Bireysel Emeklilik

Kodla Büyü

urumlu

Üye
Arkadaşlar geçen okula Anadolu Hayat Bireysel Emeklilikten bir kaç kişi gelip bazı arkardaşları kayıt yapmışlar.
Yatırılan paraya 5 yılda %114 kar falan geliyor diyorlar. Bu konuda bilgili olan arkadaşlar var mı ?

RoboTek' Alıntı:
devlet tarafından destekleniyor ve takip ediliyor.Firama batarsa diğer şirkete devrediliyor.Sistmde 10 yıl kalmak ve 56 yaşını beklemek gerekiyor.Öğretmenlikten daha fazla maaş ve erken emeklilik var.Mesela 36 yaşındayım 10 sene 115tl yatırırsam her sene %5 bu parayı artırdığımda ve 56 yaşını beklediğimde bu para bana 83.000tl getiriyor yatırdığım para ise şöyle böyle 15000tl diyelim fena değil.Öğretmenlikten iyi bence.

hocam hangi emeklilik o? link falan varsa bi zahmet verin inceleyelim. benim bildiğim ve duyduğum kadarıyla bireysel emeklilik o kadar da cazip değil.

ScorpionM' Alıntı:
RoboTek' Alıntı:
devlet tarafından destekleniyor ve takip ediliyor.Firama batarsa diğer şirkete devrediliyor.Sistmde 10 yıl kalmak ve 56 yaşını beklemek gerekiyor.Öğretmenlikten daha fazla maaş ve erken emeklilik var.Mesela 36 yaşındayım 10 sene 115tl yatırırsam her sene %5 bu parayı artırdığımda ve 56 yaşını beklediğimde bu para bana 83.000tl getiriyor yatırdığım para ise şöyle böyle 15000tl diyelim fena değil.Öğretmenlikten iyi bence.

hocam hangi emeklilik o? link falan varsa bi zahmet verin inceleyelim. benim bildiğim ve duyduğum kadarıyla bireysel emeklilik o kadar da cazip değil.

Katılıyorum hocam size birde BES'ten ayrılırken devlet %15 falan kesiyormuş...

Arkadaşlar Bireysel Emeklilik BES güzel bir şey olmakla beraber şirketlerin sundukları tekliflerin ayrıntıları önemlidir.

Yönetim Gideri kesintisi vardır bu kesinti maximum %8 olmaktadır. Ama %3 %2 %1 gibi tekliflerde vardır.

Giriş aidatı kesintisi vardır. Bu da maximum asgari ücret kadardır. Şirketler bunu girişte almazlar ama çıkacak veya başka bir şirkete hesabınızı taşımak isterseniz alırlar. Bazıları da 5 yıl çıkış yapmazsanız bu aidatı siler.

10 yıl öncesi çıkışlarda devlet %15 stopaj kesintisi yapar.

Ödeme dekontlarınızı mutemetinize verirseniz %15 ile %20 arası vergi indirimi olarak maaşınıza ekleme yapılır.

Şimdilik aklıma gelenler bunlar.

bu bireysel emeklilik işine bende merak sardım ama ilk mesajda daha farklı bir sistem var. Ödeneği 5 yıl ödüyorsun 5 yıl sonra toplu para alıyorsun. Yani 56 yaşını falan beklemene gerek kalmıyor. Bunu benim bir arkadaşımda söylemişti. Bu konu hakkında bilgisi olan varsa bizimle paylaşırsa sevinirim.

bende anadolu hayattan bireysel emeklilik yaptırdım, giriş aidatı almadılar, 5 sene içinde çıkmazsam da almayacaklar. Eğer 10 seneden önce çıkarsam kardan (anaparadan değil) %15 kesinti yapılacak, 56 yaşımdan önce çıkarsam %10 kesinti yapılacak. Bence sıkıştığınızda sistemden çıkmak yerine ödemeyi durdurmak ya da aylık ödediğiniz miktarı düşürmek daha mantıklı. Paranızı sizin isteğinize göre değişik şekillerde değerlendiriyolar. Aldığınız riske göre kar oranınız artıyor.

eğer isterseniz 56 yaşından sonra paranızın tamamını almak yerine emekli maaşı da almayı tercih edebiliyorsunuz. Genelde bankadaki bireysel emeklilik danışmanları size hep iyi yönlerini anlatıyorlar. O yüzden imzaladığınız belgeleri iyi okuyun.

