bilişimin teknoloji tasarımla birleşmesi?

Kodla Büyü

blşmblşm

Aktif Üye
arkadaşlar bilişim dersinin tekn. tasarımla birleşmesi konusunda söylentiler var.eğer öyle birşey olursa çok üzülürüm..öss den hangi puanları alarak bu bölüme girdiğimizi biliyorsunuz....madem okdara çalışmasam okadar başarı göstermeseydim össde diye çok üzülürüm...

ancak başka bir yönden bakıncada en azından artık maaş karşılığımı dört beş okula gitmeden doldurabilirim ve tamircim muamelesi görmezmiyim acaba diye düşünüyorum?

teknoloji tasarım dersininde ders saati çok az. Teknoloji tasarım öğretmenimi girecek biz mi? Artı o kadar puan al teknoloji tasarım dersi için mi okudum ben bu bölümü

hocam walla geçiş hakkı verilsin ben geçicem tek tasarıma. ben okulda bilgisayar tamir etmek içinde okumadım o kadar ama bizi buna mecbur ediyorlar en azından dersime girer çıkarım kimse ile muhattap olmam..

neden sürekli tamir işinden sıkılmaktan bahsediyorsunuz anlamıyorum. benim sınıfımdan daha kötü bi sınıfınız olamaz çünkü benimkiler pII işlemcili beko PC ler. yani 13-14 senelik. benim de arada tamiratım oluyor tabiki ama sürekli hergün tamirle uğraşmıyorum. bu bölümü tamir için okumadık tamam ama tamirat hiçmi yapmıcaz yani? yani siz dersinize girip çıkacaksınız ve bilgisayar bozulduğunda tamircimi çağıracaksınız beklentiniz bumu?

Arkadaşlar teknoloji tasarımla bizim branşın hiç bir alakası yok. Bilgisayar tamir etmek yerine kağıt katlayıp uçurtma yapmak mı istiyorsunuz? Derslerimiz kaldırıldı diye şikayet ediyoruz. Problem derse girip girmemekse eğer okulda öğretmeni olmayan başka bir branşın derslerine girin! Bizim sorunumuz kendi dersimizin önemsizleştirilmesi. Teknoloji tasarıma gireceğime tamirciliği yeğlerim. En azından kendi alanımla ilgili bir işle uğraşmış olurum.

ozzzzz80' Alıntı:
neden sürekli tamir işinden sıkılmaktan bahsediyorsunuz anlamıyorum. benim sınıfımdan daha kötü bi sınıfınız olamaz çünkü benimkiler pII işlemcili beko PC ler. yani 13-14 senelik. benim de arada tamiratım oluyor tabiki ama sürekli hergün tamirle uğraşmıyorum. bu bölümü tamir için okumadık tamam ama tamirat hiçmi yapmıcaz yani? yani siz dersinize girip çıkacaksınız ve bilgisayar bozulduğunda tamircimi çağıracaksınız beklentiniz bumu?
Hocam sorun tamir sorunu değil sorun bizlerin eğitim fakültesi mezunu öğretmenler olarak değilde lise veya 2 senelik mezunu tekniker olarak görülmemiz sorunu. Yoksa öğretmen olarak görülüp eğitim öğretime etkin bir şekilde katılsak bu tür problemler olmaz. Meslek liselerinde çalışan bilgisayar öğretmenlerinden hiç bu tür yakınmalar geliyormu hayır. Onlar bilgisayar tamiri işleri ile uğraşmıyorlarmı uğraşıyorlar. Ama onların bu konuda sıkıntıları yok çünkü okullarında öğretmen olarak görülüyorlar teknisyen olarak değil. Ben haftada 28 saat dersim olduğu zamanlarda da okulun bilgisayar problemleri ile ilgileniyordum şimdi dersim yok denecek kadar az ama görevlendirildiğim okullarda ki bilgisayar problemleri ile yine ilgileniyorum. Ama derse girdiğim zamanlarda daha huzurluydum çünkü öğretmendim ne yaptığım belliydi. Şimdi ne yapacağımız yarın ne olacağımız belli değil. Belirsizlik var bu yüzden çokda huzurlu değilim. Huzur olmadığındada bir süre sonra herşey problem olmaya başlıyor doğal olarak. Bu saatten sonra branşımızla ilgili konuların olduğu bir ders düzenlenmesine olumlu bakıyorum eğer olursa böyle birşey. Hangi dersle birleştirileceğide çok umrumda değil. Branşımla ilgili zorunlu dersim olacaksa istedikleri dersle birleştirebilirler. Bilişim çağında eninde sonunda branşımızın değeri anlaşılacak ama ne zaman olacak o zamana kadar bizler daha neler çekeceğiz bilmiyorum.

