Bilişim Teknolojileri Öğretmenleri Bakanlıktan gelen cevap

Kodla Büyü

zeybekd

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Kurum Adı : T.C. MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI

Başvuru No : 529552

Cevap Metni : Sayın Doğan KARA

ÖSS?de yapılan son değişiklikler, e-okul sistemine uyum, öğretim dairelerinin
teklifleri, 15-16 Mart 2010 tarihinde yapılan çalıştay sonuç raporları
değerlendirilerek ilk ve ortaöğretim okulları haftalık ders çizelgeleri yeniden
düzenlenerek 20.07.2010 tarih ve 75-76 sayılı kararlar la 2010-2011 Eğitim-Öğretim
Yılından itibaren uygulamaya konulmuştur.
Bu bağlamda ilköğretim okullarında okutulmakta olan derslerin bazılarının haftalık
ders süreleri derslerin öğretim programları da dikkate alınarak azaltılmıştır.
Bilindiği üzere kanunlar bu konuda düzenleme yapma yetkisini Milli Eğitim
Bakanlığına vermiştir. İlköğretim 1-5. sınıflarda öğrenciye okulu ve okul ortamını
sevdirmek, özellikle 1-3. sınıflarda ders yükünü azaltmak, öğrencinin sosyal ve
zihinsel becerilerinin geliştirmek vb. nedenlerle 1-3. sınıflarda 5; 4 ve 5.
sınıflarda ise 4 ders saati "serbest etkinlikler" uygulamaya konulmuştur. Buna
ilişkin açıklamalar incelendiğinde bilişim teknolojilerine ilişkin etkinlikler de
yapılabilecektir.

İstediğiniz belgeler (varsa) Email'a eklenmiştir

Aradaşlar büyük bir ihtimalle bununla ilgili bir yazı gelir okullara zaten bu sene geçen sene seçilen bilişim teknolojileri dersi uygulanacak geçen sene hangi sınıflara giriyorsa arkadaşlar bu senede aynı sınıflara girecek.

Hocam Son paragrafta bundan sonra ne olacağıda yazıyor aslında şöyle bir durum var serbest etkinlik adı altında 4 saat süre vermişler bu saatler öğrenciye okulu sevdirmek adına getirilmiş ve bilişim teknolojileri dersi bu konuda vazgeçilmez bir ders tahminimce 4.5. sınıfların şube öğretmenleri ve müdür bir toplantı yapacak ve bu toplantıda bu saatlerin hangi derslerle doldurulacağı kararlaştırılacak.Bilgisayar öğretmeni bulunan okulda mutlak 2 saat bilgisayar seçilmek zorunda etik olarak.Bu konuda meb resmen topu okul müdürlerine atmış...

hocam normalde
(Değişik dördüncü fıkra: 2.5.2006/26156 RG) İlköğretim okullarının 4 üncü ve 5 inci sınıflarında özel bilgi, beceri ve yetenek isteyen; beden eğitimi, müzik, görsel sanatlar, din kültürü ve ahlâk bilgisi, yabancı dil ve bilişim teknolojileri(36) dersleri branş öğretmenlerince okutulur. Ancak, ihtiyacın branş öğretmenlerince karşılanamaması hâlinde bu dersler, yüksek öğrenimlerini söz konusu branşlarda yapan sınıf öğretmenleri veya sınıf öğretmeni olup bu alanda hizmet içi eğitim sertifikası almış öğretmenler tarafından ders değişimi yolu ile okutulabilir. Bunun da mümkün olmadığı durumlarda bu dersler, sınıf öğretmenince okutulmaya devam edilir.

bu madde gereğince bilişim teknoloji dersi seçilirse bilişim teknolojileri öğretmeni derse girer.

zeybekd' Alıntı:
hocam normalde
(Değişik dördüncü fıkra: 2.5.2006/26156 RG) İlköğretim okullarının 4 üncü ve 5 inci sınıflarında özel bilgi, beceri ve yetenek isteyen; beden eğitimi, müzik, görsel sanatlar, din kültürü ve ahlâk bilgisi, yabancı dil ve bilişim teknolojileri(36) dersleri branş öğretmenlerince okutulur. Ancak, ihtiyacın branş öğretmenlerince karşılanamaması hâlinde bu dersler, yüksek öğrenimlerini söz konusu branşlarda yapan sınıf öğretmenleri veya sınıf öğretmeni olup bu alanda hizmet içi eğitim sertifikası almış öğretmenler tarafından ders değişimi yolu ile okutulabilir. Bunun da mümkün olmadığı durumlarda bu dersler, sınıf öğretmenince okutulmaya devam edilir.

bu madde gereğince bilişim teknoloji dersi seçilirse bilişim teknolojileri öğretmeni derse girer.