Bireysel emeklilik sistemi bir çeşit B tipi likit fon gibi. Çevremdeki öğretmenlerden arada girip sonradan çıkanlar oldu. Hepsi saya saya çıktı. 2 yıldır sistemde olanlar ne kadar yatırmışsın paran ne kadar olmuş diye bakalım mı dedim adamı yatırdığındanda aşağı kayıp var.. Sonuçta yönetim gideri var. Giriş aidatı var işletim ücreti var. Devlet kesintisi var. Varda var.

Kusura bakmayın ama ben bu kadar kesinti çok olan yere para yatırmam.

Para başka şekillerde değerlendirsen en fazla senden %10 stopaj keserler.

yapılacak kesintileri öğrenin

istenildiği zaman sistemden çıkılabilir.
kesintilere razı olunursa tabiii
yapılacak kesinti giriş aidatı ve %15 stopaj
imzaladığınız teklifi iyi inceleyin.

Bireysel emeklilik uzun vadede kazanç getirecek bi yatırımdır. Ben en düşükten ödüyorum aidatları. 56 yaşımdan öncede çekmeyi düşünmüyorum. Bundan başka diğer şekillerde de yatırım yapmaya çalışıyorum.

Vallahi kademeli faiz diyorlar. Emeklilik filan doğru avantajlı ama faizle oluyormuş. Bilmem arkadaşların bu konuda fikirleri nelerdir...

arkadaşlar
bireysel emeklilik kesinlikle bir aldatmaca. yatırdığınız para en fazla 2 kat fazlası ile size geri dönüyor.
ikincisi size paranızın kaç lira birikeceğini söylüyor. fakat örneğin şu kadar yatırırsan sana o zamanki şu derece kademeden emekli memmur kadar emekli kadar maaş bağlayacağım demiyor ??????? :eek: :eek: Neden acaba???????????????????

ben bes yaptırdığım danışmanlara sordum kardan değil içerdeki toplam paradan %15 stopaj kesiyolarmış
eğer 10 yıldan önce çıkarsam

arkadaşlar ben de incelemiştim daha önce ve çok matıklı gelmişti bana ama bunu bir yatırım aracı görüp 5-10 sene sonra çıkarım diye bakmamalı 56 yaşına kadar o parayı unutmalısınız yoksa zararlı olursunuz ama bu para bana 56 yaşına kadar lazım değil o zaman çekip çocuğuma ev alırım ya da düğün yaparım diyorsanız karlı bir yatırım olur.

kar amaçlı kurulan şirketler bunlar en fazla verdiğinizi alırsınız onca yıl beklersiniz emekli oluncada komik bi rakam sölerler yada şu kadar sene daha ödeyin şöle böle olur derler sorada onu diyen yetkili işi bırakır. hakkınızı aramaya kalkarsanızda suçlu o işi bırakan yetkilide olur :eek:

Arkadaşlar ben de bireysel emeklilik yaptırdım. Tabii ki herşeyde olduğu gibi çeşitli kesintiler mevcut..Paranızı vadeli mevduata koysanız ordan da vergisi falan kesiliyor. Faiz oranı bankalara göre daha fazla, üstelik danışmanınız sizin için paranızı en fazla getiri olacak şekilde değerlendiriyor sadece tek bişeye bağlı değil birikiminiz. Devlet yatırdığınız miktarın %15-20 kadarını maaşınıza ilave ederek geri ödüyor. 10 yıl sonunda isterseniz paranızı toplu alırnısınız yada maaş olarak alırsınız. Ben bunu çok araştırdım ve bizim komik emekli maaşlarımızın yanında ekstra bir gelirimizin olmasının iyi olacağını düşündüğüm için yaptırdım.

dün akşam bunu bir arkadaşla konuştum. 1 yılda parası 40tl artmış. her ay yatırdığı paranın %8 i şirket hesabına yatırılıyormuş. Yaptıran arkadaşlar bütün maddeleri en ince ayrıntısına kadar okuyunuz.