Branşların alakası yok evet ama bilgisayarı bütün çocuklar nasılsa biliyor, bilgisayar öğretmenine gerek yok diyen bakanımızdan bunu da bekler oldum.
Birleşirse de kötü olmaz hani en azından belli başlı bir dersim olur ve teknik eleman sıfatından kurtulup, öğretmenliğe adapte olurum :p

Bizim Okulda zaten 2 tekno tasarımcı var biri norm fazlası beni nereye sığdıracaklar :)
Ayırca ben mesleğimden gayet memmunum memmun olmayan arkadaşlar geçsinler teknoloji tasarıma..

easytr' Alıntı:
ozzzzz80' Alıntı:

katılıyorum, bilgisayar öğretmenliği okuyan birisi bilgisayarın donanım ve yazılımdan oluştuğunu, donanımla uğraşacağını bilerek okur. bizim branş elinde kalem sınıfa gir ders anlat değil. bu amaçla okumuşlar yanlış branş okumuş. özellikle bayan bilgisayarcılar donanım konusunda hem yetersiz hem isteksiz. o zaman neden bilgisayar okudunuz? tamir deyince ben anlamıyorum hergün bozulan bilgisayarınız mı var? biraz abartılıyor bu durum.
ben bayan değilim ama donanım ve yazılım konusunda bende yetersizim,çünkü eğitim fakültesini okudum teknik eğitimi değil,benim üni.de 6 saat fizik matematik derslerim vardı,kimya biyoloji derslerim vardı..BÖTE olduğum için bilgisayar konusunda kaliteli eğitim alamadım..
şimdi anlamadığım birşeyi nasıl tamir edebilirim?öğretmen olarak mı yetiştirildim yoksa tamircimi soruyorum?

herkesten aynı özveriyi bekleyemezsiniz. mesleğinden memnun olmayan bilinçsiz olduğundan değil elbette...
geçen gün müdür benden matkap kullanmamı istedi, okul öğretmenleri de msn yüklememi rica ediyolarlar. ben bunun için okumadım...keşke mesleğinden memnun olanlarla değişiversek okulları

easytr' Alıntı:
ozzzzz80' Alıntı:

katılıyorum, bilgisayar öğretmenliği okuyan birisi bilgisayarın donanım ve yazılımdan oluştuğunu, donanımla uğraşacağını bilerek okur. bizim branş elinde kalem sınıfa gir ders anlat değil. bu amaçla okumuşlar yanlış branş okumuş. özellikle bayan bilgisayarcılar donanım konusunda hem yetersiz hem isteksiz. o zaman neden bilgisayar okudunuz? tamir deyince ben anlamıyorum hergün bozulan bilgisayarınız mı var? biraz abartılıyor bu durum.

haklısın bu bölümü seçen insan mezun olunca donanımla uğraşacağını bilir,bilmeli...ozaman neden okudunuz sorusuna; kendi adıma "hata" diyorum...hayatımın en büyük hatası...geri gelmiyor işte zamanı geri getirebilsem asla böyle bişey yapmam...bende bir bayan öğretmenim ve gerçekten haklısın donanım konusunda yetersiz dahada kötüsü isteksizim....kendimi geliştirmek için en ufak bir çabam bile yok....elinde tornavidayla bayan görüntüsü bile bi tuhaf..yeri geliyo kasayı kaldırmak zorunda kalıyoruz...zaten kablolar toz içnde üzerimin kirlenmediği tek bir gün bile olmuyor...şahsi fikrim; kesinlikle bayanlara göre değil; kesinlikle....

böte okuyupta tamir bizim işimiz diyeler cevaplasın lütfen?
- okulun badana boya işlerini yapan resim (görsel sanatlar) öğretmeni gördünüzmü?
- okulun anfisini ve varsa enstrumanlarını tamir eden müzik öğretmeni
- okulun panolarını yapan teknoloji-tasarım öğretmeni gördünüzmü
- eml de okulun elektirik işlerini yapan elektirik öğretmeni gördünüzmü?
- eml de müdürün otomobilini tamir eden motor öğretmeni gördünüzmü?
- ...
bazı ricalar yapılabilir ama her ameleliği kendinize vazife edinmeyin.

