BIOS 4 GB RAM 3 GB GÖRÜNÜYOR

Kodla Büyü

pigacu

Aktif Üye
arkadaşlar bu konuda bilgisi olan varmı, bios ta 4 gb ram takılı ama 3 gb gösteriyor. 64 bit işletim sistemi yüklenince düzeleceği yazılmış ama bios işletim sistemiyle ne alaka. :|

hocam direk bios 3 gb gösteriyor acab bios güncellemesi yapsak düzelirmi, bilmiyorum ki

Anakart en fazla kaç mb ram destekliyor buna bakmak gerekir. Genelde 4 gb a kadar destekler çok eski değilse. Kalvuzu veya resmi sitesinden bakabilirsiniz kaç akadar desteklediğini. Bios u güncelleyebilirsiniz. 64 bit işletim sistemi yüklenince düzelmiş arkadaşların dediğine göre. İşletim sistemi ile bios un ne alakası var diye soru sorulduğunda mantıklı bir cevap aramaya çalışırsak; bence 64 bit işletim sistemi ile bios arasında bir ileteşem vardır. Yani işletim sistemi bios u bu bilgiyi gönderme yeteneğine sahiptir. Ya da bios işletim sistemini algılama yeteneğine sahiptir.

anakart 4 gb destekliyor hocam, baktım ona. dediğiniz gibi bios işletim sistemine göre ram ayarı yaparmı ben şimdiye kadar duymadım.

guiltyy' Alıntı:
hocam peki ramler toplamda 2*2 mi yoksa 4*1 mi?
Evet bunu atlamışız. Bir yuvaya en fazla kaç GB lık ram takılabilir. Bunu da anakartın sitesinden bakabilirsiniz. hocam biz anakartın marka modelini verirseniz daha iyi olacak :)

o anakart hakkında bilgim yok ama muhtemelen 4 ram slotu vardır. ramleri nasıl yerleştirdin hocam? 1-3 veya 2-4 düzeninde mi yoksa 1-2 veya 3-4 düzeninde mi?

iki slot var hocam, ramlari tek tek denedim iki slotdada 2048 gösteriyor. ikisinide takınca 3072 gösteriyor :?

phoenix bios kullanıyor, açılışta bios ayarlarında hdd ile iletişime geçmeden 3 gb gösteriyor

bios ile işletim sistemi ne alaka bana hiç mantıklı gelmiyor. hdd nin kablosunu çıkarıp bilgisayarı açtığımızda biosta 4gb, hdd kablosunu takıp açtığımızda biosta 3gb mı gözüküyor hocam?

biosu güncelleyin bence...

bios 3 gösteriyorsa ramleri başka makinada denemekte fayda var gibi. Bu arada bios güncellemesini yeni anakartlar kendi yazılımı ile rahatlıkla risksiz bir şekilde yapıyor. Tavsiye ederim faydası olabilir.

agahyildiz' Alıntı:
bios ile işletim sistemi ne alaka bana hiç mantıklı gelmiyor. hdd nin kablosunu çıkarıp bilgisayarı açtığımızda biosta 4gb, hdd kablosunu takıp açtığımızda biosta 3gb mı gözüküyor hocam?

biosu güncelleyin bence...
Mantıklı değil tabi:) Ancak 64 bit işletim sistemi kurdum düzeldi diyenler çıkınca ilişki kurmaya çalıştık:) Düzeldi diyenlerde biosda mı düzeldi işletim sisteminde mi olayını açıklamamışlar.

mfk' Alıntı:
guiltyy' Alıntı:
peki ekran kartı ramin bir kısmını kullanıyor olabilir mi hocam?

1 gb destekleyen onboard var mı?
hocam onboard olmasına gerek yok. bazı harici ekran kartları da ram den kullanabiliyor. mesela 512 kendi belleği olan kart 512 de ram den yiyor, sonuçta sahte 1 gblık ekran kartı ortaya çıkıyor. ekran kartı markaları bu özelliği çok iyi kullanıyolar pazarlama stratejisi açısından.

guiltyy' Alıntı:
mfk' Alıntı:
guiltyy' Alıntı:
peki ekran kartı ramin bir kısmını kullanıyor olabilir mi hocam?

1 gb destekleyen onboard var mı?
hocam onboard olmasına gerek yok. bazı harici ekran kartları da ram den kullanabiliyor. mesela 512 kendi belleği olan kart 512 de ram den yiyor, sonuçta sahte 1 gblık ekran kartı ortaya çıkıyor. ekran kartı markaları bu özelliği çok iyi kullanıyolar pazarlama stratejisi açısından.

ama hala 1 gb ın bu durum için fazla olduğunu düşünüyorum sayın hocam.

hocam ekran kartı 128 mb ve 1 gb bellek kullanması pek münkün değil gibi, bios güncellemesi yaptım fakat bir değişiklik olmadı. aklıma başka birşey gelmiyoo :?

windows xp 32 bit versiyonu 3 gb 'tan fazlasını desteklemiyor.8 gb ram takın isterseniz en son anakart en son işlemci kullanın windows xp kullanacaksanız 3 gb a kadar ram kullanabilirsiniz isterseniz bi win 7 kurun deneyin. Biosta ram doğru gözüküyosa problem yok demektir.

Geri