Ben bu işi baya araştırtım vakti zamanında sonuç mu : GEREK YOK
Aylık BES kesintisi kadar parayı eğer düzenli ayırırım diyorsan bir kenara sen daha iyi değerlendirirsin....Gerisi yalan

Arkadaşlar uzun vadede altından daha karlı bir yatırım aracı göremezsiniz. Aylık bir limit belirleyin kendinize. Çeyrek altın olur, yarım olur, tam olur. Gelir gider durumunuza göre her ay altını alıp koyun kenara ve unutun onları. 15-20 yıl sonra paranızı 5e katlamazsa ben de bişey bilmiyorum.

Örnek vermek gerekirse iki yıl önce evlendim ve direk ev borcuna girdiğimiz için altınları hemen bozdurmak durumunda kaldık. O zaman 42 liraya bozmuşlardı çeyrek altını. Şimdi 80 küsür. 2 senede %100 kazancı hiçbir sistemde alamazsınız. Ne işlem ücreti var ne vergisi ne algısı. Birebir kazanç.

memduhbey' Alıntı:
arkadaşlar
bireysel emeklilik kesinlikle bir aldatmaca. yatırdığınız para en fazla 2 kat fazlası ile size geri dönüyor.
ikincisi size paranızın kaç lira birikeceğini söylüyor. fakat örneğin şu kadar yatırırsan sana o zamanki şu derece kademeden emekli memmur kadar emekli kadar maaş bağlayacağım demiyor ??????? :eek: :eek: Neden acaba???????????????????

hocma tabiki emekli maaşı kadar maaş bağlayamazlar. Bir memurun emekli olabilmesi için 25 sene çalışması ve maaşından kesiti ödemesi gerekiyor(400 500 lira gibi bir para galiba tam bilmiyorum) toplamda 150 bin lira gibi bir para ediyor.
Emin olun bir bireysel emkliliğe 25 sene böyunca 500 lira yatırın. 25 senenin sonıunda tirilyoner olursunuz.

sizin bireysel emekliliğe ödeyeceğiniz para 1500 civarında.
Biraysel emeklilikte devlet teşviği var ve ilk 5 sene çıkmadığınız taktirde %20 gelir vergisi indirimiz oluyor. İkincisi mevduatlarınınizi kendiniz değerlendiriyorsunuz.

Öğreniğin aynı anapara yatırmış iki kullanıcıyı ele alalım risksiz yatırım araçlarını tercih etmiş biri yatırdığı paranın 2 3 katını alırken. Borsa gibi (tahmini olarak risk %2 4 civarından )riskli araçlara yatırım yapan biri parasını 10 katlayabilir.

yuzuakyener' Alıntı:
Arkadaşlar uzun vadede altından daha karlı bir yatırım aracı göremezsiniz. Aylık bir limit belirleyin kendinize. Çeyrek altın olur, yarım olur, tam olur. Gelir gider durumunuza göre her ay altını alıp koyun kenara ve unutun onları. 15-20 yıl sonra paranızı 5e katlamazsa ben de bişey bilmiyorum.

