bir ağ üzerinde 2 modem kullanmak

Kodla Büyü

gkhankz

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Arkadaşlar merhaba sorunumu özetle anlatayım. Okulumuzda meb hattı var iki binamıza da dağıtıyoruz. Bir de idarenin kullanması için özel internet hattı alıyoruz ancak bu özel hattı sadece idare kullanacağı için özel modemin dhcp sini kapatıp idari bilgisayarlara ip leri elle vermeyi düşünüyorum. Yani iki modemde tüm ağa yayın yapacak ama ip leri meb modemi dağıtacak, özel internet ise ip dağıtmayacak idare bilgisayarlarına ip lerini elle ben verecem.
Aklımdaki sorular;
1.internet modemden çıkınca patch panele giriyor buradan binaya dağılıyor.Haliyle arka tarafında bir hat girişi var. İki hattı patch panel ile nasıl dağıtabilirim.
2.Elle ip verdiğim için ağdaki idari bilgisayarlar birbirini görmede sorun yaşar mı? (kurumnet kullanılıyor)
Teşekkürler

bizim okulda dediğiniz gibi bir sistem kurdum hiç sorunsuz kullanılıyor. iki modemde ağa dahil olsun yeter. kurumnet ve ağ bağlantıları sorunsuz çalışıyor. kurumnetle idare bilgisayarları aynı ip aralığında olunca (dışhat)sorun olmuyor. ama heriki hattada kurumnet kullanılacaksa ozaman kurumnetli cihazda çift ethernet veya ethernet+wifi olmalı ve iki ağada bağlanmalı.

bilgisyarlar birbirini görürler sıkıntı yok ancak ip yapısını bilen hemen elle değiştirir ve özel ağa girer o yüzden idare ağınını hub ını ayır modemi oraya bağla derim imkanın var ise

hanedantr' Alıntı:
bilgisyarlar birbirini görürler sıkıntı yok ancak ip yapısını bilen hemen elle değiştirir ve özel ağa girer o yüzden idare ağınını hub ını ayır modemi oraya bağla derim imkanın var ise

Ne farkeder ki Hubı ayırmak çözüm değil. Bir şekilde modem bilgilerini ve ağ geçidi ip sini bilen ağdan o modeme erişir. sonuçta hepsi aynı ağ üzerine bağlıdır.

sadece yapmanız gereken dhcp ile dağıtım yapan modemin ip adresi ile idarenin kullanacağı modemin ip adresinin aynı olmaması.
birini 192.168.1.1 yap diğerinide 192.168.1.2

gizemkar' Alıntı:
hanedantr' Alıntı:

Ne farkeder ki Hubı ayırmak çözüm değil. Bir şekilde modem bilgilerini ve ağ geçidi ip sini bilen ağdan o modeme erişir. sonuçta hepsi aynı ağ üzerine bağlıdır.

sadece yapmanız gereken dhcp ile dağıtım yapan modemin ip adresi ile idarenin kullanacağı modemin ip adresinin aynı olmaması.
birini 192.168.1.1 yap diğerinide 192.168.1.2

hocam a katılıyorum da yanlış yazmış :) 192.168.1.1 diğeri de 192.168.2.1 olsun. ben okulda o şekil kullanıyorum lab ta öğrenci pc bakacağım zaman netop school icin yani 2. hatta program indirmek için 1. ağa geçiyorum.

Ağları ayırmam ne yazık ki mümkün değil büyük bir okul 4 tane switch 6 Ap ile dagitiliyor meb interneti. Benim de aklımdan geçen 192.168.2.1 ve 192.168.1.1 ağ yapilandirmalarini kullanmak ama kurumnet kullanacak bilgisayarlarin sanırım aynı ip blogunda 192.168.1.1 gibi olması gerekiyor. Istemci listesini takip edeceğim için kaçak girişleri engellerim diye düşünüyorum.

pfsense ile bu işlemin yapıldığını ve denetimin sağlandığını gördüm ancak detaylaronı bilmiyorum.

Tekrar merhabalar. Bahsettiğim sistemi kurdum modemin birisi 192.168.1.1 iken digeri 192.168.2.1 aralığında çalışıyor. Birinin DHCP açık diğerinin kapalı. Ancak iki modemde açıksa internete girilemiyor. Birini kapatınca digeri çalışıyor ama ikisi beraber çalışırsa internet bağlantısı yok diyor. Çıkamadım işin içinden sorun ne olabilir?

Hocam biz sizin dediğiniz gibi yaptık meb hattımız 192.168.1.254 den otomatik dhcp dağıtıyor. 192.168.2.1 hattımız ise özel olan onuda elle ip verip bağlıyoruz. Bunların çıkışlarınız bir switche bağladık ve iki modemide ortak kullanabiliyoruz. Size kolay gelsinnn...

kağıt üstünde bana da çalışır gibi gelmişti ama 4 ayrı switch var ve bunların arasında bilmediğim bir bağlantı var sanırım onlar sorun çıkarıyor olmalı başka birşey gelmiyor aklıma

Geri