easytr' Alıntı:
ozzzzz80' Alıntı:

Hocam senin bahsettiğin işlerin zaten öğretmenlikle alakası yok. Bahsettiğin işler için eğitim fakültesinde okumaya gerekde yok meslek lisesi veya 2 yıllık mezunu olmak yeterli. Sizin düşüncenize göre BÖTE bölümlerindeki üniversite hocalarıda yanlış branşda ders veriyorlar o zaman. Çünkü donanım ve yazılım konusunda yeterli değiller. Ama onlar bu işlerin nasıl öğretileceği konusunda uzman. Yani işleri eğitimcilik bizim işimizde bu olmalı yani öğretmenlik. Sadece bilgisayarın kendisi ile ilgilimi branşımız. Yoksa bilgisayarın eğitimi ile ilgili bir yönümüz yokmu. Öyleyse neden eğitim bilimleri ile ilgili onca ders gördük. Haa bir konunun Bilgisayr destekli eğitimle nasıl hazırlanması gerektiğinden bahsediyorsanız zaten o konudada MEB de herhangi bir şey yapmıyoruz. O zaman bizler eğitim fakültesinde neden okuduk neden öğretmen olarak atandık. Müfredatımız yetersiz diyorsanız onada varım. Ama onun çözümüde müfredatı geliştirmek dersi tamamen yok saymak değil. Bizler eğitimin öğretimin dışında yardımcı eleman olmak için okullardaki yazılım donanım problemilerini çözmek okumadık eğitim fakültesini. Bir dersin BDE ile nasıl anlatılabileceği ile ilgili yoğun dersler gördük ama o konudada birşey yaptırmıyorlar sonuçta. Ben yazılım veya donanımla ilgili bir çok problemi çözmekde sıkıntı yaşamıyorum yapıyormuyum yapıyorum. Ama bu işleri yaparken ne düşünüyorsunuz derseniz ben bunları yapmak için mezun olmadım diyorum öğretmenlikten. Haa beğenmiyorsanız istifa edin diyenlerdenseniz hiç kusura bakmayın ben bu konuma kimsenin torpili veya lütfuyla gelmedim. İlkokuldan beri ailemin dişinden tırnağında arttırdıklarıyla türlü zorlukları devletin koyduğu tüm sınavları aşarak dişimle tırnağımla kazıyarak geldim bu noktaya. O yüzden hukukuma huzuruma birilerinin keyfiyle yapılan haksızlıklarada söyleyecek sözüm olmalı. Siz branşınızın durumundan rahatsız olmayabilirsiniz böyle devam etsin isteyebilirsiniz saygım var. En başında beri söylediğimiz formatörlükte olsun ama kusura bakmayın öğretmenliğimizde olsun. İsteyen istediğini seçsin.

Arkadaşlar,
Sayın Bakan daha önceden Habertürk kanalında bir programa katılmıştı. ( Programı ben kanalın İnternet sitesinden izledim ) programda bilişim teknolojileri dersini, teknoloji tasarım dersi ile beraber endüstriyel tasarım dersine dönüştürücez ( veya buna benzer birşey söyledi.)demişti. 2010 Ağustos atamalarında bilişim teknolojileri öğretmenlerini teknoloji tasarım dersine atamaları, bu tezi oldukça güçlendiriyor. Benim düşüncem zorunlu eğitim 12 yıla çıkınca 2 dersi birleştirerek tekbir ders yapmayı planlıyor olabirler. Çünkü bildiğim kadarıyla eğitim fakültelerinde teknoloji tasarım öğretmenliği diye bir bölüm yok . Başka bir sitede de (şuan sitenin ismini hatırlamıyorum ) 2 dersin birleştirilerek 2023 vizyon dersi olacağını sitede okumuştum ( Bana pek İnandırıcı gelmedi tabi :D ) Yine de şuanki durumumuzdan çok daha iyi bir durumda oluruz inşallah.

easytr' Alıntı:
@inanakyol;

hocam böte bölümü esasında bilgisayar öğretmennliği değil, eğitim teknolkluğunu karşılayan bir bölüm. yani biz her ne kadar bilgisayar yazıyor diye cazibesine kapılsakta bu bölüm bilgisayar öğretmenliği amacıyla kurulmadı. burada çok defa yazıldı, bölümü öğrenciler tercih etmiyor diye önüne bilgisayar ifadesini kondurmuşlar. gerek yök gerek bakanlık bunu bildiği için bize bilgisayar öğretmeni gözüyle bakmıyorlar,bu konuda eğitim veren okullara atamıyorlar,atamayacaklar. zaten aldığımız eğitimlerde bilgisayarla alakasız eğitimlerdi.