Örnek vermek gerekirse iki yıl önce evlendim ve direk ev borcuna girdiğimiz için altınları hemen bozdurmak durumunda kaldık. O zaman 42 liraya bozmuşlardı çeyrek altını. Şimdi 80 küsür. 2 senede %100 kazancı hiçbir sistemde alamazsınız. Ne işlem ücreti var ne vergisi ne algısı. Birebir kazanç.
bende sizin gibi 2 yıl önce ev borcu için bütün altınlarımı 46 liradan bozdurmuştum. Genede 2 sene sonra bir çeyrek altının 160 lira olacağının garantisi yok. Ve söü geçen bir uluslar arası ekomi uzmanının konuşmasını dinledim. dediğine göre altıninecekmiş. Bu sene çin ve hindistan merkez bankaları yüklü miktarda altın alımı yapacağını duyurmuş, ve en son böyle bir alım 70 li yıllarda olmuş, o zaman altının eski fiyatıne gelmesi 5 6 sene sürmüş.

Sikayet sitelerine biraz baktım, BES ile ilgili bayağı şikayet var arkadaşlar. Millet pek memnun değil gibi.

pakgun' Alıntı:
yuzuakyener' Alıntı:

bende sizin gibi 2 yıl önce ev borcu için bütün altınlarımı 46 liradan bozdurmuştum. Genede 2 sene sonra bir çeyrek altının 160 lira olacağının garantisi yok. Ve söü geçen bir uluslar arası ekomi uzmanının konuşmasını dinledim. dediğine göre altıninecekmiş. Bu sene çin ve hindistan merkez bankaları yüklü miktarda altın alımı yapacağını duyurmuş, ve en son böyle bir alım 70 li yıllarda olmuş, o zaman altının eski fiyatıne gelmesi 5 6 sene sürmüş.

Hocam ben altının son 10 yıldaki değerlerini incelemiştim ve hiç bir sene altın önceki yıldan daha düşük bir fiyata gerilememiş. durağanlaştığı zamanlar olmuş ama uzun vadede hep kazandırmış. Ekonomi hususunda uzman değilim ama bildiğim kadarıyla dünya ekonomisi altın rezervi üzerine kurulu. Yani ülkede elinizdeki altın miktarınca para basabiliyorsunuz (ABD hariç :D) O yüzden en ölümsüz para kaynağının altın olduğunu düşünüyorum naçizane.

Bugün eşimde bireysel emekliliğe üye oldu, okula gelen bankacılar öyle bi konuştular ki o da üye oldu. Sonradan aklımıza acaba faiz var mı diye geldi. Eşim sormuş adamlar kesinlikle faizli fonları kullanmıyoruz ben bu yaştan sonra kimsenin vebalini alamam demiş. GES fonlarını kullanıyoruz onu da Hayrettin Karaman meşrudur diyo, zaten takip edebileceksiniz hangi fonu alıp sattığımızı diyo. Şurda okudum da http://www.hayrettinkaraman.net/makale/0389.htm. Ama içim rahat etmiyo biz ev alırken bile faiaze bulaşmadan alalım derken bu şekilde bulaşmışmıyızdır acaba Allah korusun :S

HIC DUSUNMEYIN GIRIN
10 sene yatirin bekleyin 56 yasinda ogretmenlikten once alin keyifle harcayin.

ekonomiden iyi anlayan bir şahıs bes yapacağınıza sağlam bir şirketin hissesini alın peyderpey dedi.araştırın uzun vadede gelecek vaadeden bir şirket.Aslında 10 yılda %1000-hatta daha fazla kar getiren şirketler var onları bulup yapmak lazım çocuk için.

Bankadan krediyle ev alinir mi hemde 7 sene.hayatta almam biriktirir alir diyenlerdenim.
0,72le cektim aldim.7 senede ev kirasi en az 35milyar.boyle bir sorunum yok.bankaya 28 milyar faiz odeyecektim.1 senede ev 30milyar prim yapti cikti buradan faiz.
6 sene icinde de ev kredisi beles olacak.ilerde yas ilerledikce bes,kredi islerine belki giremeyeceksiniz.tek tip devlet me. gidiliyor belki emeklide olamayacaksiniz.bu yuzden bes yaptirin ve ev alin

Geri