedi ben de 64 mb olan bir bilgisayarda açtı ama tabi, kulaklık ya da hoparlör de lazım, güncelleme yapmıştım ben de ama öyle bir hata vermemişti

hakanotuken' Alıntı:
mystreous' Alıntı:
hakanotuken' Alıntı:

tabi hocam ama bana upload etmem için süre verin, bir iki günde gönderirim
Teşekkürler hocam. Süre problemimiz yok.

erdem22' Alıntı:
yasarcan' Alıntı:
1 adet 256 MB pc 133
1 adet 64 MB var

işine yararsa yollarım

hocam malesef, 133 mhz ya da DDR ramlar işime yaramıyor, tek 64 için de sizi yormayalım...

bu arada öneriniz gayet güzel... üzerinde düşünmek gerek

SD 100 Mhz ile çalışıyosa 133 ile de çalışır hocam

hocam elimde ram yok ama benim tavsiyem hepsiburada.com veya gittigidiyor.com ' dan çok ucuza alabilirsin...

hakanotuken' Alıntı:
http://hotfile.com/dl/25830486/229cb6d/Otu_xp_2.0.iso.html

hotfileye upload ettim iso biçimindedir cdye yazdırıp format atabilirsiniz 64 mb ram ile bile çalışacağını düşünüyorum

hocam eline sağlık ..bunda SP1 yada SP2 varmı?

sinaaat' Alıntı:
hakanotuken' Alıntı:
http://hotfile.com/dl/25830486/229cb6d/Otu_xp_2.0.iso.html

hotfileye upload ettim iso biçimindedir cdye yazdırıp format atabilirsiniz 64 mb ram ile bile çalışacağını düşünüyorum

hocam eline sağlık ..bunda SP1 yada SP2 varmı?

Yok hocam onları eklersem boyut artacaktı eklemedim. Sp1 ve Sp2 güvenlik için var, okuldada böyle bir sorun olmaz zaten.

Geri