4 ve 5 de BT dersi kaldırıldı Hocam... Bundan sonra derse girilse bile adı BT değil Serbest Etkinlik olacak...

hocam ders kaldırıldı ancak serbest etkinlik dersi adı altında 4 saatlik dersi öğretmenler seçecek ve ilk mesajımda bakanlıktan gelen yazıda bilişim teknoloji dersi seçilebilir yazılmış eğer bilişim teknolojileri seçilirse bu derslere bilişim teknolojileri öğretmeni girer

"Seçmeli sanat ve spor etkinlikleri, bilişim teknolojileri, satranç ve tarım derslerinin
programlarından öğrenci düzeyi de göz önünde bulundurularak yararlanılabilir.

Serbest etkinlikler saati, zümre öğretmenler kurulunca hazırlanan aylık faaliyet planına
göre uygulanır. Yapılan faaliyetler sınıf defterine yazılır."

yani bizim programdan yararlanarak sınıf öğretmeni tarafından işlenecek galiba ben öyle anlıyorum yanlış mıyım sebest etkinlikler adı altında yine biz okutabileceksek güzel ama sınıf öğretmenleri okutacaksa benim bu konuyu konuştuğum sınıf öğretmenler genelde biz bu tarz derslerde matematik türkçe yaparız diyorlar yani ders saatinin azaltılması bişey ifade etmiyor.

Hocam sen ne sormuştun?Öğrenciler bilişim dersi görmeyecek mi diye mi sormuştun yoksa sosyal etkinliklerde biz de girebilirmiyiz diye de sordun mu? yani bu cevap hangi sorunun cevabı?

teacherafo' Alıntı:
Hocam sen ne sormuştun?Öğrenciler bilişim dersi görmeyecek mi diye mi sormuştun yoksa sosyal etkinliklerde biz de girebilirmiyiz diye de sordun mu? yani bu cevap hangi sorunun cevabı?

Hocam ben bilişim teknolojileri dersi 4. ve 5. sınıflarda kaldırıldı ve yerine serbest etkinlikler getirildi. O kadar masraf yapıp bt laboratuarları kuran meb acaba bilişim teknolojileri dersini neden kaldırıyor? Bilişim Teknolojileri dersi için gelecekte ne düşünüyorsunuz? Serbest etkinliklerde bilişim teknolojileri dersi seçilebilecekmi?

bu şekilde sordum :)

zeybekd' Alıntı:
Hocam Son paragrafta bundan sonra ne olacağıda yazıyor aslında şöyle bir durum var serbest etkinlik adı altında 4 saat süre vermişler bu saatler öğrenciye okulu sevdirmek adına getirilmiş ve bilişim teknolojileri dersi bu konuda vazgeçilmez bir ders tahminimce 4.5. sınıfların şube öğretmenleri ve müdür bir toplantı yapacak ve bu toplantıda bu saatlerin hangi derslerle doldurulacağı kararlaştırılacak.Bilgisayar öğretmeni bulunan okulda mutlak 2 saat bilgisayar seçilmek zorunda etik olarak.Bu konuda meb resmen topu okul müdürlerine atmış...
arkadaşlar serbest etkinliklerde ders veremessiniz. Drama gibi şiir dinetisi gibi etkinliklere yer verilecek. Eğer ki ders verilecek olsa idi adı serbest etkinlik olmazdı bence

zeybekd' Alıntı:

ÖSS?de yapılan son değişiklikler, e-okul sistemine uyum, öğretim dairelerinin
teklifleri, 15-16 Mart 2010 tarihinde yapılan çalıştay sonuç raporları
değerlendirilerek ilk ve ortaöğretim okulları haftalık ders çizelgeleri yeniden
düzenlenerek 20.07.2010 tarih ve 75-76 sayılı kararlar la 2010-2011 Eğitim-Öğretim
Yılından itibaren uygulamaya konulmuştur.
Bu bağlamda ilköğretim okullarında okutulmakta olan derslerin bazılarının haftalık
ders süreleri derslerin öğretim programları da dikkate alınarak azaltılmıştır.
Bilindiği üzere kanunlar bu konuda düzenleme yapma yetkisini Milli Eğitim
Bakanlığına vermiştir. İlköğretim 1-5. sınıflarda öğrenciye okulu ve okul ortamını
sınıflarda ise 4 ders saati "serbest etkinlikler" uygulamaya konulmuştur. Buna
ilişkin açıklamalar incelendiğinde bilişim teknolojilerine ilişkin etkinlikler de
yapılabilecektir.

İstediğiniz belgeler (varsa) Email'a eklenmiştir

valla ben anlayamıyorum.
Demiş ki ilköğretimde ders yükünü azaltmak için serbest etkinlikler uygulamaya konulmuştur. Peki bütün bu yükü bizim dersle mi kaldırıyorsun.Bu uygulama ile derslerin yükü daha da artacaktır eminim.Sınıf öğretmenlerinin serbest etkinlik yapacağını zannediyorlar ama yanılıyorlar.Yetiştiremedikleri dersleri bu etkinlikler kapsamında yapacaklar.
Son olarak da Bilişim Tek. seçilebileceğini söylemiş.O zaman neden kaldırıyorsun da zora okuyorsun.Peki neden atama yapıyorsun.Bu kadar kişi ders saatini doldurmakla güçlük yaşamaya başladı.2 tane bilg. öğretmeni okullar var.Bunlar ne yapacak.
Ben çok merak ediyorum.Bu kararları gerçekten eğitimle ilgilenen kişilerle mi alınıyor.Bu kadar bir sistemle oynanmaz.1-2 sene sonra yeni sistem deyip serbest etkinlikleri kaldırırlar.Ya gerçekten biri çıkıp dur desin.Bu kadar kurcalanmaz eğitim desin.
Adım adım dersimizi gereksizden beter hale getirdiler.Önceden seçmeliydi,şimdi serbest daha sonra boş ders filan olur.Valla şaka gibi.