Hocam aynı şeyden bahsediyoruz. Yani aldığımız eğitimle ilgili değil şuanda yaptığımız yapmak zorunda olduğumuz işler o nedenle sıkıntılı branşımız. Birgün düzeleceğine eminim bunun kaçarı yok ama ne zaman olacak göreceğiz.

branş değişikliği olsun saniye bile düşünmem kabul ederim , atandığımdan beri bıktım artık bu branştan . En azından kafamız rahat olur arkadaşlar...

Bence bu 2 dersi birleştirmezler. Çünkü "okullar hayat oluyor" projesinde BT sınıflarının 21:00'a kadar açık kalacağı söyleniyor. Bizde branş değiştirirsek kim bekler BT leri dimi...

Donanımla ilgili problemlerde BT Öğretmenlerinin tutumu bence çözüm odaklı olmalı yani bu benim görevim mi değil mi gibisinden düşünmeye başladığınız zaman iş daha çok angarya gibi gelmeye başlıyor insana.Sonuçta sorunlara çözüm getirmek okul açısından da kendi açımızdan da pozitif bir durum.Tabi teknik bilgimizin yetersiz olduğu konularda da profesyenelllerden destek almak kaçınılmaz.Sonuç olarak yakındığımız durumların hepsinde haklı olsak bile yapabileceğimiz pek fazla bir şey yok gibi görünüyor...O yüzden sabretmekten başka bir çaremiz yok...

hocam bebeği olan hocalar napsın ozaman...bi çocuk saat 21 e kadar anne beklermi? bu bölüm okumasından öğretmenliğine dersine kadar baştan aşa saçmalık....

alfa-turk' Alıntı:
- okulun badana boya işlerini yapan resim (görsel sanatlar) öğretmeni gördünüzmü?
- ...

+1

Greenberet83' Alıntı:
alfa-turk' Alıntı:
- ...

:+1: :+1: :+1:

bundan sonrakilere zaten söylüyosuz bölümün ne halde olduğunu. olan bize oldu. puanımızla mağdur olduk.

8. sınıftayken birçok BT öğretmeni arkadaşım gibi benm de ders durumum iyiydi. hatta hiç unutmam karnem hep 5 ti yalnızca resim dersim 4 ve işteknik vardı o zmaanlar şimdiki tek tas o da 3 gelmişti ve bu yüzden karnemi alınca çok üzülmüş ağlamıştım. beni gören öğretmenim de beni teselli etmek için "üzülme sen zaten iş teknik öğretmeni olmicaksın ki" demişti. aradan seneler geçti bi kaç seneye kalmaz tek tas öğretmeni olcam bu gidişle :?

ozzzzz80' Alıntı:
polyannacılık oynamaya gerek yok hocam o zaman 2 yıllık teknisyenlik okurduk öğretmenlik farklı bişey eğer bu kadar seviyorsanız tamir işini bizmkileride size gönderelim

Bilgisayar tamiri kesinlikle ve kesinlikle bizim işimiz değil. Bilişim Teknolojileri öğretmeninin işi hiç değil. Yıllık planlarınızda görebilirsiniz. Formatör öğretmenin görevi olabilir o da sadece olabilir. Yapmazsa dilekçe yazar şu bilgisayarın şu eksiği var diye okulun varsa çalıştığı teknik servise yollanır. Eğer siz yaparsanız da idare size Allah razı olsun der o kadar. Donanım sadece bilgisayarın bir bölümü her şeyi değil ve herkesin bilmesi de gerekli değil. Web tasarım programlama dilleri vb. gibi sadece bir dal.... Tamirci değiliz.

alfa-turk' Alıntı:
- ...

:++: :++: :++:

Geri