Serbest etkinliğin (4-5 lerde 4 saat) iki saatini bizim bilişim teknolojisi dersinden almışlar.Güya öğrenciyi fazla ders yükünden kurtaracaklar.Palavra... dostlar alışverişte görsün.Sınıf öğretmenlerinin bir çoğu beden dersi bile yaptırmıyor,türkçe matematik dersi yapıyorlar.serbest etkinlikte çocukları bırakırlar mı? Hiç sanmıyorum.Hem öğrenciler bizim dersimize güle oynaya koşa koşa geliyorlar, bizim derste dinleniyorlarken bizim dersin kaldırılması kadar saçma bir uygulama olmazdı.
:-1: :-1: :-1: :-1:

arkadaşlar bugün okula gittim müdürümle konuştum.serbest etkinlikte bilgisayarı seçeriz girerisn derse dedi.ben yüksek lisans yapacağım için 1 er saat seçilecek.inş benim ki gibi bir müdürünüz olur da sıkıntı çekmezsiniz.

neye dayanarak gireceksiniz sayın hocam. ileride müfettişler sen branş öğretmenisin ne hakla, neye dayanarak sınıf öğretmeninin dersine giriyorsun derse müdür gir dedi girdim mi diyeceksiniz? sonra da ek dersinizi keserlerse ve faiziyle geri öderseniz şaşırmayın. forumda 1,2,3lere derse girdiğinden dolayı bu olay başına gelenler var.
hatshepsutpoca' Alıntı:
arkadaşlar bugün okula gittim müdürümle konuştum.serbest etkinlikte bilgisayarı seçeriz girerisn derse dedi.ben yüksek lisans yapacağım için 1 er saat seçilecek.inş benim ki gibi bir müdürünüz olur da sıkıntı çekmezsiniz.

yakında bir açıklama gelir diyeceğim ama refarandumdan dolayı bir açıklama geleceğini sanmıyorum

yapılabilecektir diyerek bizi idarecilerin insafına bırakacaklar.idarecilerde buu bize karşı tehdit olarak kullanacaklardır

hatshepsutpoca' Alıntı:
hocam 4 ve 5lerde 1'er saat seçilmiyor haberiniz olsun.geçen sene başında biz de öyle seçmiştik fakat e-okul da sorun çıkmıştı.bunu da 1 ay sonra anladılar ;)ve 4lerden dersi kaldırmak zorunda kaldık fazla saat olduğu için..2şer saatten sadece 5leri seçebilirsiniz.2 saat daha verimli oluyor hem.

2 saatlik BT dersi bölünemez ya 2 saat işlenecek ya da seçilmeyip hiç işlenmeyecek, en azından bu yıla kadar öyleydi...

Arkadaşlar yazıda açık ifadesi vardı bilişim dersi seçmeli gösteriilmiyor 4-5 lerde fakat bi not vardı 2009-2010 yılında seçmeli ders olarak bilişim teknolojilerini seçmiş olan 4-5. sınıflar 2010-2011 yılındada serbest etkinlikte bilgisayar dersini alacaklardır diye. İfade alacaklardır diyor yani zorunlu. Bunu bu şekilde kabul edebilirsiniz bide bi açık var bu yazıda serbest etkinlikte seçilecek dersler arasında bilişim yok geçen sene bilişim alanlar yine alacaktır demesine rağmen serbest etkinlik dersleri arasında yok. Ben bu açık tarafını kendi lehime çevirip 4-5lerin dersine girmedim
6-7 ler yetiyordu bana sizde tam tersi durumu lehinize çevirebilirsiniz.

zeybekd' Alıntı:

İlköğretim 1-5. sınıflarda öğrenciye okulu ve okul ortamını
sınıflarda ise 4 ders saati "serbest etkinlikler" uygulamaya konulmuştur.
Yahu sorsunlar öğrencilere hangi dersi almak istiyorlar diye o okul ortamını sevdirmek istedikleri öğrencilerin % 90 ı bilişim teknolojileri dersini seçer. Öğrencilerin sevdiği bir dersi öğrenciler okulu sevsin diye kaldırmak hangi mantıkla açıklanabilir. Böyle bir düşünceyle serbest etkinlikler saatini getiriyorsan senin BT derslerini zorunlu yapman gerekir. Zira öğrencilerin okulda en çok sevdikleri derslerin başında geliyor. Tezat ve tutarsızlıklarla dolu bir yönetim.

evet maalesef öyle, hele benim gibi müdürün varsa hiç seçmez dersi seni norm fazlası yapar, beni yaptığı gibi. :verymad:

Geri